آوردن آرامش به خانه با استفاده از بافت های مختلف

13
۰
(۰)

همه ما پس از گذراندن یک روز سخت کاری هنگام بازگشت به خانه دنبال فضای آرام و امنی هستیم که در آنجا استراحت کنیم و به آرامش برسیم. استفاده از بافت هایی که حس آرامش بخشی دارند می تواند به داشتن چنین فضایی کمک کند. شاید تاکنون به این نکته توجه نکرده باشید که چرا افراد معمولا برای ایجاد تنوع درحال و هوای خود به بیرون از خانه می روند بخش عمده ای از این انتخاب به تأثیر محیط باز می گردد. هوای تازه، گل ها و گیاهان مختلف، صدای آواز پرندگان همگی آیتم هایی هستند که در بیرون از خانه وجود دارند و نقش مستقیم در انتقال احساس آرامش را برعهده دارند. پس از نقش طبیعت در انتقال احساس آرامش غافل نشوید شاید قدم نخست استفاده از بافت های موجود در طبیعت باشد. یک میز چوبی، یک وسیله تزئینی ازسنگ مرمر، روکش های مخملی آبی رنگ برای مبلمان همگی آیتم هایی است که می توان به خوبی از آنها در دکوراسیون منزل استفاده کرد. در این مقاله چند مورد از بافت های آرامش بخش را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه شوید.

بافت های آرامش بخش

جادوی چوب وسنگ

از آنجایی که چوب و سنگ هر دو ویژگی طبیعی دارند جزو بافت های آرامش بخش به حساب می آیند و از جادوی ترکیب آنها نباید غافل شد. این دو متریال علاوه بر ایجاد آرامش به پویایی فضا نیز کمک می کنند. استفاده از متریال سنگ در کنار شومینه و یا یکی از دیوارهای خانه به جای دیوار ساده و صاف باعث ایجاد سایه و عمق در فضا نیز می شود.

بافت های آرامش بخش

اشیای قدیمی وآنتیک

شاید شما هم مثل من یکی از جاهایی که در آن به آرامش می رسید خانه پدربزرگ یا مادربزگتان باشد. ممکن است از خود بپرسید چرا؟ خانه های قدیمی معمولا دکوراسیون خاصی ندارند و چیدمان وسایل در آنها به سادگی انجام شده است. در واقع پس از حضور عزیزانتان دراین فضاها این خود وسایل و حال و هوای آنها است که به شما آرامش می دهد. زیراندازهای قدیمی، قوری و سماور که در گوشه ای از خانه خودنمایی می کند، کوسن های زیبا با طرح های شاد و جذاب  ظرفی کریستال و… همگی وسایل در دسترسی هستند که می توانند در ایجاد کنجی صمیمی و آرام در منزل شما نیز نقش اساسی ایفا کنند.

بافت های آرامش بخش

پارکت و لمینیت

پارکت ها و لمینیت هایی با طرح چوب و رنگ گرم می توانند به آرامش فضای داخلی شما کمک کنند در صورتیکه برای دیوارها و مبلمان از رنگ های روشن استفاده کنید. بسیاری از افراد معتقدند استفاده از پارکت یا لمینیت تیره فضا را کوچک می کند و کمتر به سراغ خرید آن می روند و دیوار ها و کف را روشن انتخاب می کنند و معمولا از این نکته غافل هستند که اگر فقط از رنگ های روشن استفاده شود فضا سرد و بی روح خواهد شد. پارکت های تیره همراه با سقف و دیوارهای روشن حس بودن در طبیعت را منتقل می کند دقیقا همان حسی که اکثر افراد برای رسیدن به آرامش به دنبال آن هستند و در عین حال فضا را نیز پهن تر و بزرگتر نشان می دهد.

بافت های آرامش بخش

گلیم، جاجیم و فرش ایرانی

استفاده از گلیم، جاجیم و یا انواع دیگری از فرش ها با بافت ایرانی و یا رنگبندی جذاب حس و حال دیگری به فضاهای آپارتمانی که امروز بیشتر مردم در آنها ساکن هستند می بخشد. اگر قصد دارید از گلیم و جاجیم در دکوراسیون خود استفاده کنید اصلا در مورد هماهنگی آن با دکوراسیون منزل خود نگران نباشید گلیم ها و جاجیم ها و انواع فرش ایرانی دارای بافت های زیبا، شاد و متنوعی هستند که به خوبی می توانند در کنار مبلمان ساده و به رنگ خنثی مورد استفاده قرار گیرند و دکوراسیونی جذاب، آرام و منحصر به فرد را ایجاد نمایند. بافت، ترکیب رنگی و نقوش به کار رفته در گلیم و جاجیم این امکان را به شما می دهد که از آن به صورت مستقل در فضای نشیمن خود و یا در ترکیب با یک فرش ایرانی به عنوان مثال در زیر میز ناهارخوری استفاده کنید. در استفاده از این بافت زیبا و آرامش بخش خود را محدود نکرده و اگر امکان خرید گلیم و جاجیم را ندارید کوسن ها و پاف های موجود در بازار که به خوبی از این جنس در آنها استفاده شده را جایگزین کوسن ها و پاف های مبلمان خود کنید.

بافت های آرامش بخش

معجزه کوسن ها

گاهی اوقات تماشای یک تصویر زیبا می تواند احساس آرامش وصف ناپذیری را با خود به همراه داشته باشد در چنین مواقعی شاید داشتن یک کوسن با تصویری زیبا و یا ترکیب رنگی جذاب همان چیزی باشد که شما به آن نیاز دارید. کوسن ها می توانند بافت مورد علاقه شما را نیز داشته باشند به عنوان مثال انواع طرح بافتنی و یا قلاب بافی و یا طرح های سنتی ایرانی را می توان به عنوان روکش کوسن به کار برد. به کمک کوسن ها شما می توانید با هزینه ای اندک تغییرات عمده ای را در دکوراسیون خود ایجاد کرده و فضای خود را از یکنواختی خارج کنید.

بافت های آرامش بخش

روکش مبلمان پارچه یا چرم

انتخاب اینکه روکش مبلمان شما پارچه ای باشد یا چرمی، ساده باشد و یا گلدار کاملا سلیقه ای است بعضی از روکش ها بافت و نقوش آرامش بخشی دارند که انتخاب آنها می تواند به طور کامل دکوراسیون داخلی شما را متحول کند. بهتر است این روکش های زیبای گلدار را برای مبل های تک نفره و کوسن ها برگزینید. از طرفی دیگر بسته به اینکه آرامش از نظر شما چگونه معنی می شود می توانید جنس مورد نظر خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال ممکن است آرامش برای شما در لم دادن و استراحت بر روی کاناپه جلوی تلویزیون خلاصه شود در اینصورت مطمئنا روکش های نرم ولطیف برای شما مناسب تر است و یا ایده آل شما به عنوان یک خانم خانه دار داشتن مبلی است که به سرعت چرک و کثیف نشود و در این صورت به آرامش می رسید در چنین مواردی روکش چرم مناسب تر است.

بافت های آرامش بخش

پرده

جنس، بافت، رنگ و به طور کلی نقش پرده در دکوراسیون داخلی قابل چشم پوشی نیست. با توجه به اینکه در فضای پرنور به آرامش بیشتری می رسید و یا فضای کم نور و یا اینکه برای رسیدن به آرامش نیاز به کنترل دید و حفظ حریم شخصی خود دارید می توانید جنس و بافت پرده خود را انتخاب نمایید. خوشبختانه به دلیل وجود تنوع بسیار در مدل، جنس و رنگ پرده در بازار طیف وسیعی از نیازهای مصرف کننده قابل پاسخگویی است. ضمنا برای ایجاد هماهنگی بیشتر در دکوراسیون خود می توانید پرده و کوسن های خود را همرنگ و هم جنس انتخاب کنید.

بافت های آرامش بخش

گل ها و گیاهان سبز

استفاده از گل ها و گیاهان و به طور کلی بافت سبز رنگ آرامشی خاص توأم با نشاط و سرزندگی به فضا می بخشد و هیچ کس نمی تواند تأثیر شگفت انگیز آن را کتمان کند. نگهداری از گل و گیاه در فضای خانه موجب کاهش استرس شده و ضمنا با افزایش رطوبت خانه موجب کاهش گرد و غبار و به دنبال آن کاهش کسالت، سرماخوردگی و خواب آلودگی می شود.

بافت های آرامش بخش

آیینه ها و تابلوهای هنری

و نکته پایانی در مورد بافت های آرامش بخش اینکه گاهی اوقات از تأثیر شگفت انگیز عناصری که می توانند در ایجاد احساس آرامش شما نقش اساسی داشته باشند غافل می شوید. آیینه ها و تابلوها اگر چه در ظاهر دارای بافت نیستند ولی به کمک آنها می توان بافت های جذاب شگفت انگیزی را ایجاد نمود. تابلوها می توانند انعکاسی از علایق شما باشند و آیینه کاری علاوه بر زیبایی نور و انرژی فضا را افزایش می دهد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.