بهترین سایز تابلو را برای دکوراسیون منزل انتخاب کنید

185
۳.۳
(۷)

خانه ای را تصور کنید که بهترین و گران‌ترین فرش و مبلمان را در خود جای داده است. رنگ پرده ها کاملا با رنگ مبلمان همخوانی دارد و رنگ ها در تمام  های وسایل هنرمندانه با هم ترکیب شده اند. لوستر چشمگیری از سقف آویزان شده است و نور لازم برای روشنایی خانه را تامین می کند. اکسسوری های خاص و قیمتی زینت بخش تمام فضای خالی خانه است. اما هنوز این خانه زیبا چیزی کم دارد و شما حس خوبی از بودن در آن دریافت نمی کنید.

به نظر شما چه چیزی در این خانه کم است؟

احتمالا درست حدس زدید. دیوارهای این خانه فریاد می زنند که هنوز جای تابلوها روی آنها خالی است و دکوراسیون داخلی شما کامل نشده است.

با چیدمان هنرمندانه تابلو، عکس ها و سایر کارهای هنری، دیوار خالی خانه خود را به گالری خود تبدیل کنید.

اما سوال مهمی که باید برای تکمیل چیدمان خانه از خود بپرسید این است که: چگونه می توانید بهترین تابلو را برای دیوارهای خانه انتخاب کنید یا بهترین سایز تابلو برای دیوار چگونه محاسبه می شود؟

هنگام خرید یک تابلو اندازه مهم است. یک تابلو با اندازه نامناسب می تواند هنر آن تابلو را تحت تأثیر قرار دهد و از لحاظ بصری زیبا به نظر نرسد. خواه نقاشی منحصر به فردی باشد خواه قاب چاپی، چاپ بوم یا عکس. چون اغلب تابلوها در فضا به یک نقطه کانونی چشم نواز تبدیل می شوند باید از هر لحاظ بررسی و انتخاب شوند.

انتخاب بهترین سایز تابلو در دکوراسیون

طول و عرض دیواری که می خواهید تابلو را روی آن آویزان کنید اندازه بگیرید. برای دیوارهایی که بزرگتر از تختخواب یا مبل هستند کافی است به جای کف تا سقف فضای باز دیوار را از بالای مبلمان تا سقف اندازه بگیرید.

تابلوهایی که برای بالای مبلمان در نظر می گیرید باید کوچکتر از طول مبل باشند و بیشتر از ۷۵% فضای پشت مبل را پوشش دهد. در واقع باید فضایی خالی در اطراف تابلو وجود داشته باشد تا آراستگی بیشتری برای دیوار ایجاد کند.

بهترین سایز تابلو برای دیوار

اگر برای فضای خالی دیوار بالای شومینه به دنبال تابلو هستید، باید اندازه تابلو را متناسب با اندازه دهانه شومینه انتخاب کنید. قانون سه هشتم می تواند راهنمای خوبی برای محاسبه اندازه تابلو بالای شومینه باشد. طبق این قانون هنگام نصب تابلو روی یک دیوار خالی آن را به گونه ای قرار دهید که از هر طرف تابلو سه هشتم دیوار خالی باشد.

ابعاد تابلو بالای شومینه

انتخاب فرم و شکل مناسب برای تابلو دیواری

فضایی که شما برای نصب تابلو در نظر گرفته اید خواه یک دیوار کوچک یا یک دیوار بزرگ تفاوتی نمی کند، نصب چندین تابلو در کنار هم می تواند زیبایی خاصی به فضای شما بدهد. فقط کافی است چند دستورالعمل انجام شود تا نتیجه کار مطلوبی داشته باشید.

برای دیوار مستطیل شکل تابلوهای مستطیل یا بیضی و برای دیوار مربع شکل تابلوهای مربع یا گرد را انتخاب کنید. معمولا تابلوهای مستطیل یا مربع برای فضای داخلی مدرن و تابلوهای بیضی و گرد برای فضای داخلی کلاسیک مناسب ترند.

کلکسیون تابلو روی دیوار

اگر چندین تابلو نصب می کنید مهمترین تابلو را در مرکز دیوار قرار دهید و تابلوهای دیگر را در اطراف تابلوی مرکزی مرتب کنید. ترجیحا تابلوها را در یک مستطیل کوچک و کاملاً دسته بندی شده قرار دهید تا تأثیر بصری بهتری ایجاد کنند.

تابلوهایی که سبک قاب یکسانی دارند را به صورت ردیفی نمایش دهید.

نصب چند تابلو روی دیوار

تابلوهای مستطیلی برای دیوار مستطیل

چگونه دیوار مناسب برای نصب تابلو را انتخاب کنیم؟

با دیواری به رنگ خنثی مانند سفید یا بژ شروع کنید. سعی کنید اول تابلو ها را روی زمین بگذارید و مرتب کنید و زمانی که چیدمان صحیح خود را تعیین کردید به دیوار منتقل کنید.

اگر دوست دارید تابلوها را در راه پله به نمایش بگذارید؛ تابلوهای بزرگ و کوچک را با هم ترکیب کنید به گونه ای که با نصب قطعات کوچکتر که مرکز آنها یک قطعه بزرگ است طرحی از یک آبشار را ایجاد کنید.

مجموعه تابلوها را به دیوار خالی پشت کاناپه یا اطراف تلویزیون نیز می توانید اضافه کنید.

اجازه دهید برای تکمیل این قسمت به شما خواندن مطلب فضای منفی در دکوراسیون را پیشنهاد دهم. با درک فضای منفی و در نظر گرفتن آن برای نصب تابلو روی دیوار می‌توانید دکوراسیون زیباتری در خانه داشته باشید.

اندازه مناسب تابلو

نحوه چیدمان تابلو بر روی دیوارهای رنگی

تابلویی متناسب با پالت رنگی دیوار پیدا کنید. لازم نیست هر رنگ موجود در تابلو متناسب با پالت رنگی باشد؛ هماهنگی آن تنها با یک یا دو تابلوی برجسته تر کافی است.

در حالت ایده آل رنگ زمینه تابلو باید با رنگ دیوار هماهنگ باشد؛ به معنی ساده تر رنگ تابلو باید مشابه، مکمل یا از خانواده رنگی دیوارها باشد.

تابلو برای دیوار رنگی

سایز تابلو برای دیوار رنگی

تابلو روی دیوار رنگی

سایز تابلو برای خانه با سقف بلند

سقف های بلند چالش های تزیینی ایجاد می کنند. از کف تا سقف را اندازه گیری کنید و تابلو های خود را تقریباً در یک سوم میانی دیوار آویزان کنید.

تابلویی را انتخاب کنید که تقریباً هم شکل دیوار باشد یعنی اگر دیوار پهن است تابلو نیز پهن باشد و اگر باریک، تابلو هم باریک انتخاب شود.

سعی کنید در چنین فضاهایی تابلوهای بزرگ نصب کنید. در تصویر زیر اگرچه سقف خانه چندان بلند نیست ولی تاثیر تابلو بزرگ بر کوچک‌تر نشان دادن دیوار به خوبی نمایش داده شده است.

تابلو برای سقف بلند

ابعاد مناسب برای تابلو بالای مبل

در بالا مختصر درباره نصب تابلو بالای مبلمان صحبت کردیم.

قبل از نصب تابلو کاناپه خود را در جای مناسب قرار دهید. تابلوهای هنری باید اندازه مناسبی داشته باشند. برای یک دیوار با طول زیاد یک تابلوی بزرگ می تواند کمک کند تا دیوار کمی کوتاه تر به نظر برسد. اگر فقط قصد آویزان کردن یک تابلو بر روی دیوار بالای مبل را دارید اندازه آن باید کمتر از دو سوم اندازه مبلمان باشد اما اگر از چندین تابلوی کوچک استفاده می کنید آنها را به هم نزدیک کنید تا جلوه بصری یک تابلوی بزرگتر را ایجاد کنند.

تابلو را ۱۵۰ تا ۱۶۰ سانتیمتر بالاتر از کف نصب کنید و دقت کنید که بیشتر از ۹ سانتیمتر بین پایین تابلو و بالای مبل فاصله نداشته باشید. یک راه ساده تر این است که تابلو را به راحتی روی دیوار نگه دارید و آن را آنقدر بالا و پایین ببرید تا به ارتفاع ایدئال برسید؛ سپس این نقطه را علامت گذاری و تابلو را آویزان کنید. اما اگر تعداد زیادی تابلو دارید این کار غیر عملی است؛ پس سعی کنید تکه های کاغذ را به همان اندازه برش دهید و آنها را به دیوار آویزان کنید تا جای مناسب تابلوها را به دست آورید.

سایز تابلو بالای مبل

نحوه نصب بوم های بدون قاب

آویختن تابلوی بدون قاب ظرافتی خاص به دکوراسیون شما می بخشد. بوم را در جایی که می خواهید آن را آویزان کنید در مقابل دیوار نگه دارید. از گوشه های بالا علامت گذاری کنید. برای این کار ممکن است به کمک دو نفر نیاز باشد؛ یکی برای نگه داشتن تابلو و دیگری علامت گذاری بر روی دیوار. دقت کنید که تابلو کاملاً  مماس با دیوار آویزان شود.

تابلو بدون قاب

ایجاد دیوار خاطره

دیوار خاطره روشی سرگرم کننده و چشم نواز برای پر کردن یک فضای بزرگ است که تشکیل شده از چند تابلوی عکس خانوادگی از قدیم تا جدید با اندازه های مختلف و سبک قاب یکسان که می توانند به صورت خطی و متقارن و یا به صورت ترکیب افقی و عمودی بدون تقارن بر روی دیوار نصب شوند.

تابلو برای دیوار خاطره

تابلوهای خاطره برای دیوار خاطره

یادتان باشد هیچ ایده بدی وجود ندارد مگر اینکه اجرای آن بد باشد. حتی اگر زیباترین تابلو  را با وسایل تزئینی یا مبلمان نامناسب جفت کنید نمی تواند جلوه بصری زیبایی به فضای شما ببخشد.

حتما تا به حال اهمیت انتخاب ابعاد تابلو و شیوه چیدمان آن‌ها در کنار هم را درک کرده‌اید. اگر ایده ای برای آرایش درست چند تابلو با ابعاد مختلف ندارید، می‌توانید از نکات گفته شده در مطلب دیگر از مجله خوگر که در آن اصول نصب تابلو در خانه بررسی شده است، کمک بگیرید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۳ / ۵. تعداد نظرات: ۷

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.