کودکستان FCA Srbija به طراحی IDEST DOO
فضای آموزشی و کتابخانه

کودکستان FCA Srbija به طراحی IDEST DOO

۵
(۱)

پروژه ی کودکستان ، شامل بازسازی سه طبقه بالایی (طبقات دوم و سوم و چهارم) ساختمان و یک فضای الحاق شده برای تقسیم کاربری های مختلف است.برای ایجاد ارتباطی مستقیم و آسان ، با فضاهای کناری و پارک ، یک پیشامدگی گسترده ، در ساختمان ساخته شده است تا کودکان بتوانند با طبیعت ارتباط برقرار کنند . از بیرون ساختمان نمی توان هیچ نشانه ی آشکاری را مبنی بر این که سه طبقه ی این ساختمان ، کودکستان است یافت . هدف از بازسازی این ساختمان ، نامتعادل کردن فضاهای ساختمان نبود ، بلکه چند منظوره کردن آن بود .

برای ایجاد اتاق هایی روشن و فضای بزرگتر، تمام عناصر معمولی داخل ساختمان حذف شدند . طراحی داخلی کودکستان ، از نیازهای کودکان الهام می گیرد ومطابق استانداردهای ایمنی ، دنیایی رنگارنگ ، بر مبنای خلاقیت را برای آن ها ترسیم می کند .

ایده ی این طرح ، بر این اساس استوار است که فضا باید موجبات شادی کودکان را فراهم سازد . جایی که خطوط منحنی در آن جریان داشته باشد و پویایی و بازی را در خودش به همراه داشته باشد . فضایی با رنگ ها و طراحی های شاد و کودکانه که کودکان از حضور در آن لذت ببرند و مجموعه کودکستان برای آن ها فضایی شاد و آرامش بخش به نظر بیاید .

این ایده ، با جایگزین کردن سازه ای قاب بندی شده با المان های منحنی ،به جای سیستم سازه ای صلب (با تیر ها و ستون های قوی) ، به کار برده شد . این المان ها فرم های مختلفی دارند که از آن جمله می توان به دیوارهای موجی در اتاق غذا خوری ، پارتیشن های گرد در اتاق های معمولی و …اشاره کرد .

در فضای نشیمن ، ستون و تیر مرکزی ، به المان درختی تبدیل شده است . روشنایی اتاق ها با تقسیم شدن به شاخه های مختلف ، فرم خاصی را به فضا می بخشند . المان های درختی باعث افزایش فضا شده و صبح ها که بچه ها از والدین خود جدا می شوند ، از آن ها استقبال کرده وآن ها را تشویق به ماندن در کودکستان می کند . فضاهای طراحی شده در این کودکستان با توجه به نیاز کودکان و روحیات آن ها طراحی شده است که کودکان را به خود جذب می کند و باعث بالا رفتن سطح یادگیری و آرامش کودکان می شود . طراحی برچسب های مختلف روی دیوار ها و در ها برای کودکان جالب توجه بوده است و همه این موارد در کنار هم لحظات خوبی را برای آن ها ایجاد می کند .

معمار: IDEST Doo
موقعیت : Kragujevac, Serbia
مساحت : ۲۱۰۰ متر مربع
مدیر پروژه : Antonino Frisina
مهندس عمران : Gordana Radojković
منبع:
http://www.archdaily.com
http://www.justdesignnews.com
http://www.plataformaarquitectura.cl

ترجمه و گردآوری : مونا صباغیان

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط