استفاده از رنگ در دکوراسیون داخلی منزل

18
۰
(۰)

این موضوع سبب می شود تا همواره با یک سؤال بزرگ روبرو باشیم که چه رنگ هایی را می توان در کنار یکدیگر استفاده کرد؟ رنگ های هم خانواده یا رنگ های متضاد و مکمل؟ این پرسش جواب مشخصی ندارد چرا که رنگ‌ ها می‌ توانند به شکل‌ های مختلفی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. بنابراین استفاده از رنگ‌ های هم‌ خانواده یا مکمل هر دو امکان‌ پذیر است اگر با سلیقه شما همخوانی داشته باشند. واقعیت این است که در دکوراسیون داخلی منازل ایرانی استفاده از رنگ‌ های سرد و گرم برای دیوارها چندان رایج نیست. با این‌ حال اگر به ایجاد تنوع در منزل خود علاقه دارید خواندن ادامه این مطلب درباره انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی خالی از لطف نیست.

رنگ در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ‌ های هم‌ خانواده

اغلب ما تا حدودی از این شیوه برای انتخاب رنگ پرده،کاغذدیواری و مبلمان و دکوراسیون اتاق نشیمن استفاده می‌ کنیم. بهره‌ گیری از این روش در دکوراسیون منزل هم آسان‌ تر است و هم چیدمان مبلمان و اسباب و وسایلی با رنگ‌ های نزدیک به هم را که در طول زمان خریداری می‌ کنیم امکان‌ پذیر می‌ کند. هنگام استفاده از رنگ‌ های هم‌ خانواده در دکوراسیون داخلی بهتر است از طیف‌ های نزدیک به هم نظیر انواع رنگ‌ های سبز، آبی یا قرمز استفاده کنید. این کار موجب خلق یک هارمونی دلپذیر و ملایم در میان عناصر مختلف دکوراسیون می‌ شود. این رنگ‌ ها می‌ توانند برای اجزای گوناگون نظیر دیوارها، قاب عکس‌ ها، مبل یک نفره و دو نفره و حتی کفپوش اتاق نیز استفاده شوند. با این‌ حال توصیه می‌ کنیم که از رنگ‌ های روشن‌ تر برای دیوارها و سقف‌ ها بهره گیرید و قطعاتی نظیر مبلمان را به رنگ‌ های تیره درآورید. این شیوه تا حد زیادی از بسته شدن و کوچک جلوه کردن فضای اتاق جلوگیری می‌ کند.

رنگ در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ های خنثی نظیر سفید و سیاه در کنار رنگ های هم خانواده

به یاد داشته باشید استفاده از یک رنگ ثابت و بی‌ تغییر در دکوراسیون داخلی حاصلی جز یکنواختی و از چشم افتادن اسباب و وسایلی که با قیمت بالا خریداری کرده‌ اید ندارد. افزون بر این هنگام استفاده از رنگ‌ های هم‌خانواده با مشکلی به نام عدم تعادل نیز مواجهیم چندان تفاوتی هم ندارد که رنگ مورد علاقه خود را از میان طیف سرد یا گرم انتخاب کرده باشید. استفاده بیش از حد از رنگ‌ های گرم نظیر قرمز یا قهوه‌ ای منجر به ایجاد هیجان و جنب و جوش افراد می‌ شود و فضا را بسته و کوچک جلوه می‌ دهد. در مقابل رنگ‌ های سرد اگرچه فضای اتاق نشیمن را بزرگتر جلوه می‌ دهند اما به سردی و بی‌ روحی فضا می‌ افزایند. در این مواقع طراحان دکوراسیون منزل تلاش می‌ کنند تا با استفاده از رنگ‌ های خنثی نظیر سفید، خاکستری و سیاه تعادل بیشتری در دکوراسیون داخلی ایجاد کنند.
در این شیوه دیوارها و سقف‌ ها عمدتاً به رنگ‌ های روشنی نظیر سفید درمی‌ آیند تا با روشن کردن محیط از هیجان و کسالت فضا بکاهند و به عمق آن بیفزایند. افزون بر این رنگ سفید بازتاب خوبی دارد و در صورت استفاده از سیستم نورپردازی مناسب جلوه مبلمان منزل، پرده و نقش‌ های روی کاغذدیواری را افزایش می‌ دهد.

رنگ در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ‌ های مکمل

رنگ‌ های مکمل به رنگ‌ هایی گفته می‌ شود که در چرخه رنگ دقیقاً رو به روی یکدیگر قرار می‌ گیرند و اصطلاحاً متضاد هم هستند. بنابراین رنگ‌ هایی نظیر آبی و نارنجی، سبز و قرمز یا زرد و بنفش مکمل هم محسوب می‌ شوند. استفاده از این رنگ‌ ها در کنار هم منجر به جذابیت جزء به جزء دکوراسیون داخلی می‌ شود. برای مثال می‌ توان از مبلمانی به رنگ نارنجی در اتاقی که دیوارهایی به رنگ آبی دارد استفاده کرد. با وجود محدودیت رنگ‌ ها در این شیوه به‌ راحتی می‌ توان با تغییر میزان استفاده از رنگ‌ ها یک پالت ثابت را در تمامی اتاق‌ ها به اجرا در آورد و در هر فضا یکی از این رنگ‌ های مکمل را به‌ طور غالب استفاده کرد. به‌ عنوان‌ مثال می‌ توان در اتاق نشیمن بخشی از دیوارها را به رنگ قرمز و مبلمان را به رنگ سبز و در اتاق‌ خواب که به آرامش بیشتری نیاز دارد دیوارها را به رنگ سبز و وسایلی نظیر فرش یا پتو را به رنگ قرمز انتخاب نمود. حسن این کار ایجاد هماهنگی میان قسمت‌ های مختلف دکوراسیون منزل بدون ایجاد یکنواختی است به‌گونه‌ ای که با ایستادن در یک اتاق می‌ توانید تا حدودی از چیدمان و رنگ به‌ کار رفته در اتاق‌ های دیگر باخبر شوید و در عین‌حال از دیدن آنها به وجد آیید.

چند نکته پیرامون انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

در دکوراسیون داخلی بیشتر خانه‌ های ایرانی استفاده از رنگ‌ هایی نظیر آبی، قرمز یا سبز برای دیوارها و مبلمان چندان رایج نیست. توصیه می‌ کنیم اگر به ایجاد تنوع از طریق رنگ‌ های مکمل یا هم‌ خانواده علاقه دارید ابتدا از اجزای کوچکی نظیر گلدان، قاب عکس، کتابخانه یا حداکثر یکی از دیوارهای اتاق نشیمن استفاده کرده و آنها را به رنگ‌ های مورد علاقه خود در آورید. پس از مدتی که سلیقه شما با این رنگ‌ ها سازگار شد می‌ توانید مبلمان خود را نیز از میان این رنگ‌ ها انتخاب کنید. همچنین در صورت خرید مبل تک می‌ توانید هر کدام از قطعات را به یکی از رنگ‌ های مکمل یا هم‌ خانواده مورد علاقه خود درآورده و از ایجاد محیطی یکنواخت یا تغییری غیرمنتظره جلوگیری کنید. افزون بر این استفاده از رنگ‌ های روشن نظیر کرم، سبز یا آبی کمرنگ برای دیوارها با سلیقه مردم ایران سازگاری بیشتری دارد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.