انتخاب فرش مناسب برای منزل

9
۰
(۰)

جدا از انتخاب یک فرش با طرح و رنگ مناسب و سازگار با دکوراسیون خانه مقوله ای که ساکنان منازل را بیش از هر چیز آزار می دهد ابهام و تردید در چیدمان وسایل منزل در کنار یکدیگر است. در این بین یکی از معضلات بزرگ انتخاب فرشی با ابعاد صحیح و چینش مبلمان، میز ناهارخوری یا تختخواب بر روی آن است که شوربختانه در اغلب خانه ها با طرح و شکلی نامناسب صورت می گیرد. در واقع بسیاری از افراد نه از تأثیر ابعاد فرش بر جلوه محیط آگاه هستند و نه با مشکلات فرش های کوچک. نتیجه آنکه در بسیاری از خانه های ایرانی فرش های بسیار کوچک را در اتاق های نشیمن بزرگ با کفپوش های سرامیکی مشاهده می کنید اما این شیوه از انتخاب فرش و چیدمان وسایل منزل تا چه حد صحیح است؟ در این مطلب قرار است نگاهی به ابعاد فرش و تأثیر آن بر دکوراسیون منزل داشته باشیم پس با ما همراه باشید.

انتخاب فرش مناسب

انتخاب فرش مناسب برای اتاق نشیمن

استفاده از یک فرش کوچک در دکوراسیون منزل و چینش قطعات مبل در اطراف آن یک شیوه رایج در خانه ‌های امروزی است. اگر چه در نگاه اول این روش چندان هم نامناسب به نظر نمی رسد و حتی در ظاهر جلوه فرش را هم به خوبی نشان می دهد اما در اتاق ‌های نشیمن کوچک مشکلاتی به همراه دارد. نخست آنکه فاصله زیاد لبه فرش از مبلمان سبب می ‌شود که یا پای افراد به طور کامل بر روی زمین قرار بگیرد و یا در زیر پای خود ناهمواری ناخوشایندی احساس کنند. این مورد به ‌ویژه در فصل سرما و در منازلی با کف سنگی و سرامیکی بسیار آزاردهنده خواهد بود. افزون بر این در چنین حالتی فرش ها به دلیل وزن کم به‌ آسانی حرکت می‌کنند که این موضوع می ‌تواند به لحاظ ایمنی نیز حائز اهمیت باشد. با این وصف توصیه می‌کنیم که در دکوراسیون اتاق نشیمن از فرشی استفاده کنید که قطعات مبلمان به طور کامل بر روی آن قرار بگیرند. این شیوه علاوه بر ایمنی و ایجاد یک نشیمن نرم و راحت در زیر پای افراد به دلیل پیوستگی میان بافت فرش و روکش مبلمان موجب زیبایی هرچه بیشتر محیط می ‌شود. افزون بر این توصیه می ‌کنیم در دکوراسیون اتاق نشیمن از فرش گرد و مدور در زیر مبلمان استفاده نکنید چراکه اغلب افراد با توجه به فضای منزل چینش مستطیلی را برای مبلمان خود انتخاب می‌کنند و در چنین حالتی معمولاً یا تعدادی از پایه‌ های مبلمان بر روی قسمت ‌های فاقد فرش قرار می ‌گیرند و یا به ناچار برای پیشگیری از چنین مشکلی قطعات مبل را بیش از حد به یکدیگر نزدیک می کنند که موجب ایجاد مشکل در رفت و آمد و کاهش جلوه مبلمان می ‌شود.

انتخاب فرش مناسب

چه فرشی با چه ابعادی برای اتاق غذاخوری؟

چه در منزل خود فضایی با نام اتاق غذاخوری داشته باشید و چه در گوشه ‌ای از اتاق نشیمن میز ناهارخوری قرار داده باشید احتمالاً از فرشی برای قرار گرفتن در زیر میز ناهارخوری استفاده خواهید کرد به ‌خصوص برای میزهای کوچک که با یک حرکت ساده جا به جا می ‌شوند و فرم و چینش خود را از دست می ‌دهند. انتخاب فرش برای این فضا کمی با اتاق نشیمن متفاوت است. در اتاق نشیمن اگر تنها بخشی از مبلمان هم بر روی فرش قرار بگیرد کفایت می کند اما در فضای ناهارخوری میز و صندلی‌ ها باید به طور کامل بر روی فرش قرار بگیرند. در نظر داشته باشید که کاربران میز ناهارخوری هنگام استفاده از آن کمی صندلی ‌ها را عقب می ‌کشند و نبود فرش در زیر تعدادی از پایه‌ ها می ‌تواند موجب تکان خوردن صندلی ‌ها در هنگام نشستن افراد شود. در نتیجه ابعاد فرشی که در زیر میز ناهارخوری قرار می ‌گیرد باید به ‌اندازه ‌ای باشد تا پایه ‌های میز و صندلی ‌ها را در هنگام استفاده از آنها پوشش دهد. افزون بر این برخلاف چیدمان اتاق نشیمن که استفاده از فرش گرد را مشکل می ‌کند در فضای ناهارخوری به ‌راحتی می ‌توانید از فرش ‌های گرد و مدور استفاده کنید. تنوع بی ‌نظیر میزهای دایره ‌ای در بازار و محبوبیت آنها به‌ خصوص برای خانه‌ هایی با فضای باز موجب شده تا بتوانید به ‌آسانی فرش‌ های مدور را در زیر این دسته از میزها پهن کنید. جالب آنکه در این موارد یک هماهنگی بی‌ نظیر میان میز ناهارخوری و فرش قرار گرفته در زیر آن خلق می ‌شود. تنها نکته ‌ای که باید یادآور شد ابعاد فرش است. ابعاد فرش باید به گونه ای باشد که صندلی ‌ها پس از عقب کشیدن همچنان بر روی فرش قرار بگیرند. علاوه بر این توصیه می ‌کنیم میزهای مستطیلی و بزرگ را بر روی فرش‌های گرد و دایره‌ ای قرار ندهید چرا که نه به لحاظ هندسی با یکدیگر سازگاری دارند و نه صندلی‌ ها پس از عقب کشیدن به طور کامل بر روی فرش قرار می‌ گیرند.

انتخاب فرش مناسب

چند فرش و در چه اندازه ‌ای برای اتاق خواب؟

اگر چه استفاده از فرش در اتاق نشیمن و پذیرایی نسبت به سال های قبل کمرنگ ‌تر شده است اما بسیاری از افراد همچنان به پهن کردن فرش با اندازه قابل توجه در اتاق خواب خود علاقه دارند. بخشی از این تمایل به کاربرد زیاد اتاق خواب در طول روز به‌ عنوان اتاق مطالعه و اتاق کار و علاقه به بودن یک کفپوش نرم و راحت در زیر پا برمی گردد. انتخاب یک فرش مناسب و سازگار با دکوراسیون اتاق خواب تا حد زیادی به سلیقه شما و فضای اطراف تختخواب بستگی دارد. در هر حال هنگام پهن کردن فرش در اتاق خواب به تقارن فرش نسبت به تختخواب دقت کنید. افزون بر این قرار نیست همواره از یک تخته فرش و آن هم تنها در زیر تختخواب استفاده کنید بلکه در اتاق ‌هایی با عرض کم می ‌توانید از اطراف تختخواب به منظور پهن کردن دو قالیچه کوچک و هم اندازه بهره بگیرید. همچنین اگر از پاتختی استفاده می ‌کنید الزاماً فرش مورد استفاده نباید در زیر آنها قرار بگیرد و این موضوع تنها به سلیقه شما، طول فرش و ابعاد اتاق خواب ارتباط دارد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.