از بزرگترین کتابخانه جهان چه می دانید؟

12
۰
(۰)
نمای بیرونی ساختمان کتابخانه
نمای بیرونی ساختمان کتابخانه

اگر ایالات متحده آمریکا را «سرزمین بزرگترین ها» بنامیم اشتباه نکرده ایم. «کتابخانه کنگره» هم بزرگترین کتابخانه جهان است و میلیون ها کتاب، سند، عکس، روزنامه، نقشه و دست نوشته های تاریخی را در مجموعه خود جای داده است. این کتابخانه بازوی اصلی تحقیقاتی کنگره آمریکا است و همچنین دفتر کپی رایت ایالات متحده هم محسوب می شود. این کتابخانه به بازدید کنندگانش اجازه دسترسی به یک منبع غنی و بسیار متنوع از دانش‌ و اطلاعات را می دهد. چه با این کتابخانه آشنا باشید و چه اولین بار باشد که اسمش را می شنوید، کادر حرفه ای این کتابخانه آماده کمک حضوری و آنلاین به شما هستند، آن هم در سطحی جهانی.

کتابخانه کنگره دفاتر مختلفی دارد

کتابخانه کنگره دفاتر مختلفی دارد

واحدهای مختلف کتابخانه کنگره

بخش خدمات کتابخانه کنگره، وظیفه پرورش کیفی مجموعه های مختلف این کتابخانه را به عهده دارد. مجموعه هایی که تاریخ مکتوب تمدن و دانش مردم آمریکا را در قلب خودش جا داده است. این منابع معرف کشور آمریکا به جهان هستند و واحد خدمات کتابخانه وظیفه دارد دسترسی، نگهداری و امنیت و حفاظت آن‌ها را تامین کند. همچنین بخش خدمات تحقیقاتی کتابخانه تحلیل‌ ها و تحقیق های مختلف را برای تصمیم گیری های قانونی و کمک به فرآیندهای مختلف در کنگره، در اختیار اعضا می گذارد. گاهی اوقات این تحلیل ها شامل اطلاعات محرمانه و فوق سری هستند.

دفاتر کتابداری در کتابخانه کنگره، در واقع بازوی اجرایی این کتابخانه محسوب می شوند که وظیفه مدیریت کلی مجموعه را به عهده دارند. این دفاتر سیاست گذاری می کنند، برنامه های مختلف را حمایت و راهنمایی می کنند و به طور کلی به رسالت بزرگترین کتابخانه جهان کمک می کنند. همچنین دفتر کپی رایت ایالات متحده آمریکا که قوانین کپی رایت کشور را برای مردمش تعیین می کنند، همراه با کارکنان و بخش های مختلفشان این جا هستند تا از حق و حقوق نویسندگان، هنرمندان و محققان دفاع کنند. این دفاتر مشاوره و کمک تخصصی هم به کنگره ارائه می کنند و در مواقع نقض قوانین و دادگاه های مختلف، در کنار کنگره می ایستند

این کتابخانه نزدیک به دویست سال سن دارد

این کتابخانه نزدیک به دویست سال سن دارد

بزرگترین کتابخانه جهان چطور و چه زمانی ساخته شد؟

اولین بار در سال ۱۷۸۳ میلادی، جیمز مدیسون (James Madison) وکیل و نماینده کنگره آمریکا، پیشنهاد ساخت یک کتابخانه را برای این نهاد داد و در نهایت بیست و چند سال بعد این کتابخانه ساخته شد. رئیس جمهور وقت جان آدامز (John Quincy Adams)، دستور داد کنگره از فیلادلفیا به پایتخت جدید یعنی واشنگتن منتقل شود و ۵۰۰۰ دلار هم برای خرید کتاب‌ های جدید برای این کتابخانه و ساخت قفسه مناسب برای آن ها اختصاص داد. این کتاب ها از لندن سفارش داده شدند و در نهایت ۷۴۰ جلد و سه نقشه به پایتخت آمریکا رسید.

دو سال بعد رئیس جمهور بعدی قانونی وضع کرد که تعیین کتابداران و مسئولان کتابخانه را تحت کنترل خودش قرار می داد و یک کمیته هم برای نظارت بر این قانون تشکیل داد. اما طولی نکشید که در جنگ با بریتانیا، این کتابخانه و کتاب هایش که آن زمان به ۳۰۰۰جلد رسیده بودند در آتش سوختند و باقی مانده ها توسط فرماندهان به بریتانیا برده شدند. توماس جفرسون (Thomas Jefferson) رئیس جمهور وقت، یک ماه بعد از حادثه کتابخانه شخصی خودش را به عنوان جایگزین به حراج گذاشت و کنگره به قیمت ۲۳۰۰۰ دلار آن را خرید.

بزرگترین کتابخانه جهان، میزبان رویدادهای ادبی

بزرگترین کتابخانه جهان، میزبان رویدادهای ادبی

بعد از آن و در دوران مدرن، این کتابخانه دیگر آتش نگرفت اما اتفاقات زیادی را از سر گذراند. کتاب هایی که در جنگ به بریتانیا غنیمت برده شدند، در سال ۱۹۴۰ و توسط خانواده آن فرمانده به آمریکا برگردانده شدند. در ۱۹۹۴، بخش دیجیتال به کتابخانه اضافه شد تا بازدیدکنندگان بتوانند تاریخ آمریکا را به صورت دیجیتال بخوانند. در سال ۲۰۰۰ فستیوال ملی کتاب توسط لارا بوش همسر رئیس جمهور وقت شروع به کار کرد که ۱۰۰۰ نویسنده و حدود یک میلیون مهمان را به مرکز اجتماعات کنگره آورد.

جان آدامز، قدیمی ترین ساختمان کتابخانه

جان آدامز، قدیمی ترین ساختمان کتابخانه

ساختمان‌‎های بزرگترین کتابخانه جهان

ساختمان توماس جفرسون که حدود صد و ده سال پیش ساخته شده و قدیمی ‌ترین است. در اصل کتابخانه از این ساختمان شروع شد و بعد از آن گسترش داده شد. ساختمان جان آدامز که بین بلوار ایندیپندنس و کپیتل شرقی واشنگتن قرار دارد و کنار ساختمان جفرسون است، این ساختمان در سال ۱۹۳۹ و وقتی فضای جفرسون دیگر کافی نبود، برای عموم افتتاح شد. آخرین ساختمان، یادبود جیمز مدیسون است. این ساختمان بین خیابان اول و دوم بلوار ایندیپندنس قرار دارد و به عنوان یادبودی برای رئیس جمهور جیمز مدیسون در فاصله سال‌ های ۱۹۷۱ و ۱۹۷۶ ساخته شد.

همه می توانند در اتاق های مطالعه کتاب بخوانند

همه می توانند در اتاق های مطالعه کتاب بخوانند

چه کسانی می ‌توانند وارد کتابخانه کنگره شوند؟

هر کس که عضوکتابخانه کنگره باشد یعنی کارت مخصوص هویت مطالعاتی را داشته باشد می تواند به این ساختمان ها وارد شود. اما از اتاق های مطالعه یا ساختمان های مختلف نباید چیزی بردارید. بیشتر مجموعه های کتاب و مجلات تخصصی این کتابخانه در ساختمان های جفرسون و آدامز قرار دارند و بسته هستند. دسترسی به مجموعه های بسته و تخصصی تحت هیچ شرایطی ممکن نیست مگر این که کارمندان مجوزدار یا گاهی از اوقات مقامات بخواهند آن ها را بردارند. تنها قسمت هایی از کتابخانه که در دسترس عموم قرار دارند مجموعه های باز اتاق های مطالعه هستند.

منبع: خوگرنیوز

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.