۱۵ ایده برای تزیین دکوراسیون اتاق نشیمن

اتاق نشیمن باید فضایی باشد برای دورهمی‌های خانوادگی، گفتگوهای دوستانه باید فضایی باشد که شما احساس راحتی کنید. به همین دلیل دکوراسیون اتاق نشیمن باید بین سبک رسمی و راحتی کامل، طراحی و چیدمان شود که این کار ساده‌ای نیست. با تغییر دکوراسیون و چیدمان اتاق نشیمن و با کمک ایده‌های تغییر مبلمان، نورپردازی، رنگ و سایر عناصر موجود در اتاق، فضایی راحت و زیبایی را به وجود آورید. در این مطلب ما سعی کرده‌ایم به ۱۵ ایده دکوراسیون اتاق نشیمن بپردازیم که شما با الهام گرفتن از این ایده‌ها فضایی در اتاق نشیمن خود ایجاد کنید که از قدم گذاشتن در آن اتاق خوشحال خواهید شد. با ما همراه باشید.

فرش و یا قالیچه‌ای با اندازه مناسب در اتاق نشیمن
فرش و یا قالیچه‌ای با اندازه مناسب در اتاق نشیمن

۱-فرش و یا قالیچه‌ای با اندازه مناسب در اتاق نشیمن

بهتر این است که فرش اتاق نشیمن نرم و راحت و بزرگ باشد و به طور کلی در چیدمان اتاق نشیمن حداقل دو پایه از مبل باید بر روی فرش قرار گرفته باشد. اما اگر در حال حاضر یک فرش کوچک دارید می‌توانید آن را بر روی کفپوش و موکت بزرگ دیگری که تیره رنگ است و یا کفپوشی با الیاف طبیعی و رنگ خنثی است بیاندازید.

نکته: در اکثر اتاق‌های نشیمن که ابعادشان استاندارد است، می‌توانیم فرشی با ابعاد۲.۵ در ۳ متر بیاندازیم، تا اتاق نشیمن ظاهر زیبایی پیدا کند و دکوراسیون اتاق تکمیل شده به نظر برسد. مگر اینکه اتاق نشیمن شما خیلی کوچک باشد که در این صورت باید فرشی با اندازه کوچک‌تر باید پهن کنید. اتاق نشیمنی همانند تصویر بالا که مساحت بیشتری دارد نیاز به یک فرش ۳ در ۴ متر و یا بیشتر دارد تا فضای آن به خوبی پر شود.

قفسه‌بندی متناسب با اتاق نشیمن

قفسه‌بندی متناسب با اتاق نشیمن

۲-قفسه‌بندی متناسب با اتاق نشیمن سفارش دهید

دیوارهای قفسه‌بندی، چه سفارشی ساخته شده باشند و چه به صورت آماده خریداری شده باشند، یک وسیله کاربردی و مفید برای اتاق نشیمن هستند. قفسه‌هایی که از کف تا سقف طراحی و ساخته شده‌اند هم در اتاق‌های کوچک و هم بزرگ عملکردی خوبی دارند و بسیار پر کارد هستند. استفاده از یک قفسه بزرگ، بهتر است از چند قفسه کوچک در کنار هم و یا به صورت پراکنده در در جاهای مختلف خانه، چرا که باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر و مرتب‌تر به نظر برسد.

نکته: سعی کنید از قفسه‌های باز و بسته در کنار هم استفاده کنید. وسایلی با جذابیت کمتر که نمی‌خواهید جلو دید باشند، همانند سیستم بازی‌های ویدیویی را در درون قفسه‌های دردار پنهان کنید. اگر از قفسه‌های ایستاده و دیواری استفاده می‌کنید، حتماً از استحکام اتصالات نصب مطمئن شوید.

نورپردازی اتاق نشیمن در ارتفاع پایین

نورپردازی اتاق نشیمن در ارتفاع پایین

۳-نورپردازی اتاق نشیمن در ارتفاع پایین

نصب لوسترهایی بزرگ در ارتفاع پایین‌تر تغییر متفاوت و خوشایندی است و شما را از ترکیب تکراری و معمولی روشنایی لامپ‌های سقفی و آباژورهای رومیزی نجات می‌دهد. آویزان کردن لوسترها در ارتفاع پایین و بر روی میز نشیمن فضایی صمیمی برای یک مکالمه دوستانه ایجاد می‌کند که باعث می‌شود افراد برای مدت طولانی گرم صحبت شوند.

نکته: اگر شما از آن دسته افرادی هستید که مدام دکوراسیون اتاق نشیمن خود را تغییر می‌دهید، استفاده از لوسترهایی در ارتفاع پایین انتخاب خوبی نیست. هیچ‌کس دوست ندارد وارد اتاقی شود که لوسترها بدون طراحی و به طور تصادفی از سقف آویزان شده باشند.

استفاده از 3 ترکیب مختلف در دکوراسیون اتاق نشیمن

استفاده از ۳ ترکیب مختلف در دکوراسیون اتاق نشیمن

۴-استفاده از سه ترکیب مختلف در دکوراسیون اتاق نشیمن

ترکیبی از سه عنصر تخت، عمودی و ارگانیک چیزی است که شما برای ایجاد نظم و هماهنگی‌ در چیدمان سطوح مختلف دکوراسیون اتاق نشیمن نیاز دارید. این چیدمان کمی پیچیده‌تر از قرار دادن دسته‌ای از کتاب بر روی میز است. این ترکیب را برای ایجاد تنوع بر روی میزهای کنسول، قفسه‌ها و میزهای اتاق نشیمن امتحان کنید. به عنوان مثال عناصر تخت همانند کتاب‌ها و سینی‌ها، عناصر عمودی مثل قاب‌های چوبی، تابلوها، گلدان و مجسمه، عناصر ارگانیک همانند گل‌ها، گیاهان، چوب، سنگ‌ها و صدف‌ها را در کنار هم قرار دهید تا به زیباترین ترکیب برسید.

استفاده از مبلمان‌های جدید در اتاق نشیمن

استفاده از مبلمان‌های جدید در اتاق نشیمن

۵-استفاده از مبلمان‌ جدید در اتاق نشیمن

مبلمانی که برای اتاق نشیمن خود انتخاب می‌کنید سبک اتاق شما را مشخص می‌کند. مبل بلند همانند چستر فیلد معمولاً مبلمانی رسمی محسوب می‌شود، در صورتی که مبل‌های کوتاه‌تر و با ارتفاع کم به عنوان مبل راحتی در بازار به فروش می‌رسند. مبل مدولاری که در تصویر مشاهده می‌کنید برای لم دادن بسیار گزینه خوبیست و می‌توان با توجه به سلیقه، چیدمان آنها را عوض کرد. برای مثال، می‌توانید برای تماشای یک فیلم همه مبل‌ها را به یک جهت بچرخانید و برای ایجاد منطقه‌ای برای صحبت و گفتگو دوباره آنها رو به روی هم قرار دهید.

مبل قدیمی خود را نو کنید

مبل قدیمی خود را نو کنید

۶-مبل قدیمی خود را نو کنید

به جای خرید یک دست مبلمان جدید، می‌توانید مبلمان قدیمی خود را بازسازی کنید و ظاهر جدیدی به آن بدهید و آن را زیبا کنید. تحقیق و بررسی کنید که آیا می‌توانید کاوری برای مبلمان خود پیدا کنید که دارای ابعاد و اندازه مبلمان شما باشد؟ و یا اینکه کاوری با توجه به ابعاد و اندازه مبلمان خود بدوزید. می‌توانید برای تغییر سریع‌تر مبل خود با توجه به سلیقه‌تان با پارچه‌های پر زرق‌وبرق‌دار همانند یک پتوی مراکشی مبل خود را بپوشانید.

فضای کف را با چراغ‌های دیواری روشن کنید

فضای کف را با چراغ‌های دیواری روشن کنید

۷-فضای کف را با چراغ‌های دیواری روشن کنید

چراغ‌های دیواری را هم می‌توان همزمان با منبع اصلی نور و برای روشنایی بیشتر استفاده کرد و هم برای نورپردازی‌های متفاوتتر. در صورتی که بخواهید فضایی رمانتیک و تاریکی ایجاد کنید باید چراغ‌هایی که بر روی دیوار هستند را به سمت تابلوهای نصب شده بر روی دیوار بچرخانید، در این صورت تابلوها برجسته‌تر می‌شوند و درخشش بیشتری پیدا می‌کنند و فضا تاریک‌تر می‌شود.

استفاده از یک تناژ رنگی هماهنگ در دکوراسیون اتاق نشیمن

استفاده از یک تناژ رنگی هماهنگ در دکوراسیون اتاق نشیمن

۸-استفاده از یک تناژ رنگی هماهنگ در دکوراسیون اتاق نشیمن

استفاده از یک تناژ رنگی، ظاهر اتاق نشیمن را شما را زیباتر و هماهنگ‌تر می‌کند. رنگ خنثی را در پس‌زمینه بکار ببرید و از رنگ‌های ملایم با رنگ پس زمینه برای عناصر دیگر استفاده کنید و هر عنصر دیگری که متناسب با رنگ شما نباشد را حذف کنید.

نکته: عکسی از اتاق نشیمن خود بگیرید تا به یک نمای جدیدی دست پیدا کنید. وقتی به عکس نگاه می‌کنید، رنگ‌های موجود در اتاق نشیمن واضح‌تر خواهند بود.

تزئین میز کنسول

تزئین میز کنسول

۹-تزئین میز کنسول

میزهای کنسول به تنهایی زیبا هستند، اما شما می‌توانید با قرار دادن چند وسیله شیک و خاص همانند، یک جفت پاف در زیر میز کنسول به عنوان صندلی، کشوهایی برای نگهداری وسایل اضافی، نصب تابلوهای هنری بر روی دیوار و همچنین استفاده از چراغی برای درخشش بیشتر، ظاهر آن را زیباتر کنید.

نکته: اگر در ورودی خانه شما به اتاق نشیمن باز شود، می‌توانید از میز کنسول به عنوان یک استند استفاده کنید. از پاف‌هایی در زیر آن استفاده کنید که صفحه رویشان مثل در باز می‌شود و می‌توان از فضای داخلش به عنوان جاکفشی استفاده کرد.

میز بار چرخ‌دار اتاق نشیمن خود را دوباره استفاده کنید

میز بار چرخ‌دار اتاق نشیمن خود را دوباره استفاده کنید

۱۰-میز بار چرخ‌دار اتاق نشیمن خود را دوباره استفاده کنید

میزهای بار صرفا برای سرو نوشیدنی نیستند. شما می توانید به جای نوشیدنی آباژور، تابلوی هنری، کتاب و یا گلدان را روی این میز قرار دهید و یا از آن به عنوان میز پاتختی و یا عسلی استفاده کنید.

رنگ‌آمیزی دیوارها به رنگ مشکی

رنگ‌آمیزی دیوارها به رنگ مشکی

۱۱-رنگ‌آمیزی دیوارها به رنگ مشکی

همیشه سعی کنید در داخل اتاق نشیمن خود یک دیوار به عنوان مرکز توجه داشته باشید بدون اینکه اثر منفی داشته باشد. رنگ کردن یک دیوار به رنگ زغالی و یا خاکستری باعث ایجاد این مرکز توجه می‌شود؛ اگر دیوار پشت تلویزیون را تیره رنگ کنید، تلویزیون با آن ادغام می‌شود، قابش از چشم پنهان می‌ماند و تصویر پخش شده بهتر دیده می‌شود.

نکته: استفاده از رنگ سیاه خالص می‌تواند ظاهر خشنی به اتاق نشیمن شما بدهد، بهتر است که از رنگ خاکستری تیره استفاده کنید که همانند رنگ سیاه است و ملایم‌تر از آن دیده می‌شود و با قرار دادن یک‌ قطعه بزرگ مبلمان در مقابل آن تأثیر آن را خنثی کنید.

استفاده از عناصری با بافت‌های مختلف در دکوراسیون اتاق نشیمن

استفاده از عناصری با بافت‌های مختلف در دکوراسیون اتاق نشیمن

۱۲-استفاده از عناصری با بافت‌های مختلف در دکوراسیون اتاق نشیمن

اگر دکوراسیون اتاق نشیمن شما هنوز ناقصی دارد و چیدمانش کامل نیست، با کمک عناصری با بافت‌های مختلف می‌توانید آن را تکمیل کنید:

عناصر نرم: کاموایی، پتوی کشمیر، پوشش‌های مخملی، خز مصنوعی

عناصر طبیعی: سرامیک، الوار، چوب، سنگ، ظروف سفالی

عناصر شیشه‌ای: گلدان‌های شیشه‌ای، سطوح آینه‌ای، عناصر فلزی

عناصر زمخت: پارچه‌های کتانی، مبلمان حصیری

عناصر هموار: پاف‌های چرم، مبل چرمی یا صندلی، چوب‌های جلا داده شده

در اتاق نشیمن فضایی برای نشستن در کنار پنجره ایجاد کنید

در اتاق نشیمن فضایی برای نشستن در کنار پنجره ایجاد کنید

۱۳-در اتاق نشیمن فضایی برای نشستن در کنار پنجره ایجاد کنید

اگر اتاق نشیمن شما پنجره‌ای دارد که هیچ صندلی در نزدیکی آن نیست، آن را فراموش نکنید. با قرار دادن یک صندلی راحت و یک گلدان زیبا در کنار این پنجره مکانی آرام برای نوشیدن یک فنجان قهوه و یا یک لیوان چای عصر برای خود ایجاد کنید. با این ایده گوشه بدون استفاده خانه شما به عنوان فضایی برای استراحت بعد از یک روز پر کار تبدیل شده است.

 استفاده از یک آینه بزرگ برای گسترش فضای اتاق نشین

استفاده از یک آینه بزرگ برای گسترش فضای اتاق نشین

۱۴- استفاده از یک آینه بزرگ برای گسترش فضای اتاق نشین

نصب یک آینه بزرگ بر روی دیوار همانند این است که یک پنجره به خانه خود اضافه کرده‌ باشید. با اضافه کردن یک آینه بزرگ شما فضای خود را بزرگ‌تر و روشن‌تر می‌کنید. اثر آن را می‌توانید با قرار دادن گیاهان و یا آباژورها بیشتر کنید تا سبزی گیاه در فضا منتشر شود و روشنایی اتاق بیشتر شود.

توجهات را از روی تلویزیون بردارید

توجهات را از روی تلویزیون بردارید

۱۵-توجهات را از روی تلویزیون بردارید

اگر اتاق نشیمنتان شومینه زیبایی دارد، شومینه را به جای تلویزیون به نقطه کانونی تبدیل کنید و تلویزیون را کنار شومینه قرار دهید. تا هم از سرما در امان باشید و هم با تغییر دکوراسیون، امکان تماشای راحت تلویزیون را داشته باشید.