۳۰ سال تاریخ مبلمان و ۳۰ صندلی ماندگار به انتخاب مجله AZURE (قسمت سوم)

سه دهه اخیر تاریخ طراحی مبلمان برای بسیاری از کارشناسان و علاقه‌مندان بسیار جذاب است چراکه پیشرفت تکنولوژی به طراحان اجازه داد تا به ایده‌ها و تخیلات خود راحت‌تر جامه عمل بپوشانند. استفاده از مواد سبک‌تر، قابل انعطاف‌تر و سازگارتر با محیط زیست موجب شد تا طرح‌های منحصر‌به‌فردی با قیمت‌های مناسب به بازار عرضه شوند. در این مدت تقریباً تمامی بخش‌های طراحی مبلمان از محصولات خانگی و اداری تا مبلمان شهری پیشرفت چشم‌گیری به خود دیده‌اند. این موضوع سبب شده تا مجله اینترنتی Azure با بررسی تاریخ طراحی مبلمان ۳۰ سال اخیر ماندگارترین محصولاتی که هنوز هم در بازار حضور دارند را انتخاب کند. ۲۰ صندلی برتر این گزارش را می‌توانید اینجا و اینجا  ببینید. در ادامه نیز آخرین بخش از این گزارش را خواهید خواند.

صندلی MyChair طرحی از UNStudio
صندلی MyChair طرحی از UNStudio

صندلی MyChair طرحی از آن‌استودیو

استودیو طراحی مبلمان آن‌استودیو (UNStudio) را می‌توان یکی از خوش اقبال‌های صنعت مبلمان دانست چرا که نخستین صندلی طراحی‌شده توسط آنها چنان با استقبال مواجه شد که پس از گذشت یک دهه همچنان جزء محصولات ماندگار و پرفروش باقی مانده‌است. MyChair (صندلی من) نام اولین صندلی آن‌استودیو است؛ شرکت طراحی و معماری پر سابقه آلمانی که پیش از این نام آن در کنار پروژه‌های بزرگی نظیر موزه مرسدس بنز در اشتوتگارت قرار داشت. این صندلی در سال ۲۰۰۸ به سفارش شرکت Knoll طراحی شد و در آن از نوعی فوم به نام Duotone به کار رفت. پایه‌های این صندلی از جنس فولاد و روکش آن از چرم و پارچه مخمل است.

صندلی Spun طرحی از توماس هیترویک (2010)

صندلی Spun طرحی از توماس هیترویک (۲۰۱۰)

صندلی Spun طرحی از توماس هیترویک (۲۰۱۰)

برای برخی طراحان مبلمان طراحی یک بازی یا سرگرمی است و توماس هیترویک (Thomas Heatherwick) بی‌شک یکی از آنهاست. Spun به معنی «چرخنده» نام صندلی چرخانی است که او در سال ۲۰۱۰ برای شرکت مگیز (Magis) طراحی کرد. این صندلی از پلی کربنات شفاف ساخته شده و نخستین بار در نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۱۰ (هفته طراحی میلان) به نمایش گذاشته شد و بازدیدکننده‌های زیادی را با شکل متفاوت خود سرگرم کرد. Spun مفهوم صندلی را کمی تغییر داده، به این معنا که قرار نیست همیشه با نشستن بر روی صندلی تعادل داشته باشید. بلکه می‌توانید بر روی آن بنشینید و مثل فرفره به دور بچرخید. صندلی Spun از تعادل خوبی برخوردار است و واژگون نمی‌شود. از این رو نشستن بر روی آن برای بسیاری از افراد به‌خصوص کودکان حسابی سرگرم‌کننده خواهد بود.

صندلی Österlen طرحی از Inga Sempé

صندلی Österlen طرحی از Inga Sempé

صندلی Österlen طرحی از اینیا سامپه

یکی از مینیمال‌ترین صندلی‌هایی که بشر تا به امروز به خود دیده صندلی Österlen است که در سال ۲۰۱۱ توسط طراحی فرانسوی به نام اینیا سامپه (Inga Sempé) به سفارش شرکت سوئدی گرشنس (Gärsnäs) طراحی شد. این صندلی ظریف در قسمت تکیه‌گاه خود تنها از یک تکه چوب استوانه‌ای برخوردار است که برای برخی از کاربران ممکن است کمی دلهره‌آور باشد. با این وجود تمام مفاصل و قطعات این صندلی توسط میخ و پرچ به یکدیگر متصل شده‌اند و از این رو از مقاومت بالایی در برابر وزن زیاد برخوردار است.

صندلی Hemp طرحی از ورنر آیزلینگر (2011)

صندلی Hemp طرحی از ورنر آیزلینگر (۲۰۱۱)

صندلی Hemp طرحی از ورنر آیزلینگر (۲۰۱۱)

چه احساسی دارید اگر بر روی یک صندلی به نازکی کاغذ بنشینید؟ صندلی Hemp احتمالا نخستین مبلمانی در دنیا باشد که از الیاف طبیعی و کنف ساخته شده است. این صندلی با وجود ظاهر بسیار ظریف خود از استحکام بالایی برخوردار است و طراح آن برای افزایش مقاومت آن از رزین کمک گرفته است. ورنر آیزلینگر (Werner Aisslinger) برای طراحی این محصول از صندلی پنتون (Panton Side) نیز الهام گرفته است.

صندلی Miniscule طرحی از سیسیلی منتز (2012)

صندلی Miniscule طرحی از سیسیلی منتز (۲۰۱۲)

صندلی Miniscule طرحی از سیسیلی منتز (۲۰۱۲)

Miniscule به معنی «کمینه» نام یک صندلی است که در سال ۲۰۱۲ توسط طراحی دانمارکی به نام سیسیلی منتز (Cecilie Manz) و به سفارش کمپانی فریتز هانسن (Fritz Hansen) ساخته شد و در سال ۲۰۱۳ نیز جایزه AZ Awards را از آن خود کرد. این صندلی که تا حدودی به صندلی‌های ایمز شباهت دارد از ساختاری یکپارچه با قوس مناسب برخوردار است که هنگام نشستن از تمامی نقاط فشار بدن پشتیبانی می کند.

صندلی Membrane طرحی از بنجامین هوبرت (2013)

صندلی Membrane طرحی از بنجامین هوبرت (۲۰۱۳)

صندلی Membrane طرحی از بنجامین هوبرت (۲۰۱۳)

به سبکی کاغذ به استحکام فولاد؛ این توصیفی است که می‌توان در وصف صندلی Membrane بیان کرد. در سال ۲۰۱۳ طراحی جوان از بریتانیا به نام بنجامین هوبرت (Benjamin Hubert) با هدف کاهش زباله، از مواد بازیافتی استفاده کرد و یک صندلی از آلومینیوم و فولاد ضدزنگ طراحی نمود. او در طراحی خود از چادرهای ورزشی و مسافرتی الهام گرفته و پارچه‌هایی با وزن کم و دوام بالا برای روکش صندلی Membrane استفاده کرد.

صندلی Fleurt طرحی از اندرو جونز (2014)

صندلی Fleurt طرحی از اندرو جونز (۲۰۱۴)

صندلی Fleurt طرحی از اندرو جونز (۲۰۱۴)

صندلی Fleurt به معنی فرشته محصولی بود که در سال ۲۰۱۴ به منظور استفاده در پارک Battery در منهتن طراحی شد. این صندلی از پوسته‌ای فولادی و مشبک برخوردار است که بر روی پایه‌ای ضدزنگ قرار گرفته و در مجموع شبیه به یک گل طراحی‌شده است. وزن کم، استحکام بالا و ماندگاری طولانی از مزایای این صندلی هستند.

صندلی Uncino طراحی از برادران Bouroullecs

صندلی Uncino طراحی از برادران Bouroullecs

صندلی Uncino طراحی از برادران بورولیس

در بخش دوم این مطلب طرحی از برادران بورولیس را معرفی کردیم، به عنوان آخرین نمونه از این مجموعه سی تایی طرح برجسته‌ای دیگر از این طراحان انتخاب شده است. آن‌ها برای ساخت یک صندلی اداری از طراحی ایتالیایی الهام‌گرفته‌اند؛ سبکی که در گذشته و پیش از ظهور شرکت‌های بزرگ آمریکایی حرف‌های زیادی برای گفتن داشت. صندلی Uncino همچنین می‌تواند در منازل و اماکن عمومی نظیر کافه‌ها نیز استفاده شود. استفاده از خطوط و کاهش حجم در طراحی این صندلی یادآور اهمیت تقارن در طراحی‌های برادران بورولیس است.