آباژور کنار سالنی برای چه دکوراسیونی مناسب است؟

0 582
۱.۵
(۲)

آباژورهای قدیمی طرح های مختلفی مثل گل، نقاشی یا راه راه های جذاب داشتند. این المان نورانی، همیشه در دکوراسیون خانه ها حضور داشته و هم بخشی از روشنایی را تأمین کرده و هم به یک عنصر تأثیرگذار در دکوراسیون تبدیل شده. این روزها روشنایی خیلی از خانه ها اما تنها از لوستر یا چراغ های سقفی و دیواری تأمین می شود. اگر آباژور کنار سالنی ندارید بهتر است آن را در برنامه های آینده خریدتان بگذارید و وارد اتاق های مختلف خانه کنید. چرا؟ در این مطلب می خوانیم.

اهمیت خرید آباژور کنار سالنی

چرا باید آباژور داشته باشیم؟

تصور کنید که در اتاق کارتان در خانه که روزانه چندین ساعت را در آن (و احتمالا خیره به مانیتور) می گذرانید یک لامپ بدون پوشش روی سقف نصب شده. بیایید با خودمان صادق باشیم، هیچکس یک لامپ لخت و تنها را دوست ندارد. علاوه بر این که لامپ های بدون پوشش ظاهر خوبی ندارند معمولا نورشان تند است و می تواند چشم را اذیت کرده و به مرور زمان نشستن در فضا را سخت کند. یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از ایجاد یک فضای آزاردهنده پوشاندن لامپ هاست. به جای لامپ لخت روی سقف یک آباژور کنار اتاق بگذارید و آن را روشن کنید. اگر آباژور دارید و از آن استفاده نمی کنید بد نیست بدانید که همین وسیله بلااستفاده در خانه شما می تواند هم روزها و هم شب ها نوری ملایم ولی کافی به اتاق بدهد و فضا را آرامش بخش کند. کار اصلی آباژورها ایجاد نور غیرمستقیم و ملایم با حداکثر روشنایی است تا چشمان شما را در برابر نور لامپ محافظت کند. همچنین آباژور کمک می کند نور مسیر مشخصی پیدا کند. درست بر عکس لامپ های لخت که نور را در همه جهات و به صورتی شدید پخش می کنند.

انواع مختلف آباژور

آباژورها بر اساس شکل و جنس قسمت سرشان به انواع مختلفی تقسیم می شوند که بعضی هایشان را بارها در خانه های مختلف دیده اید و بعضی هایشان احتمالا برایتان خیلی تازگی خواهند داشت. مدل های مختلف آباژور اینها هستند:

آباژور کنار سالنی مدل امپراطور

 • مدل امپراطور (Empire) : آباژور مدل امپراطور استاندارد و رایج است. این مدل می تواند نور را با استفاده از حاشیه پهن سرش به سمت پایین پخش کند. بیشتر آباژورهای قدیمی مدل امپراطور هستند.

آباژور کنار سالنی مدل زنگوله

 • مدل زنگوله (Bell): این آباژور شیک و جذاب فرمی شبیه به دامن زنانه و یک لبه پهن در پایین دارد و البته دو طرفش دارای قوس است. این آباژور معمولا برای قرار گرفتن در دکوراسیون سنتی و کلاسیک استفاده می شود.

آباژور کنار سالنی مدل طبل

 •  مدل طبل (Drum): آباژور مدل طبلی شکلی پهن و استوانه ای با طرفین بلند و لبه بزرگ دارد. البته که دو طرف این آباژور مثل مدل های دیگر بزرگ و کوچک نیستند و این به نور اجازه می دهد که به صورت مساوی بالا و پایین پخش شود.

آباژور کنار سالنی مدل مدرن

 •  مدل مدرن (Novelty): آباژورهای مدرن در شکل ها، سایزها و طراحی های متفاوت و متنوعی در بازار وجود دارند. این مدل ها معمولا در قسمت میانی پهن تر هستند و چشم هر بیننده ای را می گیرند.

آباژور کنار سالنی مدل های مستطیلی و مربعی

 •  مدل های مستطیلی و مربعی ( rectangular و square): هر دوی این شکل ها در فضاهای مدرن طرفداران زیادی دارند. آباژورهای مستطیلی دو سو دارند و از مدل های دیگر پهن تر و بلندتر هستند اما مربع اضلاع مساوی دارد.

آباژور کنار سالنی مدل کاسه ای

 • مدل کاسه ای (Bowl): مدل آباژور کاسه ای در واقع یک برداشت آزاد مدل امپراطور است که قسمت بالایی آن جمع و جور و قسمت پایینش بزرگ و پهن است. آباژور کاسه ای برای فضاهای مدرن و مینیمال خوب خواهد بود.

این نکته را هم فراموش نکنید که همین سری ها می توانند با قرار گرفتن روی انواع آباژور کنار سالن، روی دیوار و حتی روی میز قرار بگیرند.

انواع آباژور کنار سالنی

آباژور کنار سالنی یا آباژور ایستاده

آباژورهای ایستاده تفاوت خاصی – به جز در شیوه طراحی- با آنچه که به عنوان آباژور کنار سالنی می شناسیم ندارند. هر آباژوری می تواند فضای شما را آرامش بخش و متفاوت کند، به شرطی که رنگ و استایلی که انتخاب می کنید برای اتاقتان مناسب باشد. کنار سالنی ها گاهی در طرح هایی به فروش می رسند که شید یا کلاهک ندارند و نور آنها از طریق چراغ هایی که داخلشان کار گذاشته شده به فضا می رسد. این مدل روشنایی هنوز هم «آباژور» محسوب می شود اما با استایلی که کمی متفاوت است. چراغ های یک کنار سالنی می تواند رو یا داخل یک سطح چوبی، فلزی یا پلاستیکی کار شود و به صورت توکار فضا را پرنور کند. معمولا نورِ کنار سالنی ها (به خاطر پوشیده نبودن چراغ یا لامپشان) از نور آباژورهایی که کلاهک دارند شدیدتر است و فضای بیشتری را هم روشن می کند. قبل از خرید کنار سالنی حتما به این موضوع دقت کنید و در نظر بگیرید که فضایتان به این حجم نور فیلتر نشده نیاز دارد یا نه.

نکات خرید آباژور کنار سالنی

هنگام خرید آباژور یا کنار سالنی به چه مواردی توجه کنیم؟

احتمالا در مغازه ها و فروشگاه ها ده ها مدل آباژور دیده اید. خرید آباژور می تواند چالش برانگیز باشد و برای همین باید بدانیم که وقت خرید آن چه نکاتی را باید مد نظر قرار بدهیم:

 • شکل: توصیه خیلی از طراحان داخلی این است که آباژوری را انتخاب کنید که فرمش شبیه به فرم پایه ای لامپ شما باشد. آباژور های مدل زنگوله ای (bell) یا مدل امپراطور (empire) کلاسیک هستند و برای بیشتر فضاها مناسب خواهند بود. اگر به دنبال گزینه های مدرن و متفاوت هستید آباژورهای بیضی یا مربع شکل هم خوب هستند.
 • رنگ: آباژورهایی با رنگ های تند یا طرح های شلوغ در هر فضایی یک نقطه ثقل می سازند. اگر می خواهید آباژورتان توجه جلب نکند و به عنوان یک عضو خنثی در اتاق حضور داشته باشد رنگ های خنثی یا کمرنگ را انتخاب کنید.
 • جنس: جنس آباژور می تواند از پارچه های مختلفی باشد. مطمئن شوید که جنس آباژورتان طوری است که نور می تواند از آن رد شود (مگر این که به صورت عمدی دنبال یک آباژور کم نور باشید). محبوب ترین جنس های آباژور لیننن، کاغذ و ابریشم یا ترکیبی از اینها هستند.

مراقبت از آباژور کنار سالنی

 

از آباژور کنار سالنی تان این طور محافظت کنید

مثل هر وسیله دیگری در خانه آباژور هم می تواند غبار بگیرد و کثیف شود. خیلی از ما هنگام تمیزکاری های روزانه و ماهانه مان این المان را فراموش می کنیم و برای همین آباژورها معمولا پر از گرد و خاک هستند و قسمت داخلی کلاهک یا شید آنها هم میزان زیادی کثیفی دارد. برای تمیز کردن و نگهداری از آباژورتان این نکات را فراموش نکنید:

 • روزانه گرد و غبار پایه های آن را با یک دستمال کمی مرطوب بگیرید
 • برای تمیز کردن کلاهک از مواد شیمیایی و شوینده ها (به ویژه آنهایی که سفیدکننده دارند) استفاده نکنید
 • آباژور را قبل از شروع تمیزکاری از برق بکشید و کلاهکش را پایین بیاورید
 • خاک روی کلاهک را با جارو برقی یا پارچه تمیز کنید

آباژور کنار سالنی طرحدار

چه استایلی برای چه فضایی

هنگام انتخاب آباژور یکی از اولین و مهمترین چیزهایی که باید در نظر داشته باشید استایلی است که آباژورتان دارد. فراموش نکنید که استایل های مختلف آباژور می توانند فضا را متفاوت کنند. همانطور که گفتیم آباژورها پنج نوع کلاهک مختلف دارند که برای فضاهای مختلف مناسب هستند. کلاهک امپراتور را از خانه های قدیمی تا خانه های مدرن و جدید استفاده کنید اما اگر دکوراسیون خانه تان به صورت کلی مدرن و مینیمال است و دوست دارید آباژور یا کنار سالنی تان هم همین استایل را داشته باشد مدل زنگوله ای، طبلی یا کاسه ای برای شما مناسب تر خواهند بود. در فضاهایی که مبلمان و میزها ساده و بدون طرح هستند (و البته دیوار هم کاغذ دیواری طرحدار ندارد) استفاده از یک آباژور با کلاهک گلدار می‌ تواند فضا را از سادگی در بیاورد و یک نقطه ثقل هیجان انگیز به آن ببخشد. آباژورها یا کنار سالنی هایی که طراحی خاصی دارند (مثلا چندین دسته یا لامپ های آویزدار و…) را باید با احتیاط بیشتری به کار ببرید چون هم جای بیشتری می گیرند و هم اگر با دیگر وسایل فضا سنخیت نداشته باشند اتاق شما را کوچک، شلوغ و به هم ریخته جلوه خواهند داد. مثلا بعضی از مدل های کنار سالنی دو طبقه هستند و طبعا دو لامپ (یکی بالا و یکی پایین) دارند. این مدل هم نسبت به یک آباژور ساده جای بیشتری را اشغال می کند و هم پایین اتاق را روشن می کند.

آباژور کنار سالنی با کلاهک رنگارنگ

آباژور برای فضاهای مختلف

آباژور یا کنار سالنی تنها برای قرار گرفتن کنار «سالن پذیرایی» طراحی نشده است و در فضاهای مختلف خانگی و کاری می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. شما می توانید آباژور را برای اتاق خواب، اتاق کار، اتاق غذاخوری و حتی در بعضی از موارد خاص حمام استفاده کنید. نور اتاق خوابتان زیاد است و می خواهید قبل از خوابیدن با نور کم و ملایمی که چشم را خسته نمی کند چند صفحه کتاب بخوانید؟ تمام روز در معرض نور و سر و صدای زیادی بوده اید و می خواهید نوری که برای استراحت عصرگاهی در خانه وجود دارد کم جان باشد؟ آباژور چیزی است که این امکان را برای شما فراهم می کند. اگر آباژوری که می خرید دیمِر یا تنظیم کننده نور هم داشته باشد، میزان نور آن برایتان قابل تنظیم خواهد بود. این گزینه برای افرادی ایده آل است که در تاریکی مطلق نمی توانند بخوابند و دوست دارند یک نور ملایم به صورت دائمی در فضا روشن باشد. بعضی از کافه ها و رستوران ها آباژور را به عنوان یک المان تزئینی در فضایشان قرار می دهند که به روشنایی بیشتر هم کمک می کند.

آباژور کنار سالنی پایه بلند طرح مشکی

دنج و دوست داشتنی

آباژور به صورت کلی فضا را آرامش بخش، دنج و صمیمی می کند. اگر یک دورهمی دوستانه دارید و می خواهید کنار دوستانتان ساعت ها از خاطرات قدیمی صحبت کنید و یک غذای خانگی خوشمزه بخورید یک آباژور دارای دیمر می تواند کمکتان کند که بدون دردسر نور را وقت شام زیادتر کنید و آخر شب کمتر تا مهمانانتان خسته نشوند. آباژور همچنین اتاق هایی که نور بیش از حد دارند را تعدیل می کند تا کمتر در آنها احساس خستگی داشته باشید.  برای اتاق کودکان و نوجوانان هم آباژور به خاطر طرح ها و رنگ های مختلفی که دارد گزینه خوبی خواهد بود.

آباژور یا کنار سالنی را کجای خانه قرار بدهیم؟

به طور کلی بسته به قسمتی از خانه که آباژور در آن قرار می گیرد تأثیرات متفاوت خواهند بود. یکی از گزینه های قدیمی و البته امن برای قرار دادن آباژور کنار مبل هاست. از آنجایی که بیشتر اوقات ما و مهمانانمان مبل های پذیرایی را برای نشستن انتخاب می کنیم آباژور می تواند با ایجاد نور ملایم و نقطه ای فضا را متمرکز کند. بعضی‌ ها آباژور را کنار پنجره قرار می دهند. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید باید حتما جنس آباژورتان را بشناسید و مطمئن شوید که نور آفتاب رنگ دسته ها، پایه ها یا کلاهک آن را از بین نمی برد و غبار بیش از حد آن را کثیف نمی کند. آباژور را همچنین می توانید در نزدیکی در ورودی (که معمولا یک آیینه هم آنجا هست) قرار بدهید تا در هنگام آماده شدن و لباس پوشیدن نور بیشتری جلوی آینه داشته باشید و استایلتان را با دقت بیشتری بررسی کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱.۵ / ۵. تعداد افراد امتیاز دهنده: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد