۱۵ ایده‌ی متفاوت و جذاب برای دکور اتاق‌خواب

اتاق‌خواب یکی از فضاهایی است که هرکسی در آن بیشترین احساس راحتی را می‌کند. روزهایی که خسته و بی‌حوصله هستید به اتاق‌خواب خود پناه می‌برید. فضای یک اتاق‌خواب باید همیشه راحت و آرامش‌دهنده باشد. به همین علت طراحی صحیح آن بسیار مهم است. استفاده از اشیاء زیبا و هماهنگ با روحیه شما و چینش صحیح آن‌ها موجب آرامش روحی‌تان خواهد شد. در ادامه ایده‌هایی متفاوت برای جذاب کردن اتاق‌خواب ارائه می‌شود.

۱. پاتختی

پاتختی‌ها استفاده بسیار زیادی دارند. نه‌تنها از کشو‌ها و قفسه‌های آن می‌توان استفاده‌ی زیادی کرد بلکه به علت نزدیکی به تخت دسترسی به آن راحت است و شما می‌توانید وسایل موردنیازی مانند کتابی که می‌خوانید، عینک یا یک لیوان آب را بر روی آن قرار دهید تا هنگامی‌که روی تخت دراز کشیده‌اید به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. همچنین وجود یک میز کوچک در کنار تخت بزرگ تضادی زیبا به وجود می‌آورد که موجب تناسب بیشتر وسایل داخل اتاق می‌شود. اما تنها همین کافی نیست. شما می‌توانید با قرار دادن تابلو‌های کوچک و زیبا بر روی پاتختی به زیبایی آن بی افزاید. استفاده از یک گلدان با گل‌های طبیعی موجب نشاط بیشتر فضا می‌شود. چراغ‌خواب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. با قرار دادن یک چراغ‌خواب می‌توانید نور کافی جهت مطالعه را فراهم کنید.

۲. راه‌راه ساحلی

یکی از طرح‌های جذاب و پرنشاط برای داشتن اتاقی نزدیک به سبک دریایی با استفاده از روتختی و بالش‌های طرح ساحلی به وجود می‌آید. راه‌راه‌های سفید و آبی در رو‌تختی و چند شی با رنگ‌های متضاد و گرم مانند یک چراغ‌خواب قرمز رنگ فضایی مدرن و شیک ایجاد می‌کنند.

۳. طرح در طرح

استفاده از انواع وسایل با شکل‌های چاپ شده بر روی آن‌ها در کنار دیوارهای طرح دار با رنگ‌هایی هماهنگ و روشن نه‌تنها موجب هرج‌ومرج بیخود نمی‌شود بلکه اتاقی متفاوت و جذاب ایجاد می‌کند.

۴. رنگ و نقش بر دیوار

از اعجاز رنگ و طرح بر دیوار غافل نشوید. لازم نیست همه اتاق را رنگی کنید. می توانید فقط یک دیوار را که معمولا دیوار بالای تخت است با سلیقه خودتان به رنگ های خاص در آورید یا از کاغذ دیواری هایی که با طرح های متنوع و بسیار متفاوت در بازار موجود است برای تزئین آن استفاده کنید. استفاده از کاغذ دیواری زمانی بهترین کاربرد را دارد که بخواهید روی سبک خاصی مثل مدرن ، روستیک یا کلاسیک تاکید ویژه داشته باشید. طرح های مربوط به این سبک ها در کاغذ دیواری یا رنگ هایی که معمولا در آن سبک به کار می رود نقش بزرگی در نمایش آن سبک در اتاق شما ایفا خواهند کرد.

۵. هماهنگ کردن چندین وسیله

استفاده از تعدادی تابلو بر روی دیوار می‌تواند دیوار ساده و خسته‌کننده سفید را تزئین کند. می‌توانید بورد قدیمی تخت از مد افتاده را با ملافه سفیدی بپوشانید تا با دیوار سفید و تابلوها هماهنگ شود. لازم نیست همیشه کوسن‌ها را با ملافه‌ها و روتختی ست کنید، می‌توانید از طرح یا رنگ تابلوهای بالای تخت برای کوسن‌هایتان استفاده کنید.

۶. چراغ‌های آویزان

نور اتاق‌خواب الزاماً نباید از آباژورهای رومیزی تأمین شود. چراغ‌های آویزان با کلاهک‌های بزرگ در دو سمت تخت علاوه بر باز کردن فضای روی میز برای قرار دادن وسایل دیگر، توازن و زیبایی را بیش‌تر می‌کند.

۷. خطوط منظم

مجموعه‌ای از تصاویر چاپ شده با خطوط یکسان به اتاق نظم می‌دهد. استفاده از سرتخت یا تزئیناتی با طرح چرم مصنوعی در اتاقی با سبک کلاسیک عنصری شگفت‌انگیز محسوب می‌شود.

۸. کمدهای دیواری

از همه فضای اتاق استفاده کنید. کمدهای دیواری و قفسه‌های کتابی که خودتان نیز می‌توانید اضافه کنید محل مناسبی برای وسایل و کتاب‌هایتان هستند. کشوهای زیر تخت و قفسه‌ها محل مناسبی برای کیف‌ها و چمدان‌ها و هر وسیله‌ای که اتاق را به‌هم‌ریخته و نامرتب می‌سازد هستند.

۹. خاکستری با طرح و بافت

با رنگ‌های سرد و جزئیات نامحسوس جادو کنید. کاغذدیواری‌های با بافت خطوط افقی و رنگ‌های اقیانوسی مانند آبی و خاکستری فضای اتاق را آرامش‌بخش می‌کنند.

۱۰. چوب‌های پوسیده

دیوار خالی و ساده خود را با دست‌سازهای خود تغییر دهید. دیوار پشت تخت را با چوب‌های قدیمی بپوشانید. در کنار بالش‌ها و ملافه‌های طرح دار، این چوب‌ها نو به نظر خواهند رسید. علاوه بر این استفاده مجدد از تخته چوب‌های قدیمی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش آسیب به محیط‌زیست می‌شود.

11. جادار و آرامش‌بخش

۱۱. جادار و آرامش‌بخش

۱۱. جادار و آرامش‌بخش

تصویر این خانه ثابت می‌کند که استفاده از جزئیات سنتی و روستایی می‌تواند فضای صمیمی و آرامش‌بخشی ایجاد کند. قرار دادن یک قالیچه سبک سنتی و پایه‌های فلزی که خودتان نیز می‌توانید رنگشان را عوض کنید، یک صندوق قدیمی را به میزی زیبا تبدیل می‌کند.

12. لایه‌های پارچه‌ای بیش‌تر

۱۲. لایه‌های پارچه‌ای بیش‌تر

۱۲. لایه‌های پارچه‌ای بیش‌تر

راز مجلل و زیباتر ساختن یک تخت بسیار ساده است، کافی است لایه‌های بیش‌تری از پارچه‌ها و رواندازها را به کار ببرید. از استفاده از رواندازها و کوسن‌هایی با طرح و بافت متفاوت نترسید. در این اتاق کوچک، باز هم رنگ‌های خنثی طوسی، سفید و فیلی ایجادگر آرامش هستند.

۱۳. قرمز کانونی

برای جلوگیری از یکنواختی و خسته‌کننده شدن اتاق‌خوابی با رنگ‌های هماهنگ خنثی، استفاده از یک وسیله با رنگی کاملاً متفاوت ایده خوبی است. کوسنی با رنگ قرمز گوجه‌ای در میان بالش‌های دیگر، تضاد بین طیف‌های آبی را بیش‌تر نشان خواهد داد.

۱۴. رواندازهای رنگارنگ

روتختی‌ها و رواندازها علاوه بر گرم نگه داشتن بدن در هنگام خواب سهم بزرگی نیز در دکوراسیون اتاق‌خواب دارند. در فصل‌های سرد استفاده از آن‌ها صمیمیت و گرما را به اتاق‌خوابتان می‌آورد و در فصل‌های گرم‌تر آویزان کردن رواندازهای رنگارنگ بلااستفاده از دیوار نمای زیبایی ایجاد خواهد کرد.

۱۵. کاربرد متفاوت یک وسیله

حتماً لازم نیست که برای تخت خود میزهای پاتختی هماهنگ بخرید. ابتکار به خرج دهید و سری به اتاق‌های دیگر بزنید شاید یک میز پایه‌دار، میزی با چندین طبقه و یا حتی یک میز تلفن در کنار تخت شما کاربرد بهتری پیدا کند. می‌توانید با اضافه کردن یک گلدان، رومیزی، کتاب‌های مورد علاقه و یا حتی جعبه زیورآلاتتان کاربردی دیگر به پاتختی جدیدتان بدهید.