استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی چرا و چگونه؟

43
۵
(۱)

هر وسیله ای پس از مدتی استفاده کهنه می شود و نه تنها ظاهرش مثل روز اول تازه و زیبا نیست بلکه کارآیی آن پایین می آید. تعویض وسایل منزل کاری ضروری است. با این حال این کار به هیچ وجه ارزان نیست. به خصوص وسایلی چون مبلمان که قیمت هایی گزاف دارند و تعویض آنها می تواند هزینه بردار باشد. خب با این حال با مبلمان از ریخت افتاده خود چه کنیم که جذابیت اتاق نشیمنمان را می گیرند و خرابی هایشان موجب آزار اهل خانه و مهمانان می شود. در ادامه‌ این مقاله دوازده روش برای استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی به ‌گونه‌ ای که نه تنها جذابیت خانه‌ تان را از بین نبرد بلکه خود زیبایی بخش خانه‌ تان باشند ارائه می‌ دهیم.

استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی

تعویض روکش

شاید رایج ‌ترین مشکل در مبلمان روکش ‌های از ریخت افتاده و رنگ و رورفته است که بدجور هم توی چشم می ‌زنند. این مسئله با وجود اینکه بدنه‌ مبل کاملا سالم است به وفور اتفاق می ‌افتد. با این حال برطرف کردن این مشکل هم ساده است هم هزینه‌ چندانی در بر نخواهد داشتت. تنها کافی است روکشی زیبا و تازه به مبل خود بکشید تا آن را کاملا نونوار کنید. با تغییر رنگ و طرح روکش حتی حال و هوایی تازه به دکوراسیون همیشگی خانه خود دهید!

استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی

تعمیرنشیمن

دومین مشکلی که در مبلمان به وفور پیش می ‌آید خرابی نشیمن است. نشیمن ‌هایی که پف خود را از دست می ‌دهند و هنگام نشستن بر روی آنها چنان فرو می ‌روند که حس غرق شدن بهتان دست می‌ دهد. خب چاره چیست؟ تعمیر نشیمن کار دشواری نیست شما می ‌توانید با استفاده از پالت زیر مبل خود را محکم کنید و با استفاده از پشم شیشه و موادی مشابه داخل بالش نشیمن را پر کنید. راه حل دیگر به خصوص برای مبل ‌هایی که نشیمن ‌هایشان جدا می‌ شوند این است که تنها بالش ‌های نشیمن را عوض کنید تا راحتی همیشگی مبل را به آن بازگردانید.

استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی

تغییر رنگ

بسیاری از مبلمان چوبی یا فلزی دچار زدگی می‌ شوند و رنگشان را از دست می‌ دهند و لکه لکه به‌نظر می‌ آیند. با استفاده از اسپری یا قلم موی رنگی تمام بدنه چوبی یا فلزی را رنگ کنید و نه تنها لکه‌ ها را بگیرید بلکه مبلمانی با رنگی متفاوت و جدید به خانه خود اضافه کنید.

استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی

استفاده از صندلی‌های کهنه

صندلی‌ های چوبی و فلزی خراب که یا پایه ‌شان شکسته یا نشیمنشان و یا تنها دچار زنگ ‌زدگی یا لکه شده ‌اند در بسیاری از انباری ها پیدا می شوند. خب هیچ لزومی به دور ریختن این دست از اشیا‌ نیست. تنها کافی است که قسمت آسیب دیده را تعمیر کنید. رنگ تازه ‌ای به صندلی بزنید و سپس کوسن زیبایی را به عنوان نشیمن بر روی صندلی قرار دهید و آن را کنار مبلمان اتاق نشیمن یا اتاق کار و حتی اتاق خواب خود قرار دهید و ظاهری جذاب به محیط خود ببخشید.

استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی

ترکیب کهنه و تازه

جذاب ترین راه برای استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی ترکیب کردن مبلمان کهنه و تازه است. گاهی تعویض تمام مبلمان واقعا هزینه‌ بر است. اما با برآورد قیمت ‌ها می ‌بینید که خرید یک کاناپه برایتان مقدور است. در این حال نگران نباشید که یک کاناپه به تنهایی برای خانه‌ تان کافی نیست. کاناپه تازه را برای منزل بخرید و در کنار آن از صندلی‌ های قدیمی خود که آنها را نونوار کرده‌ اید و یک یا دو مبل تک که از قبل دارید بهره ببرید و آن وقت می ‌بینید که این مبلمان قدیمی درکنار مبلمان جدید چه نمای زیبا و جذابی ایجاد می‌ کند. شما می ‌توانید با تعویض روکش مبلمان قدیمی خود و هماهنگ کردن آنها با مبلمان جدید و یا استفاده از کوسن ‌هایی با رنگ‌ های متناسب این مبلمان را با هم هماهنگ کنید.

استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی

تغییر رنگ دیوار

گاهی برای جلوه بخشیدن بهمبلمان قدیمی خود باید به جای تغییر خود مبلمان اجزای اطراف آن را تغییر دهید. برای مثال می ‌توانید با تغییر کاغذ‌دیواری یا رنگ دیوارها شروع کنید و رنگی متفاوت یا حتی یک کاغذ دیواری‌ هماهنگ با روکش مبلمان قدیمیتان انتخاب کنید. چند کوسن زیبا و یک پتوی بافت یا شالی توری بر روی مبلمانتان نیز می ‌تواند ظاهر کلی مبل‌ ها را تا حد زیادی تغییر دهد.

استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی

تغییرمیزجلومبلی

میز جلومبلی یکی از اجزای مهم مبلمان خانه است. شما می ‌توانید با انتخاب یک میز جلومبلی متفاوت و جذاب نگاه‌ ها را از دیگر مبلمان بر روی میز جلومبلی بکشید و نقطه ‌ای زیبا و قابل توجه ایجاد کنید. برای اینکار لازم نیست که حتما هزینه‌ زیادی کنید اگر در توانتان نیست که یک میز جلومبلی بخرید در خانه و انباری خود بگردید و چیزی جذاب پیدا کنید که بتوان از آن به عنوان میز جلومبلی استفاده کرد برای مثال یک صندوقچه چوبی یا فلزی قدیمی که سطحی صاف دارد می‌ تواند انتخابی زیبا باشد.

استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی

استفاده از زیرپایی

بسیاری از مبلمان قدیمی هنوز ظاهر خود را حفظ کرده‌اند اما راحتی پیشین خود را ندارند. اضافه کردن یک زیر پایی زیبا نه تنها می ‌تواند ظاهر مبلمان و فضای اطراف را تغییر دهد بلکه موجب راحتی بیشتر کاربر هنگام استفاده از مبلمان نیز می ‌شود. پاف ‌ها و زیر پایی ‌ها از قیمت ‌هایی مناسب برخوردارند. حتی اگر قصد خرید ندارید می ‌توانید با استفاده از صندوق ‌های چوبی یا چیزهایی از این قبیل و سپس استفاده از پشم شیشه و روکش مناسب بر روی آن یک زیرپایی زیبا و راحت برای خود بسازید.

استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی

استفاده از کوسن

اضافه کردن عناصری جزئی به مبلمان نه تنها ظاهر آنها را کمی تغییر می ‌دهد بلکه موجب راحتی بیشتر کاربران هنگام نشستن بر روی آنها می‌ شوند. چند کوسن زیبا و یک پتوی بافت یا شالی توری بر روی مبلمانتان می ‌توانند ظاهر کلی مبل ‌ها را تا حد زیادی تغییر دهند.

استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی

تخت یا مبل؟

تشک تخت‌ ها اصولا محکم و در عین حال راحت هستند. اگر یک تشک تک نفره‌ه‌ اضافه دارید می ‌توانید از آن به عنوان نشیمن مبلمان قدیمیتان که تو رفته و خراب شده‌اند استفاده کنید. شما حتی می ‌توانید با استفاده از این تشک خودتان یک مبل زیبا بسازید. برای اینکار تنها به چند پالت و پایه برای قرار دادن تشک بر روی آن احتیاج دارید. سپس با استفاده از یک روکش زیبا و چندین کوسن مبلی راحت و زیبا به مبلمان خانه‌ خود اضافه کنید. تخت ‌های دو نفره قدیمی نیز می ‌توانند به راحتی تبدیل به یک کاناپه متفاوت و جذاب شوند. با برش دادن یک سوم قسمت بالایی (تاج) تخت و قرار دادن تشک یا بالش راحت در این قسمت شما مبلی جدید دارید. روکشی زیبا از جنسی متفاوت که بر روی تخت استفاده نمی ‌شود و چند کوسن رنگی کار را تمام می ‌کند.

استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی

استفاده از میز توالت

میزهای توالت به خصوص طرح ‌های کلاسیک و قدیمی می‌ توانند جلوه ‌ای نوستالژیک در خانه ایجاد کنند. اگر یکی از این میزهای توالت در انبار وسایل اضافی خود دارید آن را نونوار کنید. تعمیر و رنگش کنید و در اتاق نشیمن خود قرار دهید و با یک گلدان گل زیبا یا یک قاب عکس و یا حتی چند عدد کتاب آن را در معرض دید قرار دهید و نقطه‌ ای قابل توجه در خانه خود بسازید.

استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی

کتابخانه یا بوفه؟

آخرین راه حل استفاده‌‌ دوباره از مبلمان قدیمی که در اینجا به آن اشاره می کنیم کتابخانه‌ های قدیمی یا قفسه‌ های چوبی و فلزی کهنه هستند که دیگر جایی برای آنها در خانه ندارید. آنها با کمی تغییر رنگ و تعمیر می ‌توانند بوفه ‌هایی زیبا شوند. حتی شکل کهنه آنها خود می ‌تواند حسی نوستالژیک و جالب به محیط ببخشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.