ایمز (Eames) : یک صندلی برای تمام دوران ها!
محصول و طراح ماندگار

ایمز (Eames) : یک صندلی برای تمام دوران ها!

۵
(۱)
عناصر دیزاین
عناصر دیزاین

سبک طراحی مدرن قرون وسطی با حرکت ایالات متحده آمریکا از جنگ جهانی دوم به سمت عصر مدرن تر، شکل گرفت. ماهیت سبک مدرن قرون وسطایی بر مبنای سادگی بوده و در طراحی ها، شکل ظاهری و فرم محصول به اندازه ی عملکرد محصول مهم بوده است. مبلمان های طراحی شده به این سبک می بایست بسیار راحت باشند و ظاهرشان از خطوط ساده و ترجیحا اشکال ارگانیک شکل گرفته باشد؛ مانند مثلث هایی با لبه های گرد و دایره ای شکل. یکی دیگر از ویژگی های این سبک انتخاب مواد اولیه ی طبیعی و شکل دهی آنها به اشکال طبیعی اما به روش هایی جدید بود و همچنین استفاده از مواد ساخته شده به دست انسان مانند پلاستیک. هم زمان با شکل گیری این سبک مفهوم تازه ای از زندگی در فضای داخلی و خارجی ایجاد شد؛ به طوری که از پنجره هایی ساده و مینیمال در خانه ها استفاده شد و حیاط خلوت های کوچک به عنوان فضایی بیشتر برای زندگی در نظر گرفته شدند و در آنها نیز چیدمان انجام شد.

ایمز در دنیای امروز

با وجود طرح های متنوعی که از صندلی های ایمز در فضاهای مختلف مانند موزه ی طراحی و دیزاین لندن وجود دارد، طبیعی است که برای این صندلی ها واژه ی شگفت انگیز را به کار ببریم! کمی به طراحی آنها توجه کنید، اینکه چگونه هر قطعه از آن ها پایداری خود را از ابتدای طراحی آنها در اواسط قرن بیستم تا کنون حفظ کرده است، واقعا شگفت آور نیست؟!

طراحی عالی، راحتی، هنر خالص و رعایت فاکتور های سادگی و پایداری، تمام ویژگی هایی هستند که صندلی های ایمز را به محصولی ماندگار و دوست داشتنی تبدیل کرده اند. طراحان صندلی ایمز ( Charles and Ray Eames) با شکل دهی تخته های سه لایی توانستند به همان خوبی که می توان با مواد اولیه ی خلاقانه ای مانند رزین و فایبرگلاس و چوب های مشبک محصول تولید کرد؛ صندلی هایشان را عرضه کنند.

چنین طراحی های درخشان و متمرکز بر فلسفه ی تولید و طراحی موجب شد تا در سال ۱۹۷۹ بتوانند مدال طلای سلطنتی را از موسسه ی سلطنتی معماران بریتانیا در میان دیگر تمجیدات به دست بیاورند.

ظاهر صندلی های ایمز به مرور شکل آنها را به عنوان صندلی های مینیمال و بسیار کاربردی جا انداخته است. و امروز از صندلی های ایمز به صورت یک نماد استفاده می شوند. طراحان این صندلی توانستند با الگوهای اولیه ی طراحی شان روی پای خود بایستند و هنر پایدار را به جامعه عرضه کنند تا نشان دهند که با مبلمان های ساده هم میتوان به راحتی اتاق را دیزاین کرد و به گفت و گو با دوستانی نشست که ممکن است حتی ایمز را نشناسند.

حتما بخوانید:  نورمن فاستر، سیستم نشیمن فضای انتظار فرودگاه

بر خلاف دیگر اجزا دکوراسیون، این صندلی ها در چیدمان یک اتاق به تنهایی یک سبک ویژه را ایجاد می کنند و میتوانند در عین سادگی بسیار چشمگیر باشند و همچنین با قرار گیری در کنار سایر عناصر مبلمان فضاهایی منحصر به فرد را ایجاد کنند.

یکی از معروف ترین صندلی های ایمز، صندلی پایه ایفلی (Eiffel Base Shell Chair) آن است. پایه های این صندلی با الهام از برج ایفل ساخته شده اند. این صندلی با رعایت اصول ارگونومی باعث شده تا ستون فقرات آسیب نبیند و فرد احساس راحتی داشته باشد.

از صندلی های پایه ایفلی می توان به تنهایی و یا در کنار سایر صندلی ها در چیدمان استفاده کرد. در ادامه باهم به تعدادی از دکوراسیون هایی که با وجودEiffel Base Shell Chair بسیار جذاب و چشمگیر شده اند می پردازیم.

۱) در این خانه با کفپوش چوبی به رنگ قهوه ای از صندلی های پایه فلزی ایمز ترکیبی هماهنگ برای چیدمان میز ناهار خوری ایجاد کرده اند. رنگ شیری ملایمی که برای این صندلی های در نظر گرفته شده بسیار همسان با میز چوبی و کفپوش های سالن است. این صندلی ها از فایبرگلس ساخته شده اند در حالی که نسخه های جدید این صندلی ها از پلی پروپیلن ساخته می شوند. این مدل با نام صندلی پایه ایفلی شناخته شد و همچنان از محبوب ترین صندلی های ایمز به حساب می آید.

۲) گوشه های منحنی شکل عموما بدون کارایی به نظر می آیند، اما با کمی خلاقیت می توان از آن ها برای ایجاد یک فضای مدرن و ساده استفاده کرد. در اینجا با قرار گرفتن نیمکتی که فضای فرو رفتگی منحنی را پوشانده است یک گوشه ی کارامد ساخته شده است. حال برای قرار گیری در کنار نیمکت و یک میز چوبی از چه صندلی ای باید استفاده شود؟
ویژگی برتر صندلی های ایمز آن است که می توانید آن ها را با هر نوع دکوراسیونی ست کنید و تنها نکته ای که لازم است رعایت کنید آن است که هارمونی رنگ ها را فراموش نکنید!

حتما بخوانید:  صندلی نویسندگان : پائولو کوئلیو

۳) اگر تصور میکنید که با وجود کاناپه های چرم در اتاق نشیمن دیگر نمیتوان از سایر صندلی ها در این چیدمان استفاده کرد، سخت در اشتباه هستید! در کنار کاناپه های چرمی قرار دادن صندلی های ایمز به رنگ روشن، به گونه ای هماهنگی ایجاد می کند که تصورش را هم نمی کنید!

اگر خانه تان دارای پنجره های بزرگ و قدی است و نور خوبی به داخل خانه تان نفوذ دارد، صندلی های سفید رنگ و پایه فلزی ایمز را فراموش نکنید، وجود این صندلی ها در نور ملایم فضایی آرام و دلپذیر را در خانه تان ایجاد می کند.

۵) راحتی صندلی های ایمز باعث شده تا این صندلی ها به عنوان اینکه در پشت میز کار قرار بگیرند هم مناسب باشند. می توانید برای چند ساعتی که در پشت میز کارتان هستید با خیال راحت از این صندلی ها استفاده کنید و علاوه بر این دکوراسیون منحصر به فردی برای اتاق کارتان بوجود بیاورید.

صندلی های ایمز

اولین صندلی ایمز در سال ۱۹۴۶ از تخته چندلایی برای شرکت هرمان میلر تولید شد. این صندلی به یک قطعه ی نمادین از مبلمان تبدیل شد اما نه صرفا بخاطر طراحی ظاهری و خلاقیتی که در استفاده از مواد اولیه روز در آن به کار رفته بود؛ بلکه بخاطر تکنیک های جدیدی که در مدلسازی و فن آوری آن توسط ری و چارلز ایمز توسعه پیدا کرد. مجله ی تایمز این صندلی را بهترین صندلی قرن بیستم معرفی کرد. ری و چارلز ایمز به توسعه ی تولیدات تکنیکی خود ادامه دادند و با معرفی اولین صندلی های پلاستیکی وارد صنعت تولیدات شدند. از دیگر صندلی های کلاسیک ایمز، صندلی های چرم ، رز وود و عثمانی بود که در سال ۱۹۵۶ برای اولین بار فروخته شدند و به دنبال آن صندلی های آلومینیومی در سال ۱۹۵۸، که در اصل به عنوان مبلمان حیاط و ایوان در نظر گرفته شده بودند.

۶) صندلی های ایمز با تمام سادگی شان آنقدر جذاب هستند که حتی اگر از آنها برای قرار گرفتن در پشت هیچ میزی هم استفاده نشود، وجودشان به تنهایی در یک گوشه برای قرار گرفتن کتاب ها یا گلدان کوچک و کوسن ها می تواند به قدر کافی حال و هوای دکوراسیونتان را تغییر دهد.

حتما بخوانید:  با فلورانس نول بنیان‌گذار برند Knoll آشنا شوید

از آنجایی که صندلی های ایمز فورا قابل تشخیص می باشند و امضای طراحی این صندلی ها از ظاهرشان به خوبی مشخص است، جای نگرانی نیست که در چیدمان به چشم نیایند. مطمئن باشید ورود یک صندلی ایمز به فضای داخل اتاق خواب، اتاق کار و سالن پذیرایی تان چنان جلوه ای می دهد که فکرش را هم نمی کنید!

رنگ ها و الگو ها

صندلی ایمز در یک چیدمان با پس زمینه ای به رنگ کرم، بژ یا خاکستری تصویری از دکوراسیون های قرون وسطی را منعکس می کند که این سبک رنگ های خنثی با رنگ های روشن جفت می شدند. استفاده از تصویر زمینه هایی با طرح های درشت هندسی و رنگارنگ بر روی دیوار نیز می تواند یادآور آثار وارهول، لیختن اشتاین، پولاک و هاکنی باشند.

شما با توجه به رنگ دلخواهتان می توانید در ترکیب چیدمان فضای مورد نظرتان از صندلی های ایمز بهره ببرید. چرا که این صندلی ها امروزه در رنگ ها و جنس های بسیار متنوعی تولید و عرضه می شوند.

۴) اگر اتاق غذاخوری تان قدیمی شده و تصمیم به ایجاد تغییراتی چشم گیر دارید و میخواهید فضایی متفاوت ایجاد کنید به خاطر داشته باشید که یکی از اساسی ترین اصول تغییرات، رنگ ها هستند! شما می توانید با شناخت رنگ ها و به کاربردن آنها در چیدمان و انتخاب وسایل به راحتی فضایی تازه با سبک دلخواهتان بسازید. برای داشتن اتاق غذاخوری تازه این بار برخلاف چیدمان همیشگی تان دست به انتخاب صندلی های مینیمال و رنگارنگ ایمز بزنید. برای مثال سه رنگ که با یکدیگر هارمونی دارند را انتخاب کنید و بدون قاعده ی خاصی آنها را دور تا دور میزتان بچینید. برای استفاده از صندلی های ایمز باید جسور بود و به جادوی این صندلی ها ایمان داشت!

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط