یک دندانپزشکی که شبیه دندانپزشکی نیست

بیشتر ما از دندانپزشک و بررسی دندان ها فراری هستیم و تا دندان درد امانمان را نبرد پا به مطب نمی گذاریم. حتی وقتی به خود جرات می دهیم و به مطب دندانپزشکی می رویم، فضای سفید و بی روح و صدای ابزارهای دندانپزشکی ما را دچار تردید می کند و فکر فرار به سرمان می زند. حالا بعضی استودیوهای طراحی به فکر حل این مشکل با از بین بردن کلیشه ها در دکوراسیون مطب دندانپزشکی و دادن سروشکلی تازه به مطب ها افتاده اند. مطب اربن دنتیست در آلمان یکی از همین مطب ها با طراحی تازه، مدرن و خوشامدگو است.

مطب دندانپزشکی طراحی کرهارد
مطب دندانپزشکی طراحی کرهارد

دکوراسیون مطب دندانپزشکی یا کافی شاپ؟

دیوارهای درخشان، پارتیشن های آینه ای و سطوح سنگی رنگارنگ که بیشتر یادآور فضای کافی شاپ هستند، دکوراسیون مطب دندانپزشکی در برلین را تشکیل می دهند که استودیو کرهارد (Karhard Studio) طراحی اش را انجام داده. این استودیو به بازطراحی کلاب برگ هاین مشهور است.

مطب دندانپزشکی اربن دنتیست

مطب دندانپزشکی اربن دنتیست

مطب دندانپزشکی اربن دنتیست (Urban Dentist) که استودیو کرهارد طراحی‌اش را انجام داده متعلق به سه دندانپزشک جوان است. مطب با این طراحی بیشتر شبیه به بوتیکی با طراحی مفهومی یا کافی شاپی جذاب و مدرن شده است. این نوع طراحی سبک کار استودیو است. موسسان استودیو تامس کارستن و الکساندرا ارهارد طراحی داخلی های دیگری را نیز به همین سبک انجام داده اند.

کارستن و ارهارد در مورد طراحی فضای دندانپزشکی به این شکل می گویند: «ما می خواستیم فضایی ایجاد کنیم که بیماران در آن احساس آرامش کنند و نترسند. بنابراین از رنگ های معمول طراحی مطب مثل سفید و صیقلی برای سطوح استفاده کرده ایم.» درمانگاه دندانپزشکی در گذرگاهی پرترافیک نزدیک خط راه آهن برلین اس-بان قرار گرفته و به همین دلیل به نام اربن دنتیست یا دندانپزشک شهری نام گذاری شده است.

اتاق انتظار

اتاق انتظار

سالن انتظار دکوراسیون مطب دندان پزشکی

در این مطب بیماران پشت میزی سیاه پذیرش می شوند و می توانند روی مبل های سبز و هلویی راحت بزرگ منتظر شوند. چراغ های حلقه ای شکل که از سقف آویزان هستند، بالای صندلی های کروی صورتی قرار دارند و نور گرمی می تابانند که به خوبی فضا را در کنار نورطبیعی روشن می کند. البته نه مثل نورهای خیره کننده فلورسنتی فضاهای درمانی.

نورپردازی راهرو

نورپردازی راهرو

نورپردازی

در دیوار پشتی در مجاورت اتاق انتظار لامپ های LED به کار رفته که قابل زمان بندی و تغییر رنگ هستند. همچنین دیوارهای راهروی دندانپزشکان از پنل های شیشه ای راه راه و ریسه ساخته شده اند که کنجکاوی هر مراجعی را برای نزدیک شدن به آن ها و تماشای رنگ های مختلف، بر می انگیزد.

مطب دندانپزشکی اربن دنتیست

مطب دندانپزشکی اربن دنتیست

اتاق دندانپزشک

اتاق دندانپزشک

اتاق دندانپزشکی

در اتاق دندانپزشکی کابینت هایی که ابزار در آن نگهداری می شود، به رنگ صورتی روشن و پاستلی و بیشتر یادآور سالن های زیبایی هستند. سنگ روی پیشخوان ها نیز رگه رگه و طرح دار است. همچنین برای پوشاندن رادیاتورها صفحات طلایی مشبک در قسمت پایینی دیوار نصب شده اند تا فضا هر چه بیشتر لوکس و فانتزی باشد.

دکوراسیون دو مطب دندانپزشکی در ایرلند و چین

دکوراسیون دو مطب دندانپزشکی در ایرلند و چین

در سال های اخیر استودیوهای متعدد دیگری نیز به طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی، با توجه به اضطراب بیماران پرداخته اند. برای مثال آژانس اربن دیواری از الوارهای مرا برای طراحی مطب در دوبلین ایرلند به کار برده تا حسی از طبیعت را به فضای داخلی بیاورد. یا استودیوی RIGI اتاق انتظاری شبیه اتاق غذاخوری برای مطلبی در تیانجین چین طراحی کرده تا گرم تر و خوشامدگو به نظر برسد. این رویکرد نوین در بسیاری از کشورهای جدید در حال آزمودن و امتحان شدن است.

منبع: خوگرنیوز