اهمیت نقش فرش در دکوراسیون و نکاتی برای انتخاب و استفاده‌ی صحیح از آن

19
۰
(۰)
ایجاد چشم‌انداز رنگی برای خوشامدگویی
ایجاد چشم‌انداز رنگی برای خوشامدگویی

نقش فرش در خانه:

۱.ایجاد چشم‌انداز رنگی برای خوشامدگویی

ورودی خانه‌ها اغلب بی‌روح و دلگیر به نظر می‌رسند. بهترین راه برای سرزنده‌تر کردن پاگرد یا ورودی خانه، استفاده از فرش یا قالیچه‌ای مناسب است. یکی از دلایل لزوم استفاده از فرش در ورودی خانه، ایجاد مسیری بصری برای ساکنان و مهمانان، به سمت سالن اصلی است. می‌توانید در انتخاب فرشتان خلاقیت به خرج دهید و از رنگ‌ها یا طرح‌های متنوعی استفاده کنید. البته لازم است به ارتباط طرح و نقشه‌ این فرش با محیطی که به آن ختم می‌شود، توجه کنید. فرش مناسب، صمیمیت و زیبایی بیشتری به راهرو‌ها و پاگرد خانه می‌بخشد. هم‌جنس بودن فرش‌ها و پادری‌ها، راهی عالی برای ایجاد ظاهری یکپارچه در خانه است.

مرتبط کردن فضا‌ها 

مرتبط کردن فضا‌ها

۲.مرتبط کردن فضا‌ها

اگر در محل ارتباط اتاق‌ها و یا اتاق‌هایی که بین آن‌ها در وجود ندارد و به راحتی به یکدیگر دید دارند، فرش مشابه به هم بیاندازید، بین آن‌ها ارتباطی بصری ایجاد خواهید کرد و خانه‌ای یکپارچه‌تر خواهید داشت. این راهکار برای خانه‌هایی که رنگ و دکوراسیونی خنثی و یا فضای مینیمالیستی دارند، کاربرد دارد.

جذب صدا 

جذب صدا

۳.جذب صدا

اگر کف خانه‌ شما کاشی شده است، کفپوش‌های چوبی دارید یا در آپارتمان زندگی می‌کنید، فرش می‌تواند عایق خوبی دربرابر صدا، برای خانه‌ شما باشد.

زینت‌بخشی به خانه

زینت‌بخشی به خانه

۴.زینت‌بخشی به خانه

فرش‌ها به‌ نوبه‌ خود نوعی اثر هنری محسوب می‌شوند. پس اگر به فرش زیبایی برخوردید که در دکوراسیون لازمش نداشتید، می‌توانید آن را بخرید و به دیوار خانه‌تان آویزان کنید.

تقویت سایر عناصر زیبایی‌شناختی خانه 

تقویت سایر عناصر زیبایی‌شناختی خانه

۵.تقویت سایر عناصر زیبایی‌شناختی خانه

در انتخاب فرش به سایر عناصر زیبایی‌شناختی خانه از جمله رنگ مبلمان توجه کنید. اگر فرش شما متناسب با شِمای کلی خانه‌تان باشد، -مثل فیروزه‌ای فرش که در کنار فیروزه‌ای مبلمان نشسته است،- زیبایی سایر اجزا را دوچندان می‌کند.

تفکیک بخش‌های مختلف خانه

تفکیک بخش‌های مختلف خانه

۶.تفکیک بخش‌های مختلف خانه

در خانه‌ای که بین بخش‌های مختلف آن‌ مرز مشخصی وجود ندارد، مبل‌ها در اتاق نشیمن جلوه‌ کمتری می‌یابند. برای رفع این مشکل، می‌توانید با استفاده از فرش مناسب تا حدی فضا‌های مختلف خانه را از هم تفکیک کنید. در چنین خانه‌هایی استفاده از فرش در اتاق نشیمن، جلوه‌ بیشتر به مبل‌ها نیز خواهد داد.

 

نقش و نگارین کردن خانه

نقش و نگارین کردن خانه

۷.نقش و نگارین کردن خانه

اگر می‌خواهید در دکوراسیون خانه کمی جسورانه‌تر عمل کنید و نقش‌ونگار بیشتری به آن ببخشید، انتخاب فرش می‌تواند راهی برای اعمال خلاقیت شما باشد. هنگام ورود به خانه، مواجهه با فرشی پرنقش‌ونگار احساس بهتری در اشخاص ایجاد می‌کند. همچنین از این راه می‌توانید طراوت بیشتری به محیط‌های خنثی ببخشید.

برجسته کردن سبک خانه

برجسته کردن سبک خانه

۸.برجسته کردن سبک خانه

فرش‌ها سبک چیدمان اتاق‌ها را برجسته‌تر می‌کنند. برای مثال فرشی که در تصویر مشاهده می‌کنید، سبک سنتی اتاق را تشدید کرده و عمق و گرمای بیشتری به آن بخشیده است. پس فرش مناسب، می‌تواند مکمل سایر اجزای خانه باشد.

تزریق رنگ به فضا

تزریق رنگ به فضا

۹.تزریق رنگ به فضا

حمام و سرویس بهداشتی، اغلب محیطی خنثی و عاری از رنگ است. بنابراین با انتخاب فرشی مناسب برای این فضا‌ها، علاوه‌ بر تزریق رنگ و زیبایی به آن‌ها، گرما، کارایی و راحتی آن‌ها را دوچندان کنید.

افزودن بُعدی جدید به خانه از طریق بافت فرش

افزودن بُعدی جدید به خانه از طریق بافت فرش

۱۰.افزودن بُعدی جدید به خانه از طریق بافت فرش

امروزه برخی فرش‌ها برای ایجاد تنوع در بافت، به‌صورت سه‌بعدی طراحی می‌شوند. این نوع طراحی، عمق بصری بیشتری به خانه می‌بخشد و زیبایی و تضاد بافتی خوبی در آن ایجاد می‌کند. یکی از ویژگی‌های ضروری این فرش‌های دوست‌داشتنی، ایجاد احساس راحتی هنگام تماس پا با آن‌هاست. اینگونه اشخاص ناخودآگاه ترغیب می‌شوند، تا پابرهنه روی این فرش‌ها راه روند!

قواعد انتخاب فرش

قواعد انتخاب فرش

قواعد انتخاب فرش

تا اینجا با نقش فرش در خانه آشنا شدیم و دانستیم که فرش مناسب، می‌تواند به‌طرز چشمگیری ظاهر و حس هر اتاقی را تحت تاثیر قرار دهد. حال، به بررسی نکاتی که هنگام خرید فرش باید مورد توجه قرار گیرند، می‌پردازیم. فرش مناسب در هر اتاقی، علاوه‌بر ایجاد محیطی گرم و صمیمانه در آن، توجه هر بینند‌ه‌ای را به خود جلب و زیبایی بقیه‌ اجزا را تکمیل می‌کند. همچنین فرش یک اتاق معرف ساختار کلی آن است.

البته در بسیاری از موارد، پس از خرید فرش، کاستی‌های آن آشکار می‌شود. چرا که بخش اعظم استفاده از فرش در دکوراسیون منزل، به اصول تناسب و صدالبته هماهنگی رنگ و بافت آن با سایر اجزای خانه بستگی دارد. امروزه تنوع اندازه، جنس و طرح و نقشه‌ فرش‌های موجود در بازار بسیار بالاست و هر یک از این فرش‌ها کاربرد و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. بنابراین برای اطمینان از خرید فرشی مناسب، به قوانینی که طراحان دکوراسیون داخلی برای خرید فرش تعیین کرد‌ه‌اند، توجه کنید.

1.تناسب فرش

۱.تناسب فرش

۱.تناسب فرش

هر فرشی باید در تناسب با سایر اجزای به‌کاربرده‌ شده در خانه باشد. پس این قانون را فراموش نکنید: هرگز در خرید فرش خساست به خرج ندهید چرا که فرش، روی تک‌تک اجزای خانه تاثیرگذار است. همانطور که گفته شد، می‌توانید با استفاده از چندین فرش متفاوت، بین بخش‌های مختلف یک اتاق، مثلا اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری، تمایز قائل شوید. بدین منظور مبلمان هر بخش را کنار فرش مختص خودش قرار دهید.

2.اندازه‌ فرش

۲.اندازه‌ فرش

۲.اندازه‌ فرش

اگر قصد خرید برای اتاق نشیمن را دارید،شما می‌توانید از روش امروزی که در پی بازگشت به سنت‌ها است پیروی کرده و فرشی بزرگ انتخاب کنید تا فضای کافی برای قرارگیری کامل مبلمان را داشته باشد – بدین‌منظور فرشی به ابعاد ۲.۵ متر در ۳.۵ متر انتخاب کنید – یا به شیوه‌ سنتی مبل‌ها را دور فرش بچینید و میزی در وسط فرش قرار دهید.

به‌طور کلی، فرشی با ابعاد ۱.۶ متر در ۲.۳ متر، برای یک دست مبل سه‌نفره کفایت می‌کند. اگر می‌خواهید فرش را زیر میز غذاخوری پهن کنید، توجه کنید که یک میز شش‌نفره به فرشی به ابعاد ۲ متر در ۳ متر و یک میز هشت‌نفره به فرشی به ابعاد ۲.۵ متر در ۳.۵ متر نیاز دارید. بدین‌ترتیب پایه‌ تمام صندلی‌ها هنگام نشستن افراد روی آن‌ها، روی فرش قرار می‌گیرد.

البته فراموش نکنید که فرش‌‌هایی با ابعاد ۲ متر در ۳ متر یا ۲.۵ متر در ۳.۵ متر، برخلاف ظاهر بزرگی که در فرش‌فروشی‌ها دارند، در خانه کوچک‌تر به نظر می‌رسند. به گفته‌ اکثر طراحان دکوراسیون داخلی، فرش اتاق غذاخوری باید به‌قدری بزرگ باشد که پایه‌ صندلی‌های میز هنگام نشستن افراد روی آن‌ها بیرون از فرش نماند.

اهمیت نقش فرش در دکوراسیون و نکاتی برای انتخاب و استفاده‌ی صحیح از آن

اهمیت نقش فرش در دکوراسیون و نکاتی برای انتخاب و استفاده‌ی صحیح از آن

به‌طورکلی بسته به فضای موردنظرتان، در انتخاب اندازه‌ فرش قوانین زیر را در نظر بگیرید:
 • برای انتخاب فرشی با اندازه‌ی مناسب برای اتاق‌ها یک متر از طول و عرض اتاق کم کنید. خالی گذاشتن دورتادور اتاق، آن را بزرگتر نشان می‌دهد.
 • اگر قصد دارید فرشتان را زیر میز نا‌هارخوری پهن کنید، طول و عرض فرش شما باید ۶۰ سانتی‌متر از طول و عرض میزتان بزرگتر باشد. اینگونه پایه‌ همه‌ صندلی‌ها در سطح یکسانی قرار خواهند داشت.
 • فرشی که در راهرو یا پاگرد استفاده می‌شود، باید ۱۰ سانتی‌متر از عرض فضا باریک‌تر و ۴۵ تا ۶۰ سانتی‌متر از طول آن کوتاه‌تر باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که فرش شما وسعت کافی برای پوشش دادن هر دو پا هنگام راه رفتن را داشته باشد.
3.طرح فرش 

۳.طرح فرش

۳.طرح فرش

هیچگاه فرشی را صرفا به‌خاطر ظاهر زیبایش انتخاب نکنید و حتما به هماهنگی طرح و نقشه‌ آن با سبک دکوراسیون منزلتان توجه کنید. البته افرادی که هنگام خریدفرش، علاوه‌بر هماهنگی با سبک دکوراسیون منزلشان، به کارایی فرش نیز توجه می‌کنند، تا مدت‌ها از خریدشان راضی خواهند بود، چراکه با انتخابی حساب‌شده، استفاده‌ بهتر و طولانی‌تری از فرششان خواهند کرد.

پس تمام موارد زیر را در نظر بگیرید:

آیا خانه‌ شما فضای کافی برای راه رفتن دارد؟ آیا بچه‌دار هستید یا از حیوانی خانگی نگهداری می‌کنید؟ آیا می‌خواهید فرش یکی از اجزای اصلی خانه‌ باشد یا تنها با ایجاد بافتی ساده در آن، مکمل نهایی دکوراسیون باشد؟ آیا خانه‌ای نورگیر دارید؟

فرشی باکیفیت و مرغوب، حتی بیش از ۲۰ سال عمر می‌کند و می‌تواند از والدین به فرزندان منتقل شود. فرش‌های ایرانی و شرقی جزو فرش‌های کلاسیک و باکیفیت هستند. فرش‌های مدرن نیز از الیاف طبیعی ساده مثل کنف، جوت و سیسل ساخته می‌شوند.

همچنین فرش‌ها می‌توانند به‌عنوان عناصر گرافیکی در خانه عمل کنند. تصاویر گرافیکی و فرش‌های پرنقش‌ونگار، در کنار مبلمانی که جلوه‌ی چندانی ندارد، بافت دیگری به محیط اضافه می‌کنند. استفاده از فرشی زیبا بین مبل‌ها، تاثیری آنی در ظاهر خانه دارد.

4.ظاهر فرش 

۴.ظاهر فرش

۴.ظاهر فرش

ظاهر فرش شامل رنگ و بافت آن می‌شود. پس فرش می‌تواند به‌خوبی معرف رنگ و بافت در هر خانه‌ای باشد. برای دکوراسیون هر محیطی، ابتدا کف آن را مورد توجه قرار دهید. پس در ابتدا اتمسفر حاکم بر اتاق را با انتخاب فرش، تعیین کنید. این کار در بسیاری از موارد، شما را به سمت دکوراسیون نهایی موردنظرتان سوق می‌دهد. حال اگر پس از مبله کردن خانه، سراغ خرید فرش رفتید، به دنبال رنگ‌های مکمل مبل‌ها باشید تا در کنار آن‌ها ترکیب خوبی ایجاد کند.

اگر مستاجر هستید و قدرت عمل زیادی در تغییر رنگ‌آمیزی دیوار‌ها یا آویزان کردن آثار هنری به آن‌ها ندارید، با استفاده از فرشی مناسب می‌توانید طرح و رنگ خوبی به خانه‌تان ببخشید.

رنگ‌های روشن به خانه‌های غیرمبله و فضا‌هایی مثل راهرو و پاگرد، جلوه‌ی بیشتری می‌دهند. اما با این حال انتخابتان را محدود به رنگ‌های روشن نکنید. چراکه فرش‌هایی که با تکنیک‌های بافندگی سنتی که به رنگ‌های طبیعی بافته می‌شوند، با حالت فرسود‌ه‌ای که دارند، اصالت بی‌نظیری به خانه می‌بخشند. البته اگر فرشی رنگارنگ انتخاب می‌کنید، به هماهنگی آن با سایر اجزای خانه توجه کنید و طرح و جنس آن را متناسب با اندازه و شکل مبلمان و وسایل روشنایی انتخاب کنید.

5.جنس فرش 

۵.جنس فرش

۵.جنس فرش

فرش‌هایی که از الیافی طبیعی تهیه می‌شوند، گرمای خوبی به خانه می‌بخشند و فرش‌های که طبیعی رنگرزی شده‌اند، پشمی و مخملی رنگ را به خانه می‌آورند. بیشتر متخصصان دکوراسیون داخلی، فرش‌هایی که با الیاف طبیعی از جمله کنف و پشم بافته شد‌ه‌اند را ترجیح می‌دهند. ولی برخی از آن‌ها فرش‌های جدید موجود در بازار که در طرح و رنگ‌های متنوعی عرضه می‌شوند را مورد توجه قرار داد‌ه‌اند. چنین فرش‌هایی مخصوصا در آشپزخانه، تاثیر زیادی دارند چرا که صاحبخانه را از خرید کابینت‌های پرزروق‌وبرق برای ایجاد تنوع بی‌نیاز می‌کنند.

نکات عمومی برای مراقبت از فرش

نکات عمومی برای مراقبت از فرش

نکات عمومی برای مراقبت از فرش

 1. اگر مایعی روی فرشتان ریخت، فورا با دستمال خشک تمیزش کنید. سعی کنید ضمن تمیز کردن باعث پخش شدن آن نشوید.
 2. اگر لک‌های روی فرش باقی ماند، از ترکیب آب ولرم و ماده‌ شوینده استفاده کنید و تا زمانی‌که لکه‌ها کاملا از بین بروند به تمیز کردن ادامه دهید. البته توجه داشته باشید که در تمیز کردن فرش وسواس به خرج ندهید و زیاده‌روی نکنید. همچنین می‌توانید از یک شامپو فرش خوب کمک بگیرید. فراموش نکنید که پیش از مصرف، دستورالعمل‌های درج شده روی آن را مطالعه کنید.
 3. پس از تمیزکاری فرش را روی سطح مسطحی قرار دهید تا کاملا خشک شود.
 4. اگر با این راهکار‌ها باز هم لکه پاک نشد از افراد متخصص کمک بگیرید.
ایجاد تنوع در دکوراسیون با فرش

ایجاد تنوع در دکوراسیون با فرش

ایجاد تنوع در دکوراسیون با فرش

همانطورکه گفته شد فرش‌ها می‌توانند با افزودن رنگ به اتاق یا تکمیل سایر رنگ‌های آن، به دکوراسیون داخلی تنوع بیشتری ببخشند.

 • بهتر است طرح و نقشه‌ فرشتان را متفاوت از کاغذدیواری‌ها انتخاب کنید. بدین‌منظور فرشی ساده را در کنار کاغذدیواری‌های پرنقش‌ونگار استفاده کنید یا بالعکس.
 • لزومی ندارد که حتما سراغ فرش‌های مستطیلی شکل بروید. فرش‌های مربعی، گرد یا حتی لوزی شکل، هنگام چیدمان مبلمان قدرت عمل بیشتری به شما می‌بخشند.
 • استفاده از تابلو فرش، راهی خلاقانه برای استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی است. در جای‌جای خانه‌های تاریخی و سنتی فرش‌های دیوارکوب به چشم می‌خورد.
 • حتی می‌توانید خلاقیت بیشتری به خرج دهید و با وصله‌دوزی پارچه‌های رنگارنگ و متفاوت، فرشی زیبا و مقرون‌به‌صرفه داشته باشید. مثلا با استفاده از دو رنگ پارچه به‌صورت یک در میان، فرشی شطرنجی خواهید داشت.
 • اگر می‌خواهید فرشتان جلوه‌ بیشتری به خانه ببخشید و زیبایی آن را دوچندان کنید، به جای خرید فرشی بزرگ، بهتر است دو فرش مشابه را به‌صورت زاویه‌دار روی یکدیگر پهن کنید.
 • چیدمان لایه‌لایه فرش‌ها، تضاد بافتی بیشتری ایجاد می‌کند و زیبایی بیشتری به خانه می‌بخشد.

نوع فرشی که در هر بخش خانه استفاده شده است، می‌تواند گویای کارکرد آن بخش باشد و بدین‌ وسیله قسمت‌های مختلف خانه را از هم متمایز کند.

می‌توان فرش‌ها را بین قسمت‌های مختلف خانه به‌راحتی جابه‌جا کرد یا بنابر شرایط فصلی، برای استفاده یا عدم استفاده از آن‌ها تصمیم‌گیری کرد. این ویژگی‌ها فرش‌ها را به یکی از عناصر ایجاد تنوع در دکوراسیون تبدیل کرده است. فرش هر خانه علاوه‌بر ایجاد راحتی در آن، به گرمایش بیشتر در فصل زمستان کمک می‌کند. همچنین می‌توان فرش و قالیچه‌ را را جزء جدایی‌ناپذیر پیکنیک‌های تابستانی دانست.

با توجه به نکاتی که ذکر شد، امیدواریم نقش فرش را دکوراسیون دست‌کم نگیرید. چراکه فرش، یکی از عوامل موثر در راحتی و زیبایی هر محیطی است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.