دکوراسیون اداری از قرن هفدهم تا امروز (قسمت اول)

امروزه ما با لپ تاپ ها، تبلت ها و تلفن های همراه می توانیم به اینترنت متصل شویم و وظایف کاری خود را با سرعت و راحتی بیشتری انجام دهیم، با وجود این میزان از تغییرات بنیادین که در مشاغل نحوه انجام آن ها و ابزارها ایجاد شده اما هنوز اکثر دفاتر اداری و فضاهای کاری همان طراحی سابق خود را دارند. با نگاهی به روند تغییر دکوراسیون اداری از حدود سه قرن پیش تاکنون در می یابیم که فضاهای اداری عمدتا با توجه به نیازها و پیشرفت دانش و تکنولوژی زمان خود تغییر می کردند. اما روند این تغییر در دو دهه گذشته با وجود پیشرفت های چشمگیر در حوزه تکنولوژی کندتر شده است. در این مطلب و بخش دوم آن نگاهی تاریخی داشته ایم به این تغییرات و تمام آنچه بر اداره ها، فضا و طراحی داخلی آن ها گذشته است؛ از اولین اداره جهان تا امروز. 

دکوراسیون اداری از قرن هفدهم تا امروز
دکوراسیون اداری از قرن هفدهم تا امروز

طراحی دفاتر اداری به یک فرآیند فرهنگی تبدیل شده که بیشترین تمرکز آن بر روی ایجاد فضایی است که نه تنها موجب افزایش بهره وری شوند بلکه سطح رفاه و خلاقیت کارکنان را نیز افزایش دهند. اما تاریخ شروع طراحی دکوراسیون اداری کجاست؟ شما می دانید؟

اولین دفاتر اداری تاریخ

اولین دفاتر اداری تاریخ

اولین دفاتر اداری جهان

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اولین دفاتر اداری در روم باستان شکل گرفتند. البته تا قرن ۱۸ خبری از ساختمان های اداری نبود. با ظهور امپراتوری بریتانیا و تمایل آن به افزایش سطح تجارت با بخش های دیگر جهان، اولین ساختمان اداری در سال ۱۷۲۶ در لندن ساخته شد و که اداره مهاجرت نام داشت. در این اداره به نامه ها و اسناد اداری مربوط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا رسیدگی می شد. این ساختمان همچنین دارای فضایی برای برگزاری جلسات و اتاق اداره نیروی دریایی هم بود.

ساخت ساختمان های اداری بعدی چندان طول نکشید. سه سال پس از تاسیس اداره مهاجرت بریتانیا (۱۷۲۹)، یک شرکت بازرگانی فعال در هند ساختمانی اداری در خیابان Leadenhall بنا کرد. در گزارش های دولتی بریتانیا درباره دلایل تاسیس این فضاهای اداری آمده: «برای کارها فکری اتاق های جداگانه لازم است تا کارکنان تمرکز خود را از دست ندهند. اما برای کارهای ماشینی که به تعداد بیشتری از کارکنان نیاز دارد به اتاق هایی بزرگتر برای همکاری آنان با یکدیگر نیاز است.»

پس روشن است که توجه به نیازهای کارکنان و بهره وری آنها از همان ابتدا در ساخت فضاهای اداری مورد توجه قرار داشته است. هرچند این نگاه کمی خام و با نقاط ضعف زیادی همراه بود.

ظهور دفاتر باز اداری

ظهور دفاتر باز اداری

ظهور دفاتر باز اداری

نسل اول ساختمان های اداری نقاط ضعف زیادی داشت. عدم استفاده بهینه از فضا، شباهت آنها از لحاظ مبلمان و نورپردازی به منازل و عدم ارتباط مناسب کارکنان با یکدیگر از جمله این معضلات بود که سازندگان بناهای اداری را به فکر فرو می برد. در واقع گسترش مبادلات تجاری، رشد سواد، وابستگی روز افزون مردم به ادارات و افزایش تعداد مراجعه کنندگان که به دنبال آن نیاز به کارمندان بیشتر را سبب می شد همگی موجب می شدند تا نسل اول ساختمان های اداری ناکارامدتر جلوه کنند!

اولین مراکز مدرن با رویکرد علمی قابل توجه برای افزایش کارایی کارکنان، دفاتر باز اداری بودند. دفتر باز یا Open office یک طرح اداری منسجم بود که در آن، یک فضای بزرگ با میزهای چیده شده در کنار هم پر می شد. البته تصور چنین فضایی برای هر یک از ما به کابوس شباهت دارد اما در آن زمان، یک دفتر اداری باز تحولی بزرگ محسوب می شد.

اولین دفتر کار باز در اواخر قرن نوزدهم یا شاید اوایل قرن بیستم شکل گرفت. در طراحی این بناها از اصولی به نام «تیلوریسم» استفاده می شد که از تفکرات یک مهندس مکانیک به نام فردریک تیلور (Frederick Winslow Taylor) سرچشمه می گرفت. فرانک تیلور به دنبال بهینه سازی بازده صنعتی بود. بنابراین چندان عجیب نبود که از نگاه او کارمندان نیز همچون پیچ و مهره و ماشین آلات یکی از اجزای صنعت باشند. از همان ابتدا، انتقادات زیادی به رویکرد تیلور صورت گرفت. به عقیده منتقدان، تیلور عناصر انسانی و اجتماعی کارمندان را به کلی نادیده گرفته بود و صرفا طرحی را ارائه داده بود تا کارفرمایان با هزینه کمتر بیشترین بهره وری را به دست آورند!

یکی از نخستین آسمان خراش های ساخته شده در شهر نیویورک

یکی از نخستین آسمان خراش های ساخته شده در شهر نیویورک

در همان زمان، آسمان خراش های بلند در سرتاسر شهرهای بزرگ ایالات متحده و برخی شهرهای اروپایی در حال ساخت بودند. این پدیده جدید معماری در کنار اختراع سیستم های روشنایی الکترونیکی، سیستم های تهویه مطبوع، خطوط تلفن و تلگراف به این معنی بود که دیگر لزومی نداشت دفاتر اداری در کنار کارخانه ها قرار داشته باشند و می توانستند در دل شهرها و در یک زمین با مساحت کم صدها نفر را در خود جای دهند!

با این حال، اختراع ساختار اسکلت فولادی و از همه مهمتر تولد آسانسور کلید حل مشکلات آسمان خراش ها بودند و امکان افزایش فضاهای اداری و جابجایی راحتتر کارکنان را فراهم می کردند. بنابراین تاریخ طراحی دفاتر اداری با ظهور ساختمان های بلند مرتبه وارد دوره جدیدی شد.

تکامل دفاتر باز اداری

تکامل دفاتر باز اداری

تکامل دفاتر باز اداری

دفاتر کار باز در ابتدا با مشکلات زیادی همراه بودند. با وجود آنکه این دفاتر با هدف افزایش بهره وری طراحی می شدند اما معضلاتی نظیر نزدیکی به کارخانه ها و دور بودن از مناطق شهری، هزینه های حمل و نقل، نبود تهویه مناسب و انتقال سریع بیماری ها این فرصت را به کارفرمایان نمی دادند تا به طور کامل از منافع این دفاتر بهره مند شوند.

ظهور آسمان خراش ها فرصتی بود که اجازه می داد تادفاتر اداری در فضای شهری با هزینه های جانبی کمتر، مساحت بیشتر و بهره مندی از امکاناتی نظیر خطوط گسترده برق و تلگراف و سیستم  های آب و فاضلاب شکل و شمایلی موجه تر به خود بگیرند. افزون بر این، به مرور ترکیبی از دفاتر خصوصی و فضاهای کاری باز به همراه ماشین های تایپ جای خود را به دفاتر باز اولیه دادند تا کمی از شلوغی و بی نظمی آنها کاسته شود.

یک دفتر کاری باز به سبک open-plan

یک دفتر کاری باز به سبک open-plan

این تحول در دفاتر باز اداری نخستین بار به شکل یک طرح منسجم توسط کمپانی Johnson Wax در سال ۱۹۳۹ ارائه شد و open-plan office نام داشت. این دفتر در درجه اول برای افزایش بهره وری طراحی شده بود و به این ترتیب بیش از ۲۰۰ کارمند در یک طبقه قرار داشتند و عناصر جدیدی نظیر سیستم های روشنایی وظیفه ای (Task)، تهویه مطبوع سرد و گرم و سقف های جاذب صدا به آن اضافه می شدند. البته با وارد شدن فضاهای اداری به داخل شهرها برای نخستین بار بحث دکوراسیون اداری مطرح شد و معماران به زیبایی سطوح داخلی ساختمان های اداری نیز توجه کردند.

این رویکرد دقیقا همان تصویری ملموسی است که حتی امروزه از شرکت های بزرگ در ذهن ما باقی مانده. تصویری که فیلم های سینمایی هالیوودی نیز به بازنمایی اغراق آمیز آن پرداختند؛ شرکت های بزرگ را در قالب سالن های وسیع با صدها کارمند که پرشور و مشتاقانه در حال کار بودند. این رویکرد به نسبت جدید که مورد توجه هم قرار گرفت تا پایان جنگ جهانی دوم هم ادامه داشت اما با پایان جنگ ترمز این روند نیز کشیده شد.

نمونه های اولیه از دفاتر کاری با سبک Burolandschaft

نمونه های اولیه از دفاتر کاری با سبک Burolandschaft

رویکرد Burolandschaft

دفاتر اداری در فضای شهری با هزینه های جانبی کمتردفاتر اداری در فضای شهری با هزینه های جانبی کمتر دفاتری با سبک طراحی Burolandschaft (به انگلیسی office landscape) نخستین بار از آلمان غربی سر برآوردند و به مرور در شمال اروپا و سپس در سراسر جهان محبوب شدند.

Burolanschaft یک رویکرد سختگیرانه در طراحی دفاتر اداری داشت. به عقیده طراحان این سبک، در یک محیط اداری فعالیت کارکنان به یکدیگر وابسته است. بنابراین آنها به همان اندازه که به حریم خصوصی نیاز دارند باید بتوانند به راحتی باهم ارتباط برقرار کنند. در نتیجه، طراحان سبک Burolanschaft فضای باز اداری را با گیاهان یا پارتیشن های جاذب صدا به بخش های کوچکتری تقسیم کردند و به هر تیم کاری یک فضا را اختصاص دادند.

در نتیجه اجرای سبک Burolanschaft محیط کاری برای اعضای هر تیم خلوت تر و ساکت تر شد و کارکنان راحتتر می توانستند با یکدیگر مشورت کنند. البته یک مشکل دیگر همچنان باقی مانده بود. کارکنان سطوح مختلف مدیریتی در این سبک نیز همچنان در کنار یکدیگر می نشستند اما با این حال، Burolanschaft از اصول طراحی مدرن تری بهره می برد و به نیازهای روز کارمندان بیشتر توجه می کرد.

در بخش دوم این مطلب به طراحی داخلی و دکوراسیون دفاتر اداری در نیم قرن اخیر خواهیم پرداخت.