مبلمان و دکوراسیون
books

مبلمان و دکوراسیون

۰
(۰)
الزامات طراحی مبلمان از طراحی دکوراسیون جدا نیست
الزامات طراحی مبلمان از طراحی دکوراسیون جدا نیست

رابطه مبلمان و دکوراسیون چیست؟

مبلمان در دکوراسیون از دو جنبه مهم است؛ اول جنبه عملکردی؛ به این معنی که مبلمان نیاز اساسی هر محیط است و دوم از نظر زیبایی شناسی. الزامات طراحی مبلمان از طراحی دکوراسیون جدا نیست و فضاهای مختلف داخلی نیاز به سبک‌های مختلف مبلمان دارند. اگر بخواهیم رابطه مبلمان و دکوراسیون را دقیقتر بیان کنیم می‌توانیم از اصطلاح سخت افزار و نرم افزار برای آن بهره ببریم؛ به این صورت که مبلمان سخت‌افزار یک محیط و دکوراسیون نرم‌افزار آن است و عملکرد و زیبایی با همکاری توامان این دو میسر می‌شود.

مبلمان یک محصول است که یا به وسیله طراحی صنعتی تولید شده یا محصول صنایع دستی است. مبلمان برای حمایت از فعالیت‌های انسانی طراحی شده و به ذات یک محصول کاربردی است. طراحان دکوراسیون برای طراحی فضا یا از انواع مبلمان موجود آن محیط استفاده می‌کنند یا مبلمان جدید و آماده‌ای را انتخاب می‌کنند و یا مبلمانی متناسب با سبک، محیط و ایده‌ای که دارند سفارش می‌دهند و یا خودشان آن را می‌سازند.

هر مبلمانی بر اساس نیازهای کاربر و آنچه او از عملکرد مبلمان در ذهن دارد، ساخته می‌شود. عملکرد است که تعیین می‌کند چه مبلمانی باید برای خوابیدن باشد (تخت خواب)، چه مبلمانی برای غذا خوردن (میز) یا چه مبلمانی برای نشستن (صندلی). علاوه بر مبل‌ها و نشیمن‌ها، سقف، دیوار، در، طاقچه، قفسه، انواع کفپوش‌ها ، کاغذ دیواری، شیر، حمام، وان، کابینت، محصولات صنایع دستی، چراغ‌های تزئینی، فرش، گل و سایر لوازم دکوراتیو همگی اجزاء مبلمانی محسوب می‌شوند. این اجزاء در دکوراسیون مناسب با توجه به شکل، اندازه، رنگ و … فضایی را ایجاد می‌کنند که به لحاظ بصری جذاب باشد و تفسیر دیگری از فضای زندگی به دست دهد.

حتما بخوانید:  روانشناسی، ارگونومی و ایمنی خانه تکانی (2)
مبلمان مناسب نشستن و انتظار در دکوراسیون فرودگاه

مبلمان مناسب نشستن و انتظار در دکوراسیون فرودگاه

آشنایی با مبلمان و دکوراسیون

اینکه فضا باید چه کاری انجام دهد و چه وظیفه‌ای دارد را مبلمان تعیین می‌کند. تجزیه و تحلیل چگونگی استفاده از فضا و فعالیت‌هایی ‌که در این فضا صورت می‌گیرد، در مرحله برنامه‌ریزی دکوراسیون قرار می‌گیرد. عملکرد مشخص می‌کند که کدام مبلمان، لوازم خانگی، اتصالات و لوازم جانبی برای استفاده از فضا لازم است. شاید مهمترین مسائل مربوط به مبلمان در زمان اجرای طرح همین مسئله عملکرد باشد. یک نمونه خوب برای بیان چگونگی این موضوع؛ مبلمان و دکوراسیون سالن انتظار فرودگاه‌هاست. شما چگونه می‌توانید تشخیص دهید که کجا باید بنشینید و منتظر بمانید؟ به اطراف نگاه می‌کنید تا آن عنصر مبلمانی که برای نشستن مناسب است را پیدا کنید، چون‌که مبلمان به وضوح عملکرد مورد نظر در سالن انتظار را بیان می‌کند.

نحوه قرار دادن مبلمان بخش مهمی از برنامه ریزی فضا است

نحوه قرار دادن مبلمان بخش مهمی از برنامه ریزی فضا است

عملکرد مبلمان و دکوراسیون

مبلمان و عملکرد آن هر دو با هم و در فاز برنامه ریزی فضایی کار می‌کنند. برنامه ریزی فضایی یعنی تخصیص و تقسیم فضای داخلی برای نیازهای مشتری. نحوه قرار دادن مبلمان بخش مهمی از برنامه ریزی فضا است که در جایگذاری و سامان دهی مبلمان به کار گرفته می‌شود. برنامه ریزی فضایی مثل گردش خون است. گردش به معنای ایجاد فضای کافی برای جریان رفت و آمد و فعالیت‌های انسانی است.

در بهترین حالت استفاده از فضا، مبلمان اجازه دارد که آزادانه جابه جا شود. فضای خالی اطراف مبلمان به اندازه ساماندهی مبلمان مهم است. همچنین طراحان دکوراسیون از مبلمان برای ایجاد احساس دلپذیر بودن و برای نظم بخشیدن استفاده می‌کند. آنها طراحی دو بعدی و سه بعدی دکوراسیون و مبلمان را انجام می‌دهند و همچنین عناصر طراحی دیگر مانند شکل، فرم، رنگ و بافت را در نظر می‌گیرند.

حتما بخوانید:  سبک‌ها و دوره‌های تاریخی دکوراسیون را بشناسیم
تعادل و بالانس کردن نیز از اولین نکاتی است که در چیدمان مبلمان مورد توجه قرار می‌گیرد

تعادل و بالانس کردن نیز از اولین نکاتی است که در چیدمان مبلمان مورد توجه قرار می‌گیرد

مبلمان و دکوراسیون و نکات مهم آن

اصول طراحی دکوراسیون در مبلمان نیز اعمال می‌شود. به عنوان مثال، قطعه‌های مبلمان بر اساس اندازه، مقیاس و نسبت آن‌ها با کل فضا سازمان‌دهی می‌شوند. همچنین ریتم در دکوراسیون با تکرار مبلمان ایجاد می‌شود. وحدت نیز با هماهنگ‌سازی مبلمان و سازمان‌دهی آن‌ها حول نقطه کانونی ایجاد می‌شود. معمولا اشیا و عناصری با ویژگی‌های خاص مانند شومینه به عنوان نقطه کانونی انتخاب می‌شود.

تاکید و ایجاد کنتراست نیز با تمرکز روی یک گروه مبلمان شکل می‌گیرد. تعادل و بالانس کردن نیز از اولین نکاتی است که در چیدمان مبلمان مورد توجه قرار می‌گیرد. زیرا مبلمان بر حس تعادل و ثبات در یک فضا تاثیر می‌گذارد. یک لابی هتل را تصور کنید که تمام مبلمان آن فقط در یک طرف قرار گرفته است. قطعا شما در این فضا احساس آرامش نمی‌کنید و حس فردی را دارید که در یک سمت قایق در حال غرق شدن ایستاده است.

انتخاب مبلمان نیز مانند سامان دهی آن وظیفه مهم طراحان دکوراسیون است

انتخاب مبلمان نیز مانند سامان دهی آن وظیفه مهم طراحان دکوراسیون است

آموزش طراحی و انتخاب مبلمان و دکوراسیون

انتخاب مبلمان نیز مانند سامان دهی آن وظیفه مهم طراحان دکوراسیون است و آن‌ها در مرحله طراحی، شرح مفصلی نیز از ویژگی‌های مبلمان نوشته و موارد انتخاب شده را با نام و مشخصات ارائه می‌دهند. در انتخاب مبلمان، کاربران و فعالیت‌های آنان در اولویت هستند. طراحان دکوراسیون بر اهداف مبلمان، نیاز به قابلیت تنظیم، انعطاف پذیری، دوام و اندازه تمرکز می‌کنند.

آنها همچنین ارزش‌های عاطفی، اجتماعی یا فرهنگی مشتریان خود را نیز در نظر می‌گیرند. چرا که ساماندهی مبلمان بیان سبک‌های شخصی است تا آنجا که این استایل شخصی به عملکرد نامناسب منتهی نشود. همچنین طراحان داخلی مبلمانی را انتخاب می‌کنند که محتوا و ایده پشت طراحی دکوراسیون را تکمیل کند، چرا که مبلمان ایده بصری و ظاهری معنای دکوراسیون است.

حتما بخوانید:  مبلمان مورد پسند دوست داران فوتبال

در انتخاب مبلمان باید ویژگی‌های محیط‌های مختلف را در نظر بگیرید؛ افراد ترکیب رنگهای متفاوت مبلمان را می‌پسندند؛ باورهای مذهبی مختلف دارند. تفاوت‌های فرهنگی، اقلیمی، تاریخی، وضعیت روحی و قومی مختلف، درک ارزش‌های اجتماعی و … همه در انتخاب مبلمان برای دکوراسیون موثر هستند.

در نهایت گفتنی است که در انتخاب مبلمان در دکوراسیون، طراحان طیف گسترده‌ای از دانش را با هم ادغام می‌کنند. تاریخ یکی از منابع اطلاعاتی آن‌ها است. در طول تاریخ، سبک‌های مبلمان با ویژگی‌های مشخصی از شکل، فرم و تزئینات وجود داشتند. آشنایی با این سبکهای تاریخی برای طراحان بسیار مهم است زیرا آنها باید جوابگوی مشتریان با سلایق متفاوت باشند و تاریخ به آن‌ها در این امر کمک خواهد کرد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط