اتاق خواب خود را چه رنگی کنیم؟

82
۴.۱
(۷)

انتخاب رنگ در اتاق خواب بیش از هر چیز به سلیقه و علاقه شما بستگی دارد. مانند انتخاب لباس که انسان‌ها در کنار اندازه، جنس و دوخت پارچه توجه ویژه ای به آن دارند در دکوراسیون اتاق خواب نیز رنگ شاخصه بارزی است که در اولین نگاه به چشم می‌آید اما در کنار سلیقه باید بدانیم که هر رنگی یک شخصیت مجزا به فضا می‌بخشد و طبیعتاً کاربری فضا را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بسته به اینکه از اتاق خواب خود چه استفاده‌ای می‌کنید رنگ‌ها نیز می‌توانند به یاری شما بیایند. برای مثال اگر در اتاق خود فعالیتی جز استراحت و خواب ندارید رنگ آبی می‌تواند آرامش بیشتری ایجاد کند. این رنگ بر خواب عمیق و کاهش استرس و فشارخون تأثیر می‌گذارد. افزون بر این اگر در اتاق خود به فعالیت‌ های کاری هم می‌پردازید در کنار رنگ آبی از رنگ‌ هایی نظیر سبز و آجری نیز در دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید. ترکیب رنگ سبز و آجری موجب می‌شود تا در کنار آرامش تمرکز بیشتری برای انجام کارهای خود داشته باشید. بر اساس تحقیقات علمی رنگ سبز به افزایش قدرت حافظه و سرعت خواندن و نوشتن کمک می‌کند. خوشبختانه این دو رنگ بار منفی روحی به دنبال ندارند و می‌توانید بدون محدودیت از آنها استفاده کنید.

جالب است بدانید که رنگ‌ ها نوع دکوراسیون اتاق خواب را نیز تعیین می کنند. در واقع شما می‌ توانید با انتخاب یک رنگ مناسب از هزینه‌ های اضافی برای خرید وسایل بکاهید و به هدف خود که خواه طراحی یک اتاق مجلل باشد و یا یک اتاق شاد و پرانرژی نزدیک شوید.

طراحی یک اتاق خواب مجلل با رنگ قرمز

رنگ قرمز سطح انرژی را بالا می‌برد و افراد را برای گفتگو و حرف زدن تشویق می‌کند. افزایش فشار خون، آدرنالین و تپش قلب از جمله ویژگی‌ های این رنگ به شمار می‌ رود که موجب می‌ شود در استفاده از آن کمی جانب احتیاط را رعایت کنیم. با این وجود رنگ قرمز ویژگی‌ هایی دارد تا نتوانیم به‌ طور کامل از آن چشم‌ پوشی کنیم. اگر چه رنگ قرمز با ویژگی‌ های خود برای اتاق خواب جالب به نظر نمی‌رسد اما استفاده از آن به‌عنوان رنگ حاشیه‌ ای به همراه یک نورپردازی مصنوعی می‌تواند جلوه‌ای زیبا به فضا به‌ خصوص پس از تاریک شدن هوا بدهد. زمانی از این رنگ استفاده کنید که اتاق خواب به اندازه کافی بزرگ است که رنگ قرمز را به خوبی درون خود جا بدهد و حتما در کنار آن از رنگ های خنثی مثل طوسی استفاده کنید.

رنگ در اتاق خوابطراحی یک اتاق شاد و پر نشاط با رنگ زرد

آفتاب را در طبیعت به چه رنگی می‌بینید؟ درست است، زرد! رنگ زرد دقیقا مانند پرتو خورشید می‌تواند نشاط و روحیه زندگی را به فضا ببخشد. همچنین استفاده از این رنگ وسعت محیط را بیشتر نشان می‌دهد. اگر چه رنگ زرد شور و انرژی زیادی به همراه دارد اما همانند طبیعت به‌ تنهایی نباید به کار رود. در طبیعت نیز رنگ زرد در کنار رنگ‌ آمیزی گل‌ ها و درختان زیبایی خود را نمایان می‌کند. با این وصف زرد را باید در کنار سایر رنگ‌ها نظیر خاکستری به کار برد. این دو رنگ با یکدیگر توازن خوبی دارند وجود رنگ خاکستری موجب می‌شود تا رنگ زرد بیشتر جلب توجه کند.

رنگ در اتاق خواب

طراحی یک اتاق آرامش بخش با رنگ های سبز و آبی

هنگامی که در طبیعت هستید چه رنگی بیشتر توجه شما را جلب می‌کند؟ چه رنگی به‌ وفور مشاهده می‌شود؟ پاسخ به احتمال زیاد رنگ سبز است. سبز از جمله رنگ‌ هایی است که حتی در طبیعت نیز بدون محدودیت به کاررفته و موجب خستگی چشم و روح نمی‌شود. این رنگ به‌ تنهایی می‌تواند در دکوراسیون اتاق خواب به کار رود اما هنگامی‌ که با رنگ آبی و زرد همراه می‌شود یکی از زیباترین ترکیب‌ ها را تولید می‌کند. ترکیبی آرامش‌ بخش که حس غم و تنهایی را از فرد دور می کند.

رنگ در اتاق خواب

اهمیت سن افراد در انتخاب رنگ دکوراسیون اتاق خواب

واضح است که کودکان نسبت به بزرگسالان نگاهی متفاوت به محیط پیرامون خود دارند. آنها با محیط اطراف خود ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند. همان‌ گونه که در سنین پایین محو کفش‌ های خود می‌شوند و به شکلک‌ های لباس خود خیره شده و با آنها بازی می‌کنند با رنگ اتاق خود نیز ارتباط صمیمانه‌ تری برقرار می‌کنند. رنگ‌ ها و الگوهایی که مورد توجه کودکان قرار می‌گیرد با سلیقه بزرگسالان جور در نمی‌آید اما باید به آنها توجه شود. اتاقی که با توجه به سلیقه کودکان رنگ‌ آمیزی نشود اتاقیخالیست که کمتر موردتوجه و رفت آمد آنان قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر رنگ‌ها تأثیر بیشتری بر روحیه کودکان می‌گذارند. اگر قرمز موجب افزایش فشار خون بزرگسالان می‌شود به‌ طور قطع در کودکان به رشد خوی پرخاشگری می‌انجامد. اگر آبی تیره به سکوت و خواب عمیق شما کمک می‌کند احتمالاً در کودکان موجب یأس و گوشه‌ نشینی می‌شود. نتیجه آن‌ که کودک همواره از اتاق خود فراری است و به‌ جز خوابیدن سایر کارهای خود نظیر بازی و انجام تکالیف مدرسه را در اتاق نشیمن و پذیرایی انجام می‌دهد.

رنگ در اتاق خواب

در هنگام انتخاب رنگ برای دکوراسیون اتاق خواب کودک سعی کنید از رنگ‌ های روشن مانند سبز، سفید، نارنجی و آبی روشن بیشتر استفاده کنید. در طراحی دکوراسیون
اتاق خواب نوجوانان نیز استفاده زیاد از رنگ‌ های پرانرژی مانند قرمز می‌تواند به افزایش حالت عصبی و تنش‌ های روحی منجر شود. در این سن که مصادف با دوران بلوغ جسمی
است شاید بهتر باشد از رنگ‌ های ملایم و سرد مانند آبی یخی یا رنگ سبز استفاده کنید. رنگ آبی یخی برای اتاق خواب مناسب بوده و خوابی آرام را برای نوجوانان فراهم
می‌کند. همچنین در دیگر ساعات روز نیز این رنگ انرژی توأم با آرامشی را به آنها القا می‌کند.

توجه به موقعیت جغرافیایی در انتخاب رنگ اتاق خواب

رنگ‌ های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد به افزایش دمای اتاق کمک می‌کنند بنابراین بهتر است در اتاق‌ هایی که رو به شمال ساخته می‌شوند (آفتابگیر نیستند) مورد استفاده قرار گیرند. همچنین در مناطق جغرافیایی گرم و مرطوب استفاده از این رنگ نیاز شما به سیستم خنک‌کننده را بیشتر می‌کند.

از دیگر سو استفاده از رنگ‌ های سرد و روشن در اتاق خواب اگر چه موجب آرامش می‌شود اما در مناطق سردسیر نیاز به وسایل گرمازا را بیشتر می‌کند. توصیه می‌شود
که در این مناطق از رنگ‌ های گرم مانند قرمز و نارنجی به‌ طور حاشیه‌ای استفاده شود.

رنگ در اتاق خواب

به مساحت اتاق خواب توجه کنید

در بیشتر اتاق‌ ها یک ست کامل سرویس خواب یا برخی اجزای آن مانند پاتختی، میز آرایش، میز تحریر، کمد و کتابخانه درکنار تختخواب وجود دارد که هر یک به‌ تنهایی می‌توانند اتاقی بزرگ را نیز کوچک و شلوغ جلوه دهند. حال استفاده از رنگ‌های تیره در اتاق‌ های کوچک به‌ خصوص هنگامی‌ که نورگیر خوبی هم ندارد جز کوچکتر و محصورتر نشان دادن فضا برای شما فایده‌ ای نخواهد داشت. در هنگام انتخاب رنگ به مساحت فضای اتاق خواب خود توجه کنید. در اتاق‌ های کوچک در عین‌ حال که باید از رنگ‌ های عمیق استفاده کرد نمی‌توان از جذابیت رنگ‌ های شاد و گیرا مانند قرمز، نارنجی و صورتی نیز گذشت. پس چه باید کرد؟ سعی کنید در اتاق خواب رنگ غالب را از میان رنگ‌ های روشن مانند آبی، سبز، لیمویی، نخودی و استخوانی و یا سایر رنگ های ملایم نظیر گلبهی انتخاب کنید. این رنگ‌ ها اتاق را بزرگتر از آنچه هست نشان می‌دهند. اگر به رنگ‌ های خاصی مانند رنگ‌ های تند علاقه دارید نیز پیشنهاد می‌شود رنگ دیوارها را روشن انتخاب کنید تا هم به هدف خود یعنی بزرگتر جلوه دادن فضا دست یابید و هم با استفاده از وسایلی به رنگ دلخواه خود محیط را از یکنواختی و سردی خارج کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۴.۱ / ۵. تعداد نظرات: ۷

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.