۱۶ صندلی اداری ارگونومیک سال ۲۰۱۷ (قسمت اول)

صندلی اداری یکی از ملزومات هر فضای کاری محسوب می‌شود و با توجه به فعالیت‌های گوناگونی که در ادارات و سازمان‌ها صورت می‌پذیرد، از انواع مختلفی برخوردار است. طراحان مبلمان اداری همواره تلاش می‌کنند تا محصولاتی سازگار با بدن انسان به بازار عرضه کنند و نشیمنی راحت و بدون آسیب‌های جانبی برای کارمندان فراهم آورند. در سال ۲۰۱۷ میلادی موسسه ملی سلامت آمریکا ۱۶ صندلی اداری برتر به لحاظ رعایت اصول ارگونومی را معرفی کرده است.

صندلی اداری Embody
صندلی اداری Embody

۱_ صندلی اداری Embody

این صندلی اداری توسط Bill Stumpf، سازنده صندلی Aeron، طراحی شده است. اگر از نظر مالی محدودیت ندارید، باید بهترین صندلی را برای حفظ سلامتی خود انتخاب کنید. صندلی Embody نخستین صندلی است که توسط Herman Miller بر اساس اصول سلامتی ساخته شده است و برای افرادی که ساعات زیادی از روز را در پشت میزهای خود می‌نشینند، مناسب است. فرم مناسب و اصولی صندلی Embody علاوه بر حفظ حالت ستون مهره‌ها، به گردش بهتر خون نیز کمک می‌کند.

جالب است بدانید که برای طراحی صندلی اداری Embody با مهندسان و فیزیکدان‌ها مشاوره صورت گرفته است. تکیه‌گاه این صندلی می‌تواند در طول روز با توجه به حرکات بدن به‌خوبی جابه‌جا شود و از آسیب رسیدن به ستون فقرات جلوگیری نماید. تمام این کارها به‌صورت خودکار و بدون دخالت دست انجام می‌شود. این صندلی شگفت‌انگیز توانسته جوایز متعددی از جمله جایزه معتبر Silver از NeoCon و بهترین جایزه فناوری را به کسب کند.

صندلی اداری Gesture Steelcase

صندلی اداری Gesture Steelcase

۲_ صندلی اداری Gesture Steelcase

صندلی اداری Gesture یکی از بهترین صندلی‌های ارگونومیک است که می‌توان خریداری کرد. این صندلی که انقلابی در طراحی محسوب می‌شود، متناسب با بدن‌های متفاوت از نظر موقعیت و سایز طراحی‌شده و قادر است در زمان نشستن از کمر و گردن کاربران به‌خوبی محافظت کند. در طراحی این صندلی اداری، از تکنولوژی LiveBack استفاده‌شده است که می‌تواند به‌صورت خودکار متناسب با بدن فرد و حرکات طبیعی گردن و ستون فقرات تنظیم شود.

دسته صندلی اداری Gesture به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که اجازه می‌دهد دستان کاربر به‌راحتی بر روی آن قرار گیرد. یکی از مشکلات رایج صندلی‌های اداری معمولی، خشکی و عدم هماهنگی با حرکات بدن انسان است. اما پشتی صندلی اداری Gesture به‌گونه‌ای است که متناسب با حرکت بدن تغییر می‌کند. افزون بر این، بازوها و قسمت‌های متحرک این صندلی نیز قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه دارند و کاربر از نشستن بر روی آن احساس راحتی می‌کند. ارتفاع صندلی اداری Gesture قابل تنظیم است و علاوه بر این، کاربر می‌تواند میزان تنش پشتی صندلی را به‌دلخواه تنظیم کند که این کار به نرم‌تر شدن صندلی کمک می‌کند. صندلی Gesture در سال ۲۰۱۳ موفق به دریافت جایزه NeoCon شد و در حال حاضر در ۸ رنگ مختلف به فروش می‌رسد.

صندلی اداری Herman Miller Aeron

صندلی اداری Herman Miller Aeron

۳_ صندلی اداری Herman Miller Aeron

صندلی اداری Herman Miller Aeron یکی از نخستین صندلی‌هایی است که طبق اصول ارگونومیک طراحی ‌شده است. این صندلی توسط Don Chadwick و Bill Stumpf برای Herman Miller طراحی‌شده است و به‌عنوان اولین صندلی بدون تکیه‌گاه فومی شناخته می‌شود. صندلی Herman Miller Aeron به‌منظور راحتی کامل بدن طبق اصول بیومورفیک طراحی و ساخته‌شده است. صندلی مذکور به رفع دردهای عضلانی به‌خصوص درد ناحیه پشت کمر کمک شایانی می‌کند. علاوه بر این، قسمت بالایی تکیه‌گاه نیز فضای مناسبی برای قرار گرفتن سر را فراهم می‌کند. صندلی اداری Herman Miller Aeron در ۳ سایز A، B و C ساخته‌شده است و شما می‌توانید متناسب با فیزیک بدنی خود اقدام به خرید آن کنید.

صندلی اداری Haworth Zody

صندلی اداری Haworth Zody

۴_ صندلی اداری Haworth Zody

صندلی اداری Haworth Zody توسط HaworthAs طراحی‌شده است و تنها صندلی است که تاکنون توانسته تأییدیه انجمن فیزیوتراپی آمریکا را دریافت کند. این صندلی که طراحی آن توسط یک شرکت آلمانی صورت گرفته، شاید در نگاه نخست ظاهر جذابی نداشته باشد، اما در ساخت آن تمام اصول ارگونومیک به‌خوبی رعایت شده است.

صندلی Haworth Zody دارای یک سیستم تعدیل نامتقارن است که توسط یکی از مؤسسات فعال دانشگاه میشیگان طراحی‌ شده است. این سیستم علاوه بر ایجاد راحتی بیشتر، در قرارگیری قسمت‌های مختلف بدن در موقعیت‌های صحیح نیز بسیار مؤثر است و از مشکلات احتمالی جلوگیری می‌کند. همچنین برای کاربرانی که به تکیه دادن به پشتی صندلی عادت دارند، یک headrest قرار داده شده است که موجب راحتی بیشتر سر و گردن می‌شود. صندلی اداری Haworth Zody کاملاً منطبق با فیزیک بدنی شما تنظیم می‌شودو از ویژگی‌های مهم این صندلی می‌توان به تنظیم میزان تنش پشتی، تنظیم ارتفاع، تنظیم شیب و عرض بازوها اشاره کرد.

صندلی اداری Fabric Leap Steelcase

صندلی اداری Fabric Leap Steelcase

۵_ صندلی اداری Fabric Leap Steelcase

صندلی‌های اداری طبی و استاندارد معمولاً از قیمت بالایی برخوردارند اما به این معنی نیست که نتوان صندلی طبی را با قیمت مناسب تهیه کرد. کمپانی Steelcase برای افرادی که بودجه زیادی برای خرید صندلی ندارند، نوعی صندلی به نام Fabric Leap ساخته که به‌طور کامل مطابق با اصول ارگونومیک طراحی شده است و می‌تواند به‌عنوان یک صندلی طبی قابل اعتماد مورد استفاده قرار گیرد.

در این صندلی نیز مانند دیگر صندلی‌های شرکت Steelcase از تکنولوژی LiveBack استفاده شده است. پشتی صندلی Fabric Leap Steelcase به‌گونه‌ای طراحی و ساخته‌شده است که می‌تواند به‌راحتی برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرد. در واقع پشتی این صندلی اداری به‌خوبی با حرکت بدن شما تغییر می‌کند و در بهترین وضعیت قرار می‌گیرد. این امر علاوه بر افزایش تمرکز از درد گردن نیز جلوگیری می‌کند.

در تولید این صندلی اداری به محیط زیست توجه ویژه‌ای شده و حدود ۳۰% لوازم آن از مواد بازیافتی ساخته‌ می‌شود و ۹۰% از مواد سازنده آن نیز قابلیت بازیافت مجدد دارند. تمام قسمت‌های صندلی Fabric Leap Steelcase قابل انعطاف هستند که بعضی از آن‌ها به‌صورت خودکار و با توجه به فیزیک بدن تنظیم می‌شود و بعضی قسمت‌ها را نیز می‌توان به‌دلخواه تنظیم نمود.

صندلی Sayl

صندلی Sayl

۶_ صندلی Sayl

Herman Millerاز اولین شرکت‌هایی است که تولید صندلی‌های منطبق بر اصول ارگونومیک را آغاز کرد و امروزه در جهان به‌عنوان یکی از شرکت‌های معروف تولید صندلی استاندارد شناخته می‌شود. شرکت Herman Miller بیشتر در زمینه طراحی و ساخت صندلی‌های اداری فعالیت می‌کند و معمولاً محصولات آن از قیمت مناسبی برخوردارند. صندلی Sayl را شخصی به نام Yves Behar طراحی‌ کرده است و در رنگ‌های مختلف و به‌وسیله مواد قابل بازیافت، توسط شرکتHerman Miller در ایالات متحده ساخته می‌شود.

در طراحی صندلی Sayl زیبایی و اصول مهندسی به دقت رعایت و مطابق با اصول ارگونومیک ساخته شده است. مقاومت صندلی اداری Sayl از پل Golden gate الهام گرفته شده است و این صندلی قادر است وزن زیادی را تحمل کند. پشتی این صندلی به‌صورت Y-Tower طراحی و ساخته‌شده و شکل پارچه پشتی نیز زیبایی خاصی به آن بخشیده است. این محصول برای افرادی که نمی‌خواهند پول زیادی برای خرید صندلی هزینه کنند، بسیار مناسب است. اما توجه کنید که این صندلی برخی از امکانات دیگر صندلی‌های تولیدی توسط شرکت Herman Miller را ندارد.