اشتباهات رایج چیدمان در فضاهای کوچک کدام است؟

10
۰
(۰)

امروزه با انبوه جمعیتی که در شهر‌ها زندگی می‌کنند و رشد سریع تعداد شهرنشینان فضاهای زندگی هر روز کوچک‌ تر می‌ شود. با این‌ حال این به این معنا نیست که فضاهای کوچک نمی‌ توانند به زیبایی و دلنشینی خانه‌ های بزرگ باشند تنها کافی است که نکات لازم جهت چیدمان وسایل در این خانه را بلد باشید. در ادامه با چند اشتباه از اشتباهات رایج چیدمان که اکثر اشخاص در دکوراسیون خانه‌ های کوچک خود مرتکب می‌ شوند آشنا می‌ شوید و راهکارهای لازم برای تصحیح این اشتباهات را فرا می‌ گیرید.

اشتباهات رایج چیدمان

ترس از ایجاد تنوع

بسیاری بر این باورند که چون فضای خانه کوچک است نباید آن را با استفاده از وسایل تزیینی، تابلو‌ها و … شلوغ کرد. این ترس بزرگترین اشتباه از اشتباهات رایج چیدمان است که موجب می‌ شود دیوارهای خانه بدون هیچگونه تزیینی باقی بمانند و خانه از فضای دلچسب و دوست داشتنی که طالب آن هستیم فاصله بگیرد. البته نمی‌ توان گفت که این طرز فکر به‌ کلی اشتباه است. اما با دقت کافی و انتخاب تابلوی مناسب، نصب یک پارچه دکوری، استفاده از کاغذدیواری زیبا و طرحدار بر روی یک بخش کوچک از دیوار، نصب کاغذ دیواری و استیکر با رنگ و طرح مناسب در یک بخش از فضا و یا حتی با استفاده از ظرفیت فضای سقف می‌ توانید جوی دلنشین و صمیمی ایجاد کنید.

اشتباهات رایج چیدمان

پر کردن فضا با وسایل ریز و درشت بسیار

در مورد قبل به این اشاره شد که نباید فضا را خالی کرد با این‌ حال پر کردن بیجای خانه هم موجب آشفتگی و در نهایت ایجاد خستگی در ساکنان منزل و مهمانان شما می‌ شود. مثلاً برای اتاق پذیرایی خود می‌ توانید به‌ جای قرار دادن چند مبل تک از یک مبل راحتی یا کاناپه سایز متوسط (نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک بلکه اندازه‌ ای مناسب با تناسبات فضا) استفاده کنید. یا اگر خانه شما سقفی بلند دارد می‌ توانید در ارتفاعی که مانع حرکت در مسیر نشود یک کمد، قفسه یا کابینت به دیوار یا سقف متصل کنید تا به‌راحتی وسایل موردنیاز خود را در آن قرار دهید و از اشغال شدن اضافی فضا جلوگیری کنید. استفاده از چندین رنگ درخشان و تند در کنار هم نیز موجب شلوغ تر دیده شدن فضاهای کوچک می شود. از شلوغی بیش از حد و استفاده از چندین تنالیته رنگی در یک فضای کوچک پرهیز کنید مگر اینکه واقعا عاشق این نوع فضا باشید و به عنوان سبک دکوراسیون مورد نظرتان آگاهانه این روش را انتخاب کرده باشید.

اشتباهات رایج چیدمان

بی‌ برنامگی در چینش مبلمان و اثاثیه

دکور یک خانه امری استراتژیک است. مخصوصاً اگر فضای خانه‌ شما کم است باید فکر سانتیمتر به سانتیمتر آن را کرده باشید و بعد وسایل را بچینید. به همین علت بهتر است از قبل خانه را ناحیه‌ بندی کنید. این تقسیمات بهتر است با توجه به عملکرد هر فضا صورت گیرد. مثلاً فضایی برای مطالعه، فضایی برای خوابیدن، فضایی برای نشستن و ریلکس کردن، فضایی برای غذا خوردن و … بعد هرکدام از این بخش‌ ها را به بخش‌ های کوچکتر تقسیم کنید و جای هر وسیله‌ ای را مشخص کنید.

اشتباهات رایج چیدمان

بی‌ توجهی به رنگ و طرح دیوارها، کف و سقف

نور و رنگ دو عنصر بسیار مهم در هر فضایی هستند. روشنایی و رنگ‌ های کمرنگ موجب بزرگتر نشان دادن فضا می‌ شوند. با این‌حال این به معنی این نیست که حتماً از رنگ‌ های روشن استفاده کنید. بسیاری از افراد خانه‌ خود را تماماً سفید می‌ کنند. اگر چه رنگ سفید همیشه زیباست اما شاید استفاده از آن در کنار دیواری به رنگ سبز یا خاکستری تیره جالب باشد و فضایی مختص شما را خلق کند. شما الزامی به استفاده از رنگ سفید در یک خانه کوچک ندارید و حتی بهتر است از اعجاز رنگ دیوار برای ایجاد یک دکوراسیون متفاوت غافل نشوید و با قبول کمی ریسک تمام دیوارهایتان را یکدست سفید نکنید.

اشتباهات رایج چیدمان

نورکم و پرده‌های کلفت

یکی از اشتباهات رایج چیدمان در فضاهای کوچک استفاده از پرده‌ های اشرافی و کلفت است که تمام نور خانه را می‌ گیرند و فضایی سنگین ایجاد می‌ کنند حتی در خانه‌ های بزرگ هم کاربرد زیادی ندارند مگر اینکه خانه به سبک کلاسیک و اشرافی طراحی شده باشد. اما یک فضای کوچک که پنجره‌ های زیادی هم ندارد با وجود پرده‌ های سنگین حس خفگی به کاربران القا می‌ کند پس بهتر است از پرده‌ های حریر یا پارچه‌ های سبک و رنگ‌ های شاد یا روشن استفاده کنید تا نور کافی وارد شود و خانه نفس بکشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.