چیدمان با صندلی های لهستانی

برخی از طرح ها با گذشت زمان محبوبیتشان بیشتر و بیشتر می شود و بهتردر خاطر می مانند مانند ژاکت پشم و نخ راه راه از معروف ترین های شانل یا بطری های کوکاکولا. صندلی های لهستانی نیز آن دسته از مبلمان هایی هستند که طرح اصلی و ابتدایی شان در یاد ها ماندگار شده است و یکی از محبوب ترین صندلی های زمان ما به حساب می آیند.  نشستن بر این صندلی های تاریخی حتی اگر در کافی شاپ باشد در زندگی تان یک شانس تلقی می شود.

شیوه طراحی صندلی های لهستانی از توسعه مبلمان هایی که توسط کابینت سازی آلمانی-اتریشی به نام Thonet ساخته می شدند، آغاز شد.(۱۷۸۶-۱۸۷۱) پس از آزمایش های بسیار توسط این هنرمند ماهر، متد کاملا جدیدی برای تولید مبلمان های چوبی که مبتنی بر خم شدن چوب توسط بخار آب بود، توسعه یافت. و صندلی هایی با طرح های ساده و دلپذیر به عرصه ی مبلمان وارد شد.

اولین صندلی لهستانی موفق و محبوب به نام سازنده ی آن Thonet نام گرفت و خیلی زود نام آن بر زبان ها افتاد. این صندلی در اصل با نام مدل شماره ۱۴ و لقب “صندلی ِ صندلی ها” قدم در حیطه ی طراحی مدرن گذاشت و با ایجاد فرم جدیدی از ساخت صندلی، انقلابی درحوزه مربوط به خود در طراحی صنعتی ایجاد کرد. سبک منحصر به فرد، طراحی مینیمالیستی و مواد اولیه ی اقتصادی آن بدان معنا بود که می توان این صندلی ها را به تولید انبوه رساند و به سراسر جهان صادر کرد.Thonet موفق به دریافت مدال طلا در نمایشگاهی در پاریس شد.

پس از آن اولین بار از صندلی های لهستانی در کافه های مد روز آن زمان در اروپا برای چیدمان داخلی استفاده شد.

استاد هنرمند و پسرانش چندین کارخانه در سراسر اروپا باز کردند و شروع به تولید انواع سبک های مبلمان با استفاده از فرایندی که در ساخت صندلی های لهستانی بود، کردند. شرکت آنها با نام ، Gebrüder THONET، پیشرفته تر شد و مدل های مختلفی از صندلی های لهستانی طراحی و تولید شد. اما هم چنان اولین مدل تولید شده به وسیله آنها طرفدارانش را حفظ کرده است و امروزه نیز تولید می شود و به فروش می رسد.

در حالی که صندلی لهستانی به امضای THONET عمدتا در رستوران ها و کافی شاپ ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد، به نظر می رسد حتی درچیدمان منزل هم می تواند ایجاد سبک کند و جزو عواملی باشد که می تواند سبک مدرن را در کنار چیدمان های سنتی به تناسب برساند.

طراحی ساده ی صندلی لهستانی باعث می شود که حس خوبی در چیدمان القا شود و برای معاشرت های دوستانه فضای گرمی را بوجود آورد. هم چنین به عنوان صندلی های میز غذاخوری و یا حتی در دفتر کارخانگی و سالن های نشیمن نیز می تواند بسیار مناسب باشد. و واقعا چه چیز بهتر از یک صندلی لهستانی کلاسیک در چیدمان تلفیقی مدرن و سنتی تان است؟

محدوده ی صندلی های لهستانی از طرح های بسیار ساده و مینیمال تا مدل های بسیار خلاق و پیچیده گسترده است.

(به طور کلی،هر چه منحنی های چوب بیشتر باشد و برش های چوب تاب بیشتری خورده باشند، ارزش آن بیشتر می شود.)

مدل سنتی صندلی های لهستانی به رنگ چوب طبیعی بوده، اما امروزه شما می توانید بسیاری از آنها را به رنگ های مختلف و نقاشی شده بیابید.با تنوع در خطوط هندسی و قوس های دلپذیر، یک صندلی لهستانی عنصری زیبا و شکیل برای هر نوع چیدمانی است.

 

در اینجا چند اتاق با ویژگی های کلاسیک صندلی های لهستانی به نمایش گذاشته شده اند:

در این تصویر صندلی لهستانی با ساخت بسیار ماهرانه ای برای استراحت در تراسی در ژاپن تعبیه شده است. در حالی که این جفت صندلی لهستانی در چیدمان خارجی و در فضای باز دوست داشتنی به نظر می رسند؛ اما زیبایی بیشتر مبلمان های لهستانی در چیدمان داخلی خودشان را نشان می دهند.

دراین آشپزخانه ی دنج که توسط شرکت طراحی دکوراسیون Camilla Monders طراحی شده است، از کابینت هایی با چوب بامبو و صندلی های لهستانی با چوب قرمز استفاده شده که در برابر رنگ طبیعی چوب و دیوار آبی- سبز ترکیب رنگی دلچسبی را به وجود آورده است.

صندلی لهستانی می تواند به فضای اتاق غذاخوری بستری از چیدمان اروپایی را
اضافه کند. تصویر پایین طراحی شده توسط گروه طراحی schranghamer است. رنگ
قهوه ای سوخته ی صندلی ها با دیوار کرم رنگ تناسب همسانی را ایجاد کرده و
نورپردازی متناسب با حس رمانتیک اروپایی به فضا ریتم خاصی بخشیده است.

این مجموعه چیدمانی از میز ناهارخوری به همراه صندلی های سفید در برابر
دیواری تیره رنگ است که هدف از طراحی آن ایجاد فضایی دراماتیک بوده است.
طراحی توسط Andrew Flesher انجام شده است.

در دو تصویر
زیر دو نمونه از صندلی های لهستانی با چوب گردو در چیدمانی به سبک Thonet که سبکی ترکیبی از سنت و مدرنیته است را می توانید مشاهده نمایید.

میز صبحانه با صندلی های لهستانی در چیدمان داخلی
سبکی سلطنتی به نام Tudor-style را به نمایش گذاشته است و قرار دادن یک جفت
صندلی لهستانی با از این مدل همراه با میز گرد ظریفی در اتاقی که پنجره
های سفید کوچکی دارد این چنین سبکی را ایجاد می کند.

صندلی لهستانی کلاسیک به همراه نیمکتی با رومبلی چارخانه و میزی به سبک گل
لاله با نام (Tuder-style ) ترکیب مناسبی برای این فضا می باشد. همسان
کردن مبل و میز و صندلی های مختلف در چیدمانی که اکثر فضای دکور به رنگ
روشن و سفید است می تواند روشنی زیاد آنرا خنثی کند و رنگ های طبیعی را با
آن ترکیب کند.

ست ترکیبی از شش صندلی لهستانی به همراه میز مستطیل شکل چوبی برای خانه ای
در مقابل ساحل با دیوار ها و طبقات بتنی ، انتخابی شیک و در عین حال شگفت
آور است.

تصویر پایین دکوراسیون داخلی آپارتمان ویکتوریا اسمیت وبلاگ نویس آمریکایی واقع در سان فرانسیسکو را نشان می دهد.

صندلی
های لهستانی با رنگ آمیزی سفید، به همراه تمامی اتصالاتی که در خانه عاجی
رنگ هستند ریتم متناسبی را ایجاد کرده است. استفاده از تابلو ها با تعداد
زیاد و قرار دادن گلدان و کوسن و لوستر به رنگ های ملایم باعث شده است تا
ریتمی که در فضا جریان دارد به حالت تعادل برسد.