از رشته های دانشگاهی مرتبط با طراحی داخلی چه می دانید؟

33
۳.۱
(۱۱)
تا قبل قرن نوزدهم، کاربرد طراحی داخلی بیشتر محدود به طبقه ی اشراف بود.
تا قبل قرن نوزدهم، کاربرد طراحی داخلی بیشتر محدود به طبقه ی اشراف بود.

تاریخچه‌ پیدایش طراحی داخلی

می‌توان گفت اولین طراحان داخلی مصری‌ها بودند که خانه‌های گلی خود را باپوست حیوانات، منسوجات، مجسمه‌ها، نقاشی‌های دیواری و گلدان‌های نقاشی شده تزئین می‌کردند و بعد از آنها رومی‌ها و یونانی‌ها این موضوع را مورد توجه قرار دادند. اما اولین کاربرد واژه‌ طراح داخلی به قرن ۱۹ میلادی برمی‌گردد و به افرادی که در تنظیم محیط داخلی به سبک‌های مختلف متخصص بودند، گفته می‌شد. تا قبل از این، هنر طراحی داخلی و توجه به دکوراسیون داخلی مختص اشراف بود ولی از قرن نوزدهم به بعد در دسترس مردم عادی نیز قرار گرفت و این موجب توجه بیشتر به طراحی داخلی در سراسر جهان شد.

خلق محیط‌هایی کاربردی، امن و زیبا، تخصص طراحان داخلی است.

خلق محیط‌هایی کاربردی، امن و زیبا، تخصص طراحان داخلی است.

طراح داخلی به چه کسی می‌گویند؟

طبق تعریف جامعه‌ طراحان داخلی آمریکا «طراح داخلی فردی است که تخصص و مهارت لازم برای طراحی فضاهای داخلی با عملکرد و کارایی بالا را از طریق آموزش‌های رسمی به دست آورده باشد.» طراحان داخلی با تعیین نیازهای یک محیط و انتخاب عناصر تزئینی همچون رنگ‌ها، نورپردازی، جنس و وسایل مختلف باعث خلق محیط‌هایی کاربردی، امن و زیبا می شوند.

روحیه ی کار تیمی داشتن، یکی از ویژگی های مورد نیاز جهت توانمندی در رشته ی طراحی داخلی است.

روحیه ی کار تیمی داشتن، یکی از ویژگی های مورد نیاز جهت توانمندی در رشته ی طراحی داخلی است.

توانایی‌های لازم جهت موفقیت در رشته‌ی طراحی داخلی

سه توانایی مهم مورد نیاز یک طراح داخلی عبارتند از:

  • توانایی‌های هنری و فنی: انجام برنامه‌ریزی لازم، ارائه بصری و توصیفی برنامه به کارفرما، کسب دانش مربوط به چگونگی کاربرد مواد و عناصر مختلف برای خلق دکوراسیون یک محیط، نحوه ترکیب رنگ‌ها و المان‌های مختلف و اطمینان از وجود عناصر مربوط به امنیت و سلامت ساکنان آن محیط.
  • توانایی‌های ارتباطی: ارتباط با طیف وسیعی از انواع مختلف افراد، داشتن ارتباطی روشن و موثر با دیگران، داشتن توانایی کار گروهی با معماران و دیگر طراحان داخلی برای کسب بهترین نتیجه، و میانجی گری جهت حل مسائل در مواقع مورد نیاز.
  • توانایی‌های مدیریتی: توانایی مدیریت زمان، پروژه و اتمام آن در فرصت تعیین شده، ایجاد مقالات و طرح‌هایی جهت ارائه به مراجعه کنندگان، و ایجاد و حفظ یک ارتباط خوب با آنها.
یکی از مولفه های اصلی طراحی داخلی خلاقیت در خلق ایده های جدید است.

یکی از مولفه های اصلی طراحی داخلی خلاقیت در خلق ایده های جدید است.

رشته‌‌های مرتبط با طراحی داخلی در ایران

هنرستان و کارودانش: علاقه‌مندان به این رشته می‌توانند بعد از گذراندن سال نهم، وارد شاخه‌ کارودانش و هنرستان شده و در رشته‌ معماری داخلی تحصیل کنند. دانش آموزان برای اخذ مدرک معماری داخلی با موضوعاتی نظیر تزئینات، رنگ و مبلمان در طراحی داخلی و همچنین معماری داخلی فضای مسکونی و فروشگاهی آشنا خواهند شد.

دانشگاه: در چند سال گذشته در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی کاربردی رشته ای با عنوان «کارشناس حرفه‌ای معماری-طراحی محیط داخلی» و همچنین کارشناسی ناپیوسته حرفه‌ای معماری (محیط بیرونی و داخلی) به چشم می‌خورد. دانشگاه غیرانتفاعی سوره و دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ در مقطع کارشناسی در رشته معماری داخلی دانشجو می‌پذیرند. تعداد کل واحدهای این رشته که دانشجو می‌گذراند، ۱۳۴ واحد است که شامل ۲۰ واحد عمومی، ۳۴ واحد دروس پایه، ۳۹ واحد دروس تخصصی، ۸ واحد دروس اختیاری، ۲۷ واحد دروس اصلی و ۶ واحد پایان نامه است. رشته معماری داخلی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های هنر تهران و تهران ارائه می‌شود. همچنین دانشکده علمی کاربردی انجمن صنفی مبلمان در رشته‌های نظیر معماری داخلی و طراحی مبلمان دانشجویانی را در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته می‌پذیرد.

دوره‌های آزاد: پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری، مجتمع فنی تهران و جهاد دانشگاهی تهران دوره‌های «دکوراسیون داخلی» برگزار می‌کنند. دوره‌های معماری داخلی (برای آرشیتکت‌ها و غیرآرشتیکت‌ها) نیز در دپارتمان معماری دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود. جهاد دانشگاهی تهران و آموزشگاه‌های آزاد نیز اقدام به برگزاری کلاس‌های طراحی دکوراسیون داخلی می‌کنند. در این دوره‌ها دانشجویان مبانی دکوراسیون داخلی، مواد و مصالح، رنگ شناسی، نرم‌افزارهای مرتبط، اصول چیدمان و ست کردن، متره و برآورد کردن فضا و … آشنا خواهند شد.

نکته: رشته طراحی صنعتی نیز از دیگر رشته‌های مرتبط با دکوراسیون داخلی است و دانش آموزان باید برای پذیرفته شدن در آن در کنکور هنر شرکت کنند. در تهران طراحی صنعتی دانشگاه‌های تهران، هنر، علم و صنعت و الزهرا ارائه می‌شود.

فارغ التحصیلان رشته ی دکوراسیون داخلی در ایران موقعیت های شغلی خوبی در شهرهای بزرگ خواهند داشت.

فارغ التحصیلان رشته ی دکوراسیون داخلی در ایران موقعیت های شغلی خوبی در شهرهای بزرگ خواهند داشت.

آینده‌ی شغلی طراحی داخلی

موقعیت‌های شغلی این رشته شامل طراحی نمایشگاه‌ها، تئاتر و غیره، ارائه‌ی مشاوره‌ طراحی به شرکت‌های مختلف، کار به‌صورت مستقل و یا پروژه‌ای از طریق عقد قرارداد با شرکت‌های طراحی و یا تدریس دروس مربوط به رشته‌ طراحی یا معماری داخلی در دانشگاه می‌شود.

رشته ی طراحی داخلی، انتخابی مناسب برای افراد خلاق، فعال و با روحیه ی تیمی بالا است.

رشته ی طراحی داخلی، انتخابی مناسب برای افراد خلاق، فعال و با روحیه ی تیمی بالا است.

آیا من فرد مناسبی برای تحصیل در این رشته هستم؟

اگر از بازسازی و تغییر طراحی محیط زندگی‌تان لذت می‌برید، خود را فردی خلاق می‌دانید که همیشه فکر جدیدی برای ارائه کردن دارد، و روحیه‌ کار تیمی خوبی دارید، رشته‌ طراحی داخلی می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. رشته‌ای که هم از آن لذت خواهید برد، هم نیاز شما برای داشتن شغلی که خلاقیت شمارا به چالش بکشد، پاسخ داده خواهد شد و هم با توجه به رشد روزافزون موقعیت‌های شغلی این رشته ازنظر بازار کار نگرانی‌ای نخواهید داشت.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.