انتخاب میز ناهار خوری برای خانه

10
۰
(۰)
توجه به اندازه فضای اتاق
توجه به اندازه فضای اتاق

از متر استفاده کنید

قانون اول: میز ناهار خوریتان باید مناسب فضای اتاقتان باشد. اما در عین حال این میز یک مبلمان بزرگ محسوب می شود که نیاز به فضا دارد.

Lucy Harris یک طراح داخلی در نیویورک می گوید: «به غیر از فضای کلی خود میز به مقداری فضای آزاد دور آن برای نفس کشیدن نیاز دارید. این فضا هر چه بیشتر باشد بهتر است زیرا در آن صورت می توانید به راحتی صندلی ها را دور میز بچینید و جا به جا شوید.» پس فرقی نمی کند قسمت ناهار خوری خانه جزو پذیرایی است یا اتاقی جدا برای خودش دارد در ابتدا با یک متر، طول و عرض آن اتاق را اندازه گیری کنید بعد حدود ۲ متر از آن اندازه گیری کم کرده تا به اندازه میز دلخواه خود برسید.

سپس به این فکر کنید که می خواهید چگونه از میز استفاده کنید. Max Dyer یک کهنه کار در صنعت مبلمان می گوید: « پیش فرضی مبنی بر این داشته باشید که صندلی های دور میز هر کدام حدود ۵۶ تا ۶۱ سانتیمتر فضا نیاز دارند. هر چه صندلی ها بزرگتر باشند این فضا هم وسیع تر می شود.»

وزن بصری مبلمان هم می تواند روی حس ما در رابطه با اندازه آن مبلمان تأثیر بگذارد. ممکن است یک میز از نظر تکنیکی در اتاق جا شود اما به خاطر رنگ تیره و کدرش یا نزدیکی رنگش به دیگر مبلمان بزرگتر از چیزی که هست به نظر برسد.

برای این که اندازه میز را تخمین بزنید با استفاده از یک چسب اطراف آن فضایی را که میز در آینده قرار میگیرد را چسب بزنید. سپس با استفاده از اسباب و و وسایل دیگر مرکز آن فضا را پر کنید تا ببینید اتاق بعد از آمدن میز چگونه به نظر می رسد.

اگر فضای زیادی در اختیار ندارید از میز هایی که قابلیت بزرگ شدن را دارند استفاده کنید. Meredith Mahoney مؤسس و طراح Birch Lane می گوید: «این به شما اجازه می دهد از میز استفاده های مختلفی بکنید. از یک میز برای وسایل سرگرمی گرفته تا یک میز برای مهمانی.»

البته Pourny در مورد این میز های مکانیکی و تاشو یک اخطار می دهد. او می گوید :«هر قدر میزی که می خرید پیچیده باشد امکان خراب شدن آن هم بیشتر است.»

دایره و مستطیل رایج ترین شکل های میز ناهار خوری هستند که در انواع اندازه ها و طرح ها ارائه می شوند. اما یک میز دایره ای یا بیضی شکل از آن جایی که گوشه ندارد فضای آزاد بیشتری به شما می دهد. Dyer می گوید: «برای جاهای تنگ و مستطیلی شکل میز بیضی شکل بهترین گزینه است. »

همچینین Harris در ادامه اضافه می کند: «از آن جایی که میز های دایره و بیضی شکل بالا و پایین مشخصی ندارند بهترین گزینه برای مهمانی ها و بحث های آزاد هستند.»

از نظر نشستن افراد پیرامون میز ممکن است افراد بسیار نزدیک هم باشند که با جایگذاری درست ظروف بر روی میز و صندلی ها دور آن می توانید از اتفاق جلوگیری کنید.

توجه به فرم میز و پایه های آن

توجه به فرم میز و پایه های آن

به میز توجه کنید

پایه های میز و این که آیا میز چهار یا سه پایه یا نیمکتی شکل است روی این که چه تعداد افراد می توانند دور میز بشینند تأثیر می گذارد. Jackie Hirschhaut رئیس بازاریابی شرکت American home furnishings alliance می گوید: «باید مطمئن شوید فضایی که قرار است پاهای شما در آن قرار بگیرد توسط پایه های میز اشغال نشود.»

قبل از خرید یک میز دور آن بنشینید و بررسی کنید آیا برای پاهای شما جای کافی بدون برخورد به پایه میز وجود دارد یا نه. برای مانور دادن بیشتر در اتاق می توان آن قسمتی از میز که پایه را به رویه میز متصل می کند کوتاه کرد.

اگر می خواهید در رابطه با مهمانی ها انعطاف پذیرتر باشید به طول قسمتی که قرار است پای مهمان ها قرار بگیرد توجه کنید. Harris می گوید: «در کل میز هایی که دارای پایه های ظریف در گوشه کار هستند فضای بیشتری برای گذاشتن صندلی ها به فرد ارائه می کنند.»

همچنین Dyer اضافه می کند: «این نکته را در نظر داشته باشید که میزی که پایه های ظریفی دارد برای این که وسطش خمیدگی ایجاد نشود با یک محدودیت طولی ساخته می شود.»

با داشتن یک میز سه پایه یا نیمکت مانند می توانید افراد بیشتری را به دور میز اضافه کنید. Harris می گوید: «میزی که یک محوریت مشخص دارد بهترین گزینه برای خانواده های پر جمعیت است.» البته این میز ها نسبت به میز های چهار پایه از استواری کمتری برخوردار هستند.

میزهای نیمکتی با این که فضای بیشتری روی میز برای شما فراهم می کنند اما در نهایت فضای اتاق را تنگ می کنند. به فاصله بین صندلی و پایه های این نوع میز ها دقت کنید تا هنگام نشستن دور میز فضا کافی برای زانوهایتان وجود داشته باشد.
انتخاب جنس میز
انتخاب جنس میز

با توجه به سبک خود جنس و متریال میز را انتخاب کنید

یکی از جنبه های سخت خرید میز ناهار خوری انتخاب جنس مناسب است. باید به قیمت، نحوه نگهداری و سبک شخصی خود دقت کنید. اگر میزتان با توجه به این موارد خریداری نشود یک عمر پشیمانی را به همراه دارد.

چوب: چوب اصل یک جنس و متریال کلاسیک است که هم بادوام و هم قابل تعمیر است. چوب درختان کاج، اقاقیا، انبه و ساج گزینه هایی پر طرفدار و مقرون به صرفه هستند. چوب اصل با این که پرطرفدار است اما معمولا گرانتر هم تمام می شود.

تولید کنندگانی مانند ایکیا سعی کرده اند قیمت میز های چوبی را پایین بیاورند اما اگر میز بزرگی می خواهید هنوز هم باید خود را برای یک قیمت بالا آماده کنید. رویه چوب با دمای هوا و رطوبت تغییر می کند و خط و خش را هم به وضوح نشان می دهد اما در عین حال قابل تعمیر است.

روکش چوب: در مقایسه با چوب اصل روکش چوب قیمت بهتری دارد. در این میز ها یک روکش با طرح چوب به یک تخته چند لایه چسبانده شده. برای خریدن این مدل میز ها دنبال برند های معروف در این زمینه باشید. یک راه برای تشخیص دادن مدل ارزان تر این میزها این است که زیر میز را نگاه کنید. Dyer پیشنهاد می دهد: «اگر فقط قسمت بیرونی میز روکش دارد ولی زیر آن از یک جنس متفاوت است این بدان معناست که کارخانه برای کم شدن قیمت فقط روی میز را روکش می کند.»

همچنین می توانید از فروشنده درباره قیمت میز سؤال کنید. این نوع میز ها در انواع قیمت ها به بازار عرضه می شوند.

سنگ و شبه سنگ: میزهای سنگی شامل مرمر، کوارتز و سنگ های گچی مانند سیمان هستند. البته میزهای سنگی دارای منافذ بسیاری هستند و به راحتی لک می شوند. بسته به نوع ساختشان می توانند خش برداشته یا بشکنند و وقتی این اتفاق بیفتد تقریبا غیر ممکن است که میز دوباره تعمیر شود. همچنین این میز ها بسیار سنگین هستند. از نظر قیمت آنهایی که رویه سیمانی دارند قیمت بسیار به صرفه تری نسبت به میز های مرمری دارند.

شیشه: شیشه ها می توانند شفاف یا کدر باشند. معمولا گران قیمت نیستند و فضا را هم باز تر نشان می دهند. با این که شیشه نسبت به رطوبت واکنشی نشان نمی دهد اما می تواند با تغییر دما ترک بردارد. همچنین اثر انگشت را به راحتی نشان می دهد. اگر مراقب شیشه باشید این نوع میز تا سال ها دوام می آورد اما اگر گوشه هایش دچار پریدگی یا خط و خش شود میز خیلی زود شکل خود را از دست می دهد.

فلز: فلز از جمله استیل ضد لک، برنج، روی و رنگ لاکی بیشترین استفاده را برای رویه میز دارند. فلز با دوام است و به راحتی هم دچار آسیب نمی شود اما چون سطح براقی دارد به راحتی اثر انگشت را نشان می دهد. فلز های رنگ شده هم به سختی تعمیر می شوند. این مدل قیمت کمتری نسبت به میز های چوبی دارد اما پیدا کردن میزی که کاملا از فلز ساخته شده باشد کمی دشوار است.

پلاسیتک و لمینت: این مدل میزها چه جنس اصلیشان پلاستیک باشد چه روی یک تخته چند لایه سطحی از پلاستیک پوشیده باشد گزینه مقرون به صرفه ای هستند. دوام زیادی دارند اما از بهترین جنس ممکن هم نیستند. تمیز کردن این جنس بسیار راحت است و نگهداری از آن آسان اما معمولا به عنوان یک گزینه ارزان شناخته می شوند.

یک میز ناهار خوری خوب، عالی ساخته شده و با استفاده زیاد افراد آسیبی نمی بیند. Dyer می گوید: «جنس میز یکی از مؤلفه های اصلی خوب بودن میز است اما مهمترین قسمت میز نقطه اتصال پایه ها و رویه میز است. هر چه قدر این نقطه اتصال بهتر ساخته شده باشد میز هم دوام بهتری دارد.»

اگر میز خود را از مغازه می خرید زیر پایه های میز را چک کرده تا ببینید آیا روی کف جا انداخته است یا نه. همچنین اگر نقطه اتصال پایه ها با میز محکم نیستند میز خوب ساخته نشده. در مورد میزهای بسیار ارزان هم مراقب باشید زیرا ممکن است فقط با چسب سر پا نگه داشته شده باشند.

در مورد صندلی های دور میز مطمئن شوید که با میزتان هماهنگی دارند. برای راحت تر شدن کار می توانید آن ها را به صورت ست خریداری کنید اما اگر می خواهید صندلی ها را جدا با سلیقه خودتان انتخاب کنید هیچ مشکلی ندارد. همچنین می توانید صندلی های اضافه بخرید و در اتاق های دیگر از آن ها استفاده کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.