۳۰ سال تاریخ مبلمان و ۳۰ صندلی ماندگار به انتخاب مجله AZURE (قسمت دوم)

در سه دهه اخیر پیشرفت تکنولوژی و استفاده از مواد جدید در صنعت مبلمان موجب شده تا طراحان بتوانند ایده‌های خود را با راحتی بیشتری تحقق بخشند. در این مدت تقریباً در تمام بخش‌های صنعت مبلمان اداری و خانگی شاهد ظهور محصولات ماندگاری بوده‌ایم که علاوه بر فروش قابل توجه، در برخی مواقع سبک و طرحی جدید را در طراحی مبلمان به وجود آورده‌اند. تنوع محصولات ماندگار این سه دهه موجب شده تا مجله اینترنتی Azure به بررسی تاریخ طراحی مبلمان ۳۰ سال اخیر و محصولات ماندگار آن بپردازد. در این مطلب بخش اول این گزارش را منتشر کردیم، اینجا ده مبلمان ماندگار دیگر آشنا خواهید شد.

صندلی روح طرحی از فیلیپ استارک (2002)
صندلی روح طرحی از فیلیپ استارک (۲۰۰۲)

صندلی Ghost طرحی از فیلیپ استارک (۲۰۰۲)

به گواه بسیاری از کارشناسان صندلی روح یا Louis Ghost Chair دریچه‌ای نو برای ورود ماده‌ای جدید به صنعت مبلمان بود. این صندلی که توسط فیلیپ استارک (Philippe Starck) طراحی شده، به طور یکپارچه از ماده‌ای جدید به نام پلی کربنات ساخته می‌شود. پلی کربنات در ظاهر شباهت زیادی به پلاستیک دارد اما مشخصه‌هایی نظیر مقاومت حرارتی بالا، مقاومت کششی و خمشی فوق‌العاده و ظاهر شفاف‌تر موجب می‌شود تا ماده مرغوب‌تری نسبت به پلاستیک باشد. فیلیپ استارک صندلی روح را به شکلی طراحی کرده بود که می‌شود به راحتی آن را در محیط‌ها مختلف نظیر آشپزخانه، فضای ناهارخوری و حتی کافه‌ها و رستوران‌ها مورد استفاده قرار داد. همچنین وزن سبک و ماده تشکیل دهنده‌اش طول عمر آن را تضمین می‌کرد. با فاصله کمی از رونمای از صندلی روح مدل‌های متنوعی از آن نظیر صندلی روح بدون دسته، صندلی روح مربعی و … روانه بازار شدند. این صندلی از سال ۲۰۰۲ تاکنون بدون وقفه توسط شرکت کارتل (Kartell) تولید می‌شود.

صندلی Favela طرحی از برادران کامپانا (2003)

صندلی Favela طرحی از برادران کامپانا (۲۰۰۳)

صندلی Favela طرحی از برادران کامپانا (۲۰۰۳)

اگر سرخیو رودریگز (Sergio Rodrigues) را پدر طراحی سبک میانه-قرن (mid-century) برزیل بدانیم، بی‌شک هربرتو و فرناندو کامپانا (Campana) طراحانی هستند که در نشان دادن هویت چند هزار ساله کشور خود نقش مهمی داشته‌اند. طرح‌های مبلمانی آنها نوعی اشاره آگاهانه به فرهنگ و جوامع غیررسمی بزریل است. به عنوان مثال صندلی فاولا (Favela) با الهام از زاغه‌های برزیل طراحی شده و حتی نام زاغه‌های ریودوژانیرو یعنی فاولا بر آن نهاده شده است. تکه‌های چوب به کار رفته در این اثر اشاره به فرهنگ حاشیه‌نشینی در این کشور دارد. البته ظاهرا مجموعه‌ای که به عنوان نماد زاغه‌نشینی معرفی می‌شد این روزها به یک شی لوکس تبدیل شده است. دیوید راکوف روزنامه‌نگار آمریکایی در این باره می‌نویسد: «طنز ماجرا اینجاست که درآمد ماهیانه یک خانواده در فاولاهای برزیل تنها ۷۲ دلار است، در حالی که صندلی فاولا بیش از ۳ هزار دلار فروخته می‌شود!»

صندلی خالی! طرحی از ران آراد (2004)

صندلی خالی! طرحی از ران آراد (۲۰۰۴)

صندلی MT طرحی از ران آراد (۲۰۰۴)

خالی یا (MT Empty) نامی است که ران آراد (Ron Arad) در سال ۲۰۰۴ بر روی صندلی‌های خلاقانه خود گذاشت. این صندلی یکپارچه دارای حفره‌ای در فضای میانی خود است که ظاهری متفاوت به آن بخشیده. استفاده صحیح از خطوط منحنی نیز در جذابیت این طرح بی‌اثر نبوده است. افزون بر این، قوس‌های مناسب ایجادشده در بدنه صندلی MT نشستن بر روی آن را راحت‌تر می‌کند. در تصویر دو مدل متفاوت از این صندلی را مشاهده می‌کنید.

صندلی Supernatural طرحی از راس لاوگرو (2005)

صندلی Supernatural طرحی از راس لاوگرو (۲۰۰۵)

صندلی Supernatural طرحی از راس لاوگرو (۲۰۰۵)

صندلی سوپرنچرال (Supernatural) به معنی فوق طبیعی؛ حاصل همکاری یکی از طراحان برجسته حال حاضر دنیا یعنی رز لاوگرو (Ross Lovegrove) با یک کمپانی تولید مبلمان به نام مورسو (Moroso) بود که با فناوری پیشرفته‌ای هم ساخته می‌شود. ساخت این صندلی عجیب و غریب با حفره‌هایی که در پشتی خود داشت نیازمند تکنولوژی بسیار پیچیده‌ای بود. این فرآیند به چهار بخش تقسیم می‌شود که در ابتدا باید دمای قالب به حد معینی افزایش بیابد، سپس با دمیدن گاز به قسمت‌های معینی از قسمت تکیه‌گاه حفره‌هایی در آن ایجاد می‌شود. پس از آن صندلی از قالب خارج و برای خشک و سخت شدن درون قالبی دیگر از جنس چوب قرار می‌گیرد. صندلی سوپرنچرال از پلی پروپیلن ساخته شده که با توجه به مشخصات این ماده می‌توان دریافت که از وزن کم، انعطاف‌پذیری بالا و قیمت نسبتاً ارزانی برخوردار است.

صندلی پان طرحی از توکویین یوشیاکو (2006)

صندلی پان طرحی از توکویین یوشیاکو (۲۰۰۶)

صندلی Pane طرحی از توکویین یوشیاکو (۲۰۰۶)

چرا باید از قالب‌های پیچیده استفاده کنیم وقتی می‌توانیم صندلی خود را در یک سیلندر ساده بپزیم؟! این سؤالی بود که توکویین یوشیاکو (Tokujin Yoshioka) طراح ژاپنی پیش از ساخت صندلی پان (Pane) از خود پرسید. او تحت تأثیر مقاله‌ای که در نشنال جئوگرافی که درباره الیاف بسیار قوی منتشر شده بود، تصمیم گرفت تا یک صندلی از الیاف پلی‌استر طراحی کند. برای این کار او الیاف را در یک ظرف استوانه‌ای تحت فشار قرار داد و گرم کرد. نتیجه این کار، یک اسنفج غول‌آسا شبیه به صندلی بود که استحکام بسیار بالایی برای تحمل وزن کاربر داشت. او این صندلی را در هفته طراحی میلان سال ۲۰۰۶ در غرفه شرکت Moroso به نمایش گذاشت که نمایی از آن در تصویر فوق قابل مشاهده است.

صندلی One طرحی از کنستانتین گرچیک (2006)

صندلی One طرحی از کنستانتین گرچیک (۲۰۰۶)

صندلی One طرحی از کنستانتین گرچیک (۲۰۰۶)

کنستانتین گرچیک (Konstantin Grcic) به خاطر رویکرد عقلانی‌اش به طراحی بسیار مورد احترام است و بسیاری به او لقب خدای صندلی‌ها را داده‌اند. Chair_One نام یکی از صندلی‌های اوست که به سفارش کمپانی مگیز (Magis) طراحی شده است. این صندلی از فلز آلومینیوم ساخته شده و حاصل یک تجزیه و تحلیل دقیق در استودیو طراحی کنستانتین گرچیک بود. این صندلی به دلیل نوع طراحی و فلز به کار رفته در آن وزن بسیار سبکی دارد و از سال ۲۰۰۶ به بعد مدل‌های دیگری از آن نظیر صندلی چهارپایه و صندلی اداری نیز طراحی و به بازار عرضه شد.

صندلی Bone طرحی از یوریس لارمن (2006)

صندلی Bone طرحی از یوریس لارمن (۲۰۰۶)

صندلی Bone طرحی از یوریس لارمن (۲۰۰۶)

صندلی Bone یا استخوان ایده‌ای جذاب از یوریس لارمن بود که برای طراحی آن از ساختار استخوان الهام گرفته شده است. لارمن با بررسی الگوریتم‌های رشد درختان و استخوان‌ها دریافت که اگر این ساختارهای کوچک و مستحکم توانایی حمل وزن زیادی را دارند، چرا نتوانند به عنوان یک صندلی وزن یک کاربر را تحمل کنند؟ در نتیجه او با الهام از ساختارهای میکروسکوپی استخوان‌ها یک صندلی نوآورانه با ظاهری ظریف اما استحکامی فوق‌العاده طراحی کرد. این صندلی آلومینیومی از وزن بسیار کمی برخوردار است و نخستین بار در سال ۲۰۰۶ از آن رونمایی شد.

صندلی Spirit House طرحی از دنیل لیبسکیند (2007)

صندلی Spirit House طرحی از دنیل لیبسکیند (۲۰۰۷)

صندلی Spirit House طرحی از دنیل لیبسکیند (۲۰۰۷)

شاید باورپذیر نباشد که یک صندلی کاملاً هندسی و بدون فرم پیچیده بتواند به یکی از محصولات ماندگار سی سال اخیر تبدیل شود اما هر کسی که در هشت سال گذشته قدم به موزه سلطنتی انتاریو کانادا گذاشته باشد احتمالا با یک صندلی خاص و متفاوت به نام Spirit House روبرو شده است. این صندلی طرحی از دنیل لیبسکیند (Daniel Libeskind)است که به سفارش برند Nienkämper ساخته شد. این صندلی هندسی و یکپارچه به طور کامل از فلز ساخته شده و در برخی مدل‌های آن در قسمت نشیمن به منظور راحتی بیشتر، پوشش چرم و فوم به کار رفته است.

صندلی Sketch طرحی از استودیو فرانت (2007)

صندلی Sketch طرحی از استودیو فرانت (۲۰۰۷)

صندلی Sketch طرحی از استودیو فرانت (۲۰۰۷)

این صندلی به‌ظاهر نامنظم توسط جمعی از زنان طراح در استودیو Front ساخته شد. آنها برای طراحی این صندلی از یک ایده ساده یعنی حرکت قلم بر روی کاغذ الهام گرفتند. صندلی اسکچ (Sketch) با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته شد. طراحان به منظور افزایش استحکام صندلی از چاپگری که برای ساخت قطعات اتومبیل‌های مسابقه‌ای استفاده می‌شد، بهره بردند. صندلی اسکچ از نوعی رزین تقویت‌شده با ذرات کوچک سرامیک ساخته شده است.

صندلی Vegetal طرحی از برادران بورولیس (2008)

صندلی Vegetal طرحی از برادران بورولیس (۲۰۰۸)

صندلی Vegetal طرحی از برادران بورولیس

برادران Bouroullec (رونان و اروان بورولیس) دو طراح معروف و شناخته‌شده هستند که به سبب ظرافت و ایده‌های کارهایشان، شهرتی جهانی پیدا کردند. صندلی سبزیجات (Vegetal) طرحی از این دو برادر است که با الهام از طبیعت ساخته شد. با نگاهی به این صندلی احتمالا به یاد شاخه‌های درختان و سبزی‌ها خواهید افتاد. صندلی سبزیجات از پلی آمید تقویت‌شده با فیبر ساخته شده و با وجود وزن بسیار کم استحکام بسیار بالایی دارد. این صندلی در سال ۲۰۰۸ به سفارش شرکت ویترا (Vitra) ساخته شد.