آشنایی با اصول تزیین منزل

16
۱
(۱)

با این‌ حال جای نگرانی نیست تنها با دانستن بعضی از اصول تزیین منزل و تکنیک‌ های اساسی درباره تزیینات و دکوراسیون این دسته نیز می‌توانند خانه‌ های زیبایی برای خود فراهم کنند. این نکات اساسی آنقدر ساده هستند که هر کسی می‌ تواند آنها را اجرا کند. شاید خانه شما مانند یک خانه رویایی نشود اما ظاهری زیبا، جذاب و راحت به خود خواهد گرفت.

اصول تزیین منزل

دنبال کردن قانون اعداد فرد

حتماً شما با قانون عدد سه در عکاسی آشنایی دارید یا لا اقل در مورد آن شنیده اید. استفاده از اعداد فرد در طراحی به‌ عنوان زیربنای طرح می‌ تواند موجب ایجاد خلاقیت، هارمونی و جذابیت‌ های بصری شود. ایده‌ اصلی این قانون این است که جزئیات و اشیا‌یی که به‌ صورت فرد در یک گروه کنار هم قرار می‌ گیرند جذابیت و تأثیر بیشتری نسبت به آنهایی که به‌ صورت زوج کنار هم قرار می‌ گیرند دارند. همچنین این دسته بیشتر در خاطر می‌ مانند. این قانون کمک می‌کند که گروهی از اشیا با ارتفاع‌ و اشکال مختلف را کنار هم قرار دهیم. اما بهتر است در کنار این تفاوت‌ ها یک نقطه مشترک نیز بین آنها وجود داشته باشد. ممکن است این توصیه کمی متناقض به نظر بیاید اما نکته اصلی در این قانون این است که باید چیزی باشد که تمام اجزایی که کنار هم می‌ چینید را به یک گروه واحد تبدیل کند اما در عین‌حال این اجزا باید دارای خصیصه‌ های متفاوت و خاص خود باشند. ممکن است این قانون در هر خانه و مکانی خوب به نظر نیاید یا شما از آن خوشتان نیاید اما هدف این نوع چیدمان دوری از تکرار از قبل تعیین شده و همچنین خسته‌ کننده شدن فضا است.

اصول تزیین منزل

استفاده از نقطه کانونی در چیدمان فضا

یکی از اصول تزیین منزل استفاده از نقطه کانونی است.

نقطه کانونی یک اتاق برجسته‌ ترین ویژگی یک اتاق است. این نقطه جایی است که ناخودآگاه و به‌صورت طبیعی نگاه هر کسی که وارد اتاق می‌شود را به خود می‌کشاند. هرچیزی در اطراف نقطه کانونی موجب تکمیل و تعریف بیشتر آن می‌ شود. اگر نمی‌دانید از کجا شروع به دکور خانه خود کنید ما به شما پیشنهاد می‌ دهیم نقطه کانونی را پیدا کنید و از این نقطه کار خود را شروع کنید. بسیاری از اتاق‌ ها از قبل دارای یک نقطه کانونی هستند. برای مثال یک پنجره بزرگ با منظری زیبا یا یک شومینه.  اگر اتاق شما نقطه کانونی ندارد می‌ توانید با استفاده از پیشنهاد‌های زیر برای اتاق موردنظر خود نقطه کانونی ایجاد کنید:

۱. یکی از دیوار‌ها را رنگی متفاوت بزنید و آن را با اشیای  هنری یا کتابخانه و … تزیین کنید.

۲. ابتدا تصمیم بگیرید که از اتاق به چه منظوری می‌ خواهید استفاده کنید سپس نقطه کانونی خود را با توجه به هدف خود ایجاد کنید. برای مثال اگر می‌ خواهید از اتاق به‌ عنوان اتاق مطالعه استفاده کنید بهتر است نقطه کانونی خود را تبدیل به یک کتابخانه زیبا کنید.

۳. شما می‌ توانید خیلی ساده تنها یک مبل یا کاناپه‌ بزرگ را تبدیل به نقطه کانونی خود کنید.

۴. یک تابلوی بزرگ نقاشی و یا یک اثر هنری نیز می‌ تواند نقطه کانونی خوبی برای اتاق باشد. حتی می‌ توانید یک آیینه‌ با قابی زیبا را به‌عنوان نقطه کانونی انتخاب کنید.

حال وقتی نقطه کانونی خود را مشخص کردید به‌ سادگی می‌ توانید دکور و تزیینات اطراف آن را شروع کنید. می‌ توانید رنگ غالب نقطه کانونی خود را در اجزا و اشیایی که برای دکور باقی وسایل اتاق استفاده می‌ کنید به کار ببرید تا هماهنگی بیشتری ایجاد کنید. برای برجسته‌ تر کردن نقطه کانونی می‌ توانید آن را به‌ نوعی در یک قاب‌ بندی قرار دهید. برای مثال شومینه‌ ها اغلب دارای یک طاقچه هستند همین طاقچه کمک می‌کنند تا بتوان بر روی آن وسایل دکوری چون گلدان، شمعدان و … قرار داد. قرار دادن مبل یا کاناپه در اطراف شومینه، دو پنجره در دو طرف یک شومینه همه اینها به قاب‌ بندی و در نتیجه مرکزیت و برجسته شدن نقطه کانونی کمک می‌کند. اگر از یک قاب عکس یا اثر هنری به‌عنوان نقطه کانونی منزل خود استفاده می‌کنید بهتر است برای قاب‌بندی و برجسته‌ تر کردن آن از المان‌ های کوچکتری در اطراف آن بهره ببرید.

حالا بر طبق اصول تزیین منزل وقت آن رسیده که برای متعادل کردن اتاق نقطه مرکزی اتاق را نیز معین کنید. نقطه مرکزی یک اتاق دقیقاً وسط اتاق نیست، هرچند در بیشتر خانه‌ ها از مرکز یک اتاق به‌ عنوان نقطه مرکزی استفاده می‌شود. نقطه مرکزی اتاق نشیمن برای مثال جایی است که میز مرکزی قرار دارد و مبل‌ ها در اطراف آن قرار می‌گیرند. نقطه مرکزی یک اتاق مانند لنگر می‌ ماند که موجب تعادل و نگه داشتن همه اجزا در کنار هم می‌ شود.

 اصول تزیین منزل

دانستن قوانین پایه‌ ای مربوط به فرش و قالی

درباره فرش و قالی سه قانون پایه وجود دارد:

همه‌ چیز بر روی فرش قرار بگیرد: اگر فرش شما بسیار بزرگ است می‌ توانید پایه تمام مبلمان را بر روی آن قرار دهید. اما باید ۳۰ الی ۴۵ سانتیمتر در اطراف
فرش زمین خالی باشد.

هیچ‌چیز بر روی فرش قرار نگیرد: اگر فضای کمی در اختیار دارید پس باید یک فرش یا قالی کوچک برای اتاق خود انتخاب کنید. وقتی فضا و فرش شما کوچک
هستند وسیله‌ ها را به‌گونه‌ ای بچینید که هر چهار سمت فرش خالی باشد و چیزی بر روی آن قرار نگیرد.

تنها در بعضی از قسمت‌ های فرش وسیله قرار دهید: بسیاری از طراحان این روش را انتخاب می‌ کنند که تنها بر روی دو ضلع فرش بتوان نشست به همین دلیل مبل‌ ها را در دو سمت قرار می‌ دهند. این روش موجب می‌شود که حس باز بودن فضا به افراد دست بدهد.

آنچه درباره تمام این قوانین وجود دارد این است که از شکستن آنها نترسید. شما می‌ توانید به‌دلخواه خود قوانین را تغییر دهید. اما این نکات در بیشتر مواقع مؤثر واقع خواهند شد.

اصول تزیین منزل

استفاده از فضاهای منفی

گاهی کمترین هم زیاد است. در طراحی و دکوراسیون فضای منفی منطقه‌ ای است که هیچ شی‌ یا وسیله‌ ای در آن قرار نمی‌ گیرد. بیشتر اوقات چنین فضایی قسمت‌ های سفید و خالی دیوار است. همیشه نباید هر فضایی یک موضوع و وسیله‌ ای داشته باشد گاهی یک فضای خالی به‌ اندازه‌ تمام وسایل حرف برای گفتن دارد. این یکی از اصول تزیین منزل است.

اصول تزیین منزل

دانستن قوانین پایه‌ ای اندازه‌گیری در دکوراسیون منزل

وقتی نوبت اتصال پرده‌ ها و یا چیدن مبلمان می‌ شود بیشتر ما به‌ صورت چشمی اندازه‌گیری‌ های لازم را انجام می‌ دهیم سپس مشغول به چیدن می‌شویم. اما اصول تزیین منزل به ما می گوید برخی اندازه‌ گیری‌ های مشخص برای دکور اتاق وجود دارد که موجب می‌ شود منزل شما ظاهری زیباتر به خود بگیرد. در ادامه بعضی از این اندازه‌گیری‌ ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

فاصله میز جلومبلی: حداقل فاصله‌ بین میز و کاناپه  ۳۸سانتیمتر است که بهترین فاصله می‌ تواند ۴۵سانتیمتر باشد.

آویزان کردن تابلو: هنگامی که تابلوهای نقاشی و یا آثار هنری را به دیوار اتاق آویزان می‌ کنید حواستان باشد که مرکز تابلو هم‌ تراز چشمتان قرار بگیرد که به‌ صورت معمول این اندازه برابر با ۱۴۲تا ۱۵۲ سانتیمتر است. اگر یک مجموعه‌ چند تکه از تابلوهای هنری را به دیوار آویزان می‌ کنید مرکز تمام مجموعه را هم‌سطح
چشم قرار دهید. اگر می‌خواهید تابلو را بالای یک کاناپه متصل کنید طول تابلو نباید بیشتر از دو سوم طول کاناپه باشد. همچنین بهتر است ۱۲تا ۲۲ سانتیمتر فاصله بین کاناپه و تابلو باشد.

آویزان کردن پرده: در مورد پرده‌ها مرسوم است که بین ۱/۵ الی ۷/۵ سانتیمتر در اطراف پنجره همپوشانی داشته باشند. در مورد ارتفاع نیز در بیشتر مواقع میله را در ۱۰ سانتیمتری بالای پنجره متصل می‌کنند. اما ممکن است شما بخواهید پنجره‌ تان پهن‌ تر یا بلندتر دیده شود. برای بلندتر دیده شدن پنجره می‌ توانید از قانون ۱۰ سانتیمتر خارج شوید و حتی تا ۲۰ سانتیمتر هم به پرده خود اضافه کنید. اما بهتر است این اندازه را بیشتر نکنید زیرا موجب عجیب و نازیبا نشان دادن ظاهر پنجره می‌ شود. برای پهن نشان دادن پنجره نیز می‌ توانید قانون ۱/۵ الی ۷/۵ را بشکنید. شما می‌ توانید در هر طرف تا ۳۰/۵ سانتیمتر نیز بر پرده خود اضافه کنید.

فاصله تلویزیون: اینکه فاصله تلویزیون تا کاناپه چقدر باشد کاملاً به سایز تلویزیون شما بستگی دارد. راحت‌‌ ترین قانون در این مورد به این‌گونه است که قطر تلویزیون خود را ضرب در دو کنید. عدد به‌ دست آمده به‌ صورت تقریبی فاصله‌ ای است که تلویزیون باید از مبلمان فاصله داشته باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.