چگونه از رنگ خاکی در دکوراسیون خانه استفاده کنیم؟

96
۱
(۱)

رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی، مهم‌ترین بخش فضا را تشکیل می‌دهند و به کمک آن‌ها می‌توانیم هدف و مقصود اصلی از طراحی داخلی را به مخاطب منتقل کنیم.

احتمالا شما هم به دنبال یک رنگ خنثی برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه هستید و رنگ‌های معروفی مانند سفید یا خاکستری را بررسی کرده‌اید؛ اما هنوز به یک رنگ مشخص برای نمایش سلیقه و ایده‌هایتان نرسیده‌اید.

رنگ خنثی دیگری که به‌صورت ناخودآگاه چه در طراحی دکوراسیون داخلی و چه در ساخت استایل حرفه‌ای در بحث فشن، زیاد از آن استفاده می‌کنیم رنگ خاکی است. خاکی همان قهوه‌ای است که ته مایه زرد رنگ دارد و می‌تواند آرامش بیشتری را به محیط داخلی تزریق کند.

این رنگ همانند دیگر رنگ‌های خنثی برای انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی مناسب است و می‌توانید به راحتی آن را برای سقف تا کف خانه در نظر بگیرید.

بهتر است بحث را طولانی نکنیم و به‌سراغ ایده‌های دکوراسیون خانه با رنگ خاکی برویم تا زودتر بتوانید تصمیم بگیرید این رنگ از خانواده رنگ‌های خنثی جایی در دکوراسیون داخلی خانه شما دارد یا خیر؟

در دکوراسیون خانه با رنگ خاکی از رنگ‌های طبیعی استفاده کنید

گفتیم رنگ خاکی یکی از رنگ‌های خنثی است. اغلب رنگ‌های خنثی را با رنگ‌های طبیعی ترکیب می‌کنند تا چیدمانی آرام در خانه داشته باشند.

اگر شما هم رنگی خنثی خاکی را تزیین خانه انتخاب کرده‌اید، بهتر است رنگ‌های طبیعی را برای مبلمان و وسایل خانه لیست کنید و پیش از خرید وسایل، تصمیم نهایی‌تان را برای بهترین ترکیب رنگ بگیرید.

در استفاده از رنگ خاکی باید حواستان باشد که این رنگ به خانه شما عمق می‌دهد و اگر ترکیب رنگ درستی برای مبلمان انتخاب کنید، گرمی بیشری در فضای خانه احساس می‌کنید.

البته حواستان باشد که رنگ خاکی طیف بسیار گسترده‌ای دارد و بسته به این رنگی که انتخاب می‌کنید باید ترکیب رنگ دیگر وسایل را مشخص کنید. به‌عنوان مثال در یک طیف از این رنگ، زرد بیشتر خود را نشان می‌دهد و در طیف دیگر سبز زیتونی نقش اصلی را برای ایجاد رنگ خاکی برعهده دارد. بنابراین بسته به طیف رنگ خاکی باید ترکیب رنگ را انتخاب کنید.

در دکوراسیون با رنگ خاکی از رنگ‌های سازنده‌اش استفاده کنید

در بالا توضیح دادیم که رنگ خنثی خاکی، از ترکیب چند رنگ به‌دست می‌آید. بسته به طیف رنگ خاکی که برای دکوراسیون خانه انتخاب کرده‌اید، از رنگ‌های سازنده آن برای دیگر وسایل خانه استفاده کنید.

برای مثال در نمونه زیر، طراح رنگ خاکی تیره را برای دیوار خانه انتخاب کرده است. تحت تاثیر این انتخاب، مبلمان و کوسن‌های روی آن از دو رنگ اصلی در رنگ خاکی، یعنی سبز و زرد انتخاب شده است. همین‌طور که مشاهده می‌کنید این ترکیب، آرامش خاصی به این قسمت از خانه بخشیده است.

دکوراسیون خانه با رنگ خاکی تیره
کنار هم قرار دادن رنگ خاکی با رنگ‌های سازنده آن

در آشپزخانه زیر هم برای کف و میز ناهارخوری، رنگ خاکی روشن انتخاب شده است. اما رنگ اصلی این دکوراسیون روی کابینت‌ها پاشیده شده است. همین‌طور که می‌بینید، سبز کابینت‌ها در کنار رنگ خاکی روشن کف یک ترکیب دلنشین را ایجاد کرده است.

ترکیب سبز با رنگ خاکی روشن

شاید بهترین نمونه برای دکوراسیون داخلی خانه با رنگ خاکی، تصویر خانه زیر باشد. زیرا در این خانه از انواع طیف رنگ خاکی برای چیدمان وسایل استفاده شده است.

اگر به‌خاطر داشته باشید در بالا رنگ خاکی را با طیف‌های مختلف و بسته به میزان رنگ زرد و سبز به‌کار رفته تعریف کردیم. بنابراین در این خانه رنگ دیوار، مبلمان و میز و کنسول موجود از انواع طیف‌های رنگ خاکی هستند که زیبایی چشم‌نوازی را شکل داده‌اند. این نمونه به‌خوبی نشان می‌دهد که رنگ خاکی پتانسیل بالایی برای چیدمان خانه بدون تکرار بیش از حد یک رنگ خاص دارد.

در واقع نکته مهم در استفاده از رنگ خاکی در دکوراسیون داخلی این است که طیف رنگی مد نظر درست انتخاب کنید. یعنی اگر به رنگ سبز علاقه دارید، می‌بایست به سمت طیفی از رنگ خاکی بروید که درصد رنگ سبز بیشتری در آن وجود دارد.

دکوراسیون خانه با طیف رنگ خاکی

رنگ خاکی روشن در دکوراسیون داخلی

آزادانه سفید را با رنگ خاکی روشن ترکیب کنید

شاید چندان موافق رنگ خاکی برای دیوارها نباشید.

همه ما عادت کرده‌ایم به دیوارهای سفید یا نهایتا استخوانی که فضا را بزرگتر و دلبازتر نمایش می‌دهد. اگر از رنگ‌کردن دیوار با رنگ خاکی می‌ترسید یا صاحب‌‎خانه با رنگ‌کردن دیوارها موافق نیست؛ می‌توانید برای دیوارهای سفید خانه، وسایل و مبلمان خاکی خریداری کنید.

در خانه زیر تاثیر مثبت و بی‌نظیر ترکیب سفید با رنگ خاکی روشن را مشاهده می‌کنید. این خانه نهایت بهره را از رنگ خاکی برده است و علاوه‌بر مبلمان، چارچوب‌های پنجره، کف و ستون‌های سقف را با چوب به رنگ خاکی تزیین کرده است.

اگر با دقت بیشتری به این خانه نگاه کنید، متوجه می‌شوید که حتی صندلی‌های میزناهارخوری هم از قانون رنگ خاکی در کنار سفید تبعیت کرده‌اند.

ترکیب سفید با رنگ خاکی روشن

انتخاب رنگ خاکی روشن برای دیوارهای خانه

ممکن است طراح رنگ خاکی را برای دیوار خانه شما پیشنهاد کند. در این صورت این سوال پیش می‌آید که برای چنین خانه‌ای چه رنگ مبلمان مناسب است؟

در این پیشنهاد رنگ دیوارهای خانه، خنثی است و شما محدودیت چندانی برای انتخاب رنگ مبلمان ندارید. می‌توانید به کمک قوانین ترکیب رنگ‌ها، لیست بلندی از رنگ‌های مناسب برای مبلمان را بنویسید که حتما جایی برای رنگ خنثی طوسی نگه دارید.

اگرچه سبک دکوراسیون خانه زیر با سبک دکوراسیون خانه‌های ایرانی بسیار تفاوت دارد ولی می‌توان ترکیب رنگ را در دکوراسیون از آن آموخت. ترکیب دیوارهای خاکی، پرده‌های سفید و مبلمان طوسی به دل خانه‌ای که نور طبیعی مناسبی دارد، نشسته است.

ترکیب رنگ های خنثی با رنگ خاکی در دکوراسیون
دکوراسیون خانه با رنگ های خنثی در کنار رنگ خاکی روشن دیوارها

رنگ‌های گرم را در کنار رنگ خاکی تیره یا روشن قرار دهید

تا اینجا بیشتر از رنگ‌های خنثی و رنگ‌های سازنده رنگ خاکی برای دکوراسیون خانه صحبت کردیم. الان نوبت به رنگ‌های گرم رسیده است که تاثیر آن‌ها را در کنار رنگ خاکی برای خانه بررسی کنیم.

خانه بالا با دیوارهای رنگ خاکی و کف پارکت چوبی در نظر بگیرید. این بار می‌خواهیم رنگ‌های گرم را جایگزین رنگ خنثی طوسی کنیم.

پس از رنگ گرم چوب و خانواده قرمز برای جان بخشیدن به فضای خانه کمک می‌گیریم. در این خانه که به سبک کلاسیک، تزیین شده است؛ از کوسن، گلدان، تابلو و حتی نقش‌های فرش در کنار مبل رنگ خاکی برای دمیدن رنگ به فضای خانه استفاده شده است.

دکوراسیون خانه با رنگ خاکی

در دکوراسیون خانه زیر از همان ترکیب رنگ‌های نمونه بالا برای چیدمان استفاده شده است ولی طراح سعی کرده است به کمک گل‌های آپارتمانی، طراوت و سرزندگی بیشتری را به وجود آورد.

تزیین خانه با طیف رنگ خاکی

از مبل رنگ خاکی در خانه استفاده کنیم؟

احتمالا بین خانه‌های مختلفی که با رنگ خنثی طراحی شده‌اند، به این نکته برخورده‌اید که دیوارها و مبلمان سایه‌ای از رنگ خنثی انتخاب می‌شوند. در دکوراسیون خانه با رنگ خاکی هم می‌توانید برای دیوارها با رنگ خاکی روشن، از مبل رنگ خاکی استفاده کنید. فقط حواستان باشد رنگ‌ها اگر سایه روشن هم باشند، زیبایی دکوراسیون داخلی زیباتر خواهد بود.

مبل خاکی رنگ برای دکوراسیون خانه

آماده استفاده از رنگ خاکی در دکوراسیون داخلی هستید؟

رنگ‌های خنثی برای چیدمان خانه گزینه مناسبی هستند که در این‌جا با رنگ خنثی لاکی آشنا شدیم و ترکیب‌های مختلف رنگی برای دکوراسیون خانه با رنگ لاکی تیره تا روشن را بررسی کردیم.

همان‌طور که در نمونه‌ها مشاهده کردید، این رنگ برای خانه آرامش را به ارمغان می‌آورد و با هر رنگی می‌تواند یک فضای زیبا برای شما طراحی کند.

آنچه در استفاده از رنگ خاکی برای دکوراسیون داخلی اهمیت دارد این است که طیف رنگ خاکی را درست انتخاب کنید.

سوالات متداول

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.