اوکامورای آسیایی در میان غول‌های صنعت مبلمان اداری

5
۰
(۰)
اولین ساختمان کمپانی اوکامورا، سال 1945
اولین ساختمان کمپانی اوکامورا، سال ۱۹۴۵

پایان جنگ جهانی دوم و تاسیس کمپانی اوکامورا

جنگ جهانی دوم به‌تازگی پایان یافته بود که کمپانی اوکامورا در منطقه‌ای به همین نام در شهر یوکوهاما توسط کنجیرو یوشی‌هارا تأسیس شد. کنجیرو یوشی‌هارا تا قبل از آن مهندس شرکت ساخت هواپیما ژاپن بود و بعدها یازده نفر از همکارانی که در آن شرکت هواپیمایی داشت، در تأسیس کمپانی اوکامورا به او ملحق شدند. اتفاقاً همین پیشینه‌ شغلی آنها در سال ۱۹۵۳ منجر به همکاری کمپانی اوکامورا با دانشگاه ژاپن در ساخت اولین هواپیمای ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم، شد.

بعد از جنگ جهانی دوم، چیزی که بیشتر از همه ژاپنی‌ها به آن نیاز داشتند، وسایل اولیه‌ی خانه بود و اوکامورا هم از جمله کمپانی‌هایی بود که به این حوزه وارد شد.

بعد از جنگ جهانی دوم، چیزی که بیشتر از همه ژاپنی‌ها به آن نیاز داشتند، وسایل اولیه‌ی خانه بود و اوکامورا هم از جمله کمپانی‌هایی بود که به این حوزه وارد شد.

اولین محصولاتی که اوکامورا تولید کرد (۱۹۴۵)

جالب است بدانید اولین محصولاتی که کمپانی اوکامورا تولید کرد، هیچ‌کدام از انواع مبلمان نبود بلکه ظروف آشپزخانه، ظروف مخصوص نگهداری مواد خوراکی، جامدادی، جاسیگاری و دیگر محصولات مشابه بود. اما چرا اوکامورا کار خود را با تولید محصولات این‌چنینی شروع کرد؟ دلیل آن به شرایط زمانی، برمی‌گردد.آغاز کار اوکامورا مصادف بود با اولین سال‌های بعد از پایان جنگ جهانی دوم. در این دوره آن محصولات برای ژاپنی‌ها در اولویت قرار داشت. ژاپنی‌ها به محصولاتی نیاز داشتند که بتوانند با آن‌ها سروسامانی به زندگی خود بدهند و نیازهای اولیه‌شان را رفع کنند. اما ساخت این وسایل فلزی درواقع پیش‌زمینه‌ای شد، برای اینکه سال‌ها بعد وارد حوزه‌ تولید میز و صندلی فلزی شود.

اولین ست میز و صندلی تولیدی کمپانی اوکامورا که برای فضای باز بود.

اولین ست میز و صندلی تولیدی کمپانی اوکامورا که برای فضای باز بود.

ورود کمپانی اوکامورا به حوزه‌ مبلمان (۱۹۴۷)

در سال ۱۹۴۷ کمپانی اوکامورا به‌عنوان تامین کننده ای معتبر برای نیروهای نظامی آمریکایی‌ ساکن ژاپن انتخاب شد. میز و صندلی فلزی ازجمله سفارش‌هایی بود که اوکامورا از آن‌ها دریافت و شروع به تولیدشان کرد. کیفیت و خودکفایی اوکامورا در تولید صفر تا صد محصولاتش باعث شد سفارش‌های بیشتری در زمینه‌ تولید مبلمان فلزی از ارتش آمریکا بگیرد. در سال ۱۹۵۷ اوکامورا از سبک جدیدی از میزهای استیل اداری‌اش بنام “Office Master” رونمایی کرد که با استقبال زیادی روبه‌رو شد. ازآنجاکه در آن زمان غالب محصولات مشابه موجود در بازار چوبی بودند، میز و صندلی‌های فلزی اوکامورا گزینه‌های جدید و متنوعی را برای انتخاب پیش روی ژاپنی‌ها قرار می‌داد.

تصویر بالایی هواپیمای N-52 , تصویر پایینی کنجیرو یوشی‌هارا بنیانگذار کمپانی اوکامورا

تصویر بالایی هواپیمای N-52 , تصویر پایینی کنجیرو یوشی‌هارا بنیانگذار کمپانی اوکامورا

اوکامورا و ساخت هواپیما (۱۹۵۳)

همان‌طور که پیش ازین هم به آن اشاره کردیم، بنیان‌گذاران کمپانی اوکامورا، مهندسین شرکت ساخت هواپیمای ژاپن بودند، بنابراین حوزه‌ای که بیشترین توانایی را در تولید و طراحی آن داشتند، حوزه‌ ساخت هواپیما بود که در سال ۱۹۵۳ با همکاری این کمپانی با دانشگاه ژاپن محقق شد و نتیجه‌ این همکاری هواپیمای N-52 بود که اولین هواپیمای ژاپنی ساخته‌شده بعد از جنگ جهانی دوم است.

تصویر بالایی خودروی MIKASA 1956, تصویر پایینی ون‌های تولیدی اوکامورا 1957

تصویر بالایی خودروی MIKASA 1956, تصویر پایینی ون‌های تولیدی اوکامورا ۱۹۵۷

اوکامورا و ساخت خودرو (۱۹۵۷)

یکی دیگر از حوزه‌هایی که کمپانی اوکامورا آن را تجربه کرد، حوزه‌ ساخت خودرو بود. ساخت خودرویی که در سال ۱۹۵۷ به بازار معرفی شد، در واقع از پنج سال قبل با ورود اوکامورا به دنیای قطعات ماشین همچون مبدل گشتاور، کلید خورد. بالاخره در سال ۱۹۵۷، کمپانی اوکامورا از دو ون دو و چهار سرنشینه رونمایی کرد. سال بعد از آن هم یک ماشین اسپرت روانه‌ بازار خودروی ژاپن کرد. با اینکه خودروهای اوکامورا تا چندین سال جزو پراستقبال‌ترین خودروها در ژاپن بودند ولی بعدها اوکامورا از حوزه‌ ساخت خودرو خارج شد اما به ساخت قطعاتی همچون مبدل گشتاور برای استفاده در صنایع مختلف ادامه داد.

از اولین نمونه‌های میز و صندلی اداری اوکامورا

از اولین نمونه‌های میز و صندلی اداری اوکامورا

اوکامورا روی مبلمان اداری متمرکز می‌شود (۱۹۷۰)

در سال ۱۹۷۰ کمپانی اوکامورا اولین نمایشگاه مبلمان اداری خود را در توکیو برگزار کرد. این همان دورانی بود که صنعت مبلمان اداری دچار تغییر و تحول اساسی شد. هدف از برپایی این نمایشگاه، معرفی و ارتباط با رویکرد کمپانی اوکامورا و ایجاد یک محیط شهری خاص درکنار معرفی محصولات اوکامورا بود. در سال ۱۹۷۴، طبقه‌ دوم هتل بزرگ New Otani Tower برای ایجاد نمایشگاهی از آثار اوکامورا در حوزه‌ مبلمان انتخاب شد و رفته‌رفته در دیگر شهرهای بزرگ ژاپن و دیگر کشورها هم این نمایشگاه‌ها برگزار شدند و مورد استقبال بالای مردم قرار گرفتند. در کنار این نمایشگاه‌ها، موزه‌ اوکامورا هم برای به تصویر کشیدن تاریخچه‌ فعالیت کمپانی اوکامورا در حوزه‌ صندلی‌های اداری و تکنولوژی از جنبه‌های مختلف، بنا شد.

اولین میز و صندلی رنگی ساخته‌شده در ژاپن توسط کمپانی اوکامورا

اولین میز و صندلی رنگی ساخته‌شده در ژاپن توسط کمپانی اوکامورا

تاریخچه‌ تولید برخی از برترین صندلی‌های اداری کمپانی اوکامورا

شاید بتوان گفت تولید اولین میز و صندلی‌ها در کمپانی اوکامورا به سال ۱۹۴۸ برمی‌گردد که اوکامورا به ساخت میز و صندلی فلزی برای محیط‌های باز می‌پرداخت، اما وقتی به‌طور خاص میزوصندلی اداری مدنظر باشد، باید به ساخت میز اداری Type-36در سال ۱۹۵۵ اشاره کرد. بعد از آن در سال ۱۹۶۴، اوکامورا به تولید میز و صندلی دانشجویی پرداخت و سپس در سال ۱۹۶۹، اولین میز و صندلی‌های رنگی Type-33 وType-21 توسط این کمپانی روانه‌ی بازار شد.

در سال ۱۹۸۴، ست میزو صندلی D-10 و در سال ۱۹۸۶، صندلی Type-28 ازجمله‌ی محصولات اوکامورا بودند که خیلی سریع جای خود را در بازار مبلمان اداری پیدا کردند. در حال حاضر کمپانی اوکامورا به تولید مبلمان اداری در طبقه‌بندی‌های متنوع می‌پردازد؛ از جدیدترین محصولات اوکامورا، می‌توان به صندلی‌های اداری Finora و Contessa II اشاره کرد که جای خود را در میان محصولات مشابه موجود در بازار تثبیت کرده‌اند.

صندلی راحتی اداری مدل RUSCELLO

صندلی راحتی اداری مدل RUSCELLO

اوکامورا، یک کمپانی همه‌فن‌حریف

اوکامورا بعد از جنگ جهانی دوم کار خود را بر اساس تولید محصولاتی که در آن از موادی همچون آلومنیوم استفاده می‌شد، شروع کرد و ساخت ظروف آشپزخانه، خودرو، هواپیما و مبلمان اداری را تجربه کرد و در همه‌ این زمینه‌ها نیز خوش درخشید. اما در پایان آنچه اکومورا تمرکز خود را بر آن گذاشت، حوزه‌ مبلمان اداری بود که باعث شد این کمپانی در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین فعالان این عرصه باشد. از جمله جوایزی که این کمپانی از آن خود کرده می‌توان به مدال نقره نمایشگاه نئوکن (NeoCon 2014 Silver Award)، رقابت طراحی رد دات (Red Dot Design 2016) و جایزه طراحی آلمانی (The German Design Award 2016) اشاره کرد.

صندلی اداری CONTESSA II
صندلی اداری CONTESSA II
صندلی‌ اداری FINORA

صندلی‌ اداری FINORA

اوکامورا

اوکامورا

بنیان‌گذاران کمپانی اوکامورا (Okamura) با اعتقاد قوی به اصول و مأموریت اوکامورا، حمایت مالی و فنی لازم را برای تقویت این مجموعه به‌عنوان یک واحد تولید صنعتی، گرد هم آوردند تا اکنون بعد از گذشت بیش از نیم قرن از تأسیس آن، همچنان این شرکت بر پنج اصل اولیه‌ خود یعنی خلاقیت، همکاری، به‌صرفه بودن محصول، بهینه بودن در همه‌ ابعاد لازم و خدمت استوار باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.