جسارت هنرمند اوکراینی در استفاده از رنگ

داریا زینوواتنایا (Daria Zinovatnaya) هنرمند اوکراینی است که با ۲۵ سال سن به یکی از طراحان خبرساز در حوزه دکوراسیون داخلی تبدیل شده است. در کار او می‌توانید انعکاس استفاده از اشکال ساده و انواع رنگ‌های مختلف را به گونه ای هنرمندانه ببینید. داریا گرافیک مدرن را به حوزه طراحی داخلی برده است. از جمله جوایز او می‌توان به جایزه رد دات در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد که برای طراحی صندلی از سری «چِروکی» گرفته است. در این مطلب ترجمه گفتگویی با این هنرمند اوکراینی را خواهید خواند که در آن از چگونگی شکل‌گیری طراحی‌های او و فلسفه استفاده از رنگ‌ها در کارهایش گفته است. با ما همراه باشید.

بازی با اشکال و رنگ‌های مختلف
بازی با اشکال و رنگ‌های مختلف

بازی با اشکال و رنگ‌های مختلف جزء اصلی کار داریاست و در آخر کار همیشه برای خودش هم شگفت‌انگیز که چگونه با این طراحی‌ها و رنگ‌ها این ترکیب‌های مختلف و زیبا به وجود آمده است. او در مورد سبک کار خودش می‌گوید «اگر از سبک بخواهم بگویم اساس تمام طرح‌های من هندسه به اضافه رنگ است و می‌توانید در نهایت در کارهای من به سبک سوپره‌ماتیسم برسید.» سبک سوپره‌ماتیسم (به فارسی «والاگرایی») یک سبک از هنر روسی است که به شکل منحصراً هندسی طراحی شده، این سبک در کارهای هنرمندان بین سال‌های ۱۹۱۵ تا اوایل ۱۹۳۰ دیده می‌شود، داریا دوست دارد با توجه به این سبک روسی، طرح‌های غیر معمول با اشکال ساده ایجاد کند.

استفاده از عناصر هندسی ساده

استفاده از عناصر هندسی ساده

الهام از طراحان مشهور

الهام از طراحان مشهور

داریا در مورد چگونگی کار و موضوعاتی که برای او الهام بخش است می گوید: «هر یک از پروژه‌های من با یک پالت رنگ شروع می‌شود که من با توجه به حالات فعلی خود آن رنگ‌ها را انتخاب می‌کنم و به صورت سه بعدی طراحی‌های خود را اجرا می‌کنم. این بسیار هیجان‌انگیز است که می‌بینم چگونه اشیاء مختلف در کنار هم به تعادل می‌رسند.» آثار طراحان مشهوری مانند شارلوت پریاند (Charlotte Perriand)، لوکوربوزیه (Le Corbusier) و ژان پرووه (Jean Prouvé) الهام بخش او هستند.

صندلی چِروکی

صندلی چِروکی

داریا در دانشگاه هنر در رشته معماری تحصیل کرد و در دفاتر معماری مشغول به کار شد تا اینکه دو سال پیش استودیوی خودش را به نام Zinovatnaya تأسیس و بر روی چند پروژه طراحی داخلی کار کرد. « چِروکی»، «ماتیس» و «آنتن» مجموعه ایده و طراحی‌های او هستند که اکثرا ظاهری غیر معمول دارند و برای استفاده روزمره و در هر مکانی مناسب نیستند.

طرح‌های غیر معمول با اشکال ساده

طرح‌های غیر معمول با اشکال ساده

امید، سیاست و خلاقیت

داریا که در اوکراین متولد شده‌ حالا به روسیه نقل مکان کرده‌ است، با توجه به اینکه در سال‌های گذشته اختلافات بین این دو کشور تشدید شده، با این حال او هر دو کشور را دوست دارد و فکر نمی‌کند «سیاست» به طور مستقیم بر طراحی و خلاقیت تأثیر بگذارد.

آرزوی داریا گسترش تولید مبلمان است. «یکی از رویاهای من که عملی شد این بود که طراحی‌هایم را در کشورهای مختلف و در هر بخشی از جهان ببینم.» هر چند که او همچنان نمایشگاه‌ها و مسابقات جدیدی را در فهرست رویاهایش دارد که باید فتحشان کند.

استفاده از رنگ‌های مختلف

استفاده از رنگ‌های مختلف

«وقتی من از رنگ‌های مختلف در طراحی‌هایم استفاده می‌کنم، پروژه حال و هوای دیگری می‌گیرد و زنده می‌شود. اساس کار من رنگ، هندسه و ترکیبی از صفحات رنگی است آرزوی من این است که مردم از استفاده از رنگ‌های مختلف ترسی نداشته باشند و شجاعانه از رنگ‌ها در کنار هم استفاده کنند.» چیزی که طراحی‌های داریا را منحصربه‌فرد می‌کند این است که او اشکال ساده را با اجزای غیرمعمول ترکیب می‌کند و با لایه‌بندی کردن رنگ‌ها و ترکیب عناصر مختلف با یکدیگر به یک طرح ایده‌آل و زیبا می‌رسد. علاوه‌براین، زمانی که طراحی خود را شروع می‌کند تنها به یک آیتم توجه نمی‌کند بلکه به کل فضا از جمله دیوارها، صندلی‌ها، نورپردازی، فرش، مبلمان و سقف توجه می‌کند. رویکرد جسورانه‌اش برای طراحی عجیب و مدرن است و خارج از چیزی است که صنعت طراحی به آن پرداخته است.

انتخاب دقیق رنگ‌ها و عناصر

انتخاب دقیق رنگ‌ها و عناصر

ماجرای یک خانه رنگارنگ

یکی از پروژه‌های او طراحی یک واحد آپارتمان در نروژ است که با انتخاب دقیق رنگ‌ها و عناصر، یک فضای گرم، صمیمی و پرانرژی را خلق کرده است. او به هیچ عنوان از ترکیب رنگ‌ها و هندسه با هم ترسی ندارد. با توجه به مساحت و طرح غیرمعمول خانه، او تصمیم گرفت که فضا را به سه بخش تقسیم کند. در قسمت اول اتاق نشیمن، ناهارخوری و آشپزخانه، در قسمت دوم یک اتاق‌خواب و حمام و یک اتاق‌خواب و حمام دیگر نیز در بخش سوم قرار دارد.

ترکیب آشپزخانه با اتاق نشیمن

ترکیب آشپزخانه با اتاق نشیمن

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید آشپزخانه را با اتاق نشیمن ترکیب کرده و با استفاده از یک لوستر زیبا این دو فضا را جدا کرده است. بازی با رنگ‌ها و شکل‌ها در این آپارتمان منجر به ایجاد فضایی بسیار منحصربه‌فرد و گرافیکی شده است.

استفاده از رنگ‌های کمپانی بنجامین مور

استفاده از رنگ‌های کمپانی بنجامین مور

در منطقه ناهارخوری با قرار دادن یک میز ناهارخوری و صندلی و همچنین با آویزان کردن یک لوستر و نصب یک نقاشی از لوکوربوزیه بر روی دیوار فضا هویت پیدا کرده است؛ او همچنین با استفاده از رنگ‌های کمپانی بنجامین مور کاشی‌های رنگی آشپزخانه و کاشی‌های زیر میز ناهارخوری را رنگ‌آمیزی کرده است.

رسیدن به یک تعادل منطقی در طراحی

رسیدن به یک تعادل منطقی در طراحی

در منطقه دوم این خانه می‌رسیم به اتاق‌خواب‌ها که شامل یک تختخواب با طرحی سفارشی است. پنجره‌های اصلی این آپارتمان تعمیر شده‌اند و در طول طراحی مجدد رنگ‌آمیزی شده‌اند. در تصویر مشاهده می‌کنید با جداسازی فضای اتاق‌خواب و با قرار دادن یک سینک روشویی در طرف دیگر تختخواب فضای سرویس‌های بهداشتی را مشخص کرده است. او می‌گوید «مشتریان من به طریقی با خلاقیت ارتباط دارند و آنها آماده هر نوع تغییری در دکوراسیون هستند. قبل از شروع طراحی، با رنگ‌ها و شکل‌ها بازی می‌کنم تا به یک تعادل منطقی برسم.»