مبلمان هوشمندی که در یک آپارتمان ۴۰ متری اتاق‌های متعدد ایجاد می‌کند

یک مرکز تحقیقاتی فناوری اطلاعات نوعی مبلمان هوشمند را طراحی کرده است که مانند اوریگامی و با یک دکمه جمع می شود. اما مبلمان هوشمند چیست؟ تصور کنید در خانه کوچک خود نشسته‌اید و مبلمان‌ خانه خود را تنها با یک فرمان صوتی و یا با فشردن دکمه‌ای جابه‌جا می‌کنید! این رویا با کمک مبلمان هوشمند در حال تحقق است. مبلمان هوشمند Ori می‌تواند فضای کوچک خانه خود را بزرگ‌تر کند. در سال ۲۰۱۴ «مرکز تحقیقاتی ام آی تی» مبلمانی مدولار با قابلیت اشغال کمترین فضا را برای خانه‌هایی با مساحت کم تولید کرد. طراحی این مبلمان‌ مدولار از هنر ژاپنی اریگامی (تا کردن کاغذ) الهام گرفته شده است. سیستمی که هر مبلمانی که یک خانه بخواهد را در خود جای داده است.

مبلمان‌های هوشمند Ori
مبلمان‌های هوشمند Ori

مبلمان هوشمند برای آپارتمان های کوچک

مبلمان‌ هوشمند Ori با قابلیت کمترین فضای اشغال یکی از جدیدترین انواع مبلمان‌ امروزی است که توسط دو استودیوی طراحی «ایو بهار» (Yves Béhar) و مرکز تحقیقات ام آی تی (MIT Media Lab) طراحی شده است. هدف از تولید این مبلمان‌ تلاش برای ساخت آپارتمان‌های شهری بسیار انعطاف‌پذیرتر و جذاب بوده است. به این صورت که این مبلمان‌ فضای کمی را در اتاق اشغال می‌کنند و در عوض امکانات قابل توجهی را در اختیار خریداران می‌گذارند.

مبلمان‌ Ori این روزها نزدیک به قیمت ۱۰۰۰۰ دلار در شهرهای نیویورک، شیکاگو، سان‌فرانسیسکو، بوستون و دیگر شهرهای مهم آمریکا و کانادا در دسترس است. شاید در وهله اول ۱۰۰۰۰ دلار برای خریداران قیمت خیلی بالایی باشد اما با توجه به میانگینی که گرفته‌اند با خرید تمام اجزای این مبلمان کل خانه تجهیز شده است در صورتی که خرید تنها یک تخت بزرگ IKEA، تشک و رختخواب، در حدود ۱۰۰۰ دلار هزینه دارد. همچنین سازندگان می‌توانند با نصب سیستم هوشمند Ori اجاره بیشتری نسبت به خانه‌های معمولی دریافت کنند.

مبلمان‌های هوشمند با قابلیت کمترین فضای اشغال

مبلمان‌های هوشمند با قابلیت کمترین فضای اشغال

ایمنی در مبلمان هوشمند

نمونه اولیه مبلمان‌ هوشمند Ori در سال گذشته توسط Airbnb در بوستون مورد آزمایش قرار گرفت و در حال حاضر مبلمان‌ هوشمند Ori در مجتمع‌های آپارتمانی مدرن ۱۰ شهر در سراسر ایالات ‌متحده و کانادا نصب شده است. در مصاحبه‌ای که Curbed، با مدیرعامل Ori Hasier Larrea انجام داده، گفته شده تمامی قابلیت های تنظیم این مبلمان هوشمند، بر اساس انتقادات و پیشنهاد‌های خریداران آنها در نظر گرفته شده است. از جمله بالا بردن ارتفاع تخت و ویژگی‌های ایمنی که به خریداران اجازه می‌دهد در صورت قطع شدن برق، Ori را خودشان جابه جا کنند.

مبلمان‌های هوشمند Ori در دو سایز Ori Queen و Ori Full

مبلمان‌های هوشمند Ori در دو سایز Ori Queen و Ori Full

کنترل مبلمان هوشمند

مبلمان‌ هوشمند Ori در دو رنگ روشن و تیره و در دو سایز Ori Queen و Ori Full تولید شده است. هر دو سایز سیستم‌های Ori شامل تختخواب، میز کار، کمد و فضایی برای ذخیره ‌سازی می شوند که مدل Ori Queen یک مبل اضافه‌تر از مدل Ori Full دارد. این مبلمان می‌تواند در دو جهت، از پشت در فضاهای بزرگ‌تر و یا از جلو برای فضاهای کوچک‌تر گسترش یابد. سیستم‌های Ori با استفاده از یک کنترل کننده فیزیکی، برنامه متصل به تلفن همراه و یا با دستور فرمان صوتی جدیدی به نام الکسا (نوعی سیستم صوتی دستور پذیر) کنترل می‌شوند. Ori که بر روی نواری در طول دیوار نصب می‌شود از تخته‌هایی سه لایه با وزن سبک از جنس چوب صنوبر بر روی چرخ‌هایی ساخته شده‌ که در صورت قطع برق به صورت دستی کنترل شوند و حرکت کنند.

مبلمان‌های هوشمند Ori ساخته شده با چوب صنوبر

مبلمان‌های هوشمند Ori ساخته شده با چوب صنوبر

انعطاف پذیری مهمترین ویژگی

Ori Studio Suite ایده‌ زندگی شهری جمع و جور را دوباره تعریف می‌کند. خریداران این محصول با این مبلمان هوشمند و انعطاف‌پذیر می‌توانند فضای زندگی خود را منطبق با نیازهای خود به دست آورند. علاوه بر ایجاد فضای ذخیره‌سازی فراوان، Ori Studio Suite به خریداران اجازه می‌دهد فضای خود را تنها با لمس یک دکمه تنظیم کنند و اتاق‌خواب راحت خود را به یک اتاق نشیمن زیبا و دلپذیر و یا به یک اتاق کار تبدیل کنند. Ori Studio Suite اتاق‌های چندگانه را در یک فضای واحد، کوچک و کارآمد شبیه‌سازی می‌کند در واقع با این مبلمان هوشمند می‌توان یک فضای بدون اتاق را به فضایی بزرگ‌تر و به چند قسمت تبدیل کرد و دوباره به حالت اول بازگرداند. خریداران مبلمان Ori می‌توانند فضای زندگی خود را با میل و راحتی خودشان تغییر دهند.
مبلمان هوشمند Ori کنترل با دستور فرمان صوتی جدیدی به نام الکسا
مبلمان هوشمند Ori کنترل با دستور فرمان صوتی جدیدی به نام الکسا

گسترش استفاده از سیستم هوشمند Ori

مبلمان هوشمند Ori در ابتدای تولید ۱۲۰۰ عدد تولید شد و کمپانی این محصول امیدوار است که در آینده نزدیک، استفاده از آن به کشورهای دیگر توسعه یابد. با وجود آپارتمان‌های کوچک و هزینه‌های بالای املاک در شهرهایی مانند سان فرانسیسکو، نیویورک، هنگ کنگ و توکیو، Ori یکی از بهترین تولیدات صنعت مبلمان بوده است و پیش بینی می شود در آینده نزدیک طرفداران زیادی داشته باشد. چرا که در دنیای امروز بسیاری از افراد به دنبال راه‌های جدید و خلاقانه برای دکوراسیون فضاهای کوچک خانه خود هستند.

منبع: خوگرنیوز