استفاده از کتابخانه دیواری در دکوراسیون

47
۵
(۱)

 

از طرفی خانه‌ هایمان هم جایی برای نگه ‌داشتن تعداد زیادی کتاب ندارد. اما همه ما می‌دانیم که هیچ چیز جای ورق زدن یک کتاب، غرق شدن در داستان‌ های آن و تصور کردن هر یک از شخصیت‌ ها و اتفاقات را نمی ‌گیرد. بوی برگ‌های کتاب هنوز که هنوز است حس و حال متفاوتی را در ما ایجاد می‌کند. اما در این مطلب قصد دارم به شما بگویم که کتابخانه‌ ها فقط برای آدم‌ هایی که اهل کتاب خواندن هستند نیست. کتابخانه ‌ها زیبایی منحصر به فردی دارند که می ‌توانند در دکوراسیون داخلی خانه‌ شما جلوه‌ خاصی ایجاد کند. اگر به‌ دنبال اضافه کردن حجم جدیدی از وسایل به خانه‌ خود نیستید می‌ توانید برای این منظور از کتابخانه ‌های دیواری استفاده کنید. آنها به ‌غیر از اینکه فضایی برای قرار دادن کتاب ‌ها و دیگر وسایل را در اختیار شما می‌گذراند می ‌توانند به‌عنوان تزیینات دیواری نیز استفاده شوند. حالا اگر با خواندن این مطلب شما هم به فکر خرید یک کتابخانه‌‌ دیواری افتاده‌اید به ایده‌ های زیر توجه کنید.

کتابخانه دیواری

این تنها یک کتابخانه‌ کج نیست

شاید شما هم از دیدن کتابخانه‌ هایی که قفسه ‌های مستطیل شکل منظمی دارند و شاید تا حدی حوصله سر بر باشند خسته شده‌اید. شاید با تصور کردن این کتابخانه‌ ها شما هم با خود می ‌گویید که آنها چطور می ‌توانند جلوه‌ جدیدی به دکوراسیون داخلی خانه‌ ما ببخشند. من با دیدن تصویر بالا متوجه شدم که طراحی ‌های جدید کتابخانه ‌های دیواری کاملا با آنچه که در ذهن ما وجود دارد متفاوت است. این کتابخانه ظاهر یک کتابخانه‌ کلاسیک را دارد که قفسه‌ های آن کج شده باشند. در عکس زیر از تمامی دیوار برای این کتابخانه استفاده شده‌است به ‌همین دلیل وقتی که از دور تماشا می ‌کنیم به‌ نظر می ‌رسد که با یک کاغذ دیواری با طرح لوزی شکل مواجهیم. درواقع این کتابخانه حتی بدون وجود کتاب ‌ها می ‌توانست به‌ سان یک دیوار کاذب بسیار خاص در نظر گرفته شود. البته که  کتاب ‌ها رنگ‌ و بوی متفاوتی به ظاهر کلی این دکوراسیون می‌ بخشند. نور پردازی نیز می ‌تواند تأثیر بسیاری در ظاهر کلی چنین کتابخانه ‌هایی داشته باشد.

کتابخانه دیواری

رنگ‌ها را فراموش نکنید

همانطور که بارها در بسیاری از موضوعات مربوط به دکوراسیون داخلی خوانده‌اید رنگ‌ ها تأثیرات به ‌سزایی در حس و حالی که از چیدمان یک منزل می‌گیرید دارند. چرا که آنها ارتباط مستقیم با روانشناسی و حالات روحی انسان دارند. درباره‌ کتابخانه ‌ها هم وضعیت مشابه است. اگر قصد خرید یک کتابخانه‌ دیواری را دارید توجه داشته باشید که دستتان برای بازی با رنگ ‌ها بیشتر است. هم قفسه‌ ها و هم رنگی‌ که به زمینه‌ کتابخانه روی دیوار می‌ زنید را می ‌توانید خودتان انتخاب کنید. برای این‌کار لازم است که قبلا روی تأثیر رنگ ‌ها فکر کنید. به ‌طور مثال با انتخاب رنگ آبی برای کتابخانه‌ دیواری منزل خود می ‌توانید آرامش را وارد فضا کنید. اما اگر قصد دارید که علاوه بر تزیین کردن دیوار بچه ‌ها را تشویق به کتاب خواندن کنید. می ‌توانید ترکیبی از رنگ‌ های سبز و زرد را ترجیح دهید. این رنگ‌ ها کتابخانه‌ دیواری منزل شما را جای جالب ‌تری نشان می ‌دهند و باعث می‌ شوند که حس و حال کشف آن در فردی که از مقابلش رد می‌شود ایجاد شود.

کتابخانه دیواری

در کتابخانه‌ دیواری خود غرق شوید

اگر شما هم از آن دسته آدم ‌هایی هستید که هنوز هم کتابخانه ‌ها را به ‌خاطر به نمایش گذاشتن کتاب ‌ها یعنی علاقه‌ قلبیتان دوست دارید این عنوان را دوست خواهید داشت. برای چنین افرادی داشتن جایگاهی دنج که بتوانند از هیاهو دور شوند و به دنیای کتاب ‌ها سفر کنند همیشه دغدغه‌ بزرگی ا‌ست. شاید بسیاری از شما در مجلات یا فیلم‌ ها پنجره ‌هایی را دیده باشید که هره‌‌ های عریضی دارند و افراد روی آنها می‌نشینند و به‌فکر فرو می ‌روند و باز شاید با خود فکر کرده باشید که کاش در خانه‌ من هم یکی از اینها وجود داشت. کتابخانه ‌های دیواری این فرصت را به شما می‌ دهند. می‌ توانید آنها را در دو طرف یک پنجره نصب کنید و از قسمت پایین‌ آنها که معمولا می ‌تواند کشویی داشته باشد به ‌عنوان نشیمن استفاده کنید. اگر پنجره‌ مناسب این کار در خانه‌ شما وجود ندارد می‌توانید با قرار دادن یک دراور کوتاه در وسط دو کتابخانه دیواری همان تأثیر را ایجاد کنید. بدین ترتیب فضایی هم برای قرار دادن اشیا خواهید داشت.

کتابخانه دیواری

متفاوت فکر کنید

هنگام خرید یک کتابخانه‌ دیواری بسیاری از ما بلافاصله به قفسه ‌هایی که تا سقف می‌ رسند فکر می‌کنیم. این کتابخانه ‌ها می ‌توانند در بسیاری از انواع دکوراسیون موجب افزایش جذابیت فضا شوند. اما گاهی این کتابخانه‌ ها برای ما زیاد از حد بزرگ هستند و یا اصلا با دکوراسیون داخلی فضای خانه‌ مان هماهنگی ندارند. در چنین شرایطی نیازی نیست که داشتن یک کتابخانه‌ را از سرمان بیرون کنیم. امروزه طراحی ‌های بسیار متفاوتی برای کتابخانه ‌های دیواری وجود دارد. تقریبا از هر چیزی که فکرش را کنید می‌توانیم یک کتابخانه بسازیم. به‌طور مثال اگر خانه‌ شما به سبک صنعتی دکور شده‌ است می ‌توانید از کتابخانه‌ هایی استفاده کنید که به‌ شکل لوله‌ های کار شده روی دیوار باشند و یا اگر شما فردی هستید که به رمز و رازها علاقه دارید می‌ توانید از کتابخانه ‌‌های نامرئی استفاده کنید. این کتابخانه ‌ها از قفسه ‌هایی ساخته می ‌شوند که به گیره شباهت دارند. هر یک از قفسه ‌ها تقریبا تا ۷ کیلو گرم کتاب را تحمل کنند و مهمتر از آن به‌ هیچ عنوان از پشت کتاب‌ ها دیده‌ نمی‌ شوند.

کتابخانه دیواری

آشتی کتاب‌ ها و تکنولوژی

خیلی وقت‌ ها جدا کردن تکنولوژی که مهمترین عنصر آن نیز تلویزیون است از همتای قدیمی‌ ترش یعنی کتاب کار درستی نیست. برای بسیاری از ما هر یک از این دو جایگاه مخصوص خود را دارند و نمی ‌توانیم یکی را به دیگری ترجیح دهیم. این قسمت از شخصیتمان را می‌ توانیم به ‌راحتی در دکوراسیون داخلی خانه نمایان سازیم. در هر حال یکی از عوامل مهم در طراحی دکوراسیون هر فضایی شخصیت بخشی به آن با توجه به سلایق و علایق هر فرد است. کتابخانه‌ های دیواری می ‌توانند برای این منظور گزینه ‌های بسیار خوبی باشند. اما این کار را چطور انجام دهیم؟ شاید شما هم با انواع میز تلویزیون که به‌شکل بوفه‌ هستند و در اطرافشان کمدها و قفسه ‌هایی برای قرار دادن وسایل تزیینی وجود دارد آشنا باشید. این میزها را می ‌توانید با کتابخانه‌ های دیواری جایگزین کنید. بدین ترتیب نشان می ‌دهید که اهمیت هر دوی این عناصر در زندگی شما به یک اندازه است. همچنین دیگر نیازی نیست که از دیوار جداگانه ‌ای برای قرار دادن میز تلویزیون استفاده کنید و در فضا صرفه‌ جویی می‌ کنید. این روش برای خانه ‌هایی که فضای کوچکی دارند نیز بسیار کارآمد است. برای خود من، تصویر تلویزیونی که با کتاب ‌های مختلف احاطه شده ‌است بسیار جذاب به ‌نظر می ‌رسد.

کتابخانه دیواری

 

فضای خالی را پر کنید

از کتابخانه ‌های دیواری می ‌توانید برای فضاهای خالی که به ‌راحتی نمی ‌توان با دیگر وسایل پر کرد استفاده کنید. فضای خالی گاهی به ‌دلیل وجود سقف زیر شیروانی یا فضای زیر پله ایجاد می ‌شود و گاهی در محل دیوارهایی که دری میانشان قرار گرفته‌ است. این فضاها معمولا آنقدر وسیع هستند که خالی ماندشان چشم را آزار می ‌دهد و همچنین حالتی دارند که قرار دادن هر وسیله‌ ای در مقابلشان هماهنگی دکوراسیون خانه را از بین می ‌برد. کتابخانه ‌های دیواری به ‌دلیل انعطاف پذیر بودن می‌ توانند این مشکل را به ‌راحتی رفع کنند. همچنین به ‌هیچ عنوان در فضای اتاق احساس وجود یک وسیله‌ اضافی را به ساکنین القا نمی‌کنند. چرا که می ‌توانیم به آنها به‌عنوان تزیین دیوارها نگاه کنیم.

 

کتابخانه دیواری

کتابخانه‌ ها نیز به دکور نیاز دارند

آخرین مرحله‌ هر قسمت از طراحی دکوراسیون یک فضا تزیینات است. خواه در چیدمان مبلمان خواه زمانی که یک میز را برای گوشه ‌ای از خانه در نظر می ‌گیریم. زمانی که می‌ خواهیم دستی به دیوارهای منزلمان بکشیم و البته پس از تهیه‌ یک کتابخانه‌ دیواری. کتابخانه‌ ها نیز مثل همه‌ عناصر خانه باید دکور شوند. گرچه کتاب ‌ها خودشان به‌‌ دلیل داشتن رنگ ‌ها و طرح‌جلد‌های متفاوت می ‌توانند به‌عنوان اشیای تزیینی در نظر گرفته شوند ولی باز هم اضافه کردن دیگر اشیای دکوری می ‌تواند ظاهر کتابخانه‌ منزلمان را از یکنواختی درآورد و آن را متفاوت ‌تر جلوه دهد. برای این‌کار می ‌توانیم از بسیاری از عناصر تزیینی استفاده کنیم. اگر اهل مجسمه ‌ها، آثار هنری و تابلو‌های نقاشی هستید تردید نکنید. آنها چه زمانی که در قفسه‌ها بین کتاب‌ ها قرار داشته باشند و چه زمانی که به دیوارهای خانه نصب شوند می‌ توانند جایگاه خود را در دکوراسیون به ‌خوبی پیدا کنند. اگر اهل موسیقی هستید از کاست ‌های قدیمی، صفحه‌ها، ضبط صوت‌ ها و دیگر اشیای مرتبط استفاده کنید. شاید شما نیز مثل من به یادگاری‌ هایتان دلبسته باشید. در این صورت چه چیز بهتر از قرار دادن آنها در کنار کتاب ‌های عزیزتان؟ به‌ طور کلی زمانی که صحبت از تزیین کردن فضایی باشد خودتان را در قید و بند اشیایی که به‌ اصطلاح دکوری هستند قرار ندهید. هر آنچه که از لحاظ بصری برای شما جذابیت دارد می ‌تواند به‌عنوان تزیین استفاده شود پس بزرگ فکر کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.