یک عالمه ایده برای یک دنیا بی‌نظمی!

از اینکه این مطلب را برای مطالعه انتخاب کردید بسیار ممنونیم اما پیش از شروع اگر در خانه، اتاق خواب یا آشپزخانه هستید نگاهی به دور و اطراف خود کنید. چه می‌بینید؟ احتمالاً خبری از فضای ذخیره سازی، قفسه بندی یا سیستم انبارش مدرن نیست. اجازه دهید من از دنیای اطراف خود بگویم. اینجا در چیدمان منزل من یک عالمه بی‌نظمی است. کتاب‌های تلنبار شده روی‌هم در گوشه گوشه خانه، دسته‌کلیدهایی بر روی اوپن یا داخل گلدان، کشوهایی مملو از خرت و پرت که برای پیدا کردن هر چیزی باید زیر و رو شوند و … به گمانم چندان نیاز به ادامه دادن نباشد. این تصویری روشن از اغلب خانه‌های ایرانی است. خانه‌هایی با ظاهری آراسته اما در هر کنج و زاویه مملو از ابزار و اشیایی اضافه و دست و پاگیر! حال طبق معمول یک سؤال واضح ذهن من را پر می‌کند؛ با این زندگی پر هرج و مرج چه کنم؟

هرقدر که مساحت خانه‌های امروز کوچک شده زندگی نیز قواعد پیچیده و دست و پاگیرتری به خود گرفته. با این حال، سبک زندگی ما چندان تغییری نکرده است. برخلاف گذشته کمیت اسباب و لوازم زندگی افزایش یافته درحالی‌که اغلب ما ایده چندانی برای چیدمان صحیح و مناسب آنها نداریم. درنتیجه این وسایل بدون وجود یک سیستم انبارش صحیح هم به‌سرعت فرسوده می‌شوند و هم در زمان نیاز در دسترس ما قرار نمی‌گیرند. اما می‌توان با ایده‌های ساده و خرید وسایلی مقرون‌به‌صرفه مانند قفسه یک سیستم ذخیره سازی مناسب برای این لوازم ایجاد کرد.

قفسه بندی آشپزخانه

در محیط آشپزخانه بطری‌ها، قوطی‌ها، کفگیر و ملاقه‌ها و ظروف بزرگ و کوچک عمده لوازمی هستند که با چیدمان آنها مشکل داریم. فضای موجود در کابینت‌ها اجازه جای دادن تمام این وسایل را به ما نمی‌دهند. از سوی دیگر وجود این لوازم نیز الزامی است و نمی‌توان آنها را به مکانی مانند انباری یا تراس انتقال داد. پس چگونه می‌توان یک چیدمان مناسب در دکوراسیون آشپزخانه ایجاد کرد؟
آنچه معمولاً در چیدمان منزل از یاد می‌بریم توجه به فضای عمودی است که دیوارها در اختیار ما قرار می‌دهند. در واقع می‌توان به‌راحتی با نصب تجهیزاتی ساده و کم‌خرج محیطی برای چینش لوازم آشپزخانه ایجاد کرد. حسن این کار علاوه بر کاهش هزینه، افزایش فضای داخل آشپزخانه و بی‌نیاز شدن از نصب کابینت‌های متعدد است. در واقع طبقاتی چوبی یا فلزی برای قرار دادن ظروف، بطری و قوطی‌ها و نصب میله‌هایی برای آویزان کردن کارد و چاقو و ملاقه یک راه‌حل ساده است که شما را از معضلی بزرگ نجات می‌دهد.

یک عالمه ایده برای یک دنیا بی‌نظمی!

یک عالمه ایده برای یک دنیا بی‌نظمی!

روشهای جدید و متفاوتی هم برای این کار وجود دارد. اگر یک دیوار مناسب یا فضایی نظیر انباری متصل به آشپزخانه دارید می توانید از تجهیزات دیواری مختص این کار که جاکوب طراحی کرده و بسیار کاربردی است استفاده کنید. راه دیگر استفاده از ست پنل آشپزخانه جاکوب است که به راحتی در فاصله میان کابینت های پایین و بالا قرار میگیرد و فضای مناسبی برای لوازم دم دستی ایجاد می کند.

یک عالمه ایده برای یک دنیا بی‌نظمی!
یک عالمه ایده برای یک دنیا بی‌نظمی!

قفسه حمام و رختشورخانه

در برخی خانه‌ها که از مساحت مناسبی برخوردارند فضایی برای قرار دادن ماشین لباسشویی وجود دارد که اصطلاحاً به آن رختشورخانه نیز گفته می‌شود. طبیعتاً در چنین محیطی با انواع مواد شوینده روبرو می‌شویم که به شکلی بی‌نظم در طاقچه پنجره‌ها یا روی زمین و چهارپایه‌ها قرار گرفته‌اند. این در حالی است قفسه‌های ساده و ارزان قیمت وجود دارند که با نصب بر روی دیوار یک فضای وسیع برای قرار گرفتن انواع مواد شوینده و بهداشتی را فراهم می‌کنند. همچنین از این قفسه بندی ها می‌توان در حمام‌ها نیز استفاده کرد

یک عالمه ایده برای یک دنیا بی‌نظمی!

یک عالمه ایده برای یک دنیا بی‌نظمی!

قفسه بندی انباری

برای بسیاری از ما انباری گورستان اشیا از یاد رفته است. ما بدون توجه به نیاز خود به این وسایل، آنها را به شکلی بی‌نظم در گوشه‌ای از انباری رها می‌کنیم درنتیجه نه هیچ‌گاه آنها را به یاد می‌آوریم و نه حتی در زمان نیاز به آنها دسترسی داریم. این در حالی است که می‌توان با خرید یک سیستم انبارش وقفسه بندی انباریهم سر و سامانی به محیط انباری داد و هم به‌راحتی ابزار و وسایل مورد نیاز خود را به‌سرعت پیدا کرد. این قفسه بندی ها معمولاً از طبقاتی برای قرار دادن اشیا و گیره‌هایی برای آویزان کردن برخوردارند. همچنین گیره‌های مخصوص نگهداری دوچرخه نیز از جمله قابلیت‌های مفید این سیستم انبارش محسوب می‌شود.

یک عالمه ایده برای یک دنیا بی‌نظمی!

یک عالمه ایده برای یک دنیا بی‌نظمی!

نجات از بی‌نظمی اتاق خواب

در دکوراسیون منزل چیزی به قدر بی‌نظمی اتاق خواب با روح و روان انسان بازی نمی‌کند. درحالی‌که گنجایش اتاق خواب تغییری نمی‌کند ما دائماً در حال افزودن اسباب و وسایلی کوچک و بزرگ به آن هستیم. اگرچه خرید و وجود این وسایل ضروری به نظر می‌رسد اما باید اعتراف کرد که رفته رفته جایی برای راه رفتن عادی افراد نیز باقی نمی‌گذارند.

اگر فرزند دانش‌آموز در خانه دارید به طور حتم با معضل کتاب‌های درسی و کنکور آنها مواجه اید. کتاب‌هایی که هر ساله به آنها افزوده می‌شود و به دلیل نیاز دائم دانش‌آموزان نمی‌توان آنها را به انباری یا سطل زباله منتقل کرد. در چنین مواقعی این کتاب‌ها یا به شکلی فشرده در کمدها چیده می‌شوند و هر بار برای مطالعه یکی از آنها باید کمد را زیر و رو کرد و یا به شکلی بی‌نظم در گوشه و کنار اتاق بر روی‌هم تلنبار می‌شوند. افزون بر این، لباس‌ها، کفش‌ها و سایر ملزومات کاری را هم باید به این حجم از بی‌نظمی اضافه کرد. اما هرقدر که کتاب و دفتر و وسایل مختلف داشته باشید با یک سیستم انبارش و ذخیره سازی می‌توانید آنها را به‌خوبی مدیریت کنید تا در زمان مناسب و بدون معطلی به آنها دسترسی داشته باشید.
بهتر است دوباره فضای ذخیره سازی عمودی که دیوارها در اختیار شما قرار می‌دهند را یادآوری کنیم. اگر در یک محیط مانند آشپزخانه به دلیل نصب کابینت با محدودیت دیوار مواجه بودید خوشبختانه در اتاق خواب این مشکل را ندارید. باکس دیواری یکی از راه‌حل‌های خلاقانه برای خلاص شدن از اسباب و وسایل اضافی است. در واقع شما با استفاده از باکس دیواری دکوراتیو وسایل مزاحم و دست و پاگیر خود را از زمین به ارتفاع منتقل می‌کنید و در عین حال به آنها همچنان دسترسی دارید. مزیت استفاده از این باکس‌ها تنوع طرح و رنگ بالای آنها و سازگاری با دکوراسیون اتاق خواب شماست. این باکس‌های دیواری را حتی می‌توانید با کمی ذوق و سلیقه با چند تکه چوب نیز بسازید.

یک عالمه ایده برای یک دنیا بی‌نظمی!

یک عالمه ایده برای یک دنیا بی‌نظمی!

در مقابل اگر باکس دیواری چاره‌ساز مشکل شما نیست قفسه‌های نگهداری مخصوص اتاق خواب نیز از جمله سیستم‌های انبارش مفید هستند که وسایل مختلف مانند کیف و کفش و لباس را در خود جای می‌دهند. هرچند این قفسه بندی ها از جلوه‌ای کمتر از باکس‌های دیواری برخوردارند اما با نظمی که به اتاق خواب شما می‌بخشند در زیباسازی فضای آن نقش مؤثری دارند.