کودکانه زندگی کن
کودک و نوجوان

کودکانه زندگی کن

۰
(۰)
کودک حس مالکیت را در متراژ نمی‌بینند و می‌توان تنها قسمتی از منزل را به قلمرویی برای فرمانروایی او تبدیل کرد
کودک حس مالکیت را در متراژ نمی‌بینند و می‌توان تنها قسمتی از منزل را به قلمرویی برای فرمانروایی او تبدیل کرد

قلمروی کودک در خانه

تفاوت چندانی نمی‌کند؛ یک اتاق مجزا یا گوشه‌ای از منزل. هرکدام می‌تواند محلی برای کمک به خلق رویاهای کودکانه باشد. کودکان مانند بزرگسالان حس مالکیت را به صورت کمّی در متراژ و ابعاد نمی‌بینند و متخصص ذاتی درک کیفیت‌ها هستند. بنابراین باید در محلی از منزل، این حس کیفی را برای آنها به وجودآورد.

برای پدر و مادرها همیشه طراحی دکوراسیون اتاق کودکشان جزء لذت‌بخش‌ترین قسمت‌های طراحی داخلی است، به خصوص اگر چشم به راه اولین فرزندشان باشند، از ماه‌ها قبل با اشتیاق فراوان آماده‌سازی لوازم اتاق او را شروع می‌کنند. واقعیت این است که با کم کردن هزینه‌ها و زیاد کردن خلاقیت نیز می‌توان از اتاق ساده کودک، فضایی زیبا و جادویی ساخت، یا حتی در صورت عدم امکان اختصاص یک اتاق مجزا به کودک، می‌توان قسمتی از منزل را به قلمرویی برای فرمانروایی او تبدیل کرد.

لگو بازی کردن کودکان

لگو بازی کردن کودکان

یک ایده؛ دو اتفاق

تا همین‌جا هم خوب پیش رفته‌اید، اما هنوز راه‌ درازی پیش رو دارید. بیشتر چیزهایی که با کاغذ و مقوا ساخته شده‌اند، تا یک‌سالگی کودک می‌تواند او را مجذوب کند. به محض اینکه کودک راه رفتن را یادگرفت، بی‌وقفه در پی کشف رازهای این جهان، به شلوغ‌کاری و خرابکاری دست می‌زند. آنگاه هیچ کاغذ و مقوایی یارای مقاومت در برابر کنجکاوی های او را ندارد. به خصوص کودکانی که به وضعیت‌های خاص مانند اختلال اضطراب، اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD)، اوتیسم و یا سایر علائم بدخلقی دچار باشند، به میزان بیشتری نیاز به مدیریت والدین درباره محیط اطراف دارند.

اسباب بازی مدولار

پس با بزرگ‌شدن کودک و رسیدن او به سن دوسالگی باید به فکر استفاده از مواد و طرح‌های دیگری بیفتید. اولین گزینه، چوب است؛ البته نوعی از چوب که بادوام، سبک، شکل پذیر و ارزان قیمت باشند، مثل MDF. اما حالا با این قطعات چه کار می شود کرد؟

همه کار! این جوابی است که بلوک‌های کوچک پلاستیکی که از قدیم با آنها آشنا بوده‌ایم به ما می‌دهند. بلوک‌هایی که به اسم «لگو» معروف‌اند و در واقع مانند آجرهایی عمل می‌کنند که کودک می ‍‌تواند خودش را در قامت یک طراح یا معمار ببیند و با آن بلوک‌ها هرچه را در ذهن خلاقش دارد، بسازد. قطعات کوچک چوبی ام‌دی‌اف را نیز می‌توان مانند لگو به کار برد و باآن‌ها قوه تخیل را به پرواز درآورد.

به قطعات اسباب‌بازی لگو و یا همین تکه چوب‌ها «مُدول» یا «ماژول» می‌گویند. مدول یعنی قطعاتی هم خانواده که از ساختار و اندازه‌ای مشخص نسبت به هم برخوردارند. به عنوان مثال « آجر » یک مدول است و با تکرار آن دیوار ساخته می‌شود. قطعات ماژولار از سرگرم‌کننده‌ترین اسباب بازی‌ها برای تمام کودکان در هر جغرافیا و هر زمانی هستند.

دکوراسیون اتاق نوزاد با تم چند رنگ

دکوراسیون اتاق نوزاد با تم چند رنگ

به خوش رنگی دنیای کودکان

به همان دلیل که نمی توان دنیای کودکان را بدون همراهی با رنگ‌های شاد و سرزنده تصور کرد، نمی‌توان عدم مطالعه و تحقیق برای به کار‌بردن مناسب‌ترین رنگ در مناسب‌ترین مکان را منطقی دانست. بعضی از والدین فکر می کنند که باید تنها از یک رنگ به خصوص در اتاق کودک استفاده ‌کنند، بنابراین دیوارها، روتختی، فرش، کمد و حتی تصاویر داخل قاب عکس‌ها را از خانواده یک رنگ خاص انتخاب می‌کنند.

حال زمانی را تصور کنید که به اتاق پسربچه ای وارد می‌شوید که پدر و مادرش می‌خواهند همه چیز اتاق فرزندشان “ست” باشد. به محض ورود با توده‌ای آبی‌رنگ مواجه می‌شوید که پس از چند دقیقه شدیدا یکنواخت می‌شود و به طور ناخودآگاه دوست دارید که زودتر فضا را ترک کنید. این اتفاق در مورد اتاق دختربچه ها معمولا با رژه رنگ‌های گرم مانند قرمز و صورتی و بر روی اعصاب تکرار می‌شود. اما راه بهتر چیست؟

اتاق کودک به شکل زمین بازی

اتاق کودک به شکل زمین بازی

اتاق نه؛ زمین بازی

همانقدر که اشتغال به یک کار برای بزرگسالان اهمیت دارد، بازی‌کردن هم برای کودکان مهم است. در واقع بازی‌کردن بیزینس کودکان است و برای آنها جنبه‌ای بسیار جدی دارد، چرا که بازی کردن برای کودکان، راهی مناسب برای رشد استعدادهایشان را فراهم می‌آورد. بنابراین نیاز است مکانی مناسب برای بازی آنها در نظر گرفته شود و تمام موارد گفته شده در مقاله حاضر به دنبال فراهم ساختن زیرساختی برای این امر است.

والدین باید توجه کنند که به جای خریدن انبوهی از وسایل و پرکردن اتاق با لوازم و اسباب ‌بازی‌های مختلف، باید دست به انتخاب هایی هوشمندانه بزنند تا ضمن رفع نیازهای کودک، محیطی شاداب و در عین حال امن را برای کودک فراهم کنند و چه بهتر که این محیط شاداب و امن، فضایی مناسب را نیز در اختیار کودک قرار دهد تا بتواند به جست و خیز و تحرک بپردازد.

یکی از مسائلی که روز به روز بیشتر کودکان را درگیر می‌کند استفاده آنها از اینترنت، کامپیوتر، تبلت و مشاهده فیلم‌ها و انیمیشن‌ها و انجام بازی‌های کامپیوتری است. در کنار آثار مثبت این بازی‌ها و فیلم‌ها که با فعالیت ذهنی کودکان همراه است، تاثیرات منفی نیز بروز پیدا می‌کند. اثرات منفی این بازی‌ها پرخاشگری و بروز حالات تهاجمی در کودکان را به همراه دارد. بنابراین باید برای استفاده مناسب و مفید کودکان از این مهمانان تازه از راه رسیده دنیای تکنولوژی نیز چاره‌ای اندیشید.

در چیدمان دکوراسیوناتاق کودک، می‌توان فضا یا ایستگاهی را برای انجام بازی‌های کامپیوتری و تماشای فیلم‌ها اختصاص داد و از مبلمان استاندارد استفاده کرد. سپس باید به کودک آموزش داده شود که در زمان معینی می تواند از این ایستگاه استفاده کند. این امر به قانونمند و هدفمند شدن زمان استفاده از وسایل و تجهیزات کامپیوتری و نظارت بهتر خانواده منجر می‌شود.

میز و صندلی کودکان

میز و صندلی کودکان

مبلمان کودک

مبلمان مناسب کودکان نیز می‌تواند از دیگر عوامل دکوراسیونی باشد که احساس رضایت را در آن‌ها ایجاد می‌کند. مبلمان نیز مانند سایر اجزاء دکوراسیون برای آن‌ها تنها جنبه کاربردی ندارد. آن‌ها با نشستن بر روی یک صندلی به شکل فیل خود را فیل‌بانی واقعی حس خواهند کرد و قدم به دنیایی از رویاها می‌گذارند که برای رشد ذهنی‌شان نیز مناسب است. مبلمان کودک صرفا مبلمانی در ابعاد کوچک نیست و طراحی‌اش ظرافت‌ها و قواعد خاص خودش را دارد. با انتخاب درست مبلمان می‌توان از امنیت و سلامت جسمانی کودک در هنگام بازی و فعالیت در اتاقش نیز آسوده خاطر بود. ضمن اینکه استفاده کودکان از مبلمان مناسب خودشان به آن‌ها احساس خوشایندی که همیشه به دنبال تقلید و بازی کردن نقش آن هستند؛ یعنی بزرگسال بودن را منتقل خواهد کرد و تجربه‌ای جالب برایشان خواهد بود.

در نهایت گفتنی است راه‌های ایجاد اتاق دلخواه کودکان، به تعداد کودکان جهان می‌تواند متنوع و گوناگون باشد. کافی است با رعایت اصولی چند به شناخت علایق درونی کودک پی ببرید و فضایی سرشار از خوشبختی و آرامش و رفاه را برایشان ایجاد کنید.

دکوراسیون مدولار اتاق کودک
دکوراسیون مدولار اتاق کودک

دکوراسیون مدولار

حال با دانستن منطق مدول می‌توان به انتخاب‌های مناسب‌تری برای دکوراسیون نیز دست زد. داشتن یک کتابخانه کوچک مدولار می‌تواند آغازی برای تغییر در سبک زندگی کودکتان باشد. به گونه‌ای که بخشی از این قفسه تبدیل به کتابخانه‌ای کوچک می‌شود. قاعدتا این کتابخانه در آینده بسیار نزدیک میزبان کتاب داستان‌ها و دفترچه‌های نقاشی قد‌ و نیم‌قد کودک شما می‌شود.
بخش دیگری از این قفسه‌بندی، به محلی برای گذاشتن وسایل تزئینی اتاق کودک تبدیل می‌شود و در مدول (بخش) دیگری، شما می‌توانید چند اسباب‌بازی کودک را قرار دهید. بنابراین یک مجموعه قفسه مدولار که معمولاً به تمام مجموعه آن کتابخانه گفته می‌شود، نیاز مبرم اتاق کودک شما برای طبقه بندی و نظم دادن وسایل است. یک بار دیگر باید بگوییم که حسن بزرگ وسایل مدولار، انعطاف‌پذیری آنها در تغییر ترکیب و چینش پذیری است، بنابراین می‌توانید اتاق کودک را آن‌گونه بچینید که بیشتر با سلیقه شخصی‌تان و فضایی که در اختیار دارید، متناسب است.
همین تغییر و تحول دادن هم می‌تواند باعث شود تا بدون هیچ هزینه‌ای اتاق را از یکنواختی خارج کنید و روحی در فضای زندگی کودک بدمید. با استفاده از همین قطعات مدولار است که می‌توان بسیاری دیگر از وسایل مانند تابلوهای هم‌شکل، میزهای عسلی، کمد و میز تحریر و حتی لوستر و آویزهای چراغانی را تهیه و با ترکیب بندی های مختلف در اتاق کودک نصب کرد.
نقاشی کودک به همراه خانواده
نقاشی کودک به همراه خانواده
بیایید که در قدم اول کار را به خود کودکان بسپاریم. باید بدانیم که رنگ یکی از مهمترین ابزارها برای بیان مفاهیم و محتواهای ذهنی و روانی است و بنابراین انتخاب‌هایی که کودک انجام می‌دهد، از جمله انتخاب رنگ کاملا احساسی است و بیانگر حالات، درونیات و احساسات اوست. در اینجا نقش پدر و مادر و به خصوص مادر بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
مادر باید کودک را در نقاشی‌کردن همراهی و استفاده او از رنگ‌های خاص را تفسیر کند. این نکته زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که روانشناسان با توجه به فرایند هنردرمانی و رابطه بین رنگ در نقاشی کودک با احساسات و درونیات او، می‌توانند به بیماری‌های روحی و روانی کودک پی ببرند.
حال، پس از مشاهده رفتار کودک در مواجهه با جعبه مدادرنگی‌اش و تفسیر آن به کمک روانشناس می‌توان به بهترین انتخاب دست زد. باید گفت شاید این تفسیرها نهایتا همان الگوهای تکراری و قدیمی را برای انتخاب دکوراسیون ارائه دهند؛ یعنی به احتمال زیاد بازهم برای پسربچه‌ها آبی یا سبز و برای دختربچه ها صورتی یا زرد انتخاب می‌شود، اما نتیجه مطالعه موردی بر روی هر کودک بسیار دقیق‌تر است؛ چرا که به طور خاص منطبق بر روحیات فرزند شماست و در ضمن در انتخاب رنگ های ثانویه و ترکیب با رنگ اصلی به شما کمک می‌کند.

رنگ‌های ثانویه همان خلایی است که در اتاق‌هایی که همه چیز آبی یا صورتی است حس می‌شود. در این زمینه مطالعه انواع کنتراست‌ها(تضادها)ی رنگی می‌تواند بسیار یاری دهنده باشد. به عنوان مثال با توجه به کنتراست مکمل؛ اگر به این نتیجه رسیدید که کودک به رنگ آبی تمایل دارد باید رنگ مکمل آن یعنی نارنجی را در اتاق استفاده کنید اما به نسبت کمتر (حدودا یک سوم). یا اگر به این نتیجه رسیدید که کودک به رنگ زرد تمایل دارد، رنگ مکمل آن یعنی بنفش را به میزان کمتری از رنگ اصلی در بخش‌هایی از اتاق پیاده کنید.

رنگ‌های سبز و قرمز هم مکمل یکدیگر هستند که می توانند به نسبت مساوی در اتاق دیده شوند. در کنار تمام این رنگ‌ها باید بخش قابل توجهی را هم به رنگ‌های سفید یا خاکستری اختصاص دهید. این کار علاوه بر اینکه از لحاظ هزینه‌ای به صرفه‌تر است، باعث می شود مجالی برای استراحت چشم و در نتیجه بهتر دیده شدن رنگ های گوناگون اتاق به وجود‌ آید.

با کاردستی‌ها و نقاشی دیواری‌های کم هزینه می‌توان اتاقی متفاوت برای کودکان ساخت
با کاردستی‌ها و نقاشی دیواری‌های کم هزینه می‌توان اتاقی متفاوت برای کودکان ساخت

پدر و مادر هنرمند

با کنارهم قرار دادن مجموعه‌ای از المان‌های هنری و دکوراتیو مانند قاب‌های عکس، تصاویر رنگارنگ و دست‌ساخته‌های حجمی که به آسانی قابل تولید، خریداری و نصب هستند، می توان یک گالری کوچک هنری در اتاق کودک ساخت.

بهترین قسمت این روش آن است که می‌توانید طیف گوناگونی از هنرها را به کار ببرید و از هر کدام، یکی دو مورد را در گالری کودکانه منزلتان اجرا کنید و مبلغ زیادی هم پرداخت نکنید. بنابراین لازم نیست به فکر مواد اولیه گران‌قیمت، طرح‌های عجیب و غریب و حتی دوره‌های آموزشی پیچیده باشید، کاغذ‌رنگی و چسب و مقوا همیشه دوستان خوبی برای ما بوده‌اند.

اگر مادر هستید، کافی است به یاد دوران مهدکودک و یا دبستان خود بیفتید و کاردستی‌هایی که با کاغذ می ساختید را یک بار دیگر برای فرزند دلبندتان درست کنید.قاب عکس‌هایی با اندازه‌ها و شکل‌های گوناگون که بعدا قرار است عکس‌های خود کودک در آنها قرار بگیرد و یا آویزهایی که بالای سر تختخواب او نصب می‌شود، کودکتان را از اینکه مادر هنرمندی مثل شما دارد ذوق زده می کند.

اگر پدر هستید با یادآوری خاطرات بازی در محله قدیمی‌تان می توانید یک بار دیگر فرفره، بادبادک و یا کاردستی‌های حجیم تر مثل حیوانات و پرندگان مختلفی بسازید و به فرزندتان تقدیم کنید. مطمئنا خوشحالی کودک خردسالتان از دیدن یک فیل صورتی بزرگ یا درناهای در حال پرواز که با کاغذ ساخته شده و از گوشه اتاق به فرزندتان لبخند می‌زند، خستگی یک روز سخت را برای شما از بین خواهد برد. حتی برای این که در این زمینه بهتر ظاهر شوید می توانید سری به کتاب‌ها و اپلیکیشن‌های «کاغذ و تا» و «اوریگامی» بزنید و مثل یک پدر متخصص عمل کنید!

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط