انتخاب و نصب تابلو هم قواعدی دارد!

307
۳.۳
(۱۲)

فقط صاف بودن تابلو روی دیوار مهم نیست.

باید بدانید تابلو در چه ارتفاعی از سطح مبلمان و وسایل نصب می‌شود یا اینکه برای چه دیوارهایی باید به فکر تابلو باشید. البته چیدمان تابلو روی دیوار بزرگ یا کوچک به شیوه درست، بحثی مفصل است.

تابلو یکی از اجزای اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه و اتاق‌هاست. به همین دلیل لازم است با اصول نصب تابلو در منزل آشنا باشید تا بتوانید در کنار انتخاب بهترین تابلوها برای طراحی دکوراسیون داخلی، بهترین موقعیت و آرایش را هم برای تابلوهای خانه پیدا کنید. در ادامه راهنمای کلی برای نصب تابلو در خانه را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

راهنمای کلی برای نصب تابلو

چه دیوارهایی برای نصب تابلو در منزل مناسب هستند؟

قبل از اینکه مشغول نصب تابلو روی دیوارهای خانه شوید، با دقت بیشتری به دیوارها نگاه کنید؛ باید موقعیت دیوارها در اتاق، وسایلی که جلوی آن‌ها قرار گرفته‌اند و رنگ یا کاغذدیواری روی هر دیوار را مشخص کنید. حواستان باشد تابلوها برای ایجاد نقطه کانونی در اتاق و خانه کاربرد دارند، پس باید سعی کنید بهترین دیوار را برای طراحی دکوراسیون داخلی با نصب تابلو انتخاب کنید.

برای نصب تابلو روی دیوار که با کاغذدیواری پوشیده شده است، کمی با محدودیت روبه‌رو هستید و نمی‌توانید با دست باز تابلو را برای آن‌ها انتخاب و نصب کنید. اینکه بخواهید روی کاغذدیواری تابلو یا دیگر وسایل دکوری نصب کنید به سلیقه خودتان و طرح کاغذدیواری بستگی دارد. معمولا تابلوهای ساده که متناسب با نقش کاغذدیواری است برای این دیوارها انتخاب می‌شوند.

به محل نصب تابلو توجه کنید

گاهی محلی که ما برای نصب تابلوها انتخاب می‌کنیم می‌تواند تأثیر مستقیمی بر چیدمان و آرایش تابلوها داشته باشد. برای مثال اگر منزل شما راه‌پله‌ای دارد که می‌خواهید تعدادی تابلو در بالای آن بیاویزید استفاده از چیدمان اسپیرال، مستطیلی و یا خطی کاملاً خطاست.

در بالای راه‌پله بهتر است که تابلوها در یک آرایش پلکانی همسو و موازی با پلکان، و با فاصله‌ی یکسان از هر پله نصب شوند. به عبارتی شما با بالا رفتن از پله‌ها، به‌طور هم‌زمان می‌توانید از تماشای تابلوها لذت ببرید بدون این‌که لازم باشد برای مشاهده‌ی آن‌ها به بالا و پایین نگاه کنید.

درصورتی‌که یک دیوار کم مساحت در یک نبش خانه دارید و می‌خواهید آن را با چند تابلو پرکنید، سعی کنید بسته به سایز تابلو از شش، نه و یا دوازده تابلو با تصاویر مرتبط و زمینه‌ی رنگی یکسان استفاده نمایید و با یک چیدمان مستطیلی ترجیحاً عمودی، نمای جدید و زیبایی به دیوار موردنظر ببخشید.

نصب تابلو روی دیوار با کاغذدیواری

نصب تابلو روی کاغذدیواری

نصب تابلو روی کاغذ دیواری

برای رعایت اصول نصب تابلو در منزل باید تابلوها متناسب با ابعاد دیوار انتخاب شوند. مثلا اگر دیوار بزرگی دارید، نصب چند تابلو کوچک باعث گم شدن تابلوها در دیوار می‌شود. اگر هم دیوار انتخابی برای نصب تابلو، ابعاد کوچکی دارد یا سقف دیوار کوتاه است، نباید تابلوهای بزرگ را برای نصب روی آن انتخاب کنید.

دیوارهایی که پنجره و پرده دارند را باید با وسواس بیشتری انتخاب کنید. این دیوارها به اندازه کافی با پرده و پنجره تزیین شده‌اند و اگر فضای کافی برای نصب تابلو روی دیوار پذیرایی نداشته باشند، ممکن است تاثیر منفی روی دکوراسیون خانه داشته باشد.

نصب تابلو بین دو پنجره

در چه ارتفاعی باید تابلو را نصب کنیم؟

پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه میخ و چکش را به دست گرفته و میخ را روی دیوار بکوبید، متر و خودکار را بردارید و ابعاد دیوار را اندازه بگیرید. برای پبیدا کردن محل نصب تابلو در پذیرایی باید حواستان باشد که مرکز تابلو در سطح نگاه شما باشد. به همین دلیل معمولا تابلوهای کنار دیوار میز ناهارخوری کمی پایین‌تر نصب می‌شوند تا در حالت نشستن روی صندلی، راحت‌تر تابلو را ببینید.

محل نصب تابلو در پذیرایی

اولین قدم برای تعیین بهترین ارتفاع در اصول نصب تابلو در منزل این است که با داشتن ابعاد تابلو و دیوار بهترین نقطه برای میخ را پیدا کنید. مثلا اگر تابلو قرار است بالای مبلمان نصب شود، بهتر است لبه پایین تابلو ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر از قسمت بالایی مبل فاصله داشته باشد.

به‌طور کلی بهتر است تابلو حدود ۱۵۲ الی ۱۵۶ سانتیمتر از سطح زمین فاصله داشته باشد، اما اگر ارتفاع دیوارهای خانه بلندتر از حد معمول است این فاصله از زمین تا ۱۶۵ سانتیمتر هم می‌رسد. البته این فاصله‌ها به عنوان راهنما هستند و بیشتر برای تابلوهایی در اندازه‌های متوسط کاربرد دارد؛ بهتر است بسته به اندازه دیوار و تابلو، فاصله متعادل را پیدا کنید.

نکته مهم دیگر در انتخاب محل نصب تابلو در پذیرایی این است که طول تابلو حدود ۵۰ تا ۷۵ درصد طول مبل باشد.

محل نصب تابلو روی دیوار

نصب تابلو برای دیوار کنار میزناهارخوری

اصل هدایت چشم

بیایید فرض کنیم که قصد داریم چند تابلو را بر روی یک دیوار خالی نصب کنیم. در هنگامی‌که دیوار موردنظر نزدیکِ مبلمان و یا پلکان نباشد، بهترین روش برای چیدنِ تابلوها چگونه است؟

در این صورت باید به قانون هدایت چشم رجوع کنیم. به عبارتی وقتی به تابلوهای نصب‌شده روی دیوار می‌نگریم باید چشم ما مسیری خاص را طی کند. خط نگاه از نقطه‌ای آغاز و در نقطه‌ای به پایان برسد. در این صورت توجه و تمرکز دوچندان شده و به عبارتی چشم گمراه نمی‌شود. بهترین حالت برای این چیدمان حالت اسپیرال یا حلزونی می‌باشد.
در حالت حلزونی درست مانند لاک حلزون نگاه از داخل به سبکی دایره‌وار چرخیده و به بیرون می‌رسد. به عبارتی تابلویی که در مرکزیت باشد چشم را به سمت تابلوهای بیرونی
هدایت می‌کند.

اگر قصد دارید که یک تابلوی دایره‌ای شکل را به جمع چند تابلوی مربعی و مستطیلی اضافه کنید، باید دقت داشته باشید که تابلوی دایره‌ای شما در مرکز توجه و ترجیحاً بزرگ‌تر و برجسته‌تر از سایر تابلوها باشد. بهترین محل برای قرار گرفتن تابلوی دایره‌ای در ابتدا و یا در انتهای اسپیرال است.

حالت چیدمان مربعی برای تابلوهای مستطیل شکل ( برای مثال شش تابلو مستطیلی، سه عدد در بالا و سه عدد در پایین) و چیدمان مستطیلی برای تابلوهای
مربعی شکل (سه تابلو مربعی در یک راستا، عمودی و یا افقی) نیز می‌تواند مناسب باشد.

آیا باید قاب‌های روی یک دیوار یکسان باشند؟

یکی از شیوه‌های تزیین دیوار، نصب چند تابلو در ابعاد مختلف یا یکسان کنار هم است. روشی که اگر عکس‌های تابلو با هم تناسب داشته باشند تاثیر مثبتی در زیبایی خانه دارد. سوال مهمی که این‌جا مطرح می‌شود این است که براساس اصول نصب تابلو باید قاب تابلوها در این روش چیدمان مشابه باشد یا خیر؟

انتخاب قاب تابلوها کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. شما می‌توانید از قاب‌های مشابهی برای عکس‌ها استفاده کنید یا برای اینکه دیوار زیباتری داشته باشید قاب‌های متنوعی را در نظر بگیرید. پس بسته به سلیقه و دکوراسیون کلی اتاق، طرح قاب‌ها را برای چیدمان تابلو روی دیوار انتخاب کنید.

چیدمان تابلو روی دیوار

اصول چیدمان تابلوها روی یک دیوار

با چه آرایشی چند تابلو را کنار هم قرار دهیم؟

الگوهای مختلفی برای چیدمان تابلو روی دیوار و کنار هم وجود دارد که بهتر است با در نظر گرفتن تعداد و اندازه تابلوها و تصاویری که انتخاب کرده‌اید یکی از این الگوها را روی دیوار اجرا کنید. برای آشنایی بیشتر با این الگوها پیشنهاد می‌کنیم به مطلب با چه الگویی تابلوها را کنار هم نصب کنیم؟ سر بزنید. بهتر است هنگام نصب تابلو روی دیوار به جزییات زیر توجه داشته باشید:

  • فاصله بین تابلوها: اگر قرار است ۴ تابلو کوچک را به‌صورت مربعی کنار هم قرار دهید، فاصله بین تابلوها را ثابت و خیلی کم حدود ۲.۵ الی ۵ سانتی‌متر یا ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر در نظر بگیرید.

فاصله بین تابلوها

  • نصب سه تابلو کنار هم: اگر تصمیم دارید سه تابلو مستطیل شکل (که حالت ایدئالی برای دیوارها هستند) را کنار هم به دیوار نصب کنید، ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر فاصله مناسب برای بین تابلوهاست.

نصب سه تابلو کنار هم

  • آرایش چند تابلو نامتقارن کنار هم: برای نصب چند تابلو نامتقارن کنار هم باید یک خط عمودی فرضی در نظر بگیرید و تابلوها را به‌صورتی کنار هم مرتب کنید که طرفین خط فرضی متعادل شود. اگر تعادل را نادیده بگیرید و وزن تابلوها در یک طرف بیشتر شود، براساس معیارها و اصول نصب تابلو روی دیوار، طراحی زیبایی نخواهید داشت.

آرایش نامتقارن چند تابلو

در زیر چند نمونه آرایش و چیدمان تابلو روی دیوار با قاب‌های مختلف را نشان می‌دهیم تا نتیجه نهایی چیدمان تابلوها روی دیوار را مشاهده کنید.

چیدمان تابلو روی دیوار

چیدمان تابلو کنار میزناهارخوری

تابلوهای کنار هم روی دیوار

چیدمان تابلوها کنار هم

 چه نوع تابلویی برای دکوراسیون خانه مناسب است؟

تابلوهایی که روی دیوارهای خانه نصب می‌کنید به جذاب شدن اتاق از نظر بصری کمک می‌کند. البته با این شرط که با دیگر وسایلی که در اتاق و محل نصب تابلو در پذیرایی قرار دارند مثل مبلمان، رنگ دیوار یا طرح کاغذدیواری، فرش، رنگ پرده‌ها و حتی نور خانه همخوانی داشته باشد.

راهنمای نصب تابلو روی دیوار

بر اساس معیارهای مختلفی می‌توانید تابلوهای خانه را انتخاب کنید که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

رنگ قالب در دکوراسیون یعنی رنگ فرش و پرده‌ها، رنگ مبلمان و دیوار تعیین می‌کند شما چه تابلوهایی را برای تکمیل دکوراسیون داخلی خانه انتخاب کنید.

سبکی که برای چیدمان وسایل اجرا کرده‌اید مثل سبک کلاسیک یا مینیمالیسم هم طرح تابلوها را تعیین می‌کند. مثلا برای سبک مینیمالیسم به یک تابلو در ابعاد بزرگ که کمترین رنگ‌ها را دارد نیاز دارید ولی دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک تابلو بزرگ با قاب طلایی و باشکوه که بخشی از طبیعت را به تصویر کشیده است، کم دارد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۳ / ۵. تعداد نظرات: ۱۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.