طراحی نیمکت در آغوش طبیعت
فضای باز

طراحی نیمکت در آغوش طبیعت

۰
(۰)

هرچند نیمکت‌ها ابتدایی‌ترین نماد مبلمان شهری به شمار می‌آیند، اما نگاهی گذرا در سطح شهر بیانگر این است که هنوز نیمکت‌ها نتوانسته‌اند جایگاه و اهمیت خود را به‌عنوان یکی از امکانات ضروری به منظور تامین آسایش و آرامش شهروندان در فضای شهری ایفا کنند. می توانیم هنگام طراحی فضای بیرونی و عناصر و مبلمان شهری ،با طبیعت مهربان تر باشیم .جهت طراحی مبلمانهای شهری می توانیم از نیمکتهای درختی استفاده کنیم .نیمکتهای درختی می توانند به دوحالت ساخته شوند حالت اول:نیمکتی شبیه درخت و حالت دوم نیمکتی ساخت دست انسان که با درخت و طبیعت ترکیب شده است درواقع می توانیم نیمکتی با محوریت درخت طراحی کنیم.

این نوع ترکیب مبلمان و طبیعت بسیار زیبا و کاربردی است. این نیمکت، به شما فضای راحتی را برای نشستن و استفاده از آب و هوای عالی ،ارائه می دهدو استفاده از سایه درخت در یک بعدازظهر زیبا بسیار فرح بخش خواهد بود.

طرحها و اشکال بسیاری برای نیمکت با محوریت درخت وجوددارند،اما معمولا طرح یک شش ضلعی،به دلیل کنارهم قرارگیری آسان تر، بر روشهای دیگر ارجح است .

یکی از طرحهای نامتعارفی که زیبا و چشم نواز است و عملکرد خوبی هم دارد طرح نیمکت مارپیچ است.

گاهی اوقات درخت خیلی خاص و با ابهت نیست،این به این معنا نیست که نتوانید هیچ کاری انجام دهید.اگر تصمیم به ساختن نیمکتی در اطراف یک درخت کوچک و جوان گرفتید ،حتما فاصله لازمه در اطراف آن ،جهت رشد درخت در سالهای آینده را لحاظ کنید.

اگر خواستید که نیمکت تان ساده و در عین حال مدرن به نظر برسد،شکل مناسبی به آن بدهید،به عنوان مثال این نیمکت مربع شکل تخت که دراطراف تنه درخت قرارگرفته است می تواند مناسب باشد.

حتما بخوانید:  ویلای گل خورشید

درمواقعی که درارتفاع خانه ای ، تراس یا فضای نیمه باز دارید،نیز چیزی تغییر نمی کند.می تواند درخت سرجای خود بماند وزیبایی تراس خود را همراه با نیمکتی به دور درخت ،دوچندان کنید.

ساختن یک نیمکت درختی کار بسیار ساده ای است.اول ازهمه ،یک الگو برای شروع تهیه می کنید.یک نیمکت شش وجهی با طول برابر،سپس قطر درخت را اندازه گرفته و مقداری فاصله بین درخت و نیمکت درنظر می گیرید.تخته های صندلی را به یک اندازه و با زاویه برابر ،قطع می کنید.تخته ها را برروی شکل شش ضلعی قرارداده و اتصالات بین آنها را تنظیم میکنید.بعد از آن ۱۲ پایه ساخته و نیمکت را برروی پایه ها قرارداده و مونتاژمی کنید.

ابتدایی‌ترین روش برای احساس آرامش و راحتی در پارک‌ها، استفاده از نیمکت است، این نیمکت‌ها باید به شکلی قرار بگیرند که دسترسی به آنها آسان و راحت باشد و در سراسر پارک به تعداد زیاد موجود باشد، صندلی‌ها نیز باید روبه‌روی مناظر زیبا قرار بگیرد، اما در مسیر رفت و آمد افراد نباشد.نیمکت‌های مراکز عمومی شهر را نیز می‌توان برای آسایش و راحتی شهروندان، نزدیک مراکز ویژه‌ای مانند ایستگاه‌ها، ‌کیوسک‌ها، باجه‌های تلفن، سطل‌های زباله و شیرهای آب نصب کرد.مهم‌ترین محل برای قرار گرفتن نیمکت‌ها در سطح شهر، مراکزی است که مردم در آنجا زیاد رفت و آمد می‌کنند؛ بویژه مکان‌هایی که برای استراحت و تفریح مردم در نظر گرفته شده است.فضای باز زیبا و مناسب عمومی به شهروندان این امکان را می‌دهد که کنار یکدیگر از طبیعت اطراف لذت ببرند و با داشتن مکانی مناسب برای نشستن، احساس رضایت آنها چند برابر شود.شهروندان مختلف انواع متفاوتی از نیمکت‌های پارک یا فضاهای سبز را می‌پسندند که این سلایق متفاوت، چگونگی طراحی نیمکت‌های شهری را تعیین و به نوعی در طراحی آنها تغییراتی ایجاد می‌کند.ممکن است درختان زیادی در مناطق شهری وجود نداشته باشند، که بتوان دراطراف آنها نیمکتی قرارداد.اما درجایی که امکانش فراهم است این اتفاق بسیار مفید خواهد بود.

حتما بخوانید:  کدام متریال برای کدام فضا مناسب است؟

نیمکتهای درختی می توانند مدرن ترنیز باشند،همچون این نیمکت با خطوط روان منحنی و طراحی شیک و جذاب آن.

این نمونه دیگری از نیمکتهای شهری است که از لحاظ عملکرد و زیبایی خوب به نظر می رسد.و ازایده طراحی آن می توان برای فضاهایی چون حیاط و فضاهای مشابه دیگر استفاده کرد.

این نیمکت به گونه ای طراحی شده که فضای نشستن راحتی را ازهرطرف ارائه می دهد.کاهش ابعاد درخت و نیمکت،هردو باعث شده است که ازاین ایده بتوان برای مجتمع های آپارتمانی و سایر مناطق شهری استفاده کرد.

این نیمکت مدرن توسط Roman Vrtiska طراحی شده است و با رنگ جذاب خود به یک نقطه کانونی و در مرکز توجه تبدیل شده است.

نیمکت Round-B ،از دوبخش نیم دایره ای تشکیل شده و علاوه براینکه جایی برای نشستن فراهم می کند،مکانی برای پارک دوچرخه نیزمی باشد.

نیمکت درختی با شکلی سیال توسطCrousCalogero طراحی شده است ،که از یک قطعه پیوسته تشکیل شده و برای قرار گرفتن به دور درخت ویا ستون ،در داخل باغها ،برروی تراس و یا حتی داخل فضاهای عمومی مناسب و جذاب و زیباست.
منبع:http://www.homedit.com

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط