آشنایی با فیلیپو مینلی و آثار هنری خلاقانه اش

26
۰
(۰)

فیلیپو منیلی و آثارش

فیلیپو منیلی(Filippo Minelli) هنرمند معاصر، در سال ۱۹۸۳ در ایتالیا به دنیا آمد. این هنرمند جوان که در طول زندگی هنری ‌اش آزادانه بین فرم های مختلفی مثل عکاسی، چیدمان و پرفورمنس آرت حرکت کرده، در تمام این ‌ها یک موضوع و حال و هوای مشترک را نگه داشته است: «زیبایی‌ شناسی اعتراض». مینلی در سال ۲۰۰۶ از آکادمی برِرا در میلان در هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد، او در دوران تحصیلش همزمان با درس، آثار چیدمانی مختلفی را در شهر میلان به نمایش می گذاشت، آن هم بدون مجوز. او در کارهایش بیشتر به نقش هویت در فضاهای دیجیتال و فیزیکی می پردازد.

همانطور که گفته شد «زیبایی شناسی اعتراض» ویژگی اصلی کارهای مینلی است که نه در شهرهای بزرگ، بلکه بیشتر در نقاط دور افتاده مرزی به وقوع می پیوندند. او سیاست را به سطحی زیبایی شناسانه و درون گرایانه می برد. مثلا کاربرد پرچم را عوض می کند، گاز اشک آور را غیرمتمرکز پخش می کند و یا شعارهای تظاهرات را قرض می گیرد و در آثارش استفاده می کند. او که در اروپا به دنیا آمده و بزرگ شده، خط خاکستری میان میراث تاریخی و پراکندگی شهری، واقعیت و تفسیرهایش، سیاست و لفاظی، ضروریات و تحمیل قدرت را به خوبی می شناسد و به آن علاقه مند است.

اثار فیلیپو

سکوت اشکال در شهر

یکی از معروف ترین مجموعه های مینلی، مجموعه «سکوت/اَشکال» است که در سال ۲۰۰۹ کار روی آن را شروع کرد. این مطالعه هنرمندانه، تا امروز پیشرفت بسیار زیادی داشته است. پروسه آن بر کدهای زیبایی شناسانه با آگاهی زبانی و توانایی بیان محتوای پیچیده با روشی معتدل متمرکز است، آن هم از طریق یک نظرگاه دیالکتیکی از تعادل بین وضوح و کدر بون.

این عکس های هنرمندانه که ابتدا نظرگاهی مطلقا توصیفی داشتند، شامل مناظر طبیعی یا صنعتی هستند که در آن ها مواد گازی می بینیم که «منفجر» شده اند و رنگ های دود دارشان در هوا پراکنده اند. این مواد هم از نظر تئاتری و هم از نظر تجسمی بر بستر و پس زمینه فضا منطبق هستند. در این عکس ها هدف مستندنگارانه یا حتی تصادفی نمی بینیم، بلکه همه چیز با توجه بسیار زیاد به کیفیت های فرمی و تکنیکی، با دقت ساخته شده است.

هنر در طبیعت

اعتراض هنرمندانه

استفاده از بمب دودزا، یکی از مسائلی است که نشان می دهد مینلی چقدر به سیاست و اجتماع علاقه مند است. این بمب ها بیشتر در تظاهرات استفاده می شوند و نمادی از توده ها، فریاد و صدا یا حتی خشونت هستند. از تمام این عناصر مختلف، تنها یکی در آثار مینلی باقی مانده و برجسته شده است، عنصری که از مقیاس تجربه معمول فراتر می رود و از عملکرد «سودآور» خودش هم دور می شود و به سطحی بی دغدغه می رسد، به یک نیستی و سبکی لذت بخش. نتیجه هم از نظر دیدگاه تجسمی خیلی زیباست و هم در سطح معنایی به مراحل خوبی می رسد.

اعتراض هنرمندانه

اعتراض هنرمندانه

وقوع داستان در عکس

مراحل تولید آثار عکاسی شهری خلاقانه این مجموعه شامل تاکید خیلی زیاد بر یکی از محتواهایی بودند که شاید در نظر اول خیلی به چشم نیاید اما به تدریج و در معانی مختلفی خودش را نشان می‌ دهد. در مجموعه سکوت/اشکال مینلی یک نوع «وقوع» را نشان می دهد که نه طبیعی است و نه خودجوش، بلکه توسط دست هایی نامرئی در فضا قرار داده شده است، عامل این کار دیده نمی شود و هویتش ناپیداست. از طرفی عجیب بودن دود رنگی در یک فضای ساکت و محجور و از طرف دیگر مکانیسم این رویداد می توانند توسط یک فرایند بکرزایی به وجود آمده باشند که هم به گذر از طبیعت این منظر کمک می کنند و هم یک چرخه ذهنی برای مخاطب راه می اندازند تا به ادراک بهتری از چیزی که می بیند، برسد.

اگر چه در تمام این اثار در نهایت نوعی «داستان» را می شود دید، اما هنر مینلی هنر روایتی نیست و حتی از مخاطب عام هم فاصله نمی گیرد. این شیوه کار را مینلی در دیگر مجموعه های موفقش که به تحلیل روابط شهری یا پدیده های ژئوپولیتیکال می پردازند، تجربه کرده است. این آثار تاثیرگذار هستند اما اطمینان بخش نیستند، در واقع بر تاثیر تجسم تاکید می کنند و مخاطب را وا می دارند در تجربه ای تجسمی شریک شود که یک دود صورتی، بدون صدا با ترکیدن در فضا آن را ایجاد می کند. نمادی از خشونت و شلوغی، بی این که هیچ کدام از این موارد را عینا پیش چشم بیاورد.

دیگر پروژه های عکاسی منیلی نیز که مفهومی مشابه را دنبال می کنند، از جمله پروژه «چیزهایی که نیستند» و Ctrl +Alt + Delete که در ادامه می توانید تعدادی از تصاویر این مجموعه ها را ببینید.

ctrl+alt+delete

چیزهایی که نیستند
پروژه چیزهایی که نیستند

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.