ایجاد فضای هنری در کنار امکانات عمومی شهر

4
۰
(۰)

این تصویر در نگاه اول چه چیز را به ذهن متبادر می کند؟

به نظر می رسد که جماعت منتظر اتوبوس ، تصوری از مورد استفاده آنچه در کنار ایستگاه ایجاد شده است ندارند .

به منظور بهبود فضای شهری در مرکز شهر پورتو در کشور پرتقال ، مسابقه ای برای ایجاد ساختارهای موقتی شهری برگزار گردید که هدف از آن ایجاد سازهائی سریع ، آسان و ارزان قیمت بود به نحوی که ضمن حفظ وضعیت گذشته ، زیبائی ، امکانات استراحت و تفریح را نیز افزایش دهد.

ایستگاه اتوبوس قطعه ای پیچیده از مبلمان شهری برای معماران و طراحان و هنرمندان است ، طراحی یک ایستگاه اتوبوس مانند برخی دیگر از اقلام مبلمان سهل و ممتنع می نماید لیکن نوآوری و ارائه خلاقیت در اینگونه موارد بسیار سخت و گاه ناممکن به نظر می رسد . اینگونه المان های شهری ضمن آنکه مورد مصرف تعداد بسیاری از شهروندان است ، به لحاظ دیداری تقریبا در منظر همه مردم شهر نیز قرار دارد و زیبائی آن در لطافت فضای شهر بسیار موثر می باشد.

در کنار ایستگاه اتوبوس امکاناتی ایجاد می شود تا ضمن افزایش فضای استقرار مردم در ایستگاه ، موجبات سرگرمی و تفریح را هم فراهم نماید ، برخلاف صندلی های معمولی نوع استفاده از این صندلی ها هم متفاوت است و امکان بهره برداری دو طرفه و لمیدن را نیز ایجاد می نماید.

با بهربرداری از تضاد و تفاوت میان قدیم و جدید در کنار هم تداخلی ایجاد می شود که مسلما تمایل نهائی به سمت نوآوری خواهد بود و خود نقش یک نقد را بر طراحی های گذشته ایفا میکند و به یادمان می آورد که لازم نیست که هنر طراحی همواره در خدمت طبقه مرفه و ممتاز جامعه قرار گیرد.

در صورت تمایل و خواست همگان و همراهی گروه های نوگرای معمار و طراح ، این امکان وجود دارد که طراحی در خدمت نوآوری برای امکانات عمومی شهری قرار گیرد به نحوی که در ذهن عامه مردم و حتی پائین ترین اقشار نیز ضمن گرایش به هنر و زیبائی ،تغییر در نگرش به ساختار خدمات عمومی نیز ایجاد گردد . ضمن آنکه این نوع از عملکرد لزوما به بودجه ای در حد غیر معمول نیز نیاز نخواهد داشت .

اصولا ایجاد فضای هنری در کنار امکانات عمومی شهر ، مردم را تشویق می کند تا در مورد هنر و زیبائی در همه زمینه ها و در طراحی فضاهای عمومی شهر اندیشه کنند.

در بسیاری از نقاط شهری ایجاد اینگونه تغییرات تنها مواردی خواهد بود که امکان تفریح و بازی را به طور رایگان برای مردم اینگونه محلات فراهم می نماید، ضمن آنکه تلطیف فضای عمومی با ایجاد اینگونه حرکتهای هنری و فرهنگی ، در نهایت باعث افزایش سطح فرهنگ عمومی نیز می شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.