۱۵ روش برای انتخاب و چیدمان مبل

چیدمان اتاق نشیمن کار سختی است، مخصوصا وقتی فضا محدود است، نقشه خانه چندان مناسب نیست و یا ستون‌هایی سر از نشیمن در آورده‌اند. به همین دلیل است که چیدمان هر اتاقی متفاوت از دیگری است و نمی‌شود دستورالعمل کلی دارد. با این حال راه‌های زیادی برای حل مشکل چیدمان وجود دارد اما شاید تشخیص اینکه کدامیک مشکل ما را حل می‌کند جز با تجربه و خطا امکان‌پذیر نباشید. با این حال ما چند روش چیدمان خطاناپذیر را گردآوری کرده‌ایم که کار را برای شما آسان‌تر کند. البته قبل از شروع، سراغ چند اصل اولیه نیز رفته‌ایم؛ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید!

چیدمان اتاق نشیمن
چیدمان اتاق نشیمن

در طراحی و چیدمان خجالتی نباشید

یکی از بزرگ‌ترین ترس‌ها مبلمانی هستند که کنار دیوار به صورت خطی صف کشیده‌اند. ما به شما می‌گوییم چه‌طور چیدمان را انجام دهید که کاناپه و صندلی‌ها در اتاق شناور باشند نه دسته به دسته در حالی که ساکت و آرام یک گوشه نشسته‌اند! در فرآیند طراحی دکوراسیون برای آدم‌های خجالتی و مبلمان منزوی جایی نیست!

جدا کنید و پیروز شوید

داشتن اتاق پذیرایی بزرگ به این معنی نیست که باید مبلمان خیلی بزرگی داشته باشید. در عوض اگر اتاق بزرگی دارید آن را به محیط‌های کوچک‌تری تقسیم کنید تا به‌جای یک نشیمن بزرگ، دو نشیمن دنج و صمیمی ایجاد کنید. دورهمی‌های بالای ده نفر خودبه‌خود به جمع‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند، بنابراین مبل‌ها را کنار هم بچینید.

نشیمن‌های کوچک را فراموش نکنید

فرقی ندارد مساحت اتاق نشیمن شما چقدر است. سعی کنید طوری چیدمان کنید که در کنار قطعات اصلی و بزرگ مبلمان جایی هم برای استفاده از صندلی‌های کوچک‌تر یا نشیمن‌های مکعبی روکش‌دار باقی بماند. این صندلی‌ها و یا پاف‌های کوچک برای زمانی که مهمانان زیادی دارید نشیمن کارآمدی هستند و در مواقع دیگر هم به راحتی می‌توان مخفی‌شان کرد.

هر ست مبلی را چطور چیدمان کنیم؟

حالا نوبت این است که با بررسی انواع نقشه‌ها ببینیم بهترین چیدمان و مبلمانی که به آن احتیاج دارید کدام است:

یک جفت کاناپه روبه‌روی هم

یک جفت کاناپه روبه‌روی هم

۱.یک جفت کاناپه

من عاشق این ترکیب هستم چون هم ساده و تروتمیز است و هم فضای نشستن کافی برای عده‌ی زیادی از افراد را فراهم می‌کند. یک جفت کاناپه که روبه‌روی هم هستند برای اتاق‌های نقشه آزاد و بزرگ فوق‌العاده است، چون فضا را تقسیم می‌کند و برای اتاق‌های باریک هم بهتر از دیگر مبل‌ها جواب می‌دهد.

یک کاناپه و دو صندلی

یک کاناپه و دو صندلی

۲.یک کاناپه + ۲ صندلی

اگر این مبل‌ها را دارید، کار چیدمان را با کاناپه‌ای بزرگ شروع کنید و بعد یک جفت صندلی یا مبل تک اطراف آن بگذارید. احتمالا این رایج‌ترین شیوه است و تقریبا در تمام اتاق‌های پذیرایی قابل استفاده است. خوبی این چیدمان این است که می‌توانید ابعاد صندلی تک را متناسب با اندازه اتاق انتخاب کند. من پیشنهاد می‌کنم اگر فضای زیادی دارید، صندلی راحتی پت‌وپهن را انتخاب کنید. برای فضاهای نشیمن جمع‌وجورتر، صندلی‌های صاف و ایستاده و مینیمال که رومبلی ساده دارند، بهتر هستند.

یک کاناپه و دو صندلی جهت‌دار

یک کاناپه و دو صندلی جهت‌دار

۳.یک کاناپه + ۲ صندلی جهت‌دار

در اتاق‌هایی که درگاه‌های زیادی دارند، ممکن است نتوانید دو صندلی را درست روبه‌روی کاناپه بگذارید، اما اشکالی ندارد. در عوض، صندلی‌هایتان را در جهتی قرار دهید که گذر کردن از اتاق راحت‌تر شود.

دو کاناپه و دو صندلی ناهماهنگ

دو کاناپه و دو صندلی ناهماهنگ

۴. ۲ کاناپه + ۲ صندلی ناهماهنگ

اگر فضای بزرگی دارید اما با این حال باید گذرگاه‌های زیادی را نیز برای عبور خالی بگذارید، دو کاناپه را به صورت قائم کنار هم قرار دهید و دو صندلی در اندازه‌های متفاوت در ضلع چهارم بگذارید. این چیدمان فضای زیادی از اتاق را برای رفت‌وآمد خالی می‌کند. همچنین گنجایش شش تا هشت نفر را دارد و ترکیب مبلمان برای گپ‌وگفت مناسب است.

یک کاناپه و چهار صندلی

یک کاناپه و چهار صندلی

۵. یک کاناپه +۴ صندلی

اگر فضای بزرگی دارید، دو جفت صندلی که بتوان آن‌ها را به شکل u کنار هم قرار داد پیشنهاد خوبی است. شاید بهتر باشد یک جفت از صندلی‌ها بزرگ و شبیه به صندلی مطالعه باشد که در آن احساس راحتی کنید و جفت دیگر برای نشستن و گپ زدن به کار رود. البته می‌توانید مطابق عکس چهار صندلی یک فرم داشته باشید و با تغییر در رویه مبل تفاوت ایجاد کنید.

جداکننده‌های خیلی بزرگ

جداکننده‌های خیلی بزرگ

۶.جداکننده‌های خیلی بزرگ

اگر اتاق نشیمن بزرگ است و اسباب سرگرمی زیادی هم ندارید، یک دست مبل جداکننده‌ بزرگ برگ برنده‌ شماست. به طور کلی برای اینکه نشیمن راحت‌تر و شخصی‌تری داشته باشید که همه اعضا خانواده در آن راحت باشند، در بسیاری مورارد مبل جداکننده بهترین راه حل است.

کاناپه و صندلی‌های چرخان

کاناپه و صندلی‌های چرخان

۷. کاناپه + صندلی‌های چرخان

موارد بسیاری پیش می‌آید که باید به اتاق صندلی اضافه شود اما نمی‌توان همه‌ی صندلی‌ها را رو به نقطه کانونی و برای مثال تلویزیون گذاشت. راه حل ما در این موارد صندلی چرخان است. در عکس بالا، تلویزیون داخل گنجه است و صندلی‌های چرخان می‌توانند هر وقت لازم شد رو به تلویزیون قرار بگیرند یا هنگام گفت و گو رو به کاناپه باشند.

کاناپه و دو صندلی ناهماهنگ

کاناپه و دو صندلی ناهماهنگ

۸.کاناپه + دو صندلی ناهماهنگ

رعایت هماهنگی و قرینگی خیلی خوب است اما در بعضی موارد، صندلی‌های ناهماهنگ گره‌گشا هستند. در اتاقی که ورودی‌های متعدد دارد مبلمان ناهماهنگ به چشم نمی‌آید. خصوصا اگر فقط برای یک کاناپه و یک صندلی بزرگ جا داشته باشید. در این شرایط، معمولا می‌توانید یک صندلی کوچک‌تر و موقعیتی نیز به دکوراسیون اضافه کنید.

کاناپه و دو صندلی و نیمکت

کاناپه و دو صندلی و نیمکت

۹.کاناپه + ۲ صندلی + نیمکت

خانه‌هایی که سالن نشیمن یکپارچه دارند را خیلی خوب می‌توان چیدمان کرد. در این بین نیمکت یک گزینه جذاب است. نیمکت راهی فوق‌العاده برای متفاوت جلوه دادن یک اتاق است. بدون اینکه دید شما را محدود کند.

کاناپه و دو صندلی و دو صندلی اضافی

کاناپه و دو صندلی و دو صندلی اضافی

۱۰.کاناپه + ۲ صندلی + صندلی اضافی

صندلی‌های اضافی خیلی دست کم گرفته می‌شوند. فراموش نکنید بدون توجه به کوچک بودن اتاق، همیشه می‌توانید یک صندلی دیگر به چیدمان نشیمن اضافه کنید! یکی از مزایای این چیدمان این است که دو گزینه‌ برای نشیمن دارید. برای اتاق خانوادگی، شما چیزی نرم و پهن لازم دارید که برای تماشای تلویزیون یا استراحت روی آن ولو شوید. اما وقتی مهمان داشته باشید، بهتر است صندلی‌های ایستاده‌ای داشته باشید که برای گپ‌وگفت مناسب هستند. با این چیدمان، به همه‌ نیازهایتان پاسخ می‌دهید!

جدا کننده و دو صندلی ناهماهنگ

جدا کننده و دو صندلی ناهماهنگ

۱۱.جداکننده + ۲ صندلی ناهماهنگ

در بیشتر کاناپه‌ها، فقط دونفر به راحتی روی آن می‌نشینند، اما مبل جداکننده به راحتی تا سه نفر را روی خودش جای می‌دهد. به همین دلیل، اگر نشیمن شما خوش نقشه باشد، یک جداکننده سه نفره معقول‌ترین راه است. یک جفت صندلی را درست روبه‌روی مبل جداکننده‌تان بگذارید و ببینید که دیگر مشکلی ندارید!

یک کاناپه و دو صندلی و دو اتومن

یک کاناپه و دو صندلی و دو اتومن

۱۲.یک کاناپه + ۲ صندلی + ۲ اتومن

پیشنهاد من این است که در اتاق نشیمن، صندلی و مبل به تعداد شش هفت نفر گذاشته شود. اما در فضاهای کوچک ممکن است نتوانید این تعداد را جا دهید. یک جفت اتومن بهترین راه حل است. می‌توانید هر وقت نیاز نداشتید، آن‌ها بردارید، یا وقتی مهمان می‌آید آن را دوروبر میز قهوه‌خوری بگذارید.

یک کاناپه و یک نیمکت و دو صندلی

یک کاناپه و یک نیمکت و دو صندلی

۱۳.یک کاناپه + یک نیمکت + دو صندلی

کاناپه‌ کوچک یا لاوسیت (مبل‌ دونفره) به دلیل چندکاره بودنش گزینه‌ای خوب برای اضافه کردن به مجموعه مبلمان‌تان است. می‌تواند انتهای تخت قرار بگیرد، با یک کاناپه جفت شود، در راهرو استفاده شود یا در آپارتمان کوچک به عنوان نشیمن اصلی به کار رود. در این اتاق نشیمن، از لاوسیت، کاناپه (سه نفره) و دو صندلی استفاده کردیم تا بیشترین فضای نشستن را ایجاد کنیم.

جدا کننده و صندلی تک و دو صندلی اضافی

جدا کننده و صندلی تک و دو صندلی اضافی

۱۴.جدا کننده + صندلی تک + ۲ صندلی اضافی

بیشتر اتاق‌ها مستطیلی شکل هستند، بنابراین چیدمان مستطیلی اتاق طبیعی‌ترین حس را ایجاد می‌کند. اگر مبلی به عنوان جداکننده دارید، اضافه کردن یک صندلی راحتی در ضلع چهارم را درنظر بگیرید. این کار شکل مستطیلی اتاق را کامل می‌کند و اجازه می‌دهد به راحتی در اتاق نشیمن حرکت کنید.

یک نیمکت و دو صندلی

یک نیمکت و دو صندلی

۱۵.یک نیمکت + ۲ صندلی

در اتاق‌های نشیمن بسیار کوچک، از خیر کاناپه بگذرید و به جایش از نیمکت یا لاوسیت استفاده کنید. این کار به شما اجازه‌ حرکت آزادانه در اتاق نشیمن را می‌دهد و جای نشستن برای چهار نفر را هم تامین می‌کند.

گزینه‌ها برای چیدمان اتاق بی‌نهایت هستند، امیدواریم این ترکیب‌ها به شما ایده‌های خوبی برای چیدمان اتاقتان را داده باشد.