۱۰ آشپرخانه محبوب هالیوودی

بعد از تماشای فیلم‌ها و سریال‌ها معمولا این قصه‌ است که توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، درمورد آن صحبت می‌شود و عاملی برای معرفی و توصیه فیلم به سایرین می‌شود. با این حال عوامل دیگری در فیلم هستند که باعث می‌شوند داستان آن طور که باید به نظر برسد و درمواقع لزوم احساسات خواننده را برانگیزد. موسیقی، لباس و البته دکور. طراحی صحنه و دکوراسیون هنرهای نمایشی همچون فیلم در القای منظور کارگردان اهمیت زیادی دارد و با استفاده از همین دکور است که فیلم در نظر ما ترسناک و دلهره‌آور، غمگین، شاد یا آرامش‌بخش می‌شود. در این بین آشپزخانه به عنوان قلب خانه، اهمیت زیادی دارد و معمولا کاراکترها بخشی از فیلم را در همین بخش از خانه می‌گذرانند و کمتر فیلمی است که در آن آشپزخانه و صحنه‌ غذا خوردن وجود نداشته باشد. به مناسبت هفتم آبان روز هنرهای نمایشی سراغ معروف‌ترین آشپزخانه‌های فیلم‌های هالیوودی و سریال‌هایی رفته‌ایم که مخاطبان و طرفدارانی در همه جای دنیا داشته‌اند و بسیاری از آن‌ها در ایران نیز بسیار محبوب هستند.

آشپزخانه در فیلم مرا با نامت صدا کن
آشپزخانه در فیلم مرا با نامت صدا کن

مرا با نامت صدا کن؛ Call me by your name

در ساخت هر فیلمی دکور مناسب با فضا اهمیت زیادی در القای حس و حال فیلم دارد. خانه‌ قرن هفدهمی به سبک لومباردی در فیلم «مرا با نامت صدا کن» تماشایی و چشم‌نواز بود. پس‌زمینه‌ای مناسب که با فضای رمانتیک و رویایی داستان عشقی فیلم جور درمی‌آمد. تم سفید و آرامش‌بخش آشپزخانه با نمایی که به باغ داشت، المان‌های مدرنیته و سنتی را باهم به درستی ترکیب می‌کرد. دیوارها و کاشی‌های سفید ساده، قابلمه‌ها و ماهیتابه های مسی و جزئیات قدیمی، بازتاب فهم آرامش بخش سبک دکوراسیون روستیک در خانه‌های ایتالیا بود. «مرا با نامت صدا کن» فیلمی به کارگردانی لوکا گوادانینو است که بر اساس رمانی با همین نام، نوشته آندره آسمن، در سال ۲۰۱۷ ساخته شده‌است. از آن جا که فیلم در ایتالیا می‌گذرد المان‌های دکوراسیون ایتالیایی به خوبی مشهود است.

آشپزخانه در فیلم جولی و جولیا

آشپزخانه در فیلم جولی و جولیا

جولی و جولیا؛ Julie & Julia

اگر فیلمی باشد که آشپزخانه در آن واقعا اهمیت داشته باشد، آن فیلم جولی و جولیاست. فیلم به نوعی به زندگی جولیا چایلد آشپز معروف امریکایی می‌پردازد و درمورد پختن غذا از روی کتاب آشپزی اوست. با این حساب مشخص است که قرار است تمام مدت در آشپزخانه سپری شود. آشپزخانه از خانه‌ کودکی جولیا در کمبریج الهام گرفته شده و کاملا کاربردی طراحی شده بود. برای آشپزخانه‌ای که با لوازم و وسایل آشپزخانه‌ای چشم‌گیر پر شده، استفاده از کاشی‌های سفید و اجزای سبز روشن بهترین انتخاب برای این فیلم است. جولی و جولیا سال ۲۰۰۹ به کارگردانی نورا افرون ساخته شد.

آشپزخانه در فیلم خدمتکاران

آشپزخانه در فیلم خدمتکاران

خدمتکاران؛ The Help

در فیلم «خدمتکاران» زمانی که در آشپزخانه سپری می‌شود برای پخت غذا نیست و به تعریف کردن داستان زندگی و نوشته شدن کتاب می‌گذرد با این حال آشپزخانه‌ این فیلم، جزو آشپزخانه‌های زیبای هالیوود است. سبک آشپزخانه‌ فیلم نمونه‌ کامل رترودیزاین است. کاشی‌های شطرنجی آبی روشن، میز سبز و صندلی‌های قرمز روشن که با دیوارها و کابینت‌های سفید هماهنگ شده انرژی سبک قدیمی را تزریق می‌کند. فیلم «خدمتکاران» سال ۲۰۱۱ به کارگردانی تیت تیلور روی پرده رفت.

آشپزخانه در سریال خانواده مدرن

آشپزخانه در سریال خانواده مدرن

خانواده‌ی مدرن؛ Modern Family

می‌توان حدس زد ماجرای سریالی که در اسمش کلمه‌ خانواده باشد، تا حد زیادی در خانه می‌گذرد و آشپزخانه هم نقشی کلیدی دارد. برای کسانی که سریال خانواده‌ مدرن را دیده‌اند، تصمیم گرفتن درمورد زیباترین خانه‌ خانواده‌ مدرن کار سختی است. البته وقتی به آشپزخانه‌ها بپردازیم، برنده واضح است. آشپزخانه‌ گلوریا و جی با دیوارهای ساده، لوازم استیل، اپن‌های سفید و صندلی‌های گورخری شیک و فوق مدرن است. خانواده‌ مدرن سریالی کمدی است که پخش آن از سال ۲۰۰۹ آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

آشپزخانه در سریال داون تاون ابی

آشپزخانه در سریال داون تاون ابی

داون تاون ابی؛ Downtown Abbey

گر چه که این سریال، امریکایی نیست اما در همه جای جهان طرفدارانی دارد که پرداختن به آن را خالی از لطف ندیدیم آشپزخانه‌ قصرها جایی هیجان‌انگیز است. مثل آشپزخانه‌ رستوران‌ها شلوغ و پرسروصدا است و دریای بوها و طعم‌ها. آشپزخانه‌ «داون تاون ابی» جایی است که کارکنان بیشتر اوقاتشان را آنجا می‌گذرانند و مرکز فیلم است. آشپزخانه پر از کتری‌های قدیمی، قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌ها، فضای روشن و روستایی و نمود سبک اوایل ۱۹۹۰ است. داون تاون ابی مجموعه‌ تلویزیونی تاریخی است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به کارگردانی جولین فلوز نمایش داده شد.

آشپزخانه فیلم موضوع پیچیده است

آشپزخانه فیلم موضوع پیچیده است

موضوع پیچیده است؛ It’s complicated

آشپزخانه‌ فیلم «موضوع پیچیده است» جادار، مدرن و شیک است. ترکیب چراغ آویزهایی که با لوازم استیل هماهنگ هستند و میز ناهارخوری چوبی قدیمی احساس خودمانی بودن می‌دهد. اتاق پر از نور طبیعی است که به فضای سفید آشپزخانه جلوه‌ی بیشتری می‌دهد. این فیلم در سال ۲۰۰۹ به کارگردانی نانسی مایرز و بازیگری مریل استریپ و الک بالدوین روی پرده رفت.

آشپزخانه فیلم خانم و آقای اسمیت

آشپزخانه فیلم خانم و آقای اسمیت

خانم و آقای اسمیت؛ Mr. & Mrs. Smith

کمتر کسی ممکن است آشپزخانه‌ عجیب و غریب فیلم «آقا و خانم اسمیت» را فراموش کرده باشد. آشپزخانه قلب ماموریت‌های خانم اسمیت بود و تمام سلاح‌ها و ابزار لازم برای جاسوسی در آشپزخانه جاسازی شده بود. اگر اجاقی که پر از اسلحه بود را فاکتور بگیریم، آشپزخانه در فیلم آقا و خانم اسمیت رویای عاشقان طراحی است. ترکیب دیوارها و اپن کاشی‌کاری شده و لوازم استیل جلوه‌گری درخشانی دارند. «خانم و آقای اسمیت» فیلمی کمدی رمانتیک است که سال ۲۰۰۵ به کارگردانی داگ لیمان اکران شد.

 

آشپزخانه سریال زنان خانهدار مستاصل

آشپزخانه سریال زنان خانهدار مستاصل

زنان خانه‌دار مستاصل؛ Desperate Housewives

خانه‌های بی‌نقص سریال‌های درام شبکه ای‌بی‌سی (ABC) همگی الهام‌بخش هستند. اما آشپزخانه‌ زنان خانه‌دار مستاصل خاص‌ترین‌شان است. بازتاب‌های سبز زیتونی و قابلمه‌ها و ماهیتابه‌های مسی نشان‌دهنده‌ محیطی راحت اما مجلل است. زنان خانه‌دار مستاصل سریالی کمدی-درام و جنایی است که از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۲ به کارگردانی مارک چری پخش شد و طرفداران زیادی داشت و سروصدای زیادی هم به پا کرد.

آشپزخانه سریال دوستان

آشپزخانه سریال دوستان

دوستان؛ Friends

کسانی که سریال «دوستان» را دنبال می‌کردند و دوست داشتند حتما آشپزخانه‌ خانه‌ مانیکا را فراموش نکرده‌اند. در این آشپزخانه‌ بارها جشن‌های مختلف برگزار شد، وعده‌های غذایی صرف شد و از مهمانان پذیرایی شد. آشپزخانه‌ مانیکا به عنوان شخصیت مهمان‌نواز این سریال مکانی کلیدی بود. آشپزخانه‌ کوچک آپارتمان مانیکا مانع طراحان صحنه از ایجاد فضای شاد در آشپزخانه نشد. کابینت‌ها و قفسه‌های آبی با دیوار آجری تضاد دارد که فضایی کاربردی و متنوع ایجاد کرده است. سریال کمدی «دوستان» از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴ به کارگردانی دیوید کرین و مارتا کافمن تولید شد و از پرطرفدارترین سریال‌های کمدی است.

آشپزخانه فیلم دختر گم شده

آشپزخانه فیلم دختر گم شده

دختر گم‌شده؛ Gone Girl

همه متفق‌القول‌اند طراحی خانه‌ فیلم وهم‌آور دختر گم‌شده عالی است. در واقع بیش از حد عالی است. آشپزخانه خانه‌ دختر گم‌شده با جزیره‌ بزرگ، سقف بلند و نور طبیعی زیبا طراحی مدرن و کلاسیک را در ترکیب باهم دارد. هرچند این آشپزخانه آن طور که باید دیده نشد و در صحنه‌های کوتاهی از فیلم حضور داشت اما مدرن و زیبا بودن آن، باعث ماندگاری‌اش در ذهن می‌شود. دختر گم شده در سال ۲۰۱۴ به کارگردانی دیوید فینچر با اقتباس از رمانی با همین اسم ساخته شد.