استفاده از آیینه در دکوراسیون منزل، کجا و چگونه؟

16
۱
(۱)

آیینه ها کاربردهای زیادی چه در خانه و چه در مکان های عمومی دارند. از آیینه برای انعکاس نور بیشتر، بزرگتر نشان دادن فضا و البته زیباسازی چیدمان خانه و بسیاری دیگر استفاده می شود. با این نقش پررنگ جالب است بدانید که برای استفاده درست و به جا از آن چندان راهنمای زیادی وجود ندارد. اینکه آیینه را کجا و چگونه استفاده کنید بسیار مهم است. استفاده نا به جا از آنها تنها فضا را آشفته می کند در حالیکه انرژی خوبی هم منتشر نمی کند. در ادامه مطلب به معرفی بایدها و نبایدهای استفاده از آیینه در دکوراسیون منزل که طراح داخلی معروف ونسا دلئون اشاره کرده است خواهیم پرداخت.

استفاده از آینه در دکوراسیون خانه

آیینه های بزرگ در اتاق های کوچک

یک آیینه بزرگ در اتاق کوچک توهم عمق ایجاد می کند. پس اگر چنین آیینه ای را دیدید نترسید چرا که توهمی بیش نیست. به گفته وی بهتر است که آیینه را بالای میز غذاخوری  روی دیوار نصب کنید تا انعکاسی از لوستر اتاق باشد و یا اینکه در بالای اثر هنری مورد علاقه تان. البته دقت کنید که ارتفاع آن را به قدری بالا نبرید که سقف را نمایش دهد. اما اگر فردی ماجراجو هستید می توانید از آیینه های بزرگتر استفاده کنید و حس هیجان بیشتری به فضا القا کنید. ونسا می گوید که بسیاری از افراد نصب آیینه های رو در رو آن هم روی دیوار را قدیمی می دانند. او پیشنهاد می کند این مدل آیینه را بر روی طاقچه و یا به شکل ایستاده در اتاق اجرا کنند.

فضاهای خالی را با آیینه پر نکنید

اگر فکر می کنید که باید فضاهای خالی خانه را با آیینه پر کنید سخت در اشتباهید. این کار نه تنها جذابیتی به فضای شما نمی دهد بلکه تنها آن را آشفته می کند. بدترین کاری که در دکوراسیون خانه می توان انجام داد آویزان کردن آیینه است چرا که هر لحظه چیز جدیدی را انعکاس می دهد و این اصلا خوب نیست. حتما شما نمی خواهید که آیینه شمع های بدقواره ای که احتمالا آب هم شده اند را بازتاب دهد و یا مبلمانی که دوست ندارید. در واقع شما دوست دارید که آیینه منظره ای زیبا را انعکاس دهد و یا بازتاب دهنده نور در فضا باشد.

استفاده از آینه در دکوراسیون خانه

استفاده از آیینه به عنوان یک نقطه کانونی

آیینه های نازک جلوه ای بسیار زیبا به فضا می دهند. این آیینه ها به جای آنکه روی دیوار نصب شوند اگر روی زمین به شکل عمودی و ایستاده قرار بگیرند می توانند علاوه بر زیباسازی فضا آن را بزرگ جلوه دهند. این آیینه ها برای آرایش فضا و کنج های خانه بسیار مناسبند. حتی استفاده از نور افکنی کوچک در کنار آیینه ایستاده کنج اتاقتان را درخشان و نورانی می کند.

 

استفاده از آینه در دکوراسیون خانهلازم نیست اتاق خواب و آشپزخانه را پر از آیینه کنید

در کل استفاده از آیینه در آشپزخانه چندان ضروری به نظر نمی رسد با این وجود اگر اصرار به این کار دارید می توانید از آیینه های بشقابی در این فضا استفاده کنید. اما هنوز مشکلی در این آیینه ها وجود دارد و آن این است که مرتبا کثیف می شوند و باید حسابی حواستان به آنها باشد. تمیز کردن آیینه ها را به هیچ عنوان فراموش نکنید. ونسا می گوید استفاده از آیینه های زیاد در اتاق خواب چندان مناسب نیست. به گفته وی نباید آیینه را رو به روی تخت قرار دهید تا انعکاسی از تختخواب باشد. اینکه بلافاصله بعد از بیدار شدن آیینه را رو به روی خود ببینید اصلا خوب نیست. او پیشنهاد می کند که آیینه را در بالای تخت نصب کنید.

استفاده از آینه در دکوراسیون خانه

پیروی از قوانین فنگشویی

شاید حالا بهتر بدانید که چرا ونسا با استفاده از آیینه در اتاق خواب مخالف است. چرا که بنا بر قواعد فنگشویی استفاده از آیینه در این اتاق اصلا خوب نیست. هر آیینه ای که رو به روی تختخواب شما قرار بگیرد انرژی شما را بازتاب می دهد ( که ممکن است منفی هم باشد ) این یعنی شما شخص سومی را به رابطه خصوصی و نزدیک با شریک زندگیتان دعوت می کنید. همچنین بنا بر قواعد فنگشویی خوب نیست که آیینه رو به روی در ورودی اتاق قرار بگیرد.

هرگز آیینه را رو به روی در وروی خانه آویزان نکنید

بنا بر قواعد فنگشویی آویزان کردن آیینه رو به روی در ورودی خانه شانس و ثروت را از منزل شما دور می کند. اما این کار در جایی که قصد فروش و کسب و کار دارید پیشنهاد می شود.

هرگز آیینه را روی سقف اجرا نکنید

احتیاج به گفتن نیست اما استفاده از آیینه آن هم روی سقف جلوه خوبی ندارد به خصوص که به سرعت کثیف می شود و باید زود به زود تمیز شود. البته هنوز از این طرح در متل های ارزان قیمت استفاده می شود حتی می توانید رد پای آن را در فیلم های دهه ۷۰ ببینید.

استفاده از آینه در دکوراسیون خانه

رو به روی پنجره حتما آیینه کار کنید

اگر اتاق شما به هر دلیلی تاریک و افسرده است آیینه های بزرگی را درست به اندازه پنجره اتاق رو به روی آنها روی دیوار نصب کنید تا انعکاسی از نور و فضای دلنشین بیرون از خانه باشد. اگر خانه ی شما چشم انداز فوق العاده ای دارد، حتما آیینه ای رو به روی آن قرار دهید. این کار انرژی مثبتی که از منظره ی بیرون دریافت می کنید را دو برابر می کند.

استفاده از آینه در دکوراسیون خانه

استفاده از آیینه در راهروهای باریک و راه پله

در این فضاها از آیینه های باریک و افقی استفاده کنید. این کار علی رغم آنکه فضا را بزرگتر نشان می دهد جریان اتاق به اتاق را نیز بهتر نمایان می کند.

استفاده از آینه در دکوراسیون خانه

از وسایل آیینه دار استفاده کنید

به گفته ونسا وسایل آیینه دار مختلفی وجود دارند که می توانید از آنها برای زیباسازی فضا استفاده کنید از میزهای آیینه ای گرفته تا کمدهایی که روی در آن آیینه کار شده است. استفاده از دراورهای آیینه دار کنار دیوار یک اتاق کوچک می تواند تصویری بسازد که گویی در آن اتاق طبقه ای دیگر نیز وجود دارد. با این حال اگر در اتاق مورد نظرتان تعداد زیادی وسایل وجود دارد استفاده از آیینه چندان پیشنهاد نمی شود.

همانطور که دیدید استفاده از آیینه در دکوراسیون منزل دانش می خواهد چرا که یک اشتباه می تواند به کل خانه شما را نازیبا کند و انرژی های خوب را دور!

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.