اسوجی، آیین خانه تکانی به سبک ژاپنی‌ها!

20
۵
(۱)
هر ملتی زمان و شیوه مخصوص به خودش را برای خانه تکانی دارد
هر ملتی زمان و شیوه مخصوص به خودش را برای خانه تکانی دارد

تاریخچه اسوجی

در غرب، بیشتر خانه‌دارها در ابتدای بهار خانه‌هایشان را می‌تکانند و برای همین هم به آن «تمیزکاری بهاره» گفته می‌شود. اسوجی اما، درست شبیه خانه‌ تکانی ما ایرانی‌ها در پایان سال (ژاپنی) انجام می‌شود. اُ در زبان ژاپنی یعنی بزرگ و سوجی هم به معنای تمیز کردن است یعنی «تمیزکاری بزرگ». این سنت از دوران اُدو در ژاپن نشات می‌گیرد که در آن خانه‌ها اجاق‎های هیزمی داشتند و هرچه به پایان سال نزدیک می‌شد، دوده بیشتری خانه را می‌پوشاند. قصر ادو از ماه دسامبر سنت پاکسازی را شروع می‌کرد و تا انتهای سال (اوایل زمستان) ادامه داشت و همین موضوع کم کم به استقبالی پاکیزه از سال نو تبدیل شد و امروز چیزی بیشتر از دستمال کشیدن روی پنجره‌ها، عوض کردن وسایل کهنه و شستن پرده‌هاست: «اسوجی روحی تازه است که به خانه و البته ساکنان آن دمیده می‎شود.»

از وسایل مخصوص خانه تکانی غافل نشوید

از وسایل مخصوص خانه تکانی غافل نشوید

مواد لازم برای یک اسوجی!

می‌توانید امسال خانه تکانی را به روش اسوجی پیش ببرید؛ برای این کار باید این وسایل را حتما داشته باشید:

شوینده بر پایه جوش شیرین؛ جوش شیرین بهترین پاک‎کننده لکه‌ها و کثیفی‌های سرسخت و چسبنده‎ است و در پایان سال خانه شما را از شر آن‌ها که یک سال است اذیتتان می‌کند راحت خواهد کرد. برای ساختن این پاک‌کننده همچنین می‌توانید سدیم بی‌کربنات را با آب ولرم ترکیب کنید.

تی را فراموش نکنید؛ تی‌ها چه دسته‌دار و مخصوص پاک کردن زمین باشند و چه دستی برای پاک کردن گرد و غبار، یکی از ملزومات اصلی روش اسوجی هستند. تی را می‌توانید بشویید و دوباره به کار ببرید.

انواع تمیزکننده؛ کاشی‌ها و دیوارها حتما از خانه تکانی پارسال تا الان لکه‌های زیادی دارند، به خصوص اگر در شهرهای بزرگ و آلوده زندگی می‌کنید و پنجره‌ها را زیاد باز گذاشته‌اید. دوده، لکه و رنگ‌های ناخواسته با تمیزکننده‌ها پاک خواهند شد.

آیین اصلی اسوجی حدود دو ماه طول می‌کشید

آیین اصلی اسوجی حدود دو ماه طول می‌کشید

زمان مناسب اسوجی

آیین اصلی اسوجی حدود دو ماه طول می‌کشید اما در زندگی‌های امروزی اختصاص دادن این همه زمان به خانه تکانی به نظر غیرممکن می‎‌رسد. خانه‌ها کوچک‌تر شده‌اند و تمیزکاری سخت‌تر، و از همه مهم‌تر: هیچکس این میزان زمان ندارد. خود ژاپنی‌ها هم نسخه کوچک و به روز شده این آیین را اجرا می‌کنند. وجه تمایز اسوجی با تمیزکاره بهاره غربی‌ها این است که در آن به معنای واقعی کلمه «سر تا پای خانه» تمیز می‌شود: داخل کولرها و سیستم‎‌های تهویه، بالای کتابخانه‌ها، لامپ و سطح پایین کمدها و… و همین باعث می‌شود کار فیزیکی سختی پیش رو باشد. اگر سبک اسوجی را پیش گرفتید، کارهای سخت را همین اول از سر راه بردارید. خانه را پر از مواد پاک‌کننده کنید و شروع کنید به زدودن گرد و خاک و کثیفی از جاهایی که کمتر به آن‌ها سر زده‎اید. مثلا فضای پشت گاز و یخچال یا درپوش کولر.

این آیین نه فقط به تمیز شدن فضای اطراف انسان، که به نوسازی و تازه شدن روح اهمیت می‌دهد.

این آیین نه فقط به تمیز شدن فضای اطراف انسان، که به نوسازی و تازه شدن روح اهمیت می‌دهد.

اسوجی یک رقابت برای نوسازی روح

اگر در ماه‌های مانده به آخر سال ژاپنی تلویزیون این کشور را تماشا کنید با موجی از برنامه‌های آموزشی و تصویریِ تمیزکاری، مسابقه‌هایی با هدف پاک و تمیز کردن خانه و نکته‌های تاریخی و سرگرمی درمورد اسوجی روبرو می‌شوید. ماری کوندو یکی از بزرگترین و معروف‌ترین نویسنده‌های حوزه دکوراسیون داخلی و نگهداری از منزل می‎گوید که این آیین نه فقط به تمیز شدن فضای اطراف انسان، که به نوسازی و تازه شدن روح اهمیت می‌دهد.

اسوجی مخصوص خانه نیست

اسوجی مخصوص خانه نیست

ژاپنی‌ها عقیده دارند انرژی (بسیار زیادی) که برای خانه تکانی در این فصل می‎گذارند به محیطشان برمی‌گردد و –درست مثل همه مردم دنیا- فکر می‌کنند وقتی محیط اطراف هرکسی تمیز و مرتب باشد، ذهنش هم مرتب‌تر و آرام‌تر خواهد بود، در خانه آرامش بیشتری خواهد داشت و سر کار و در مدرسه، بهتر کار می‌کند و درس می‌خواند. ما ایرانی‌ها هم می‌توانیم فلسفه زیبایی اسوجی را در خانه تکانی خودمان جاری کنیم. خانه تکانی برای نوسازی روح.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.