«دابل دایموند» مدلی خلاقانه در فرآیند طراحی

19
۰
(۰)
نمودار مدل الماس دوقلو یا Double diamond
نمودار مدل الماس دوقلو یا Double diamond

مدل دابل دایموند یا الماس دو قلو در فرایند طراحی

مدل دابل دایموند یا الماس دوقلو یک مدل طراحی است که طراحان می توانند در فرآیند خلاق آن را به عنوان روش حل مسئله و رسیدن به پاسخ دنبال کنند. شورای ملی طراحی بریتانیا بعد از دنبال کردن یک مطالعه طولانی بر روی شرکت های غول پیکر مانند مایکروسافت، استارباکس، سونی و لگو، این مدل را به صورت رسمی به عنوان یک مدل طراحی به ثبت رساند. شورا تمایل داشت در مورد فرآیندی که در هر شرکت بر روی اطلاعات انجام می شود تا به پاسخ برسد، بیشتر بداند.

آنها بعد از تحقیقات و یافتن جواب بسیار غافلگیر شدند. در تمام شرکتها از یکسری مراحل یکسان جهت نوآوری استفاده می شد اما هر شرکت نام مخصوص به خود را بر روی این فرآیند گذاشته بود و آن را به روش خود انجام می داد. کارکنان خلاق هر زمان که با یک مسئله، کارسخت و دشوار و یا فرصتی روبرو می شدند، از این مراحل عبور می کردند. این مراحل و فرآیند های خلاق توسط شورا دسته بندی شده و به آنچه در حال حاضر به عنوان مدل الماس دوقلو یا دابل دایموند می شناسیم نامگذاری شدند.

۴Dشگفت انگیز

این مدل به صورت رسمی شامل چهار مرحله است؛ اکتشاف (Discover) ، تعریف (Define)، توسعه (Develop) و ارائه (Deliver).

۴D نام دیگر این مدل است. به این دلیل که اسامی مراحل در زبان انگلیسی همه با حرف D آغاز می شوند. مراحل این مدل در کنار هم مانند یک نقشه کار می کنند که طراح می تواند به منظور سازماندهی افکارش در روند خلاقانه از آنها از آنها استفاده کنند. این بسیار مهم و قابل توجه است که بدانید مدل دابل دایموند به هیچ وجه خطی و یک طرفه نیست. یعنی در واقع طراح در این مدل تشویق می شود تا در بین مراحل به عقب و جلو رفته و به طور کامل مسئله را بفهمد و دریابد که چگونه می تواند مسئله را حل کرده یا راه حل موجود را ارتقا دهد. همان طور که می بینید شکل نمودار این مدل شبیه دو لوزی است که در کناV هم قرار گرفته اند و همین شکل دلیل نام گذاری آن به نام الماس دوقلو است.

مرحله اکتشاف Discover

مرحله اکتشاف Discover

۱.مرحله اکتشاف Discover

‏ اولین مرحله مدل الماس دوقلو شامل یادگیری بیشتر در مورد متغیر های مختلفی است که بر روی مسئله تأثیر دارند. ‏در کمپانی های مختلف این فرآیند به وسیله تعیین مشکلات، ارائه فرضیه ها، راه حل هایی که به وسیله آنها می توان بیشتر یاد گرفت و دانست، شروع می شود. هدف این مرحله در مدل الماس دوقلو شناسایی و محاسبه مشکل واقعی و فرصت هاست که به عنوان مثال می توان آن را مانند بررسی زمین بازی پیش از شروع بازی توصیف کرد. باز نگه داشتن ذهن برای تمام راه حل های ممکن برای رسیدن به حداکثر خلاقیت در حل مسئله بسیار مهم و ضروری است.

ایده ها و الهامات اولیه

‏ فعالیت های متداول در این مرحله شامل تحقیق بازار، تست کاربر، تحقیقات طراحی، تحقیقات در زمینه فناوری، مشاهده و تعقیب نقطه نظر های موجود برای رسیدن به ایده اولیه است. پیشنهاد می شود که خلاصه پروژه به همه اعضای تیم خلاق در همه جا ارسال شود. مورد جالب و هیجان انگیزی که شورای ملی طراحی دریافت این بود که تمام شرکت ها کاربرگرا (User-Oriented) بودند. به این معنی که تمرکز شرکت در این مرحله بر روی نیازها، خواسته ها و رفتار استفاده کننده ها و کاربران بود.

تعیین نیازهای کاربران

شورای طراحی یادآور می شود که طراحان در شرکت های موفق در پروسه تحقیقات به صورت نزدیک شرکت داشتند و تیم طراحی به صورت کاملا نزدیکی با کاربران در تماس بود. برای مثال شرکت استارباکس یک نمونه عالی ارائه می دهد. سیاست های شرکت به این صورت است که هر طراح پیش از هر گونه طراحی موظف است که یک ماه کاری را به عنوان قهوه چی دریکی از شعب استارباکس بگذرانند.‏ این باعث می شود که طراح در زمینه طراحی در گیر و غوطه ور شود و مشکلات کار برایش واضح و آشکار گردد. همین طور همکاری همه جانبه ای با شرکت داشته باشد. این یک رابطه برد برد است.

جمع آوری اطلاعات

همان طور که در نمودار مدل الماس دوقلو می بیند، از ابتدای مرحله اول تا رسیدن به مرحله دوم نمودار حالت شیپورمانند دارد. واگرایی این فاصله به این دلیل است که در این قسمت اطلاعات بدون هیچ محدودیت حجمی و موضوعی وارد شیپور می شوند. این اطلاعات سپس وارد قیف مرحله دوم می شوند.

مرحله تعریف Define

مرحله تعریف Define

۲.مرحله تعریف Define

‏ بعد از جمع آوری همه دیتاها در مرحله اول مدل الماس دوقلو شما به مرحله تعریف می رسید. شورای طراحی بریتانیا فهمید که بعضی از شرکت ها یافته هایشان را از مرحله اول به سرعت و بدن وقفه، به مدیریت ارشد شرکت برای نتیجه گیری می فرستند. اما در مدل الماس دوقلو پیشنهاد می شود که شما برای آنچه در مرحله اول یافته اید زمان صرف کنید و آنها را از نمودار قیف شکل مرحله دوم مدل الماس دوقلو که شامل فیلتر ها و محدودیت هاست، عبور دهید.

فیلتر کردن

استدلال پشت این پیشنهاد بسیار ساده است. کنار زدن یکباره تمام آنچه که یافته اید، می تواند باعث شود که روی اطلاعات نامربوط متمرکز شوید و این به معنی افزایش احتمال شکست و کاهش شانس در نتیجه نهایی طراحی است.

‏ مرحله تعریف در مدل الماس دوقلو شامل فیلتر کردن تمام اطلاعاتی است که شما در مرحله اول به دست آورده اید و برای آن زحمت کشیده اید. این به معنی شناسایی تنگناها، روزنه های اتلاف منابع، دیدن فرصت های پنهان پشت کار و یا تنظیم لیست از چیزهایی است که تیم طراحی قطعاً نباید انجام دهد.
هدف مرحله تعریف تعمق و تدبر بیشتر بر روی اجزای مختلف پروژه و تعیین چارچوب های داخلی و خارجی پروژه است. تمام اعضای تیم طراحی بعد از این مرحله متوجه می شوند که تیم چه توانایی هایی دارد. طراحان باید قبل از اینکه دست به طراحی بزنند باید ازسرمایه مالی، تدارکات و وضعیت بازار اطلاع داشته باشند.

بیرون آوردن داده ها

‏ به طور خلاصه مرحله تعریف در مدل الماس دوقلو نشان دهنده فیلتری از ایده ها و اطلاعاتی است که در مرحله اول گرفته شده است و زمینه را برای توسعه محصول فراهم می کند. در این مرحله واقعیت آنچه که می تواند انجام بشود، تعیین می شود. همچنین پروژه در راستای اهداف برند قرار می گیرد. در پایان مرحله به تعریف دقیقی از مسئله می رسیم و خلاصه ای از طراحی را در دستور کار آینده داریم. به این معنی که یکسری راه ها حذف شده و یک سری از آنها ادامه می یابند. بعد از تصویب پروژه موردنظر بودجه و منابع لازم توسط مدیر ارشد برای ادامه کار در اختیار گروه طراحی قرار می گیرد.

مرحله توسعه Develop

مرحله توسعه Develop

۳.مرحله توسعه Develop

شرکت مایکروسافت این مرحله را اجرا می نامد. در حالی که شرکت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک آن را طراحی یا دیزاین نام گذاری می کند. مهم این است که این مرحله از مدل الماس دوقلو آغاز روند طراحی واقعی است. ساخت واقعی راه حل برای مشکلی که در مرحله اول و دوم تعریف و بررسی شده است. مرحله توسعه شامل بسیاری از کارهای چند جانبه و چند منظوره است. به این معنی که در یک تیم طراحی مهندسان، طراحان، توسعه دهندگان و یا … در کنار هم قرار می گیرند. در مرحله توسعه حل مسئله صورت می گیرد.

شروع طراحی

مورد جالب توجه دیگر در این مرحله این است که تمام کمپانی ها در مرحله پیشرفت و توسعه روش های مورد نظر خودشان را دارند. روش های طوفان فکری، تجسّم، ساختن سناریو های مختلف و غیره. نکته مهم این است که تمام این متدها هدفشان رسیدن به یک طراحی خوب و ایده آل است. راه حل های توسعه همه با هم در شیپور نمودار قرار می گیرند و تمام پاسخ ها بسط داده می شوند و این دلیل واگرایی این مرحله از مدل الماس دوقلو است.

اجرای ایده ها با تکرار و آزمایش

مشارکت دپارتمان های مختلف در فرایند طراحی این اطمینان را به شما می دهد که شما به کمترین نمونه های اولیه و کمترین میزان تست احتیاج پیدا می کنید. جزئیات جالب توجه در اینجا این است که تست مداوم و بازخورد در مرحله توسعه در مدل الماس دوقلو بسیار رایج است. فلسفه شرکت مایکروسافت این است که طراحان موظفند «غذای سگ خود را بخورند» به این معنی که طراحان باید از محصولات و طراحی های خود پیش از کاربر استفاده کنند.

مرحله ی ارائه Deliver

مرحله ی ارائه Deliver

۴.مرحله ی ارائه Deliver

آخرین مرحله از مدل الماس دوقلو شامل آزمایش نهایی محصول، تصویب رسمی، تولید و راه اندازی می شود. تست نهایی محصول برای اطمینان از اینکه هیچ مشکلی در ارتباط با محصول با وجود ندارد. انواع این آزمایش ها به منظورسنجش هماهنگی طراحی نهایی با قوانین و مقررات، استانداردها وآسیب ها بر روی محصول نهایی انجام می شود. همچنین شرکت ها از این مرحله برای ارزیابی تاثیر طراحی بر رضایت مشتری استفاده می کنند تا بتوانند یک طراحی خوب و با ارزش را با توجه به ویژگی های برند روانه بازار کنند.

آزمون نهایی محصول

تمام شرکت ها در تحقیق و مطالعه ایجاد حلقه های بازخورد و فیدبک را جدی می گیرند چرا که بازخورد ها مانند دریچه ای برای بهبود مداوم در محصول عمل می کنند. اما روش شرکت در این مورد متفاوت است. ‏ممکن است فکر کنید زمانی که محصول راه اندازی شود کار شما به عنوان طراح پایان می یابد اما در اصل به این صورت است که کار شما تازه شروع شده است. به این دلیل که نیاز است نظر کاربران واقعی و در ارتباط مداوم با محصول را در مورد نسخه جدید طراحی تان بشنوید. تا یه کارایی واقعی محصولتان پی ببرید.

انتشار

در انتهای نمودار الماس دوقلو مرحله چهارم که ارائه است، پایان می یابد و شما طی فرآیندهای همگرا طراحی هایتان را جمع بندی کرده و به راه حل می رسانید. ممکن است احتیاج باشد دومرحله یا یک مرحله به عقب برگردید، ولی در نهایت می توانید به طرحی خوب و بهینه دست یابید.

جمع بندی:

مدل دابل دایموند یا الماس دوقلو چارچوبی است که می تواند در صنایع مختلف و تقریباً در همه جا استفاده شود. این مدل بیشتر از یک ابزار برای طراحان است، چرا که می تواند برای هر مشکلی راه حلی پیدا کند. هر طراح برای انجام کارهایش روش خاص خودش را دارد. اما داشتن یک نقشه راه مانند مدل الماس دوقلو باعث می شود بتوانید بر کارتان به بهترین شکل ممکن تمرکز کنید. وباعث صرفه جویی در زمان می شود.

منبع: خوگرنیوز

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.