از این قوانین کهنه در دکوراسیون داخلی پیروی نکنید.

11
۰
(۰)
از رنگ تیره در اتاق کوچک استفاده کنید
از رنگ تیره در اتاق کوچک استفاده کنید

استفاده از رنگ تیره در فضای کوچک

طبق قوانین کهنه در یک اتاق کوچک از رنگ های روشن و سفید استفاده می شد. اما طراحان جدید با ساختار شکنی یک طرف دیوار اتاق کوچک را تیره می کنند اغلب رنگ هایی که استفاد می شود از رنگ ها ی خاکستری و قهوه ای و آبی تیره «آبی کاربنی» است. که در اتاق کوچک فضای عمیقی را ایجاد می کند. در کنار یک رنگ تیره در اتاق کوچک از آینه و مبلمان یا وسیله های فلزی انعکاس نور و روشنایی بیشتری و تعادل در فضای اتاق و عمیق تر می کند.

هر اتاق نیاز به پاپ رنگ دارد

هر اتاق نیاز به پاپ رنگ دارد

استفاده تاکیدی از رنگ

استفاده از عناصر رنگی درخشان برای بخشیدن حس و حال به خانه یکی از متداول ترین دستورالعمل های دکوراسیون است که دیگر به یک کلیشه تبدیل شده. هیچ اشکالی ندارد که شما از یک رنگ با طیف های مختلف یا مثلا سه رنگ مکمل برای ایجاد ترکیب رنگی مناسب استفاده کنید. اما باور کنید رنگ آمیزی یک دیوار به رنگ قرمز یا استفاده از کوسن های زرد همیشه یک راه حل مناسب نیست. هیچ اشکالی ندارد اگر گاهی این قانون را نادیده بگیرید و تنها به استفاده از چند طیف رنگ طوسی قناعت کنید که خود به خود در ترکیبی که به واسطه بافت های مختلف در پرده و مبلمان و عناصر فلزی به کار رفته در آینه و سایر اکسسوری ها ایجاد می شود به اندازه کافی جذابیت دارد. چشم از دیدن رنگ های خنثی به اندازه رنگ های درخشان خسته نمی شود و همان اندازه رنگی که درگلدان ها ، یک ظرف میوه یا عناصری مورد استفاده روی دراور به کار رفته می تواند کافی باشد.

ترکیب دکوراسیون کلاسیک و مدرن

ترکیب دکوراسیون کلاسیک و مدرن

ترکیب دکوراسیون کلاسیک و مدرن

گاهی استفاده مو به مو از سبک طراحی کلاسیک یادکوراسیون مدرن باعث می شود محیط خانه جذابیت کافی و نشاطی را که طالب آن هستید نداشته باشد. طراحان امروزی با ایده ای ترکیب دکوراسیون کلاسیک و مدرن به فضای خانه آرامش و جذابیت خاصی را می بخشند که شاید دستیابی به آن جز از این طریق سخت تر باشد. شما با این سبک طراحی در خانه می توانید انتخاب های بیشتر و جذاب تری داشته باشید. به عنوان مثال می توانید در کنار بافت و نقش و نگارهای مبلمان راحتی و مدرن از نور پردازی های به سبک کلاسیک استفاده کنید. یا اگر شما در یک آپارتمانی با ساختار مدرن زندگی می کنید، می توانید از یک فرش ایرانی، آینه ی عتیقه و لوستر برنز استفاده کنید تا به فضای خانه ی شما صمیمت و حس نوستالژی بدهد.

با ترکیب کردن وسایل ها و تابلو های هنری معاصر و کلاسیک فضای متفاوتی در خانه ی شما ایجاد می کند.

استفاده از چوب با رنگ های مختلف

استفاده از چوب با رنگ های مختلف

استفاده از چوب با رنگ های مختلف

در دکوراسیون از دیرباز استفاده از یک رنگ چوب رایج بوده ولی امروزه طراحان از طیف مختلف رنگ های چوب استفاده می کنند. تنها نکته ای که برای این کار باید رعایت کنید توجه به عناصر دیگر مثل کف یا دیوارهاست. می توانید از عناصر چوبی با رنگ های مختلف استفاده کنید به شرطی که آنها را با سایر عناصر مثل کفپوش یا فرش هماهنگ کنید. کف پارکت امکان بسیار خوبی به شما می دهد که بتوانید از رنگ آن برای بخشی از مبلمانتان استفاده کنید و یا مثلا با ست کردن یک چوب کمرنگ تر با یک فرش کرم به ترکیب مناسبی دست پیدا می کنید . اگر این کار را با احتیاط و با دو یا سه رنگ چوب انجام دهید حتما نتایج بسیار خوبی به دست می آورید.

از الگو های ترکیبی با آزمون و خطا استفاده کنید

از الگو های ترکیبی با آزمون و خطا استفاده کنید

از طرح های مختلف در کنار هم استفاده نکنید

دنیای مد و دکوراسیون داخلی دوش به دوش هم پیش می روند و اخیرا در هر دو استفاده بیشتر از طرح و نقش طرفدار دارد. درهیچ کدام از این دو دستورالعمل دقیقی برای استفاده از طرح های مختلف کنار هم وجود ندارد. بیشتر می توان گفت که این کار با آزمون و خطا انجام می شود. اگر می خواهید برای اولین بار این کار را انجام دهید از یک پالت محدود استفاده کنید مثلا با استفاده از ترکیب سیاه و سفید شروع کنید که بتواند به خوبی رنگ ها را به هم نزدیک کند. حال می توانید در کنار آن از نقوش هندسی استفاده کنید. نقوشی به سادگی راه راه یا چهارخانه یا پیچیده تر و سپس نقش هایی مثل گل یا حیوانات را اضافه کنید. می توانید رنگ را ملاک ترکیب خود قرار دهید و از رنگ های متضاد در چرخه رنگ استفاده کنید مثلا از نقوشی استفاده کنید که ترکیبی از نارنجی گرم یا زرد با رنگ های آبی یا خاکستری است و سپس ترکیب های دیگر را با احتیاط در کنارش به کار ببرید.

تطبیق رنگ ها

تطبیق رنگ ها

تطبیق رنگ ها

هیچ دلیلی وجود ندارد که شما ملزم باشید رنگ کوسن هایتان را حتما با فرش یا پرده ست کنید. اگر می خواهید فضا بیش از حد شلوغ یا شلخته به نظر نرسد نهایتا رنگ های مبل و فرش و پرده را از یک خانواده رنگ ولی نه لزوما همرنگ انتخاب کنید. رنگ هایی مثل سفید، شیری و کرم را بدون نگرانی در کنار هم استفاده کنید حتی ترجیحا با جنس های مختلف. از استفاده از ساتن در کنار پارچه ابریشمی و نخی نهراسید. نتیجه این ترکیب می تواند بسیار خوشایند باشد.

خانه خود را بر اساس نیاز خود چیدمان کنید

خانه خود را بر اساس نیاز خود چیدمان کنید

الگوهایی برای این که چه چیزی برای چه بخش خانه واجب است

گاهی افراد در دکوراسیون خانه از وسایلی استفاده می کنند که معتقدند آن بخش خانه معمولا باید این وسایل را داشته باشد. چه لزومی دارد اگر شما برای صرف غذا در روی کانتر به اندازه کافی راحت هستید یا یک میز ناهارخوری کوچک برایتان کفایت می کند حتما و شاید برای تعداد محدودی مهمانی درسال از میزناهارخوری بزرگ و رسمی استفاده کنید یا اگر فرزند شما روی تختش از لپ تاپ استفاده می کند حتما یک میزتحریر در اتاقش قرار دهید. بنابراین قبل از دکوراسیون داخلی به این فکر کنید که از چه وسایلی در زندگی روزمره استفاده نمی کنید و نیازی به آنها ندارید از بکار بردن آن ها خودداری کنید.

استفاده از وسایل بزرگ در اتاق کوچک

استفاده از وسایل بزرگ در اتاق کوچک

استفاده نکردن از وسایل بزرگ در اتاق کوچک

اغلب در دکوراسیون های قدیمی در اتاق های کوچک،از وسایل هایی که متناسب با اتاق است، استفاده می کردند. اگر چه توجه به تناسب مبلمان با ابعاد فضا مهم است اما گاهی می توانید با نادیده گرفتن این قانون به بزرگتر دیده شدن فضا کمک کنید. مثل در اتاق خوابتان از تخت بزرگتری استفاده کنید یا تختی که سرتخت چشمگیر دارد اما از خیر استفاده از پاتختی تنها برای قرار دادن آباژور بگذرید و از چراغ های دیوار کوب استفاده کنید. حتی اگر فضای نشیمنتان کوچک است می توانی از یک میز کمی بزرگتر از معمول با صندلی های متعدد اضافه کنید که بتوانید از صندلی هایش برای استقرار مهمانان کمک بگیرید.

در صورت لوزم از پرده استفاده کنید

در صورت لوزم از پرده استفاده کنید

هر پنجره ای نیاز به پرده دارد

اگر در خانه ای زندگی می کنید که روبرویتان ساختمان های نازیباست و یا به خانه شما دید وجود دارد لزوما از پرده استفاده می کنید. اما اگر خانه شما در موقعیتی قرار دارد که از چشم انداز بسیار خوبی برخوردار است و می توان از پنجره آن در روز نور و روشنایی را به خانه مهمان کرد بدون این که به افراد یا وسایل خانه آزار و اذیتی برساند و در شب ها هم می شود ماه را به راحتی دید از این که برخی پنجره ها را بدون پرده بگذارید احساس شرمندگی نکنید!

وسایل فلزی را در کنار هم قرار ندهید

وسایل فلزی را در کنار هم قرار ندهید

فلزات مختلف را در کنار هم استفاده نکنید

این ذهنیت در اغلب ما وجود دارد که از فلزات طلایی، مسی ، برنج ، نقره، مس کنار هم استفاده نکنیم و در تزئین خانه از یکی یا حداکثر دو تا از آنها بهره بگیریم . اما استفاده ترکیبی از این وسایل نه تنها نازیبا نیست بلکه گاهی گرما و زیبایی بیشتری به خانه می بخشد. قاب آینه ای به رنگ طلایی با شمعدان های نقره ای و ظروف مسی روی میز می توانند به زیبایی با کنتراستی که با هم دارند و درعین حال هماهنگی شان فضا را بسیار گرم و دلچسب کنند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.