چیدمان مبلمان اداری
فضای اداری

چیدمان مبلمان اداری

۰
(۰)

تفکیک فضا با مبلمان

با گسترش فعالیت های سازمان ها و رشد کارکنان هنگامی که افزایش تعداد اتاق ها ممکن نبود طراحان داخلی از پارتیشن ها برای تقسیم بندی فضا استفاده کردند. آنها در کنار این هدف به ایجاد محیطی زیبا با افزایش روحیه تعاون و مشارکت نیز توجه نمودند. نتیجه آنکه در گذر زمان امروزه پارتیشن هایی را می بینیم که از ارتفاع کمی برخوردارند و در کنار تقسیم فضا و ایجاد حریم مناسب برای هر یک از کارکنان، با ارتفاع کم امکان گفتگو میان افراد را نیز فراهم می کنند.

اما مشکل هنگامی شروع شد که از این دیوارهای مفید در تمام فضاها بدون در نظر گرفتن کاربری آنها استفاده شد. به این ترتیب محیط های اداری به مکعب های ریز و درشتی تقسیم شدند که خالی از جذابیت و روحیه نشاط بودند. اما می توان با کمی خلاقیت این یکنواختی را از میان برد و جلوه عناصر موجود در محیط را با هم ترکیب نمود. امروزه می توانید از مبلمان برای تفکیک بخشی از فضای محیط اداری کمک بگیرید. به این منظور مبلمان هایی ساخته شدند که به صورت گروهی در کنار یکدیگر چیده می شوند و یک فضای محصور را ایجاد می کنند. استفاده از این نوع مبلمان ضمن جلوه و جذابیت بیشتر به افزایش عمق و وسعت محیط نیز کمک می کنند.

استفاده از کفپوش های متنوع برای تقسیم بندی و تفکیک فضا

بر طبق عادت هر زمان که نام تفکیک به گوشمان می خورد ناخودآگاه به دیوارها و پارتشین ها فکر می کنیم. حتی در ایده ای که قبلتر به آن اشاره کردیم از مبلمان استفاده نمودیم. اما می توان فضا را بدون هیچ وسیله و مانعی نیز تفکیک نمود. حسن این کار تفکیک فضا و در عین حال هزینه کمتر، ایجاد فضایی بازتر و زیبایی بیشتر ناشی از ترکیب وسایل مختلف است. شاید تعجب کنید که بسیاری از طراحان از تغییر جنس و رنگ کفپوش ها برای تفکیک فضا استفاده می کنند.

سادگی اولین ویژگی اینگونه طراحی دکوراتیو است. اما نکته جالب توجه زیبایی و فضای دلنشین و صمیمانه ای است که با وجود سادگی و هزینه کم ایجاد شده است.

تنوع در طرح و رنگ

استفاده از طرح ها و رنگ های به ظاهر نامتعارف شاخصه ای است که امروزه در دفاتر کاری شرکت های بزرگ دنیا به طور گسترده رعایت می شود. برای درک این موضوع کافیست تا پیرامون دکوراسیون شرکت هایی نظیرگوگلیا فیسبوک در اینترنت جستجو کنید. نتیجه این جستجو تصاویری مملو از مبلمان هایی با رنگ های شاد و طرح های عجیب اما جذاب است. در مجموع می توان گفت رنگ از مواردی است که می تواند سایر نقایص ظاهری مبلمان را پوشش دهد.

جاگیری درست

مشکلی که بیشتر طراحان نیز با آن دست و پنجه نرم می کنند کمبود فضا و گاهی نقص های ساختمانی نظیر دیوارها و ستون های زاید است. اگر شما نیز در محیط پیرامون خود با این مشکلات روبرو هستید باید در نظر بگیرید که شکل مبلمان ها در جاگیری بهتر آنها بسیار موثر است. برای مثال در محیط های با مساحت محدود مبلمان مستطیلی فضای بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد و در مکان هایی مانند کنار ستون های مدور و بزرگ مبلمان های با چیدمان گرد می تواند نقص ساختمانی را به خوبی پوشش دهد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط