اتاقی به یک اندازه دلچسب برای دو کودک

18
۰
(۰)
دکوراسیون اتاق کودک
دکوراسیون اتاق کودک

اتاق را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید

کار دکوراسیون کردن اتاق فرزندان را با تقسیم کردن اتاق به بخش‌های متفاوت برای کارهای مختلف شروع کنید؛ خوابیدن، بازی کردن، محل انجام تکالیف و مطالعه و … .تقسیم کردن اتاق به بخش‌های مختلف در ابتدای کار به نوعی کار را دسته‌بندی می‌کند و به شما یک نقشه کلی از اتاق می‌دهد. همچنین کمک می‌کند تا نیاز‌های مختلف فرزندانتان را در نظر بگیرید و راحت‌تر درباره چیدمان و مبلمانی که باید بخرید، تصمیم‌گیری کنید.

پس از اینکه بخش‌های مختلف را در ذهنتان در نظر گرفتید، می‌توانید با قرار دادن وسایل و مبلمان محدوده آن را مشخص و از قالیچه‌ها، ریسه و آویز و حتی چادر بازی برای تقسیم‌بندی استفاده کنید. مثلا می‌توانید با استفاده از یک چادر کودک، محلی برای مطالعه کودکانتان بسازید.

انتخاب تخت خواب

انتخاب تخت خواب

انتخاب تخت خواب مناسب

یکی از مهم‌ترین بخش‌های دکور کردن اتاق دو کودک انتخاب و چیدمان تخت‌هاست. برای انتخاب نوع تخت اول از همه باید مساحت اتاق را در نظر بگیرید. اگر اتاق چندان بزرگ نیست، می‌توانید از تخت دو طبقه استفاده کنید تا اتاق فضای خالی بیشتری داشته باشد. البته که قبل از خرید تخت دو طبقه حتما نظر بچه‌ها را بپرسید؛ ممکن است هیچ کدامشان خوابیدن در ارتفاع یا زیر سقف کوتاه را دوست نداشته باشند. اگر تخت‌خواب‌ تک‌نفره انتخاب شماست، می‌توانید با قرار دادن یک مبلمان مشترک مثل میز کنار تختی یا یک قالیچه و آویزان کردن کاردستی‌ها و تزئینات شخصی هر کودک را در نزدیکی تختش، هم یکپارچگی بصری اتاق را حفظ کنید و هم هر کودک حریم شخصی خودش را داشته باشد.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید محل قرارگیری تخت‌خواب‌هاست. باید در نظر بگیرید که هر کودک از تخت‌خوابش چه چیزی را می‌بیند و اینکه آیا شما به عنوان والدین می‌خواهید هنگام خواب یکدیگر را ببینند یا ممکن است خوابشان بپرد و ترجیح دهید همدیگر را نبینند.

رنگ‌آمیزی دیوارها
رنگ‌آمیزی دیوارها

اتاق را خنثی نگه دارید

برای کمک به احساس برابری و یکپارچگی در بخش‌های تقسیم شده اتاق و آرامش بیشتر، رنگ پس‌زمینه را خنثی انتخاب کنید. به جای رنگ سعی کنید با اشکال و بافت‌های مختلف اتاق را دوست‌داشتنی کنید. اگر اتاق خیلی بزرگ نیست، استفاده از یک رنگ جسورانه برای یکی از دیوارها هم اتاق را بزرگ‌تر به نظر می‌رساند و هم به یک‌دست شدن آن کمک می‌کند.

اگر بچه‌ها تم خاصی مدنظرشان است همانطور که پیش‌تر گفتیم باید این نکته را در نظر بگیرید که کودکان سریع رشد می‌کنند و به سن نوجوانی می‌رسند و ذهنیت و سلیقه‌شان هم تغییر می‌کند. سعی کنید به جای اجرای یک تم خاص در کل اتاق از تزئینات، برچسب‌های بزرگ موقت و آویزهایی با آن طرحی که دوست دارند استفاده کنید. اگر نظر فرزندانتان خیلی با هم متفاوت است در انتخاب رنگ و طرح ملحفه‌ها، روتختی‌ و عناصر کوچک دستشان را باز بگذارید.

در نهایت گفتنی است در انتخاب و تقسیم‌بندیتان سعی کنید بخش‌های مشترکی را ایجاد کنید تا هم بچه‌ها به اشتراک گذاشتن را یاد بگیرند و هم در استفاده از فضا صرفه‌جویی شود.

انتخاب بقیه مبلمان

انتخاب بقیه مبلمان

انتخاب بقیه مبلمان

کودکان بزرگ می‌شوند و نظراتشان مرتب تغییر می‌کند، بنابراین اگر نمی‌خواهید زود به زود تغییر دکوراسیون دهید، عناصر اصلی مبلمان اتاق یعنی تخت، فرش و پرده‌ها را طوری انتخاب کنید که محدود به رده سنی خاص یا تم خاصی نباشند، حتی می‌توانید تخت‌هایی را بخرید که ابعادشان قابل گسترش است تا در کنار فرزند شما رشد کنند!

هنگام انتخاب لوازم جزئی‌تر مثل قفسه‌ها دو نکته را در نظر بگیرید:

نکته اول: برای همه وسایل جای مشخصی را در نظر بگیرید تا فرزندان بتوانند خودشان وسایلشان را مرتب و اتاق را جمع کنند. اگر فضای کافی دارید حتی می‌توانید از سبد‌ها و جعبه‌های مختلف برای جادادن لباس‌ها و اسباب‌بازی‌ها استفاده کنید تا جمع کردن اتاق برایشان آسان‌تر باشد.

نکته دوم: حواستان به فضای بازی کودکان باشد. می‌توانید از قفسه‌های دیواری استفاده کنید تا فضای کمتری از زمین اشغال شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.