طراح ایتالیایی
books

صندلی اداری متفاوت محصول همکاری شرکت ALIAS و طراح ایتالیایی

۰
(۰)
صندلی فریم محصول آلیاس
صندلی فریم محصول آلیاس

تاریخچه صندلی فریم

«آلبرتو مدا» (Alberto Meda) طراح ایتالیاییِ صندلی‌های محبوب «فریم» (Frame)، بار دیگر اثرش را بازطراحی کرده است. مدا اولین صندلی فریم را برای شرکت مبلمان «آلیاس» (Alias) و در سال ۱۹۹۴ طراحی کرد. بعدتر او این طرح را توسعه داد و از طرح اصلی به دو صندلی اداریبا نام‌های رولینگ فریم (Rollingframe)؛ صندلی چرخدار و میتینگ فریم (Meetingframe)؛ صندلی ثابت چهارپایه‌دار رسید. حالا مدا با مجموعه «فریم پنجاه و دو» (Frame 52) این خانواده را از نظر راحتی و امکانات در چند طرح به‌روز کرده است. هدف مدا از توسعه دادن طرحش بهبود ارگونومی فریم با افزودن مکانسیم‌های جدید به آن بوده است.

صندلی فریم محصول آلیاس

صندلی فریم محصول آلیاس

فریم ۵۲

مدا برای مجموعه فریم پنجاه و دو، ساختار این دو صندلی را به طور کلی مجددا طراحی کرد. هدف مدا از این بازطراحی ساختاری، راحتی بیشتر بود. منظور از راحتی صرفا استانداردهای ارگونومی نیست. مدا می‌خواست این صندلی‌های اداری راحت‌تر در موقعیت‌ها و حالت‌های مختلف قرار بگیرند و با این حال تغییرات به گونه‌ای نباشد که درخشش پیشین و اصالت طرح اصلی را به خطر اندازند. این مجموعه بر اساس آنالیزِ تناسب صندلی‌های امروزی با تغییرات ساختاری محیط‌ اداری تولید شد. مطابق نتایج این تجزیه و تحلیل‌ها از مدا خواسته شده بود تا با توجه به نیازها و الزامات عصر حاضر به بررسی سیستم جدیدی از مبانی و مکانیسم‌هایی بپردازد که افزایش ۱۰ درصدی عرض صندلی را ممکن کند.

صندلی فریم محصول آلیاس

صندلی فریم محصول آلیاس

مدا بدنه و ساختار هر دو صندلی‌اش را طوری تغییر داد که به اندازه قبل صاف و باریک باشند و همچنان تا آنجایی که قطعات دیگر اجازه می‌دهد، مقاومت فیزیکی صندلی را برای تحمل وزن بیشتر حفظ کنند. ارتفاع پایه و نشیمن این صندلی را به راحتی می‌توان تنظیم کرد. همینطور شیب پشتی آن قابل تغییر است. این ویژگی به نشیمن و پشتی اجازه می‌دهد به راحتی به دنبال هم حرکت کنند و روی هم سینک شوند. یعنی اگر تنظیمات یکی از این دو (پشتی و نشیمن) را تغییر دهید دیگری به دنبال آن جابه‌جا می‌شود و در حالت متناسب بدن قرار می‌گیرد. در این صندلی فنر مرتجعی که مکانیسم چرخش را کنترل می‌کند، مستحکم است. این استحکام سبب می‌شود عمل چرخش متناسب با وزن کاربر انجام شود. همچنین صندلی از نمونه اولیه‌اش کمی بزرگتر است. تولیدکنندگان عرض این صندلی را ۷۰ سانتیمتر در نظر گرفته‌اند تا مطمئن باشند که برای کاربران با هر قد و وزنی مناسب است و در آن احساس راحتی دارند.

حتما بخوانید:  ترفندهایی برای تغییر دکوراسیون کم هزینه
صندلی فریم محصول آلیاس

صندلی فریم محصول آلیاس

آلومینیوم ذوب شده و اکسترود شده جنس کلاف صندلی را تشکیل می‌دهد. هر بخش از این کلاف برای پرداخت، سه مرحله مختلف آبکاری، جلا خوردن و یا لعاب‌کاری را پشت سر می‌گذارنند. ‌برای میتینگ فریم پوشش لعاب‌کاری پایه‌های گرد شده را محافظت می‌کند اما در رولینگ فریم پوشش محافظ تا روی چرخ‌ها پیش می‌رود. مش پلی‌استر هم بر روی نشیمن و هم پشتی صندلی کشیده شده است. جنس کوسن‌ها هر چه باشد مش روی آن را می‌پوشاند؛ چه پشم باشد، چه پارچه و یا چرم.

صندلی اسپاگتی اثر بلوتی اولین محصول شرکت آلیاس در سال 1979

صندلی اسپاگتی اثر بلوتی اولین محصول شرکت آلیاس در سال ۱۹۷۹

درباره شرکت آلیاس

شرکت آلیاس در سال در ۱۹۷۹ در ایتالیا و با طراحی و تولید «صندلی اسپاگتی» اثر «بلوتی» (Giandomenico Belotti) کار خودش را آغاز کرد، اما امروز فریم یکی از پرفروش‌ترین محصولات این کمپانی است. آلیاس فریم پنجاه و دو را در نمایشگاه کلن ۲۰۱۶ رونمایی کرد. این صندلی‌های اداری برای فضاهای کاری غیررسمی و دوستانه مثل دفترخانگی و فضاهای اجرایی ایده‌آل هستند.

صندلی فریم محصول آلیاس

صندلی فریم محصول آلیاس

فریم ۵۲ علاوه بر این موارد، دارای طیفی از نرمی است که قدرت انتخاب را بیشتر می‌کند. یعنی خریدار حق انتخاب دارد تا از چهار کوسن اضافی بهره‌مند شود. دو کوسن جدا برای نشیمن و دو کوسن جدا برای پشتی، که راحتی را به حد مطلوب کاربر می‌رساند. همچنین همانطور که گفته شد جنس‌های متنوعی در این مجموعه برای نشیمن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است و علاوه بر چرم و پشم، خریدار می‌تواند صندلی از پارچه Kvadrat را انتخاب کند. Kvadrat شرکتی دانمارکی و یکی از معتبرترین نساجی‌های جهان است که به کیفیت بالای پارچه هایش شهره است. همچنین این صندلی‌ها در دو نوع متفاوت بدون دسته یا دسته‌دار عرضه شده‌اند.
نمونه‌هایی از مجموعه صندلی‌های اداری فریم 52 محصول آلیاس در محیط کاری
نمونه‌هایی از مجموعه صندلی‌های اداری فریم ۵۲ محصول آلیاس در محیط کاری

مطالب مرتبط