دکوراسیون داخلی منزل
books

دکوراسیون داخلی منزل

۰
(۰)
دکوراسیون داخلی منزل
دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل چیست؟

دکوراسیون داخلی منزل بخشی از طراحی داخلی است. فردی که متولی دکوراسیون داخلی منزل است اغلب به جنبه ظاهری و زیبایی شناسی محیط‌‌ و عملکردهای مورد انتظارتان از فضا می‌پردازد و در نهایت بازتابی از علایق و شخصیت و خلقیات شما را به بهترین شکل معرفی‌‌ می‌کند. از این رو شما در نقش یک دکوراتور باید بتوانید رنگ‌ها، اثاثیه و سایر لوازم تزئینی را به گونه‌‌ای هماهنگ با یکدیگر و متناسب با بخش‌های مختلف منزل در کنار هم قرار دهید تا علاوه بر نشان دادن سلیقه‌تان، جلوه‌‌ای زیبا و هارمونیک به خود بگیرند.

از سوی دیگر راحتی و آرامش مولفه‌هایی مستقل از زیبایی هستند که در دکوراسیون داخلی باید مورد توجه قرار گیرد و رنگ‌ها و اثاثیه منزل جدا از زیبایی و هماهنگی با یکدیگر باید آرامش و راحتی شما را نیز تامین کنند.

همچنین استفاده بهینه از فضا و توجه به عملکرد محیط نیز از عوامل مهم در دکوراسیون داخلی منزل هستند. چینش اشیا و لوازم در کنار یکدیگر نباید موجب کاهش فضای مفید منزل و ایجاد اختلال در عملکرد محیط شود. به بیان ساده، ترکیب خاصی از رنگ‌ها و فرم‌ها ممکن است در هر فضایی زیبا به نظر رسد اما بخش‌های مختلف منزل نظیر اتاق خواب، اتاق مطالعه یا اتاق ناهارخوری کاربری‌های متفاوتی دارند و باید به این کاربرد علاوه بر زیبایی توجه شود.

نشیمن؛ بخشی از دکوراسیون داخلی منزل

نشیمن؛ بخشی از دکوراسیون داخلی منزل

آشنایی با دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل شامل بخش‌هایی مانند اتاق خواب، اتاق نشیمن، اتاق مطالعه، آشپزخانه، فضای ناهارخوری، حمام و سرویس بهداشتی‌‌ می‌شود. طبیعی است که هر یک از این فضاها کاربری‌های متفاوتی دارند و در نتیجه نوع رنگ ها، وسایل و نورپردازی به کار رفته در آنها نیز متفاوت است.

 • دکوراسیون اتاق خواب: راحتی نخستین چیزی است که در دکوراسیون اتاق خواب اهمیت دارد. بنابراین، انسان‌ها ناخودآگاه از رنگ‌های آرامش بخش و نورپردازی ملایم در اتاق خواب خود استفاده‌‌ می‌کنند. در دکوراسیون اتاق خواب از مبلمان چندان استفاده‌‌ نمی‌شود و در مقابل به منظور ایجاد فضای دلبازتر سیستم‌های مختلف ذخیره‌سازی نظیر کمد، قفسه و شلف‌های دیواری در آن به کار‌‌ می‌رود.
 • دکوراسیون آشپزخانه: آشپزخانه‌ها معمولا فضایی کوچک از منازل را به خود اختصاص می‌دهند. از این رو، یکی از وظایف دکوراسیون آشپزخانه ایجاد یک محیط دلباز و در عین حال کاربردی است. در دکوراسیون آشپزخانه فضای نگهداری و ذخیره سازی به همان اندازه که زیبایی اهمیت دارد باید مورد توجه قرار گیرد.
 • دکوراسیون اتاق نشیمن و پذیرایی: در دکوراسیون اتاق نشیمن و پذیرایی فضایی است که افراد بیشتری همزمان در آن حضور دارند و راحتی و رضایت اکثر آن‌ها باید مورد نظر باشد. مبلمانی که در این فضا استفاده‌‌ می‌شود باید امکان نشستن طولانی مدت بدون ایجاد خستگی را فراهم کند. از سوی دیگر نورپردازی نیز باید به گونه‌‌ای باشد که لوازم دکوراتیو به خوبی دیده شوند، از این رو اتاق نشیمن و پذیرایی از جمله فضاهایی هستند در آنها از نورپردازی تاکیدی و وظیفه‌‌ای در کنار نورپردازی کلی استفاده‌‌ می‌شود.
نمونه یک دکوراسیون مدرن؛ دکوراسیون داخلی منزل به سبک‌های مختلفی نظیر کلاسیک، سنتی، معاصر، مدرن یا صنعتی تقسیم‌‌ می‌شود
نمونه یک دکوراسیون مدرن؛ دکوراسیون داخلی منزل به سبک‌های مختلفی نظیر کلاسیک، سنتی، معاصر، مدرن یا صنعتی تقسیم‌‌ می‌شود

انواع دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل به سبک‌های مختلفی نظیر کلاسیک، سنتی، معاصر، مدرن یا صنعتی تقسیم‌‌ می‌شود. این سبک‌ها مشخصه‌هایی دارند که به وسیله آنها می‌توانید میزان علاقه خود به هر یک را متوجه شوید. از سوی دیگر اجرای هر یک از این سبک‌ها نیازمند شرایطی است که ممکن است در هر منزلی مهیا نباشد.

 • دکوراسیون کلاسیک: دکوراسیون داخلی کلاسیک سبکی جذاب و با شکوه است که برخلاف دکوراسیون‌های مدرن به انحناها و خطوط پیچیده اهمیت زیادی‌‌ می‌دهد. چوب از جمله مواد مهم در مبلمان کلاسیک است که اغلب به صورت دست ساز و ظریف به کار‌‌ می‌رود. افزون بر تقارن در چینش مبلمان که سبب ایجاد تعادل در دکوراسیون کلاسیک‌‌ می‌شود، تزئینات متنوع نظیر مجسمه، لوستر، شمعدانی و پرده‌ها نیز از دیگر عناصر دکوراتیو این سبک هستند.
 • دکوراسیون مدرن: دکوراسیون داخلی مدرن نقطه مقابل دکوراسیون سنتی و کلاسیک محسوب‌‌ می‌شود. استفاده از خطوط صاف، رنگ‌های خنثی (نظیر سفید و خاکستری به عنوان عنصر متعادل کننده)، تنوع رنگ کم، کنتراست بالا و مبلمان ساده از جمله مشخصات دکوراسیون‌های مدرن هستند. دکوراسیون داخلی مدرن طی چند دهه اخیر با کاهش مساحت منازل آپارتمانی محبوبیت زیادی پیدا کرده است.
 • دکوراسیون صنعتی: دکوراسیون صنعتی سبکی است که از دل نقص‌ها متولد‌‌ می‌شود و زیبایی‌‌ می‌آفریند. در سبک صنعتی تاسیسات ساختمانی نظیر لوله، هواکش‌ها، کانال‌ها و کابل‌های برق به عنوان عناصر دکوراتیو به کار‌‌ می‌روند. از این حیث فلزات نقش مهمی در دکوراسیون صنعتی دارند. این سبک به سبب کاهش هزینه‌ها از طرفداران زیادی برخوردار است.
حتما بخوانید:  معماری داخلی ساختمان
 در منازلی که از سقف کوتاهی برخوردارند، پرده‌ها بهتر است از سقف تا کف امتداد داشته باشند

در منازلی که از سقف کوتاهی برخوردارند، پرده‌ها بهتر است از سقف تا کف امتداد داشته باشند

دکوراسیون داخلی منزل و نکات مهم آن

دکوراسیون داخلی منزل را‌‌ می‌توان با در نظر گرفتن نکاتی ساده زیباتر و کم هزینه‌‌‌تر به اجرا درآورد:

 • رنگ‌ها: یکی از راه‌های بدون دردسر برای زیباسازی دکوراسیون داخلی منزل ترکیب عمودی رنگ‌ها از تاریک به روشن است. به طوری که رنگ‌های تیره در کف، رنگ‌های با روشنایی متوسط برای دیوارها و وسایل و رنگ‌های روشن برای سقف انتخاب شوند. این شیوه رنگ بندی از طبیعت الهام گرفته شده است. افزون بر این،‌‌ می‌توان برای اثربخشی بیشتر رنگ‌ها از الگوهای منظم بزرگ استفاده کرد. این الگوها‌‌ می‌توانند در کاغذ دیواری، فرش، تابلو یا روکش مبلمان به نمایش در آیند.
 • ارتفاع پرده‌ها: در منازلی که از سقف کوتاهی برخوردارند، پرده‌ها بهتر است از سقف تا کف امتداد داشته باشند. در واقع درازای زیاد پرده ارتفاع اتاق را بلندتر جلوه‌‌ می‌دهد. همچنین بهتر است که رنگ‌های موجود در پرده با مبلمان و رنگ کفپوش‌ها همخوانی داشته باشد.
 • فضای عمودی: استفاده از فضای عمودی یکی از راه حل‌های مفید در منازلی با مساحت محدود هستند. استفاده این شیوه در اتاق خواب و آشپزخانه فضای آزاد بیشتری را در اختیار ما قرار‌‌ می‌دهد.
 • نورپردازی: در دکوراسیون داخلی منزل نورپردازی با توجه به نیاز هر فضا باید صورت گیرد. فضاهایی نظیر اتاق خواب به نورپردازی چندانی نیاز ندارند و‌‌ می‌توان بخشی از روشنایی آنها را توسط نور طبیعی تامین کرد. در مقابل در فضاهایی نظیر اتاق نشیمن، راهروها و راه پله علاوه بر نورپردازی کلی بهتر است از نورپردازی تاکیدی نیز برای جلوه بیشتر عناصر دکوراتیو نزدیک به دیوار استفاده کرد.
رنگ سیاه موجب جلوه بهتر وسایل پیرامون خود‌‌ می‌شود. بنابراین از به کار بردن آن در آشپزخانه دریغ نکنید
رنگ سیاه موجب جلوه بهتر وسایل پیرامون خود‌‌ می‌شود. بنابراین از به کار بردن آن در آشپزخانه دریغ نکنید

آموزش دکوراسیون داخلی منزل

حالا که با نکات مهم و کلی دکوراسیون داخلی آشنا شدیم بد نیست از ترفندها و جزئیات تغییر دکوراسیون بیشتر بدانیم:

 • هنگام انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی منزل ابتدا از بخش‌های رسمی خانه نظیر اتاق نشیمن، راهرو و محیط ناهارخوری آغاز کنید و سپس در سایر قسمت‌های منزل تناژ‌های نزدیک به این رنگ‌ها را به کار ببرید. این کار سبب‌‌ می‌شود تا در مجموع فضای منزل شما یک هارمونی وجود داشته باشد.
 • رنگ سیاه موجب جلوه بهتر وسایل پیرامون خود‌‌ می‌شود. بنابراین از به کار بردن آن در اتاق نشیمن یا آشپزخانه دریغ نکنید. همچنین به جای استفاده از رنگ‌های خنثی نظیر سفید برای بزرگتر جلوه دادن محیط تلاش کنید تا با نورپردازی طبیعی و مصنوعی به فضای خود عمق ببخشید و در عوض از رنگ‌های مورد علاقه خود استفاده کنید.
 • در یک فضای کلاسیک نظیر بیشتر منازل ایرانی‌ها عرض پرده باید حدود ۲ تا ۲.۵ برابر عرض پنجره‌ها باشد. به یاد داشته باشید که پرده‌های کم عرض معمولا با عناصر دیگر نظیر میز و مبلمان هماهنگی ندارند.
 • پوف و اتومن از جمله لوازمی هستند که در منازل کوچک‌‌ می‌توانند راه گشا باشند. این وسایل هم از وزن سبکی برخوردارند و به آسانی جابجا‌‌ می‌شوند و هم‌‌ می‌تواند نقش‌های متفاوتی در دکوراسیون منزل ایفا کنند. شما‌‌ می‌توانید از پوف و اتومن به عنوان یک میز جلو مبلی، تکیه گاهی برای زیر پا و یک صندلی موقت استفاده کنید. در واقع لزومی ندارد که شما در یک منزل کوچک از یک ست کامل مبلمان استفاده کنید بلکه‌‌ می‌توانید کمی بیشتر از فضای نشیمن مورد نیاز خود مبلمان خریداری کنید و در عوض از پوف و اتومن در هنگام مهمانی‌ها کمک بگیرید.
 • یکی از راه‌های جلوه بخشی به دکوراسیون داخلی استفاده از نورپردازی دیواری است. اگرچه نورپردازی دیواری اغلب به عنوان یک نور تاکیدی برای آثار هنری روی دیوار استفاده‌‌ می‌شود اما در فضاهایی نظیر اتاق خواب، راهرو و راه پله‌‌ می‌تواند به عنوان منبع اصلی روشنایی نیز مورد استفاده قرار گیرد.
حتما بخوانید:  7 نکته برای یک طراحی دکوراسیون خانواده پسند

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط

طراحی دکوراسیون داخلی خانه
معماری و دکوراسیون خانه

دکوراسیون داخلی منزل

۰
(۰)

این خانه احاطه شده با درختان سرو طبیعی، سقفی از جنس گالوانیزه دارد
که یاد آور خانه های ییلاقی است.

مجموعه ای از پنجره های بزرگ در خانه، اجازه ورود نورطبیعی بسیاری به درون خانه را می دهد.

آشپزخانه سفید به وضوح دیده می شود که در تضاد با دیوارهای کدر اتاق نشیمن است که به آن شومینه ای وصل شده ونیز دارای دکور است.

در انتهای دیگر آشپزخانه قسمت غذاخوری قرار دارد.

مجموعه پنجره ها و درها ، از نشیمن تا قسمت غذاخوری موجب شده تا مناظر جنگل های اطراف دیده شود و دسترسی به کف جلویی ساختمان امکان پذیر باشد.

دیوارهای ورودی خانه از پارتیشن هایی به جنس چوب درخت سرو هستند که برای دیوار حمام نیز از این پارتیشن ها استفاده شده است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

حتما بخوانید:  این ده صندلی زیبا دکوراسیون شما را مدرن تر می کنند.

مطالب مرتبط

دکوراسیون رنگی منزل
معماری و دکوراسیون خانه

دکوراسیون داخلی منزل

۰
(۰)

رنگ ها و سایه ها با دقت برای ایجاد چندضلعی های سه بعدی بر روی دیوار انتخاب شده اند.دیوار های صاف با هندسه متفاوتی دارای بعد و عمق می شوند.هر نقاشی روی دیوار یک اثر هنری است.

طرح های رنگی انرژی خود را از کنتراست پرتقالی و آبی می گیرند.

انتخاب مبلمان چوبی مرتبط با سبک اتاق نهارخوری می باشد. ولی این میز چرخدار چوبی در تضاد با طراحی فوق العاده مدرن اتاق نشیمن است.

لامپ هندسی چندوجهی دوست داشتنی!هشتگ homey بر روی دیوار ارتباط خوبی با موضوع الهام گرفته شده از اشکال هندسی دارد.

از آنجایی که راحتی اولویت اول در هر خانه ای است،این فضا متکی بر عناصر شیکی می باشد که کمی به گرمای خانه اضافه می کنند.مانند تختخواب بزرگ گهواره ای سفری و بالش ها با روکش بافته.

کتابخانه جذاب با قفسه هایی در ابعاد مختلف ،بعضی ها با در و بعضی ها بدون در،قفسه های بزرگ می تواند برای نگهداری هر چیزی استفاده شود ،از پتوهای یدکی تا گلدان های اضافه.بسیار مفید!

آبی به عنوان یک رنگ آرام بخش،یک موقعیت عالی برای اتاق کار خانگی فراهم می کند.میز با ترکیب سبک خود ،مانعی برای رنگ پر زرق و برق پشت آن نیست.

توجه کنید که چگونه دیواربه سمت آجر شیب پیدا می کند و اثر دراماتیک آن با نور چراغ دفتر کار افزایش پیدا می کند.

این دیوار جدا کننده فوق العاده می تواند به عنوان یک ایده کاربردی استفاده شود که توسط کشیدگی طناب های بلند رنگی از میان قلاب های فاصله دار ساخته شده اند.

حتما بخوانید:  راهنمای خرید فایل و ساید اداری

سقف و کف خاکستری ما را به سمت راهرو هدایت کرده و از سوی دیگر با آجر در تماس است.

آجر نمایان کمی حس قدیمی به اتاق نهار خوری می دهد.لبه های میز چوبی و گلدان های فلزی در مقایسه با رنگ های اتاق نشمین ،زیبایی طبیعی به فضا می دهد.

این فضا همچنین دارای یک اجاق با لبه های دقیق وپایه های منحنی و فضای ذخیره چوب در بالا می باشد.

دو تا قاب مستطیلی در بالا ومرکز میز،قابی قابل تنظیم برای دسته ای از نورها ایجاد می کنند.

به دیوار سبز فوق العاده توجه کنید!گلدان ها به راحتی روی تخته ها قرار گرفته و گیره ها می توانند طبق خواسته جا به جا شوند.

در طرف دیگر اتاق یک دیوار سیاه با قاب عکس های سیاه و سفید در بالای پیانو خودنمایی می کند.

سقف دو بخشی و رنگ کف به سمت اتاق نهارخوری وسیع تر می شود.

در اینجا نمایی از فضای عبور از درب آشپزخانه دیده می شود.

این آشپزخانه بازگشتی به طراحی فوق مدرن همراه با تضاد رنگ آبی و نارنجی دیوارها داردوبا تک پنجره انتهای اتاق روشن می شود.

فضای صبحانه جذاب ،پیش آمدگی سمت چپ را اشغال کرده است.

توجه داشته باشید که دیوار رنگارنگ سمت راست دارای پس زمینه سفید است.به نظر می رسد که بیرون زدگی یک سایه آبی درخشان به سمت راهرو ایجاد می کند.

بیرون زدگی دیوار به خودی خود بسیار الهام بخش است.از ویژگی های آن قفسه های نوشیدنی،قفسه کتاب و دیوار تخته سیاه است.

فضای کاری جذابیت بصری خاصی ایجاد می کند.قاب فضای کار از روی سطح کابینت پایین آغاز شده و در بالا از دیوار بیرون میزند.این ترکیب رنگ فراموش نشدنی است.

حتما بخوانید:  معماری داخلی ساختمان
یک طراحی معاصر که خطای دیدی را که در جاهای دیگه وجود دارد نشان می دهد.در این طرح ممکن است تمیز کردن سطح کابینت بسیار آسان تر باشد.

این آویز حوله نیزبسیار زیبا می باشد…

…و همچنین قفسه ها و کابینت ها.

حتی حمام نیز با کاشی های تیره سعی در جذب فوری دارد.در اینجا تنها یک نوار سفید دایره ای شکل وجود دارد.

راهرو صاف و سفید از یک سمت با آجر طبیعی و از سمت دیگر با آینه بزرگ که کمبود نور طبیعی را جبران میکند و فضا را بزرگتر نشان می دهد،دکور می شود.

کمد لباس سیاه دارای قفسه و میزی جهت قرار دادن لوازم مورد نیاز هنگام ورود وخروج می باشد.

طرح راهرو در ارتباط با فضاهایی است که از هندسه الهام گرفته اند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط