۷ ترفند کاربردی برای افزایش فضای نگهداری آشپزخانه

کاهش مساحت منازل به‌خصوص آپارتمان‌ها تأثیر مستقیمی بر کوچک شدن آشپزخانه‌ها گذاشته است. برای حل این مشکل شاید بتوانیم از برخی عناصر مبلمان و وسایل غیرضروری چشم‌پوشی کنیم اما بیشتر وسایلی که در آشپزخانه قرار می‌گیرند کاملاً کاربردی هستند و حذف آنها امکان‌پذیر نیست. از این رو بسیاری از ما با مسئله کمبود جا و نگهداری وسایل در آشپزخانه مواجه هستیم. در این مطلب به ۷ ترفند کاربردی برای حل این مشکل اشاره خواهیم کرد. 

استفاده بهینه از کابینت آشپزخانه
استفاده بهینه از کابینت آشپزخانه

۱.استفاده بهینه از کابینت

کشو و کابینت دهه‌هاست که در آشپزخانه‌ها نصب و استفاده می‌شوند؛ اما کافی است به آشپزخانه خود بروید و یکی از کشوها یا کابینت‌ها را باز کنید. چه مقدار از فضای داخلی آنها بدون استفاده مانده است؟ تقریباً می‌توان گفت که حدود نیمی از ارتفاع کشو و کابینت‌های آشپزخانه شما بی‌استفاده به حال خود رها شده‌اند. بنابراین امروزه طراحان دکوراسیون آشپزخانه فضای هر کشو را به بخش‌های مختلف و مجزا تقسیم می‌کنند تا بتوانند وسایل بیشتری را در آنها جای دهند.

گاراژ لوازم خانگی

گاراژ لوازم خانگی

۲.گاراژ لوازم خانگی

اگر در آشپزخانه کوچک خود وسایلی دارید که اغلب از آنها استفاده می‌کنید اما در عین حال می‌خواهید سطح کانتر و کابینت‌های آشپزخانه نیز تمیز و مرتب باقی بمانند، یک گاراژ می‌تواند راه حل مناسبی باشد. گاراژ لوازم خانگی در واقع فضایی شبیه به کابینت است که درب آن به صورت کرکره‌ای باز و بسته می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید وسایلی نظیر توستر، مخلوط‌کن و دیگر لوازم پراستفاده خود را در آنجا قرار دهید و در هنگامی‌که به آنها نیازی ندارید کرکره گاراژ را پایین بکشید.

قفسه‌های کاربردی در فضاهای باریک

قفسه‌های کاربردی در فضاهای باریک

۳.قفسه‌های کاربردی در فضاهای باریک

در بیشتر آشپزخانه‌ها فضای کوچکی در کنار گاز قرار دارد که اغلب یا به صورت ظاهری با پوششی از جنس درب کابینت‌ها پر می‌شود و یا به یکی از کابینت‌های مجاور خود متصل می‌گردد و به علت نداشتن در، دسترسی به آن بسیار سخت خواهد بود. به‌تازگی طراحان کابینت آشپزخانه برای این فضای باریک یک قفسه کشویی باریک طراحی می‌کنند که برای قرار دادن ادویه‌جات و روغن‌ها مناسب است.

رک‌های نگهدارنده ظروف

رک‌های نگهدارنده ظروف

۴.رک‌های نگهدارنده ظروف

معمولاً از ارتفاع کابینت‌ها استفاده زیادی نمی‌شود. از سوی دیگر اگر تعداد طبقات کابینت را نیز زیاد کنیم دسترسی به ظروف و وسایل کمی سخت می‌شود. از این رو، طراحان دکوراسیون آشپزخانه رک‌های متحرکی در داخل کابینت‌ها قرار می‌دهند که می‌توان ظروف مختلف نظیر ماهی‌تابه را به آنها آویزان کرد یا بر روی آنها قرار داد. این رک‌ها را می‌توان به شکل ثابت در فضای بین کابینت‌های بالا و پایین ‌بر روی دیوار نیز نصب کرد.

فضایی برای چهارپایه‌های تاشو

فضایی برای چهارپایه‌های تاشو

۵.فضایی برای چهارپایه‌های تاشو

چهارپایه وسیله‌ای کاربردی برای دسترسی به کابینت‌های بالا است اما اگر دقت کنید درمی‌یابید که چهارپایه‌ها معمولاً وسیله‌ای اضافه در آشپزخانه هستند که جای ثابتی ندارند و ایجاد مزاحمت می‌کنند. از این رو می‌توان از چهارپایه‌های تاشو استفاده کرد و در فضای خالی زیر کابینت‌های پایین یک مخزن نگهداری برای آن ایجاد نمود.

قرار دادن جزیره در آشپزخانه

قرار دادن جزیره در آشپزخانه

۶.جزیره به‌جای میز

قرار دادن یکمیز ناهارخوریدر آشپزخانه بسیار رایج است؛ اما می‌توان از همین محیط به شکلی استفاده کرد که هم فضایی برای نگهداری وسایل ایجاد نمود و هم امکان نشستن برای افراد را فراهم کرد. جزیره طرحی است که دقیقا می‌تواند شما را به این دو هدف برساند. جزیره‌ها در میان آشپزخانه قرار می‌گیرند و معمولاً از یک یا دو سمت دارای در هستند. افرادی که در آشپزخانه خود یک جزیره دارند معمولاً مشکل کمبود جا و فضای نگهداری ظروف را ندارند.

چرخ دستی به‌جای جزیره

چرخ دستی به‌جای جزیره

۷.چرخ دستی به‌جای جزیره

بی‌شک تمام آشپزخانه‌ها فضای کافی برای نصب جزیره را ندارند. در این مواقع طراحان دکوراسیون آشپزخانه پیشنهاد می‌دهند که از یک چرخ دستی با ظاهری شبیه به یک جزیره اما ابعادی کوچک‌تر استفاده کنید. این چرخ‌ها معمولاً برای قرار دادن ظروف استفاده می‌شود اما می‌توان از آنها برای جای دادن لوازم آشپزی و حتی سطل زباله نیز استفاده کرد.