اثر هنر شهری عظیم در پاریس به نمایش گذاشته شد

5
۰
(۰)
فراسوی دیوارها
فراسوی دیوارها

فراسوی دیوارها

روز گذشته ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) روز جهانی پناهجویان بود. به همین مناسبت اثر هنر بزرگی به نام «فراسوی دیوارها» (Beyond Walls) در مسیر چمن های میان برج ایفل و میدان «شان دو مارس» در شهر پاریس رونمایی شد. این اثر هنری دستانی را نشان می دهد که در هم گره خورده و همدیگر را گرفته اند. دستانی که پیش از هرچیز اتحاد و همدلی را یادآوری می کند. در واقع این اثر یادبود نجات دادن مهاجران و پناهجویان بازمانه توسط غریق نجات ها از دریای مدیترانه نجات می دهند. این اثر هنری ۶۰۰ متری، با رنگ اسپری‌ مخصوصی کشیده شده که قابل بازیافت است و به طبیعت آسیبی نمی‌رساند. بهترین محل برای تماشای این اثر هنری از بالای برج ایفل است.

گیوم لوگرو

گیوم لوگرو

هنرمند فرانسوی «گیوم لگرو» (Guillaume Legros) با نام هنری سایپه (Saype) این اثر را طراحی و اجرا کرده است. این هنرمند به طراحی آثار بزرگ و عظیم شهرت دارد و معمولا آثارش را در دامنه کوه های دشت ها و تپه ها و پارک ها اجرا می کند. یکی از ویژگی های آثار این هنرمند عمر کوتاه شان است. آثار سایپه تا وقتی رنگ اسپری جذب خاک شود باقی می مانند و بعد از بین می روند، بنابراین عمرشان از چند روز بیشتر نمی شود. ساپیه در مورد از بین رفتن آثارش نگران نیست و می گوید باقی نماندن آن برایش حس خوبی دارد.

فراسوی دیوارها

فراسوی دیوارها

در کشاکش با عابران

دیدن فردی که زیر مهم ترین سایت گردشگری پاریس روی چمن با اسپری طرحی می کشد، عجیب و غیرعادی است. با این حال عده کمی برای دیدن کار او می ایستند و بعد از روی چمن به راهشان ادامه می دهند و طرح را لگدمال می کنند. سایپه می گوید به خراب شدن طرح هایش عادت دارد. بارها شده گاوها از رویش رد شده اند، موش های کور لانه ساخته اند و سگ ها آن را بهم ریخته اند.

پاریس

پاریس

به افتخار امدادرسانان به پناهجویان

همانطور که گفته شد آخرین اثر سایپه، ادای احترامی به موسسه SOS Méditerranée است. کار این موسسه کمک به پناهجویان گرفتار شده در دریای مدیترانه است که در معرض خطر غرق شدن هستند. گزارش های سازمان ملل متحد نشان می دهد در سال گذشته به طور متوسط روزانه شش پناهجو هنگام عبور از دریای مدیترانه غرق شده و جان خود را از دست داده اند. فراسوی دیوارها که ابتدا در پاریس اجرا شد، قرار است اثری سه ساله باشد و در ۲۰ شهر و کشور مختلف دنیا از جمله ژنو، برلین، لندن، نایروبی، ملبورن و بوینس آیرس اجرا شود. کشیدن این تصویر در شهرهای مختلف برای ساپیه به معنی زندگی در کنار هم و گذر از مرزها است.

ساپیه

ساپیه

دست های در هم گره خورده؛ نماد نجات

فرانسیس وله (Francis Vallat) رئیس SOS Méditerranée می‌گوید: «این دستان در هم گره خورده برای ما است، اگرچه ناو و کشتی نماد نجات است اما اولین تماس انسانی پس از غرق شدن کشتی و نجات اهمیت دارد. مخصوصا در مرکز مدیترانه که مرگبارترین نقطه جهان برای مهاجران است.»

کشیدن بزرگترین نقاشی شهری ایده خوبی است اما به لحاظ محتوا آنچه سایپه را اولین بار به فکر این اثر هنری انداخت تلاش های SOS Méditerranée در سال ۲۰۱۸ بود. او می‌گوید: «با دیدن ملوانان SOS حیرت زده شدم. آن ها زندگی شان را در راه نجات مردم می گذرانند.» همچنین سایپه دغدغه های بشری دارد. این هنرمند ۳۰ ساله که اولین فردی است که توانسته زیر برج ایفل طراحی کند در مورد فراسوی دیوارها می گوید:‌ «این اثر زنجیره ای انسانی و نمادی است از در کنار هم بودن؛ در زمانه ای که هر کس بیشتر به فکر خودش است.»

رنگ های بازیافتی

رنگ های بازیافتی

رنگ های بازیافتی

مهم ترین ابزار برای گیوم لگرو رنگی بود که با آن یکی از بزرگترین نقاشی های شهری را طراحی می کرد و باید هیچ اثر بدی روی زمین نمی گذاشت. او تحقیقاتش در مورد رنگ های قابل بازیافت را از باغ خانه پدری و با نوعی آرد و رنگ آبی شروع کرد که به چمن می چسبیدند و ضد آب بودند. در حال حاضر رنگ هایش را خودش درست می کند و در ترکیب آن از گچ، زغال و رنگدانه های طبیعی استفاده می کند.

گیوم لگرو

گیوم لگرو

گیوم لگرو کیست؟

گیوم لگرو اولین طرح گرافیتی اش را ۱۳ سالگی کشید. ابتدا بیشتر محل کارش دیوار خانه های رها شده بود و بعد به مرور به فضاهای شهری نزدیک تر شد و کارش را زیر پل ها ادامه داد. بعد از چند سال ساپیه به این نتیجه رسید که گرافیتی شهری دیگر راضی اش نمی کند. او می گوید: «هنر شهری معنایش را از دست داده و آنچه ما می بینیم آلودگی بصری است. من می خوام راه دیگری برای جلب توجه مردم پیدا کنم.» بنابراین به دشت و دامنه پناه برد. جایی که فضای وسیعی هم برای کشیدن آثارش داشت.

سایپه هنرمندی است که نامش از این به بعد بیشتر و بیشتر شنیده می شود. او از پیشگامان جنبش «هنر زمینی» (Land Art) است که دغدغه های اجتماعی دارد. او به فلسفه علاقه دارد و معمولا نقاشی هایش سوالاتی را درمورد بشریت مطرح می کند.

منبع: خوگرنیوز

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.