5 نکته مهم در طراحی فضای کار
فضای اداری

۵ نکته مهم در طراحی فضای کار

۰
(۰)
تصویر 1
تصویر ۱

۱.نور یا فضای زیاد هیچگاه بد نیست
بسیاری از مردم مقدار زیادی از وقت خود را در محل کار و به‌خصوص پشت کامپیوتر می‌گدرانند بنابراین شرایط محیطی باید درست باشد تا از خستگی و بازدهی کم آن‌ها جلوگیری شود. گغته می‌شود که کمبود نور بر روی بازدهی و حال کارکنان تاثیز به‌سزایی دارد و بسیار دارای اهمیت است.
نور عامل بسیار مهمی است و به خصوص نور طبیعی می‌تواند تفاوت بسیاری ایجاد کند. و همچین چشم‌های ما برای کارکردن با تغییر نور آفتاب در طول روز طراحی شده‌اند و نه برای نور مصنوعی که کاملا یکنواخت است. بنابراین در طراحی دفترکار همواره باید به نور آن توجه بسیاری کرد.

تصویر 2
تصویر ۲

۲.فضای استراحت خلاق
این فضا جایی است که کارمندان به دور از فضای خشک کاری‌شان می‌توانند استراحت کنند یا غذا بخورد و تفکر کنند که همچین فضایی منجر به خلاقیت می‌شود. همچنین این مکان‌ امکان ارتباط کارمندان با هم و سرزندگی را نیز بیش‌تر می‌کند و جای بسیار مناسبی برای جلسات کوچک و خودمانی کاری هستند.

تصویر3
تصویر۳

۳.مرتب نگه‌داشتن فضا
تمیز و مرتب بودن فضا بسیار مهم است و این اهمیت در فضاهای کوچک بیش‌تر می‌شود زیرا در فضاهای بزرگ شاید مشتری هیچگاه فضای کار شما را نبیند و در فضای به‌خصوصی قرار بگیرد اما در فضاهای کوچک حتما محیط کار دیده می‌شود و تمام بخش‌ها قابل رویت اند. و باید توجه داشت که بایگانی ها یا اسناد می‌توانند مرتب و بر روی میز‌ها قرار بگیرند و این بیش‌تر چیزهایی مثل غذا یا کاغذ‌های باطله هستند که نامناسب به نظر می‌رسند.

تصویر 4
تصویر ۴

۴.توجه به مبلمان
در هنگام طراحی خیلی از دفتر‌های کار برای جلوگیری از خرج‌های بی‌رویه و صرفه‌جویی از صندلی‌ها و مبلمان ارزان‌تر استفاده می‌شود در حالی که کارمندان بیش‌ترین وقت خود را روی صندلی می‌گذرانند و یک صندلی نامناسب می‌تواند باعث کمردرد و پادرد و در نهایت کم شدن بازدهی کارمند شود. همچنین ارتفاع میزها نیز باید مناسب باشند و به گونه‌ای باشند که سیم‌های اضافی افراد را اذیت نکند و در این مورد موارد کوچک بسیاری مانند استفاده از تکنولوژی و وسایل بی‌سیم می‌تواند موثر باشد.

تصویر 5
تصویر ۵

۵. محیط کار خود را خاص و نشان‌دار کنید
تبلیغات نام تجاری شما تنها نباید مختص کارت و یا وب‌سایت باشد و محل کار شما یعنی جایی که تمام وقایع در آن به وقوع می‌پیوندد هم باید با توجه به آن طراحی شود و این موضوع می‌تواند تاثیر بسیاری در به ذهن ماندن شما و برروی کارمندان و مشتریان داشته‌باشد. به طور مثال استفاده از لوگوی شرکت در طراحی فضا را خاص می‌کند و به افراد یادآوری می‎کند که برای چه در آن فضا حضور دارند.

به طور کلی می‌توان گفت طراحی فضای اداری و محل کار اهمیت بسیار زیادی دارد و فضای کوچک یا بزرگ با داشتن شرایط مناسب می‌تواند تاثیر به‌سزایی برروی کارمندان و مشتریان داشته باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط