آبی از حمام ایرانی گرم نمی شود

9
۰
(۰)
حمام حاج آقا تراب_نهاوند
حمام حاج آقا تراب_نهاوند

حمام مکانی چندعملکردی در بافت شهری

حمام‌ها در بافت کهن شهری مکانی برای تبادل فرهنگی اقشار مختلف جامعه بوده و نقش کلیدی در تمرکزگرایی جمعیتی، تبادل اخبار، ایجاد دوستی و مؤانست، برنامه‌ریزی برای امور اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و مذهبی ایفا می نموده اند. متأسفانه در سال‌های اخیر حمام‌های عمومی به فضایی کاملاً خصوصی و کوچک در کنج خانه‌ها تغییر هویت داده و رونق پیشین خود را ازدست‌داده‌اند.کشوری که روزگاری در حدود ۴۰۰ حمام فعال داشته، هم‌اکنون تنها چیزی در حدود ۱۰ درصد از حمام های آن فعالیت دارندو از این حمام های فعال نیز کمتر گردشگری استفاده می کند.

حمام قجر_قزوین

حمام قجر_قزوین

حمام ترکی

اما نکته دیگری که هر ایرانی را به تامل وا می دارد این است که با وجود معماری منحصر به فرد حمام های ایرانی امروزه در اکثر کشورهای دنیا تا نامی از حمام برده می شود، حمام های ترکی در ذهن افراد تداعی می شوند و یکی از تورهای محبوب در بین گردشگران کشور ترکیه هستند و حتی به اندازه ای مورد استقبال واقع شده اند که به ایران هم رسیده و یکی از هتل‎های اصفهان هم حمام ترکی راه انداخته است. نکته جالب تر اینکه تاریخچه حمام ترکی به ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و شهر پومپی در روم باستان باز می گردد.
سوال اینجاست که چرا حمام ایرانی که قدمتی سه هزار ساله دارد و ساخت آن به دوره هخامنشیان باز می گردد اینگونه دچار رکود شده و از آن در جهت جذب گردشگر بهره برداری نمی شود؟

حمام نواب_تهران

حمام نواب_تهران

جای خالی حمام ایرانی در حوزه گردشگری

اگرچه بسیاری از حمام های ایرانی به بهترین شکل ممکن بازسازی و مرمت شده اند و به چایخانه، رستورانو موزه تغییر کاربری داده اند اما با این روش صرفا فیزیک و سازه آنها حفظ شده است و بخش غیرمادی و میراث ناملموس آنها که شامل فرهنگ و سنن به جامانده از گذشته است کاملا از بین رفته است.در واقع باید گفت احیاءحمام ها زمانی طرحی موفق و درآمدزا خواهد بود که مسیرهای پیرامون آن، حریم حمام ها، بستر و محیط شهری نیز ساماندهی شود.

حمام گنجعلی خان_کرمان

حمام گنجعلی خان_کرمان

پتانسیل حمام ایرانی

یقینا بی‌توجهی به حمام‌های قدیمی در ایران سبب می‌شود تا طی چند سال آینده حمام‌های ترکی به ثبت جهانی برسند و کشور ایران از این مزیت بی بهره باقی بماند.پتانسیل خاصی که حمام های ایرانی به جهت پیشینه ی درخشان خود دارا هستند و حتی می توان در زمینه ی گردشگری سلامت از آنها بهره برد. به عنوان مثال شاید بتوان خزینه حمام‌های قدیمی را به حوضچه‌هایی برای لجن‌درمانی و پرتودرمانی اختصاص داد و یا حتی خدمات خاصی مثل رنگ گردن مو و ارائه ماسک‌های زیبایی صورت با مواد گیاهی و معدنی، لامپ‌های سولار برای برنزه کردن پوست و…همراه با شنیدن موسیقی سنتی عرضه کرد که طرفداران زیادی دارد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.