یک طرح معماری با الهام از طبیعت محیط

طراحان خوش فکر، این بنا را با الهام از طبیعت محیط و آنچه که سالیان سال انسان ها بر اثر تجربه در محیط اطراف بر اساس آب و هوای محیطی بدست آوره اند طرح ریزی و اجرا کرده اند.

آرشیتکت : آریا استودیو ، عباس ریاحی فرد ، فریناز رضوی نیکو
محل : شمشک ، تهران ، ایران
تیم پروژه : اشکان باقری ، نوید نصرالهی ، یاسر کریمیان ، سروش علی پور ، حسام رئوف پناه
مساحت پروژه : ۶۰ متر مربع
سال اجرای پروژه : ۲۰۰۸

پائیز ۲۰۰۸ طراحی داخلی و همزمان طراحی ساختمان پروژه آغازشد . محل اجرای این پروژه در قلب کوه و درست در یک کیلومتری پیست اسکی شمشک یکی از بزرگترین پیست های اسکی ایران قرار دارد ، فاصله این محل از تهران معادل ۵۵ دقیقه رانندگی تا تهران است . این محل طبیعتی مالامال از حس زندگی دارد. به همین دلیل تصمیم اصلی گروه طراحی بر این بود که تمامی حس طبیعات منطقه را در طراحی این محل جاری نمایند ، به نحوی که فرمت این طرح بیانگر اوج احساس طبیعت منطقه باشد .

مقصود اصلی از طرح این پروژه این بود که ایده جدیدی را مبنی بر برقراری ارتباط ارگانیک میان طبیعت و معماری برقرار نمایند . بدون آنکه تقلیدی کورکورانه از معماری جاری ویلاهای محلی داشته باشند و یا آنکه درس های مدون شده تاریخی معماری را پیاده نمایند .

این یک مفهوم اساسی است که هر معماری باید بیاموزد تا بتواند خود را از باید های محاصره شده در آن برهاند ، باید های فرمی ، تاریخی ، علمی و هر نوع باید دیگری که خلاقیت وی را در محاق قرار دهد .

باید های محلی در اینجا، طبیعت پوشیده از برف به عنوان کاراکتر محیط و منطقه و خطوط جاری کوه است که ساختمان ها را در بر می گیرند . در ضمن در تمامی مدت طراحی ، الگلو های اسکیموها بخش مهم و الهام دهنده گروه طراحی بوده است . پناهگاهی در قطب که از لایه های افقی و عمودی یخ با سقف های گنبدی شکل می یابد و طرح نهائی تلفیقی از طراحی استعاره ای میان عناصری از طبیعت و مواردی از عناصری که انسانها ایجاد نموده اند که الهام بخش طرحی است که در نهایت خلق شده است .

این فضا با طراحی خاص خود توجه همگان را بخود جلب کرده است، طراحی و استفاده از فضاها در این طرح به گونه ای است که از تمامی آن بخوبی استفاده شده و هدر رفتی در فضا مشاهده نمیشود، امیدواریم اینگونه طرح ها بتوانند مشوق و الگویی برای جوانان طراح کشورمان باشد که با استفاده از محیط و آب و هوای منطقه طرح های معماری مناسبی را ارائه دهند، امید است این مطب همانند مطالب قبل مورد پسند شما طراح عزیز قرار گرفته باشد.